Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек". Батыр арманы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек". Батыр арманы

Материал туралы қысқаша түсінік
Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек". Батыр арманы
Материалдың қысқаша нұсқасы

40 орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек". Батыр арманы

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім

ІІ ТАРАУ. ТАРИХИ ШЫНДЫҚ ПЕН КӨРКЕМДІК ШЕШІМ

Педагогтің аты -жөні

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні

3 желтоқсан

Сынып: 9

Қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек". Батыр арманы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Сабақтың мақсаты

Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді.


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі


5 минут

1)Амандасу, оқушылардың көңіл күйін сұрау;

2)Оқушыларды түгендеу;

3)Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру;


Мұғаліммен амандасу;

Өткен тақырып бойынша өз ойларын айту;

Оқушылардың көңіл- күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру;

Сабақта орындалатын тапсырмаларға сәйкес

Оқулық

137-153 беттер


Сабақтың ортасы

Жаңа материал меңгерту


10 минут







1.Бірлесіп орындалатын жұмыстарға берілген мәтіндік ақпараттармен танысады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Ой түрткі.

Бос орынға тиісті сөздерді қойыңыз. Ханнан ... туғанша, (қырық)

... бір-ақ тусайшы, (Қарадан)

Халықтың ... қусайшы, (кегін) Артымыздан біздердің

Ақырып ... сұрарға! (теңдік)

Мағынаны тану.

«Бағаналы терек» – Махамбет өлеңдері ішіндегі еркше орын алатын өлеңнің бірі. Бұл өлең ақын өмірінің кезіндегі көңіл күйінің көрінісі деуге болады. Исатай өлгеннен кейін Махамбет көтерілісті қайта ұйымдастырмақ болып, көп әуреленеді. Бірақ хан-сұлтан, би-феодалдардың көтеріліске қатысушыларға қолданған қатал шаралары елді бас көтерместей етіп тұқыртып тастады. Мұны Махамбет жақсы түсінді. Елді ереуілге көтеруге белгілі бір жағдай керектігін де аңғарды. Жарылған бағаналы тереке бақыраш жамауға болмайтыны тәрізді, жеңіліске ұшырап, бытырап кеткен елдің басын қайта біріктірудің қиындығын да білді. Халықты хан әулетіне қарсы қанды айқасқа, кек алуға үндейді.

Ақынның көркемдеу құралдары бұл өлеңінің алғашқы бес тармағында түгелге жуық жоғарыда біз мысалға келтіргендей ағаш пен құстардың қасиеттері мен әрекеттеріне негізделген. Сонымен қатар ойлана көз жіберген кісі ғана байқай алатын терең мағыналы астарлаудың үлгісін аңғаруға болады. Елдің теңдігін сұрап, ерлердің кегін алатындай қарадан туған азамат болса екен деген тілекті ақын тура да, бұрма да мағынасында қатар келтірген. Еменге иір бұтақтың бітуі қыранға тұғыр болу үшін қажет дегеннің астарында елге пайда келтіру, халыққа адал қызмет ету идеясы жатқанын аңғармау мүмкін емес.

Барлық оқушылардың жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сұрақтарға жауап береді.


Бағалау критерийі

Құбылту мен айшықтау түрлерін анықтап, автор стиліне

баға береді

Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығының көрінісін

салыстырып, жаңашылдығына баға береді

Ойлау дағдысының деңгейі: жоғары деңгей








Жаңа материалды түсінгенін тексеру


10 минут



1-тапсырма. Өлеңге «Оқиға тауы» әдісі арқылы сатылай кешенді талдау жаса.

Білім алушы

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашады;

-Өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды;

-Тәрбиелік мәнін түсіндіріп, жазады

Дескриптор

-Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашады; -1 б

-Өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды; -2 б

-Тәрбиелік мәнін түсіндіріп жазады.-2 б

Барлығы – 5 балл.


Кері байланыс

Оқулық

ҚБ тапсырмасы


10 минут


2-тапсырма.

FEST –талдау

Жаңашылдығы (анықтау)

Ұрпақтар сабақтастығы (табу)

Салыстыру (заманауи өлеңмен салыстыру)

Баға беру (өлеңнің тарихи құндылығына баға беру)


Шығармадағы ұрпақтар сабақтастығын заманауи тұрғыда талдап, баға береді.

Дескриптор:

- жаңашылдығын анықтайды; -1 б

- ұрпақтар сабақтастығын табады; -1 б,

- заманауи өлеңмен салыстырады; -1 б

- тарихи құндылығына баға береді. -2 б

Барлығы-5 балл.

Кері байланыс

ҚБ тапсырмасынан

Сабақтың соңы.

Сабақтың қорытындысы

5 минут


Сабақты «Түйінді идея» әдісі арқылы қорытындылау.

  1. Шығармадағы композициялық амалдар қандай екен?

  2. Шығармадаға ұрпақтар сабақтастығы қалай көрінеді?

Үйге тапсырма: 152-беттегі "бағалау" деңгейінің 4-тапсырмасы

Қорытындылау сұрақтарына жауап беру.

Мақсат бойынша рефлексия жасайды.

Үй тапсырмасын алады.

1)Бағалау

2) неше балл жинағанын айту;

3)Оқушының прогресі туралы айту

Рефлексия парақшасы

Тексерді ________







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2025
47
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі