Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек" өлеңі»

Тақырып бойынша 20 материал табылды

Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек" өлеңі»

Материал туралы қысқаша түсінік
Махамбет Өтемісұлы "Бағаналы терек" өлеңі»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Махамбет Өтемісұлы «Мен, мен, мен едім» өлеңіндегі ақынның өз тұлғасы мен Исатай бейнесі»


Бөлім:

2-бөлім: «Тарихи шындық пен көркемдік шешім»

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)




Күні:


Сынып: 9 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлы «Мен, мен, мен едім» өлеңіндегі ақынның өз тұлғасы мен Исатай бейнесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;

9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі

рөліне талдау жасау.

Сабақтың мақсаты

  • көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды;

  • көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(5мин)













Сабақтың ортасы (30-35мин)




























Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал:
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы, психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

  • Тапсырманы тексереді;

  • Қате болған жағдайда кері байланыс береді.


Топқа бөлу. «Classdojo» платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді.


Қызығушылықты ояту
1-тапсырма. Сөйлемнің дұрыс нұсқасын құрастырыңдар.




2-тапсырмасы. «Мен, мен, мен едім» өлеңіндегі автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасаң1топ: Өлеңдегі автордың ішкі сырына назар аударады. Ақынның мақсаты мен арманын талдап, сипаттап жазады.

Мен - мен едім, мен едім!

Мен Нарында жүргенде

Еңіреген ер едім.

Исатайдың барында

Екі тарлан бөрі едім.

Ерегіскен дұшпанға

Қызыл сырлы жебе едім.

Жақсыларға еп едім,

Жамандарға көп едім.

Ерегіскен дұшпанның

Екіталай болғанда

Азыққа етін жеп едім.

Хан баласы ақсүйек -

Ежелден табан аңдысқан

Ата дұшпан сен едің,

Ата жауың мен едім.

Ежелгі дұшпан ел болмас,

Етектен кесіп жең болмас!

Хан баласы ақсүйек -

Байеке сұлтан сен болып,

Сендей нарқоспақтың баласы,

Маған оңаша жерде жолықсаң,

Қайраңнан алған шабақтай

Қия бір соғып ас етсем,

Тамағыма қылқаның кетер демес ем

2-топ: Өлең жолдарындағы ақынның айтпақ ойын талдаңыз.

Еділдің бойы ен тоғай -

Ел қондырсам деп едім.

Жағалай жатқан сол елге

Мал толтырсам деп едім.

Еңсесі биік ақ орда -

Еріксіз кірсем деп едім.

Керегесін кескілеп,

Отын етсем деп едім.

Туырлығын тескілеп,

Тоқым етсем деп едім.

Тақта отырған хандардың

Төрде отырған ханымын

Қатын етсем деп едім.

Әлдилеген баласын

Жетім етсем деп едім.

Хан сусыны сары бал -

Сұраусыз ішсем деп едім.

Ханның киген кіреуке -

Үстіме кисем деп едім.

Қанікейдей көріктіңді

Қалыңсыз құшсам деп едім.

3-топ: «Махамбет батыр» сөзіне сөзжұмбақ құрастырады. Сөзжұмбақ құрастыруда ақынның өмір жолын, шығармашылығын негізге алу қажет.

3-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесін талдау. Шығарма кейіпкерлері туралы кесте толтырып, ой-пікірлерімен бөліседі.



Кейіпкер

Тарихтағы орны

Іс-әрекеті

Адами қасиеттері

Шығарманың идеясына сай кейіпкер орны қандай?

Махамбет










4-тапсырма. Бұл толғаудағы Махамбеттің батырлық бейнесі заманауи тұлғалармен ұқсас па? Егер иә болса, кімдермен және не себепті?













Іс-әрекет арқылы көрсетіп, амандасады.




Үй жұмысына берілген тапсырманы тексертеді;








Сөйлемнің дұрыс нұсқасын құрастырады.



«Мен, мен, мен едім» өлеңіндегі автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды.


























































































Кейіпкерлер бейнесін талдайды. Шығарма кейіпкерлері туралы кесте толтырып, ой-пікірлерімен бөліседі.



















Шығарманың жаңашылдығына баға беріп, ойтолғау жазады










Сұраққа жауап беріп, ойларымен бөліседі.

Мұғалімнің кері байланысы: «Тамаша!»




ҮТ-2б









Ауызша кері байланыс жасаймын.





Дескриптор: 3балл

  • өлеңіндегі автор бейнесінің идеялық стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасайды;

  • Өлеңдегі автордың ішкі сырына назар аударады;

  • Ақынның мақсаты мен арманын талдап, сипаттап жазады;














































































































Дескриптор:
3балл

  • Кейіпкерлердің тарихтағы орнын анықтайды;

  • Кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды;

  • Кейіпкерлердің адами қасиеттерін анықтайды;





































Дескриптор:
2балл

  • Мамахбеттің батырлық бейнесін заманауи тұлғалармен салыстырады;

  • Өз ойын еркін жеткізеді;








Оқулық











https://wordwall.net/resource/38613155




Оқулық, презентация.



































































































Оқулық, презентация



























Оқулық, презентацтия

ЕБҚ бар оқушымен жұмыс










1-тапсырма. Шығармадағы автор бейнесін анықта.






2-тапсырма.
Кейіпкерлер бейнесін талдап, шығарма кейіпкерлері туралы кесте толтыр.

1-топ.

Кейіпкер

Тарихтағы орны

Іс-әрекеті

Адами қасиеттері

Махамбет





Шығармадағы автор бейнесін талдайды.





Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін анықтап, кестені толтырады.

Дескриптор:

  • Автор бейнесін анықтап, талдайды;


Дескриптор

  • Кейіпкерлер бейнесін анықтайды, кестені толтырады.;

Оқулық, тыңдалым материалы.







Оқулық презентация

Сабақтың соң (5мин)








Кері байланыс. Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында сұрақтар қойылады.


Үй тапсырмасы.



Сабақты қорытындылауға арналған сұрақтарға платформада жауап береді.

Іс-әрекет арқылы көрсетіп, қоштасады

Мұғалімнің кері байланысы: “Ваууу!Супер!”





Үй тапсырмасын жазып алады.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.11.2024
219
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі