Сабақ жоспары
|
САБАҚ: |
Мектеп: № |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет Өтемісұлы өлеңдері және тарихи шындық. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарамадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. Шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды. Ф. Оңғарсынова: Махамбет! Махамбет… Білмеймін, жел ме, сел ме, Жырда онымен бір тұлға теңдесер ме? Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме? Махамбет – телегей теңіздей түпсіз жырау. Жырау болу үшін ол өзіне дейінгі ақын-жыраулардың өлеңін жатқа білетін, өз жанынан өлең шығаратын суырып салма арқалы ақын, ел басына күн туғанда ақыл айтар абыз, қара қылды қақ жарып турасын айтар әділ би, от ауызды, орақ тілді шешен, ел үшін еңбек етіп, қол бастаған айтулы батыр болуы керек болса, Махамбеттің басында осы қасиеттердің бәрі бар. Ол сонымен бірге жорық жаршысы, ақ алмастай өткір жырларымен халықтың рухын көтеріп, күреске бастаушы, дәулескер күйші-композитор, ән де шығарған. Дегенмен де Махамбет поэзиясының құдіретті болу себебін жеке басынан, төңірегінен, өзі өмір сүрген дәуірден ғана емес, одан әріден іздеген абзал, өйткені ол ғасырда бір келетін қайталанбас тұлға. М.Әуезов: «... өнер атаулының барлығында қай елде, қай түрде туса да, сол ортасының шартынан өз топырағының қалпынан туады». Сабақтың мақсатын анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен бағалау критерийлрі таныстырылады. |
Оқушылар «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://bilim-all.kz/olen/1592-Men---men-edim-men-edim- http://bilim-lend.kz/olen/1592-Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны http://bilim-all.kz/olen/1624-Men « Мен, мен, мен едім» өлеңі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут
|
Мағынаны тану. Тапсырма №1. Жұптық тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын жұпта талқылайды. 1.Әңгіменің авторы мен тақырып арасындағы байланыс? 2.Оқиға қай жерде өтті? 3.Оқиғаны қалай өрбітеді? 4.Оқиғада басты шешім жасаушы кім? 5.Оқиғаның негізгі идеясы неде? 6. Шығармада көркемдік шындық басым ба әлде тарихи ма? Дескриптор:
Тапсырма №2. Топтық тапсырма. Махамбет өлеңдеріндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.ТЖ 1-2 топтар. Авторлық идея мен өмір шындығының байланысын айқындайды.
3- 4 топтар. М. Өтемісұлы «Мен, мен едім, мен едім» өлеңі мен Д. Бабатайұлының «Аягөз, қайда барасың?» өлеңінің тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.
Бағалау критерийлері:
Тапсырма №3. Жеке тапсырма. Бекіту сұрақтары қойылады:
Дескриптор:
|
Жұптық тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын жұпта талқылайды.
Топтық тапсырма. Махамбет өлеңдеріндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
Жеке жұмыс
|
ҚБ. 3 балл «Күн мен бұлт»
ҚБ.4 балл «Күн мен бұлт»
ҚБ. Топаралық бағалау
«Дауыс беру»
әдісі.
ҚБ. 3 балл «Күн мен бұлт»
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
К Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім. Мен ................ түйдім. Мен ............... ұсынамын. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Махамбет Өтемісұлы өлеңдері және тарихи шындық.
Махамбет Өтемісұлы өлеңдері және тарихи шындық.
Сабақ жоспары
|
САБАҚ: |
Мектеп: № |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет Өтемісұлы өлеңдері және тарихи шындық. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарамадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. Шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды. Ф. Оңғарсынова: Махамбет! Махамбет… Білмеймін, жел ме, сел ме, Жырда онымен бір тұлға теңдесер ме? Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме? Махамбет – телегей теңіздей түпсіз жырау. Жырау болу үшін ол өзіне дейінгі ақын-жыраулардың өлеңін жатқа білетін, өз жанынан өлең шығаратын суырып салма арқалы ақын, ел басына күн туғанда ақыл айтар абыз, қара қылды қақ жарып турасын айтар әділ би, от ауызды, орақ тілді шешен, ел үшін еңбек етіп, қол бастаған айтулы батыр болуы керек болса, Махамбеттің басында осы қасиеттердің бәрі бар. Ол сонымен бірге жорық жаршысы, ақ алмастай өткір жырларымен халықтың рухын көтеріп, күреске бастаушы, дәулескер күйші-композитор, ән де шығарған. Дегенмен де Махамбет поэзиясының құдіретті болу себебін жеке басынан, төңірегінен, өзі өмір сүрген дәуірден ғана емес, одан әріден іздеген абзал, өйткені ол ғасырда бір келетін қайталанбас тұлға. М.Әуезов: «... өнер атаулының барлығында қай елде, қай түрде туса да, сол ортасының шартынан өз топырағының қалпынан туады». Сабақтың мақсатын анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен бағалау критерийлрі таныстырылады. |
Оқушылар «Галереяда ой шарлау» стратегиясы арқылы қабырғада ілінген тұжырымды оқып, ой қорытып, сабақтың мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://bilim-all.kz/olen/1592-Men---men-edim-men-edim- http://bilim-lend.kz/olen/1592-Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны http://bilim-all.kz/olen/1624-Men « Мен, мен, мен едім» өлеңі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут
|
Мағынаны тану. Тапсырма №1. Жұптық тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын жұпта талқылайды. 1.Әңгіменің авторы мен тақырып арасындағы байланыс? 2.Оқиға қай жерде өтті? 3.Оқиғаны қалай өрбітеді? 4.Оқиғада басты шешім жасаушы кім? 5.Оқиғаның негізгі идеясы неде? 6. Шығармада көркемдік шындық басым ба әлде тарихи ма? Дескриптор:
Тапсырма №2. Топтық тапсырма. Махамбет өлеңдеріндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.ТЖ 1-2 топтар. Авторлық идея мен өмір шындығының байланысын айқындайды.
3- 4 топтар. М. Өтемісұлы «Мен, мен едім, мен едім» өлеңі мен Д. Бабатайұлының «Аягөз, қайда барасың?» өлеңінің тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.
Бағалау критерийлері:
Тапсырма №3. Жеке тапсырма. Бекіту сұрақтары қойылады:
Дескриптор:
|
Жұптық тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы арқылы авторлық идея, тарихи шындық пен көркем шындық ұғымдарын жұпта талқылайды.
Топтық тапсырма. Махамбет өлеңдеріндегі авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
Жеке жұмыс
|
ҚБ. 3 балл «Күн мен бұлт»
ҚБ.4 балл «Күн мен бұлт»
ҚБ. Топаралық бағалау
«Дауыс беру»
әдісі.
ҚБ. 3 балл «Күн мен бұлт»
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
К Мен бүгінгі сабақтан ...... білдім. Мен ................ түйдім. Мен ............... ұсынамын. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



ері
байланыс.












