|
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Даникова А.А. |
|||||||
|
Сынып: 8Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім атауы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет пен Өтеміс Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.Т1. Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау. 8.А1. Тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжайды, көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтін құрастырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәселені болжайды, көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрастырады |
|||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||
|
Құндылықтар |
Тарихи тұлғаларды дәріптеу, ерлігін қастерлеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география, өзін-өзі тану |
|||||||
|
АКТ дағдылары |
Бейнежазбадан негізгі ақпаратты ұғады |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Тарихи тұлғалар тағлымы |
|||||||
|
Тілдік міндеттер |
Ұлт-азаттық, көтеріліс, қолбасшы, күрескер ақын, күйші, |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Тұсаукесерлерді тыңдау. Үй тапсырмасын сұрау
1-қадам. Суреттер арқылы тақырыпты болжап көріңіз. М 2-қадам. Махамбет Өтемісұлы туралы не білесіздер? Кластерге түсіріңіз. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийі мен дескрипторлары анықталады. |
Таныстырылым |
||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 12 мин |
Тыңдалымалды жұмыс 1-тапсырма. Мәтінді оқып, диалог құрастыру Махамбет, ұлт-азаттық көтеріліс, Ықылас, сатқындық, аянышты өлім, шындыққа айналған түс.
Мұғалім қысқа ақпарат береді: Жазушы Т.Әлімқұлов Махамбеттің сезімталдығын, сенгіштігін, батылдығын, шарасыздығын бейнелейтін, оның соңғы күндерін сипаттайтын «Қараой» атты әңгіме жазды. Әңгіме Махамбеттей ұлы тұлғаның сатқындықтың құрбаны болғанын баяндайды. Ол әңгіме туралы Мұхтар Әуезов: «Қараой» әңгімесі халқым деп қолынан қаруы түспеген, жасындай жырымен көтерілісшілерді рухтандырған Махамбеттің бейнесін танытуда зор рөл атқаратын шығарма» деп бағалады. Тыңдалым мәтінімен танысып, негізгі ойын түртіп алыңыз. https://www.youtube.com/watch?v=0pxf6Z6AQE0 Тыңдалымнан кейінгі жұмыс 2-тапсырма. Көркемдегіш құралдар мен мақалдарды қолданып, «Махамбет- қайсарлық пен ерліктің символы» атты мәтін құрастыңыз. Ауызша айтып беріңіз. Исатай-басшы, мен-қосшы; Жыр-толғауы - күллі адамзатқа тән азаттық пен теңдіктің өшпейтін ұраны; өршіл жырлары, мықты рухы, «Қара қазан, сары баланың қамы үшін» **** Еліңді сүйсең, ерлік істейсің. Ерлік білекте емес, жүректе. Ерлік – елге мұра, ұрпаққа - үлгі. Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар. Ф. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс: Не қиын болды? Не қызық болды? Үйге тапсырма: Махамбеттің өмірбаянын оқып, бір өлеңін мәнерлеп оқу. |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
||||||
|
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту. |
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих, география, өзін-өзі тану. |
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
Сертификатты жүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Махамбет пен Өтеміс.
Махамбет пен Өтеміс.
|
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Даникова А.А. |
|||||||
|
Сынып: 8Т2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Бөлім атауы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Махамбет пен Өтеміс Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.Т1. Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау. 8.А1. Тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжайды, көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтін құрастырады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәселені болжайды, көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрастырады |
|||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||
|
Құндылықтар |
Тарихи тұлғаларды дәріптеу, ерлігін қастерлеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география, өзін-өзі тану |
|||||||
|
АКТ дағдылары |
Бейнежазбадан негізгі ақпаратты ұғады |
|||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Тарихи тұлғалар тағлымы |
|||||||
|
Тілдік міндеттер |
Ұлт-азаттық, көтеріліс, қолбасшы, күрескер ақын, күйші, |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Тұсаукесерлерді тыңдау. Үй тапсырмасын сұрау
1-қадам. Суреттер арқылы тақырыпты болжап көріңіз. М 2-қадам. Махамбет Өтемісұлы туралы не білесіздер? Кластерге түсіріңіз. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийі мен дескрипторлары анықталады. |
Таныстырылым |
||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 12 мин |
Тыңдалымалды жұмыс 1-тапсырма. Мәтінді оқып, диалог құрастыру Махамбет, ұлт-азаттық көтеріліс, Ықылас, сатқындық, аянышты өлім, шындыққа айналған түс.
Мұғалім қысқа ақпарат береді: Жазушы Т.Әлімқұлов Махамбеттің сезімталдығын, сенгіштігін, батылдығын, шарасыздығын бейнелейтін, оның соңғы күндерін сипаттайтын «Қараой» атты әңгіме жазды. Әңгіме Махамбеттей ұлы тұлғаның сатқындықтың құрбаны болғанын баяндайды. Ол әңгіме туралы Мұхтар Әуезов: «Қараой» әңгімесі халқым деп қолынан қаруы түспеген, жасындай жырымен көтерілісшілерді рухтандырған Махамбеттің бейнесін танытуда зор рөл атқаратын шығарма» деп бағалады. Тыңдалым мәтінімен танысып, негізгі ойын түртіп алыңыз. https://www.youtube.com/watch?v=0pxf6Z6AQE0 Тыңдалымнан кейінгі жұмыс 2-тапсырма. Көркемдегіш құралдар мен мақалдарды қолданып, «Махамбет- қайсарлық пен ерліктің символы» атты мәтін құрастыңыз. Ауызша айтып беріңіз. Исатай-басшы, мен-қосшы; Жыр-толғауы - күллі адамзатқа тән азаттық пен теңдіктің өшпейтін ұраны; өршіл жырлары, мықты рухы, «Қара қазан, сары баланың қамы үшін» **** Еліңді сүйсең, ерлік істейсің. Ерлік білекте емес, жүректе. Ерлік – елге мұра, ұрпаққа - үлгі. Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар. Ф. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс: Не қиын болды? Не қызық болды? Үйге тапсырма: Махамбеттің өмірбаянын оқып, бір өлеңін мәнерлеп оқу. |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
||||||
|
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту. |
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих, география, өзін-өзі тану. |
||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||
Сертификатты жүктеу
шағым қалдыра аласыз















