|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Нұрғали Балжан
Бақытжанқызы |
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Мектеп: |
№3 |
|
|
Сынып: 10 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мамандықтар сыр шертеді!» |
|
|
Дәйексөз: |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТ ТЕЛЕФОН НӨМІРЛЕРІ» |
|
|
Мақсаты |
Мамандық таңдаудың негізгі
шарттарын таныту, мамандық бойынша еңбек етуде оң шешім қабылдауға
жетелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері « Менің арманым... » «Атом және молекула»3 топқа бөлу. Сұрақ:Мамандық таңдау – адамның жас шағында қабылдайтын ең маңызды шешімдердің бірі. Елбасының жастарға қояр талабы – білікті, кәсіби маман болу. Таңдайтын мамандығың өзіңе, қоғамға қажетті, әрі қолыңнан келетін, көңіліңнен шығатын жұмыс болуы керек. Жүрегі қаламаған мамандық иелері көп қиындыққа кездеседі. Әр адам өз қабілетіне, икемділігіне қарай мамандық таңдауы тиіс. Мамандық таңдау мәселесі, әсіресе біздің қоғамымыздың нарықтық қатынасқа көшіп отырған жағдайда өте күрделі мәселе. |
Оқушылар өз арманы туралы 1 сөйлеммен айтады3 топқа
бөлінеді.
|
Суреттер
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І топ: Қазіргі уақытта жойылып кеткен мамандықтар ІІ топ: ХХ ғасырда пайда болған мамандықтарІІІ топ: Соңғы 10 жылдықта пайда болған мамандықтарДәйек сөздерді талдау, мазмұнын ашу. 1-топ «Білім – бақыттың жібермейтін қазығы, білімсіз бақ -әлдекімнің азығы...» М. Әуезов 2- топ «Мамандықты дұрыс таңдау – ол өмір жолының сәттілігінің негізі» Э. Ф. Зеер 3- топ «Күшіне сенген адам ғана мақсатына жете алады» Н.Ә. Назарбаев «Мамандық таңдау - ең жауапты іс» |
Білетін, естіген, көрген мамандықтары туралы айтады Берілген тақырып бойынша ойларын жүйелеп, ортаға шығып ойларын айтады |
Суреттер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақтан алған ойларын түйіндейді |
Сабақтан не түйгендерін қаламсапты бір-біріне жалғастыру арқылы айтып шығады |
|
||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТ ТЕЛЕФОН НӨМІРЛЕРІ»Сабақтың мақсаты: оқушыларды шұғыл қызмет желілеріне дұрыс және тиімді қоңырау шалуға үйрету және жылдам әрекет ету үшін оларға қажетті ақпаратты беру. Негізгі міндеттері: Оқушыларды «Жедел қызмет» туралы түсінікпен және желілерімен таныстыру. Қандай оқиғаларда жедел қызметке жүгіну қажеттігін түсіндіру. Жедел қызмет операторына ақпаратты нақты және дұрыс хабарлауды оқушыларға үйрету . Сабақтың барысы Кіріспе Жедел қызмет телефон нөмірлері туралы ақпарат ұсыну. 112 – төтенше жағдайлар департаментінің Бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметінің телефон нөмірі. 112 телефон нөмірі бойынша тәулік бойы төтенше жағдайдың қаупі немесе туындауы не шұғыл көмекті қажет ететін өзге де жағдайлар туралы хабарлама қабылдайтын болады. Егер сіз өмірге, денсаулыққа, мүлікке, қоршаған ортаға нақты қауіп төнгенде немесе аталған қауіп-қатерлердің туындауының нақты себебі болғанда шұғыл көмекке мұқтаж болсаңыз ғана осы нөмір бойынша қоңырау шалу қажет. Қазақстанда 112 нөмірінен басқа барлық шұғыл қызметтердің нөмірлері бар: өрт сөндіру қызметі – 101, полиция – 102, жедел медициналық көмек – 103, авариялық газ қызметі – 104. «Есте сақта!»
Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Біз, өкінішке қарай, қайғы-қасірет болатын әлемде өмір сүріп жатырмыз: өрт, ауру, адам бақытсыздығы. Әркім өмірінде төтенше жағдайдың куәгері болған шығар. Әрбір қалыпты адамның табиғи тілегі – зардап шеккендерге көмектесу. Мұны қалай дұрыс жасау керек және зиян келтірмеу керек? Адамдарға жедел көмек көрсететін, қиындықтарға көмектесетін құтқару қызметтері бар. Есте сақта! Егер сізде немесе көршілеріңізде өрт болса, 101-ге қоңырау шалыңыз. Егер сізді ренжіткен болса, тоналған болсаңыз немесе қатты қорықсаңыз, онда 102-ге қоңырау шалыңыз. Егер сіз немесе жақын адамыңыз ауырып қалса, 103-ке қоңырау шалыңыз. Кез келген ойламаған қиын жағдай болып қалғанда 112-ге қоңырау шалыңыз. Рольдік ойынды ұйымдастыру. Оқушыларды жұпқа бөліңіз. Бір оқушы қоңырау шалушы, екіншісі оператор ролін атқарады. Әртүрлі жағдайлары бар карталарды таратыңыз (өрт, террористік қауіп және т.б.). 3.Қорытынды. Педагог жедел жәрдем нөмірлері бар карталарды таратады. Жедел қызмет телефондарына хабарласу бойынша жадынама Барлық жағдайларды ескере отырып, белгілі бір шұғыл қызметке тікелей қоңырау шалу дұрыс болуы мүмкін. Бұл ретте кез келген телефоннан (ұялы, стационар, таксофоннан) шұғыл қызмет нөміріне қоңырау шалу тегін. 112 нөмірі бойынша көмекке жүгінген кезде нақты және анық хабарлау қажет: шақыру себебі; оқиғаның нақты мекенжайы; аты-жөнін атап; мүмкіндігінше, диспетчердің барлық сұрақтарына тыныш және түсінікті жауап беру. Телефонды бірінші ажыратпаңыз, диспетчер сөйлесуді аяқтағанын күту керек. Есіңізде болсын, ол сұрайтын ақпарат өте маңызды. Егер сіз қойылған сұрақтардың сипатын түсінбесеңіз, бұл уақытта диспетчер шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және кең ауқымды көмек көрсету үшін түрлі шұғыл қызметтерді шақыру қажеттілігін бағалайтындықтан шыдамдылық пен төзімділік танытыңыз. Сөйлесуді аяқтаған соң, егер қажет болмаса, қоңырау шалған телефон нөмірін алмауға тырысыңыз. Диспетчер сізге қосымша ақпарат алу үшін немесе сізге қосымша кеңес беру үшін хабарласуы мүмкін. Оқиға болған жердегі жағдай өзгерген жағдайда (жақсарды немесе нашарланды) 112 нөміріне қоңырау шалыңыз және бұл туралы хабарлаңыз. Мүмкіндігінше құтқарушыларды күтіп алыңыз және оқиға орнына жақын жолды көрсетіңіз. ҚР «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 438-бабында шұғыл қызметтерді жалған шақыру үшін жауапкершілік көзделген және жеке тұлғаларға 30 АЕК-ке дейін айыппұл салуға әкеп соғады. Аварияларды, өрттерді, дүлей зілзалалардың салдарын жою кезеңінде бір жыл ішінде қайталап шақыру немесе шақыру – 60 АЕК-ке дейін. Кәмелетке толмағандар жасаған мұндай әрекеттер атааналарға немесе оларды алмастыратын тұлғаларға 15 АЕК көлемінде айыппұл салуға әкеп соғады. «Терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлау» үшін жаза «ҚР Қылмыстық кодексінің» 273-бабымен қарастырылған және 6 жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға әкеп соғады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандықтар сыр шертеді
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Нұрғали Балжан
Бақытжанқызы |
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Мектеп: |
№3 |
|
|
Сынып: 10 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мамандықтар сыр шертеді!» |
|
|
Дәйексөз: |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТ ТЕЛЕФОН НӨМІРЛЕРІ» |
|
|
Мақсаты |
Мамандық таңдаудың негізгі
шарттарын таныту, мамандық бойынша еңбек етуде оң шешім қабылдауға
жетелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері « Менің арманым... » «Атом және молекула»3 топқа бөлу. Сұрақ:Мамандық таңдау – адамның жас шағында қабылдайтын ең маңызды шешімдердің бірі. Елбасының жастарға қояр талабы – білікті, кәсіби маман болу. Таңдайтын мамандығың өзіңе, қоғамға қажетті, әрі қолыңнан келетін, көңіліңнен шығатын жұмыс болуы керек. Жүрегі қаламаған мамандық иелері көп қиындыққа кездеседі. Әр адам өз қабілетіне, икемділігіне қарай мамандық таңдауы тиіс. Мамандық таңдау мәселесі, әсіресе біздің қоғамымыздың нарықтық қатынасқа көшіп отырған жағдайда өте күрделі мәселе. |
Оқушылар өз арманы туралы 1 сөйлеммен айтады3 топқа
бөлінеді.
|
Суреттер
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І топ: Қазіргі уақытта жойылып кеткен мамандықтар ІІ топ: ХХ ғасырда пайда болған мамандықтарІІІ топ: Соңғы 10 жылдықта пайда болған мамандықтарДәйек сөздерді талдау, мазмұнын ашу. 1-топ «Білім – бақыттың жібермейтін қазығы, білімсіз бақ -әлдекімнің азығы...» М. Әуезов 2- топ «Мамандықты дұрыс таңдау – ол өмір жолының сәттілігінің негізі» Э. Ф. Зеер 3- топ «Күшіне сенген адам ғана мақсатына жете алады» Н.Ә. Назарбаев «Мамандық таңдау - ең жауапты іс» |
Білетін, естіген, көрген мамандықтары туралы айтады Берілген тақырып бойынша ойларын жүйелеп, ортаға шығып ойларын айтады |
Суреттер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақтан алған ойларын түйіндейді |
Сабақтан не түйгендерін қаламсапты бір-біріне жалғастыру арқылы айтып шығады |
|
||||||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТ ТЕЛЕФОН НӨМІРЛЕРІ»Сабақтың мақсаты: оқушыларды шұғыл қызмет желілеріне дұрыс және тиімді қоңырау шалуға үйрету және жылдам әрекет ету үшін оларға қажетті ақпаратты беру. Негізгі міндеттері: Оқушыларды «Жедел қызмет» туралы түсінікпен және желілерімен таныстыру. Қандай оқиғаларда жедел қызметке жүгіну қажеттігін түсіндіру. Жедел қызмет операторына ақпаратты нақты және дұрыс хабарлауды оқушыларға үйрету . Сабақтың барысы Кіріспе Жедел қызмет телефон нөмірлері туралы ақпарат ұсыну. 112 – төтенше жағдайлар департаментінің Бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметінің телефон нөмірі. 112 телефон нөмірі бойынша тәулік бойы төтенше жағдайдың қаупі немесе туындауы не шұғыл көмекті қажет ететін өзге де жағдайлар туралы хабарлама қабылдайтын болады. Егер сіз өмірге, денсаулыққа, мүлікке, қоршаған ортаға нақты қауіп төнгенде немесе аталған қауіп-қатерлердің туындауының нақты себебі болғанда шұғыл көмекке мұқтаж болсаңыз ғана осы нөмір бойынша қоңырау шалу қажет. Қазақстанда 112 нөмірінен басқа барлық шұғыл қызметтердің нөмірлері бар: өрт сөндіру қызметі – 101, полиция – 102, жедел медициналық көмек – 103, авариялық газ қызметі – 104. «Есте сақта!»
Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Біз, өкінішке қарай, қайғы-қасірет болатын әлемде өмір сүріп жатырмыз: өрт, ауру, адам бақытсыздығы. Әркім өмірінде төтенше жағдайдың куәгері болған шығар. Әрбір қалыпты адамның табиғи тілегі – зардап шеккендерге көмектесу. Мұны қалай дұрыс жасау керек және зиян келтірмеу керек? Адамдарға жедел көмек көрсететін, қиындықтарға көмектесетін құтқару қызметтері бар. Есте сақта! Егер сізде немесе көршілеріңізде өрт болса, 101-ге қоңырау шалыңыз. Егер сізді ренжіткен болса, тоналған болсаңыз немесе қатты қорықсаңыз, онда 102-ге қоңырау шалыңыз. Егер сіз немесе жақын адамыңыз ауырып қалса, 103-ке қоңырау шалыңыз. Кез келген ойламаған қиын жағдай болып қалғанда 112-ге қоңырау шалыңыз. Рольдік ойынды ұйымдастыру. Оқушыларды жұпқа бөліңіз. Бір оқушы қоңырау шалушы, екіншісі оператор ролін атқарады. Әртүрлі жағдайлары бар карталарды таратыңыз (өрт, террористік қауіп және т.б.). 3.Қорытынды. Педагог жедел жәрдем нөмірлері бар карталарды таратады. Жедел қызмет телефондарына хабарласу бойынша жадынама Барлық жағдайларды ескере отырып, белгілі бір шұғыл қызметке тікелей қоңырау шалу дұрыс болуы мүмкін. Бұл ретте кез келген телефоннан (ұялы, стационар, таксофоннан) шұғыл қызмет нөміріне қоңырау шалу тегін. 112 нөмірі бойынша көмекке жүгінген кезде нақты және анық хабарлау қажет: шақыру себебі; оқиғаның нақты мекенжайы; аты-жөнін атап; мүмкіндігінше, диспетчердің барлық сұрақтарына тыныш және түсінікті жауап беру. Телефонды бірінші ажыратпаңыз, диспетчер сөйлесуді аяқтағанын күту керек. Есіңізде болсын, ол сұрайтын ақпарат өте маңызды. Егер сіз қойылған сұрақтардың сипатын түсінбесеңіз, бұл уақытта диспетчер шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және кең ауқымды көмек көрсету үшін түрлі шұғыл қызметтерді шақыру қажеттілігін бағалайтындықтан шыдамдылық пен төзімділік танытыңыз. Сөйлесуді аяқтаған соң, егер қажет болмаса, қоңырау шалған телефон нөмірін алмауға тырысыңыз. Диспетчер сізге қосымша ақпарат алу үшін немесе сізге қосымша кеңес беру үшін хабарласуы мүмкін. Оқиға болған жердегі жағдай өзгерген жағдайда (жақсарды немесе нашарланды) 112 нөміріне қоңырау шалыңыз және бұл туралы хабарлаңыз. Мүмкіндігінше құтқарушыларды күтіп алыңыз және оқиға орнына жақын жолды көрсетіңіз. ҚР «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Кодексінің 438-бабында шұғыл қызметтерді жалған шақыру үшін жауапкершілік көзделген және жеке тұлғаларға 30 АЕК-ке дейін айыппұл салуға әкеп соғады. Аварияларды, өрттерді, дүлей зілзалалардың салдарын жою кезеңінде бір жыл ішінде қайталап шақыру немесе шақыру – 60 АЕК-ке дейін. Кәмелетке толмағандар жасаған мұндай әрекеттер атааналарға немесе оларды алмастыратын тұлғаларға 15 АЕК көлемінде айыппұл салуға әкеп соғады. «Терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлау» үшін жаза «ҚР Қылмыстық кодексінің» 273-бабымен қарастырылған және 6 жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға әкеп соғады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз




