|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исабекова Айгуль Карибаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№42сабақ. Мақала жаза аламын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мақала мен хабарлама жазуды, оларды ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың,жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа білім Бекіту 5 мин Кері байланыс |
Амандасу. Түгелдеу
Үй тапсырмасын сұрау 45-жаттығу Сөредегі кітаптарды ұлы жазушының тегі шығатындай етіп орналастыр.
Жауабы: Әуезов. Мұхтар Әуезов туралы қандай мәліметтермен бөлісе аласыңдар? Мұхтар Омарханұлы Әуезов қазақ жазушысы, қоғам қайраткері, Қазақстан ғылым академиясының академигі Жаңа тақырыпты жариялау Мақала жаза аламын «Болжау ағашы» арқылы сабақтың мақсатын болжаймыз. Хабарлама мен мақала туралы түсінік жұмысын жүргізу 46-жаттығу «Пресс конференция» әдісі (жұптық жұмыс) Журналистер тапсырманы оқиды, ғалымдар жауап береді. Журналист бірінші мәтінді оқиды. Бұл мәтінде оқиға хабарланып тұр ма, әлде автор өзі туралы айтылды ма? Бірінші мәтінде оқиға хабарланып тұр. Екінші мәтінде автор өзі туралы баяндайды. Сонымен хабарлама туралы не білдік? Міне, балалар, біз бірінші мақсатымызға жеттік ( хабарлама туралы ). 47-жаттығу «3 таяқша» әдісі Берілген хабарламаны оқимыз. Хабарлама екенін дәлелдейік. Мақсаты: Бұл әдіс оқушылар бойында идея білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталған, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіруді көздейді. 1- таяқша 1 сұрақ Хабарлама мазмұны бойынша сұрақ даярлап қояды. Сұрақ: Балқарағай демалыс орнында не өтеді? 2- таяқша 1 жауап Сұраққа жауап береді. Хабарламада 30 қарашада халықаралық қансонар өткендігі туралы айтылған. 3- таяқша 1 идея Хабарлама мазмұны бойынша бір ұтымды идея ұсынады. Ұшқан құс, жүгірген аңның із түспеген, мал баспаған соны қарды сонар деп атайды. Қар жаумаса да, саятшылық пен аңшылыққа қолайлы уақытты қара сонар деп атайды. Қазақ халқының жеті қазынасы туралы түсінік қалыптастыру, ұлттық құндылықтарды дәріптейік. ЕБҚ-тапсырма Дәптермен жұмыс 48-жаттығу Бүгін №19 мектепте олимпиада өтті. Оған Асқар мен Гүлназ қатысты.
Топтық жұмыс 49-жаттығу Венн диаграммасын толтыру Ақпараттық мақалада болған оқиғаның мән-жаймен бөліседі және ақпарат беріледі Ал хабарламада болған немесе болатын оқиғаның мән-жайы айтылады. «Құпия хат» әдісі арқылы сұрақтар қою. Сабағымызды келген құпия хат арқылы қорытындылайық. Үй тапсырмасы 50-жаттығу 15 қазан күні 4 «А»- сыныбында «Алтын сақа» ертегісі бойынша қойылым болды. Оқушылар әртістерден кем түспей ойнады. Сынып мұғалімі оқушыларға риза болды
|
Жағымды ахуал орнату, назарларын сабаққа аудару. Оқу құралдарын дайындау ҚБ «Домбыра» әдісі
Үй тапсырмасын оқып береді. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сабақтың мақсатын қояды. Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Хабарлама сөйлемді табады.
Хабарламаны оқып, «3 таяқша» не туралы екенін айтады. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазып хабарлама жасайды. Мақаланы хабарлама дан ажыратады Берілген мәтіндерді оқып, хабарлама немесе мақала екенін ажыратады. Сұрақтарға толық жауап береді. Кері байланыс жасайды |
Жарайсың! Дескриптор: Тапсырманы орындайды, М.Әуезов туралы біледі-1б Дескриптор: Жаңа тақырыпты ұғады, түсінеді-1б Хабарламаны мақаладан ажырата алады-1б Дескриптор: Хабарламаның мазмұнын түсінеді-1б жаңа сөздің ұғымын біледі-1б Дескриптор: Хабарлама жасауды біледі-1б Мақала мен хабарламаны ажырата алады-1б Дескриптор: Ақпараттық мақаланы түсінеді-1б Хабарламаны ажырата алады-1б Дескриптор: Хабарламаны ажырата алады, ақпараттық мақаланы түсінеді-1б Сабақ туралы ойларын айтады |
Суреттер М.Әуезов тың суреті Газеттер мен журналдар Мәтіндер Таяқшалар Қансонар туралы бейнебаян Суреттер Хабарлама түрлері жазылған парақшалар Суреттер Кері байланыс парағы |
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақала жаза аламын
Мақала жаза аламын
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исабекова Айгуль Карибаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№42сабақ. Мақала жаза аламын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мақала мен хабарлама жазуды, оларды ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың,жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа білім Бекіту 5 мин Кері байланыс |
Амандасу. Түгелдеу
Үй тапсырмасын сұрау 45-жаттығу Сөредегі кітаптарды ұлы жазушының тегі шығатындай етіп орналастыр.
Жауабы: Әуезов. Мұхтар Әуезов туралы қандай мәліметтермен бөлісе аласыңдар? Мұхтар Омарханұлы Әуезов қазақ жазушысы, қоғам қайраткері, Қазақстан ғылым академиясының академигі Жаңа тақырыпты жариялау Мақала жаза аламын «Болжау ағашы» арқылы сабақтың мақсатын болжаймыз. Хабарлама мен мақала туралы түсінік жұмысын жүргізу 46-жаттығу «Пресс конференция» әдісі (жұптық жұмыс) Журналистер тапсырманы оқиды, ғалымдар жауап береді. Журналист бірінші мәтінді оқиды. Бұл мәтінде оқиға хабарланып тұр ма, әлде автор өзі туралы айтылды ма? Бірінші мәтінде оқиға хабарланып тұр. Екінші мәтінде автор өзі туралы баяндайды. Сонымен хабарлама туралы не білдік? Міне, балалар, біз бірінші мақсатымызға жеттік ( хабарлама туралы ). 47-жаттығу «3 таяқша» әдісі Берілген хабарламаны оқимыз. Хабарлама екенін дәлелдейік. Мақсаты: Бұл әдіс оқушылар бойында идея білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталған, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіруді көздейді. 1- таяқша 1 сұрақ Хабарлама мазмұны бойынша сұрақ даярлап қояды. Сұрақ: Балқарағай демалыс орнында не өтеді? 2- таяқша 1 жауап Сұраққа жауап береді. Хабарламада 30 қарашада халықаралық қансонар өткендігі туралы айтылған. 3- таяқша 1 идея Хабарлама мазмұны бойынша бір ұтымды идея ұсынады. Ұшқан құс, жүгірген аңның із түспеген, мал баспаған соны қарды сонар деп атайды. Қар жаумаса да, саятшылық пен аңшылыққа қолайлы уақытты қара сонар деп атайды. Қазақ халқының жеті қазынасы туралы түсінік қалыптастыру, ұлттық құндылықтарды дәріптейік. ЕБҚ-тапсырма Дәптермен жұмыс 48-жаттығу Бүгін №19 мектепте олимпиада өтті. Оған Асқар мен Гүлназ қатысты.
Топтық жұмыс 49-жаттығу Венн диаграммасын толтыру Ақпараттық мақалада болған оқиғаның мән-жаймен бөліседі және ақпарат беріледі Ал хабарламада болған немесе болатын оқиғаның мән-жайы айтылады. «Құпия хат» әдісі арқылы сұрақтар қою. Сабағымызды келген құпия хат арқылы қорытындылайық. Үй тапсырмасы 50-жаттығу 15 қазан күні 4 «А»- сыныбында «Алтын сақа» ертегісі бойынша қойылым болды. Оқушылар әртістерден кем түспей ойнады. Сынып мұғалімі оқушыларға риза болды
|
Жағымды ахуал орнату, назарларын сабаққа аудару. Оқу құралдарын дайындау ҚБ «Домбыра» әдісі
Үй тапсырмасын оқып береді. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сабақтың мақсатын қояды. Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Хабарлама сөйлемді табады.
Хабарламаны оқып, «3 таяқша» не туралы екенін айтады. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазып хабарлама жасайды. Мақаланы хабарлама дан ажыратады Берілген мәтіндерді оқып, хабарлама немесе мақала екенін ажыратады. Сұрақтарға толық жауап береді. Кері байланыс жасайды |
Жарайсың! Дескриптор: Тапсырманы орындайды, М.Әуезов туралы біледі-1б Дескриптор: Жаңа тақырыпты ұғады, түсінеді-1б Хабарламаны мақаладан ажырата алады-1б Дескриптор: Хабарламаның мазмұнын түсінеді-1б жаңа сөздің ұғымын біледі-1б Дескриптор: Хабарлама жасауды біледі-1б Мақала мен хабарламаны ажырата алады-1б Дескриптор: Ақпараттық мақаланы түсінеді-1б Хабарламаны ажырата алады-1б Дескриптор: Хабарламаны ажырата алады, ақпараттық мақаланы түсінеді-1б Сабақ туралы ойларын айтады |
Суреттер М.Әуезов тың суреті Газеттер мен журналдар Мәтіндер Таяқшалар Қансонар туралы бейнебаян Суреттер Хабарлама түрлері жазылған парақшалар Суреттер Кері байланыс парағы |
||

шағым қалдыра аласыз


















