|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар орта мектебі»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Ортақ тақырып: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Муликова Айнур Сайлаубековна |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024 ж |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. Мақала жазамын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 Белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау 4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жіпсіз байлау және Алдаркөсе тақырыбында берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін мақала жазады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Мәтін арқылы адам бойындағы жауапкершілік пен адамгершілік қасиеттерінің көрінісін оқушы бойына сіңіру. Әр тапсырманы жауапкершілікпен орындауға талпындыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 3 минут 2 минут 10минут 5 минут Бекіту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Оқушыларды сабаққа дайындау -Оқу-құралдарын ретке келтіру Психологиялық ахуал тудыру Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" Ғылым таппай мақтанба. Өткен тақырыпты пысықтау Абай Құнанбаевтың өлеңіндегі б сөйлемнің біріңғай мүшелерін айтып жіберсек. Үй тапсырмасын тексеру 50-жаттығу «Кездесу ойыны» Ұсынылған материалды .мақала жазып келу Сабақтың мақсатын ашу «Шұғыл SMS (хабарландыру)……» ФОТО суреттер арқылы өз ойларын жинақтап, талқылайды
Мақала дегеніміз не? Қандай мақаланың түрлерін білеміз? Репортаж дегеніміз не? Репортаж - журналистік іс-әрекеттің бір түрі; оқиға орнынан баспа, радио, теледидар арқылы берілетін, ішкі және халықаралық өмір оқиғалары туралы ақпарат, әңгіме. Репортаж – оқиға орнынан жедел және көркем етіп беретін сұхбат жанры. Мұнда тілші сұхбатты тікелей оқиға орнынан алады. Тақырыпты ашу, сабақтың мақсатымен таныстыру -Күннің ретін жазу -Көркем жазу Тапсырма «Тілші әдісі» Жеке жұмыс 1 топқа тапсырма Асхана жайында мақала жазу 2-топ Ұлы ақын -Абай атамыз жайында ғылыми мақала жазу 3-топ Спорт туралы ақпараттық мақала жазу 4 топ Біздің сыныптың жетістері жайында мақала жазу ЕБҚ хабарлама жаз 1/Тапсырма Бейне жазбаны көру Жіпсіз байлау Бір күні бір бай: Жіпсіз байлау- мысалы,бауыр басу,үйренісіп қалу,жібергісі келмеу дегендей мағына)- -Сұрақтар: 1.Тақырыптың мағынасы не жайында 2.Адамды көп күттіріп қоюға бола ма? Қандай болуымыз керек Бұл мәтіннен адамның бойындағы жауапкершілік ҚҰНДЫЛЫҚ.Жауапкершіліік 3.Мәтіннің стилі қандай? 2/Тапсырма Бірдей тақырыпқа берілген
мәтіндерді оқып, өзара салыстыр. Алдаркөсе Алдаркөсе – қазақ ауыз
әдебиетіндегі халық арасына көп тараған ұнамды, күлдіргі кейіпкер.
Әр кезде өмір сүрген ақылды да айлакер, тура да тапқыр,
жарлы-жақыбайдың* қамын жеген әділ адамның жиынтық бейнесі. Ол
бірде жұмыртқадан жүн қырыққан* дүниеқоңыз Шықбермес Шығайбайдың*
басын шыр айналдырса, бірде тиыннан теңге құраған саудагердің өзін
мұзға отырғызып кетеді*. --Мәтінді дауыстап оқиды -Мәтіннің стилі қандай? Қүндылық Адамгершілік Ұжымдық жұмыс Репортаж алу Сен тілші ретінде 18.11.2024ж Аудандық «Алтын сақа» олимпиадасына қатысқан Ұлықбек пен Медеуден сұхбат алып көр. WORDWOLL арқылы сұрақтарға жауап беру «Репортаж» кері байланыс алу Үй тапсырмасы 53-жаттығу Жарнамадағы хабарламаны оқып, қайда баратыныңды дәптерге түсіріп жазып кел. |
Ұсынылған материалдан .мақала жазып , оны сыныптастарына оқиды. Оқушылар берілген суреттерден өз ойларын жинақтап,не мағына білдіретін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс Мақала жазады Адам бойындағы құндылықты анықтайды. - Топтастыру бойынша сұхбат жүргізеді Жеке жұмыс жасайды Тілші ретінде байқау туралы репортаж алып көреді. |
ҚБ:
Дескриптор: Өздері жазып келген мақалаларын оқиды-1 б Сауатты, көркем жазады-1 б Дескриптор: Фото суреттің мағынасын ашып, сұраққа жауап береді-1 б Дескриптор 1.Мақала жаза алады-1 б 2.Мақаланың құрлымын сақтайды-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды,мазмұнын біледі-1б Мәтін мазмұны бойынша мәтіннің стилін анықтайды-1б Сұрақтарға жауап береді-1 б ҚБ: Жарайсың!
Дескртитор: Тілші ретінде репортаж жасап көреді-1б Сұраққа жауап береді-1 б Сабақтың нәтижесін шығарады- |
Суреттер Оқулық https://wordwall.net/resource/81543865 Суреттер Кесте Газет Суреттер Жұмыс жоспары Жұмыс дәптері https://wordwall.net/resource/64348747 Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мақала жазамын
Мақала жазамын
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар орта мектебі»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Ортақ тақырып: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Муликова Айнур Сайлаубековна |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024 ж |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№43 сабақ. Мақала жазамын |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.6.1 Белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау 4.3.2.1 – тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жіпсіз байлау және Алдаркөсе тақырыбында берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін мақала жазады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Мәтін арқылы адам бойындағы жауапкершілік пен адамгершілік қасиеттерінің көрінісін оқушы бойына сіңіру. Әр тапсырманы жауапкершілікпен орындауға талпындыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 3 минут 2 минут 10минут 5 минут Бекіту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Оқушыларды сабаққа дайындау -Оқу-құралдарын ретке келтіру Психологиялық ахуал тудыру Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" Ғылым таппай мақтанба. Өткен тақырыпты пысықтау Абай Құнанбаевтың өлеңіндегі б сөйлемнің біріңғай мүшелерін айтып жіберсек. Үй тапсырмасын тексеру 50-жаттығу «Кездесу ойыны» Ұсынылған материалды .мақала жазып келу Сабақтың мақсатын ашу «Шұғыл SMS (хабарландыру)……» ФОТО суреттер арқылы өз ойларын жинақтап, талқылайды
Мақала дегеніміз не? Қандай мақаланың түрлерін білеміз? Репортаж дегеніміз не? Репортаж - журналистік іс-әрекеттің бір түрі; оқиға орнынан баспа, радио, теледидар арқылы берілетін, ішкі және халықаралық өмір оқиғалары туралы ақпарат, әңгіме. Репортаж – оқиға орнынан жедел және көркем етіп беретін сұхбат жанры. Мұнда тілші сұхбатты тікелей оқиға орнынан алады. Тақырыпты ашу, сабақтың мақсатымен таныстыру -Күннің ретін жазу -Көркем жазу Тапсырма «Тілші әдісі» Жеке жұмыс 1 топқа тапсырма Асхана жайында мақала жазу 2-топ Ұлы ақын -Абай атамыз жайында ғылыми мақала жазу 3-топ Спорт туралы ақпараттық мақала жазу 4 топ Біздің сыныптың жетістері жайында мақала жазу ЕБҚ хабарлама жаз 1/Тапсырма Бейне жазбаны көру Жіпсіз байлау Бір күні бір бай: Жіпсіз байлау- мысалы,бауыр басу,үйренісіп қалу,жібергісі келмеу дегендей мағына)- -Сұрақтар: 1.Тақырыптың мағынасы не жайында 2.Адамды көп күттіріп қоюға бола ма? Қандай болуымыз керек Бұл мәтіннен адамның бойындағы жауапкершілік ҚҰНДЫЛЫҚ.Жауапкершіліік 3.Мәтіннің стилі қандай? 2/Тапсырма Бірдей тақырыпқа берілген
мәтіндерді оқып, өзара салыстыр. Алдаркөсе Алдаркөсе – қазақ ауыз
әдебиетіндегі халық арасына көп тараған ұнамды, күлдіргі кейіпкер.
Әр кезде өмір сүрген ақылды да айлакер, тура да тапқыр,
жарлы-жақыбайдың* қамын жеген әділ адамның жиынтық бейнесі. Ол
бірде жұмыртқадан жүн қырыққан* дүниеқоңыз Шықбермес Шығайбайдың*
басын шыр айналдырса, бірде тиыннан теңге құраған саудагердің өзін
мұзға отырғызып кетеді*. --Мәтінді дауыстап оқиды -Мәтіннің стилі қандай? Қүндылық Адамгершілік Ұжымдық жұмыс Репортаж алу Сен тілші ретінде 18.11.2024ж Аудандық «Алтын сақа» олимпиадасына қатысқан Ұлықбек пен Медеуден сұхбат алып көр. WORDWOLL арқылы сұрақтарға жауап беру «Репортаж» кері байланыс алу Үй тапсырмасы 53-жаттығу Жарнамадағы хабарламаны оқып, қайда баратыныңды дәптерге түсіріп жазып кел. |
Ұсынылған материалдан .мақала жазып , оны сыныптастарына оқиды. Оқушылар берілген суреттерден өз ойларын жинақтап,не мағына білдіретін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс Мақала жазады Адам бойындағы құндылықты анықтайды. - Топтастыру бойынша сұхбат жүргізеді Жеке жұмыс жасайды Тілші ретінде байқау туралы репортаж алып көреді. |
ҚБ:
Дескриптор: Өздері жазып келген мақалаларын оқиды-1 б Сауатты, көркем жазады-1 б Дескриптор: Фото суреттің мағынасын ашып, сұраққа жауап береді-1 б Дескриптор 1.Мақала жаза алады-1 б 2.Мақаланың құрлымын сақтайды-1б Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды,мазмұнын біледі-1б Мәтін мазмұны бойынша мәтіннің стилін анықтайды-1б Сұрақтарға жауап береді-1 б ҚБ: Жарайсың!
Дескртитор: Тілші ретінде репортаж жасап көреді-1б Сұраққа жауап береді-1 б Сабақтың нәтижесін шығарады- |
Суреттер Оқулық https://wordwall.net/resource/81543865 Суреттер Кесте Газет Суреттер Жұмыс жоспары Жұмыс дәптері https://wordwall.net/resource/64348747 Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз

















