|
Білім беру ұйымының атауы |
Кішішыған орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Азимбаева Д |
|||||
|
Күні: |
15.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 1 Ә |
Қатысқандар |
қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. Есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.3** қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептер шығарады Қалдықты табуға берілген есептерді талдау жасайды,шығарады Кері есеп құрастырады және шығарады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерде тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз қай елде тұрамыз? Тағы қандай елдерді білесіңдер? Басқа елде болып көрдіңдер ме? Елдердің айырмашылықтары неде? Қандай қалаларды білесіңдер? Олардың қайсысы Қазақстанда орналасқан? Қайсысы – одан тыс? Өткенді пысықтау Кім жылдам» ойыны. Тізбекпен жүріп отырып, санды өрнектердің мәндерін тап.
Қазақстан қалаларына саяхатқа шығамыз Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Астана қаласына ұшақпен саяхатқа шығамыз. Ол үшін №1 тапсырманы орындаймыз. Ұшу сапарында балалар ойын ойнады. Әлия 10 қаланың, Сырым 20 қаланың атауын айтты. Екеуі бірге неше қаланың атауын айтты? Бұл тұжырым есеп болып табыла ма? Мұғалім есепте не белгілі екенін сұрайды? (Әлия 10 қаланың, Сырым 20 қаланың атауын айтты.). Бұл – есептің шарты. Нені білу қажет? (Екеуі бірге неше қаланың атауын айтты?) Бұл – есептің сұрағы. Есепті шығару үшін қандай арифметикалық амал қолданамыз? Неге? Есепті түсінуге ыңғайлы болу үшін есептің қысқаша жазбасын, сұлбасын немесе есептің сызбасын пайдаланады. Мұғалім оқушыларға шартын жазуды, сызба мен сұлбаны толтыртады. ЕБҚ Есепті шығар Болды-3 дәптер Берді-2 дәптер Қалды-? дәптер ЕҚБ Есепті шығар Тәрелке-10 Шанышқы- 20 Барлығы-? Өзіндік жұмыс. Түркістан қаласына барамыз №2- тапсырма Энциклопедияда 50 елдің туы берілген. Сырым 30 елдің туын есіне сақтап алды. Оған әлі де неше елдің туын есіне сақтауы керек? Сәйкес сызба мен сұлбаны таңда. Оқушылар есепте не белгілі екенін анықтайды? (Энциклопедияда 50 елдің туы берілген. Сырым 30 елдің туын есіне сақтап алды.). Бұл – есептің шарты. Нені білу қажет? (Оған әлі де неше елдің туын есіне сақтауы керек?) Бұл – есептің сұрағы. Осы есепті қысқаша қалай жазуға болатынын қара. Барлығы – 50 е. Сақтап алды – 30 е. Қалды – ? е. Есептің шығару үшін қандай арифметикалық амалды қолдану қажет? (Азайту) Неге? Есепті шығаруға мүмкіндік беретін санды өрнекті жазыңыз. Әуенмен би билейді ФС тапсырмасы. Ақтөбе қаласына саяхатты жалғастырамыз. 3-тапсырма Әр бортсерік жолаушыларға неше литр сусыннан әкелді? Салыстыр. Бірінші бортсеріктің әкелген сусын мөлшерін анықтайды. 2 л + 2 л + 2 л + 1 л + 1 л + 1 л = 9 л Екінші бортсеріктің әкелген сусын мөлшерін анықтайды. 2 л + 2 л + 2 л + 1 л + 2 л = 9 л 9 л= 9 л ҚЖ: Алматыға қайту үшін ойын ойнаймыз. «Боулинг» әдісі арқылы жүргізіледі. Өрнектердің мәнін тауып жеңіске жеткен оқушы жүлдегер болады. Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Домбыра әдісі бойынша жүргізген бағалау нәтижелерін айту |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 3 топтарға бөлініп Ойын ойнайды Есеп шығарады
Шешуі: 10+20=30 (қ.) Жауабы: Екеуі бірге 30 қаланың атауын айтты. Есепті шығарады Жеке жұмыс жасайды Есепті өзбетімен шығарады. 50-30=20 (е.) Есептің жауабын айт. Оған әлі де 20 елдің туын есіңе сақтауы керек Есепке сәйкес сызба. Есепті шығарады Әуенмен қимылдар жасайды Есепті шығарады Жауабын айтады Қосымша жұмыс жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Мадақтап,мақтап отыру
Өзін өзі бағалау домбыра әдісі Дескриптор: Тізбекпен жүріп отырып, амалдарды орындайды. Дескриптор: Есепті шығарады. Мәселелік жағдаятты түсінеді. Берілген есептің қысқаша жазбасын жазады Керемет! Жарайсың Дескриптор: Есептің шығару үшін қандай арифметикалық амалды қолдануды біледі Есепті шығаруға мүмкіндік беретін санды өрнекті жазады Жарайсың Жақсы Тамаша Дескриптор: Әр бортсерік жолаушыларға неше литр сусыннан әкелгенін тапты Есеп шығаруды үйренді ««Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.» |
Елдердің суреттері Оқулық
Дәптерлер Есеп сызбасы
Сызбалар
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептер шығару
Есептер шығару
|
Білім беру ұйымының атауы |
Кішішыған орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Азимбаева Д |
|||||
|
Күні: |
15.01.25ж |
|||||
|
Сынып: 1 Ә |
Қатысқандар |
қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. Есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.1.3** қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептер шығарады Қалдықты табуға берілген есептерді талдау жасайды,шығарады Кері есеп құрастырады және шығарады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерде тәртіп бар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Біз қай елде тұрамыз? Тағы қандай елдерді білесіңдер? Басқа елде болып көрдіңдер ме? Елдердің айырмашылықтары неде? Қандай қалаларды білесіңдер? Олардың қайсысы Қазақстанда орналасқан? Қайсысы – одан тыс? Өткенді пысықтау Кім жылдам» ойыны. Тізбекпен жүріп отырып, санды өрнектердің мәндерін тап.
Қазақстан қалаларына саяхатқа шығамыз Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Астана қаласына ұшақпен саяхатқа шығамыз. Ол үшін №1 тапсырманы орындаймыз. Ұшу сапарында балалар ойын ойнады. Әлия 10 қаланың, Сырым 20 қаланың атауын айтты. Екеуі бірге неше қаланың атауын айтты? Бұл тұжырым есеп болып табыла ма? Мұғалім есепте не белгілі екенін сұрайды? (Әлия 10 қаланың, Сырым 20 қаланың атауын айтты.). Бұл – есептің шарты. Нені білу қажет? (Екеуі бірге неше қаланың атауын айтты?) Бұл – есептің сұрағы. Есепті шығару үшін қандай арифметикалық амал қолданамыз? Неге? Есепті түсінуге ыңғайлы болу үшін есептің қысқаша жазбасын, сұлбасын немесе есептің сызбасын пайдаланады. Мұғалім оқушыларға шартын жазуды, сызба мен сұлбаны толтыртады. ЕБҚ Есепті шығар Болды-3 дәптер Берді-2 дәптер Қалды-? дәптер ЕҚБ Есепті шығар Тәрелке-10 Шанышқы- 20 Барлығы-? Өзіндік жұмыс. Түркістан қаласына барамыз №2- тапсырма Энциклопедияда 50 елдің туы берілген. Сырым 30 елдің туын есіне сақтап алды. Оған әлі де неше елдің туын есіне сақтауы керек? Сәйкес сызба мен сұлбаны таңда. Оқушылар есепте не белгілі екенін анықтайды? (Энциклопедияда 50 елдің туы берілген. Сырым 30 елдің туын есіне сақтап алды.). Бұл – есептің шарты. Нені білу қажет? (Оған әлі де неше елдің туын есіне сақтауы керек?) Бұл – есептің сұрағы. Осы есепті қысқаша қалай жазуға болатынын қара. Барлығы – 50 е. Сақтап алды – 30 е. Қалды – ? е. Есептің шығару үшін қандай арифметикалық амалды қолдану қажет? (Азайту) Неге? Есепті шығаруға мүмкіндік беретін санды өрнекті жазыңыз. Әуенмен би билейді ФС тапсырмасы. Ақтөбе қаласына саяхатты жалғастырамыз. 3-тапсырма Әр бортсерік жолаушыларға неше литр сусыннан әкелді? Салыстыр. Бірінші бортсеріктің әкелген сусын мөлшерін анықтайды. 2 л + 2 л + 2 л + 1 л + 1 л + 1 л = 9 л Екінші бортсеріктің әкелген сусын мөлшерін анықтайды. 2 л + 2 л + 2 л + 1 л + 2 л = 9 л 9 л= 9 л ҚЖ: Алматыға қайту үшін ойын ойнаймыз. «Боулинг» әдісі арқылы жүргізіледі. Өрнектердің мәнін тауып жеңіске жеткен оқушы жүлдегер болады. Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді. Домбыра әдісі бойынша жүргізген бағалау нәтижелерін айту |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 3 топтарға бөлініп Ойын ойнайды Есеп шығарады
Шешуі: 10+20=30 (қ.) Жауабы: Екеуі бірге 30 қаланың атауын айтты. Есепті шығарады Жеке жұмыс жасайды Есепті өзбетімен шығарады. 50-30=20 (е.) Есептің жауабын айт. Оған әлі де 20 елдің туын есіңе сақтауы керек Есепке сәйкес сызба. Есепті шығарады Әуенмен қимылдар жасайды Есепті шығарады Жауабын айтады Қосымша жұмыс жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Мадақтап,мақтап отыру
Өзін өзі бағалау домбыра әдісі Дескриптор: Тізбекпен жүріп отырып, амалдарды орындайды. Дескриптор: Есепті шығарады. Мәселелік жағдаятты түсінеді. Берілген есептің қысқаша жазбасын жазады Керемет! Жарайсың Дескриптор: Есептің шығару үшін қандай арифметикалық амалды қолдануды біледі Есепті шығаруға мүмкіндік беретін санды өрнекті жазады Жарайсың Жақсы Тамаша Дескриптор: Әр бортсерік жолаушыларға неше литр сусыннан әкелгенін тапты Есеп шығаруды үйренді ««Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.» |
Елдердің суреттері Оқулық
Дәптерлер Есеп сызбасы
Сызбалар
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз



















