|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 сабақ.Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулер сызу; нүктелі қағазда қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аумағын табу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шеңбердің не екенін білетін болады.Шеңбер сызуды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу
Апта дәйексөзі: Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Уақыт» бөлімін пысықтау. «Он екі түс» әдісі - 90-ның оннан бір бөлігі (9); - 6- бұл қандай санның бестен бір бөлігі (30); - 8- бұл қандай санның төрттен бір бөлігі (32); - 40-тың төрттен бір бөлігі (4); - Санның кубын көбейтіндімен алмастыр: 23 (8); - 33 (27); - 42 (16); - 72 (49); - Заттың құнын табу үшін (санын бағасына бөлеміз); - Заттың бағасын анықтау үшін (құнын санына бөлеміз); - Заттың санын анықтау үшін (құнын бағасына бөлеміз); - Өшіргіш құны-81 тг, бағасы- 9тг, саны-? (81:9=9) Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Адамдар уақытты өлшеуді өте ерте заманда үйренді. а) Суретте ертедегі су және күн сағаттары бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығы болады ? Пішіні қандай? ә) шеңбердің радиусы мен диаметірін өлше жауабы: r = 2cm d = 4cm
Ұжымдық жұмыс 2-тапсырма Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап бер: Жауап: а)3-суреттегі берілген шеңберлердің центрі ортақ. Шеңберлердің радиусының ұзындығы әртүрлі, ә)3-суреттегі берілген шеңберлердің радиусы ортақ және радиустары әртүрлі. б) екі әртүрлі шеңберлердің центрі ортақ және радиустары бірдей бола алмайды в) 4,5 –суретте шеңберлердің центрі ортақ емес және радиусының ұзындығы бірдей г)1-2 суретте шеңберлердің центрі ортақ емес жіне радиустары әртүрлі.
Циркульмен танысу Циркуль — бұл математикалық құрал, ортақтар мен арқаларды жасауға арналған құрал
3-тапсырма Шеңбер деген не?(Шеңбер – дөңгелектің шегарасы) – Дөңгелек деген не? (Дөңгелек – нүктеден бірдей арақашықтықта тұрған нүктелер сызатын фигура). О нүктесі – дөңгелектің центрі (шеңбердің). Радиус – шеңбердің центрі мен шегарасының арасын қосатын кесінді. Диаметр – орталық нүктені кесіп өтіп, екі шегараны қосатын сызық. Берілген радиустағы шеңбердің салу реті Жауабы: r= 3см d= 28*r d=2*3=6см d=6см
Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі
Топтық жұмыс 4-тапсырма І-топ: Радиусы 2 см болатын шеңбер сызыңдар. ІІ-топ: радиусы 3 см болатын шеңбер сызыңдар. ІІІ-топ: радиусы 1 см болатын шеңбер сызыңдар. a) R1=2cm R2=3cm R3=1cm
Ә)Әр шеңбердің диаметрін есепте Ж: Шеңбердің радиусы диаметрінен 2есе кіші болады Үлгі:r=2 d=2*2=4
ЕБҚ Б) Радиусы бірдіей немесе әртүрлі шеңберлерден өрнек сызып көр
5-тапсырма Есептерді шығар Жұптық жұмыс А) Ш: 24:3*1=8,24-8=16 Ж: ұйқыда-8сағат, ояу-16 сағат
ЕҚБ Ә) Ш: 8*4:1=32литр Ж: 32 литр
6-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Есепте. Тексеруді орында 415+37=452 505-317=188 552+379=931 325-197=128 689+309=998 1000-654=346 713-237=476 546+454=1000
7-тапсырма «Семантикалық карта» әдісі Салыстыр
9-тапсырма Жауап: Тоғжан-торкөзден шаршы қиды Балжан-жол дәптерден шеңбер қиды Маржан-жол дәптерден шаршы қиды Айша-торкөзден шеңбер қиды Айжан-ақ қағаздан жалау қиды
Үй тапсырмасы 8-тапсырма Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап Жауап: 2*d=4cм d-?.r=? d=4:2=2см r=d:2 r=2:2=1см Ж: d=2см, r=1см.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Сағаттармен жұмыс жасайды
Жаңа ұғыммен танысады
Шеңбер салып үйренеді
Берілген сұрақтарға жауап береді
Шеңбер сызады
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Диаметрді табады
Тапсырмалар ды орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Есептеу жүргізеді
САлыстыру жасайды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ: « Смарт сағат » әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Тамаша!
Дескриптор: Ерте заманғы сағаттар мен қазіргі сағаттарды салыстырады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап береді-1б
Керемет!
Дескриптор: Берілген радиустағы шеңбердің салу ретін үйренеді-1б Циркульмен жұмыс жасауды біледі-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Радиусы 2 см,3см,1см болатын шеңбер сызады-1б
Тамаша!
Сен мықтысың!
Дескриптор: Есепті шығарады-1б
ДескриптоР: Есептп, тексеруді орындайды-1б
Тамаша!
Дескриптор: Шамаларды салыстыру жолын біледі-1б
ДескриптоР: Қыздардың қандай жұмыс жасағанын табады-1б
Тамаша!
«Білім ағашы» әдісі |
Суреттер
Суреттер
«Kahoot» бағдарлама сы
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Суреттер
Циркуль
Оқу құралдары
Қимылдар
Суреттер
Циркуль
Оқулық
Кесте
Жұмыс дәптері
Семантика лық карталар
Оқулық
Парақтар
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 53-сабақ жоспары
Математика 53-сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 сабақ.Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулер сызу; нүктелі қағазда қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аумағын табу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Шеңбердің не екенін білетін болады.Шеңбер сызуды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу
Апта дәйексөзі: Жауапкершілік-адамгершілік қасиеттің көрінісі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Уақыт» бөлімін пысықтау. «Он екі түс» әдісі - 90-ның оннан бір бөлігі (9); - 6- бұл қандай санның бестен бір бөлігі (30); - 8- бұл қандай санның төрттен бір бөлігі (32); - 40-тың төрттен бір бөлігі (4); - Санның кубын көбейтіндімен алмастыр: 23 (8); - 33 (27); - 42 (16); - 72 (49); - Заттың құнын табу үшін (санын бағасына бөлеміз); - Заттың бағасын анықтау үшін (құнын санына бөлеміз); - Заттың санын анықтау үшін (құнын бағасына бөлеміз); - Өшіргіш құны-81 тг, бағасы- 9тг, саны-? (81:9=9) Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Адамдар уақытты өлшеуді өте ерте заманда үйренді. а) Суретте ертедегі су және күн сағаттары бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығы болады ? Пішіні қандай? ә) шеңбердің радиусы мен диаметірін өлше жауабы: r = 2cm d = 4cm
Ұжымдық жұмыс 2-тапсырма Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап бер: Жауап: а)3-суреттегі берілген шеңберлердің центрі ортақ. Шеңберлердің радиусының ұзындығы әртүрлі, ә)3-суреттегі берілген шеңберлердің радиусы ортақ және радиустары әртүрлі. б) екі әртүрлі шеңберлердің центрі ортақ және радиустары бірдей бола алмайды в) 4,5 –суретте шеңберлердің центрі ортақ емес және радиусының ұзындығы бірдей г)1-2 суретте шеңберлердің центрі ортақ емес жіне радиустары әртүрлі.
Циркульмен танысу Циркуль — бұл математикалық құрал, ортақтар мен арқаларды жасауға арналған құрал
3-тапсырма Шеңбер деген не?(Шеңбер – дөңгелектің шегарасы) – Дөңгелек деген не? (Дөңгелек – нүктеден бірдей арақашықтықта тұрған нүктелер сызатын фигура). О нүктесі – дөңгелектің центрі (шеңбердің). Радиус – шеңбердің центрі мен шегарасының арасын қосатын кесінді. Диаметр – орталық нүктені кесіп өтіп, екі шегараны қосатын сызық. Берілген радиустағы шеңбердің салу реті Жауабы: r= 3см d= 28*r d=2*3=6см d=6см
Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі
Топтық жұмыс 4-тапсырма І-топ: Радиусы 2 см болатын шеңбер сызыңдар. ІІ-топ: радиусы 3 см болатын шеңбер сызыңдар. ІІІ-топ: радиусы 1 см болатын шеңбер сызыңдар. a) R1=2cm R2=3cm R3=1cm
Ә)Әр шеңбердің диаметрін есепте Ж: Шеңбердің радиусы диаметрінен 2есе кіші болады Үлгі:r=2 d=2*2=4
ЕБҚ Б) Радиусы бірдіей немесе әртүрлі шеңберлерден өрнек сызып көр
5-тапсырма Есептерді шығар Жұптық жұмыс А) Ш: 24:3*1=8,24-8=16 Ж: ұйқыда-8сағат, ояу-16 сағат
ЕҚБ Ә) Ш: 8*4:1=32литр Ж: 32 литр
6-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Есепте. Тексеруді орында 415+37=452 505-317=188 552+379=931 325-197=128 689+309=998 1000-654=346 713-237=476 546+454=1000
7-тапсырма «Семантикалық карта» әдісі Салыстыр
9-тапсырма Жауап: Тоғжан-торкөзден шаршы қиды Балжан-жол дәптерден шеңбер қиды Маржан-жол дәптерден шаршы қиды Айша-торкөзден шеңбер қиды Айжан-ақ қағаздан жалау қиды
Үй тапсырмасы 8-тапсырма Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап Жауап: 2*d=4cм d-?.r=? d=4:2=2см r=d:2 r=2:2=1см Ж: d=2см, r=1см.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Сағаттармен жұмыс жасайды
Жаңа ұғыммен танысады
Шеңбер салып үйренеді
Берілген сұрақтарға жауап береді
Шеңбер сызады
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Диаметрді табады
Тапсырмалар ды орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Есептеу жүргізеді
САлыстыру жасайды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ: « Смарт сағат » әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б
Тамаша!
Дескриптор: Ерте заманғы сағаттар мен қазіргі сағаттарды салыстырады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Cызбаларға қарап сұрақтарға жауап береді-1б
Керемет!
Дескриптор: Берілген радиустағы шеңбердің салу ретін үйренеді-1б Циркульмен жұмыс жасауды біледі-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Радиусы 2 см,3см,1см болатын шеңбер сызады-1б
Тамаша!
Сен мықтысың!
Дескриптор: Есепті шығарады-1б
ДескриптоР: Есептп, тексеруді орындайды-1б
Тамаша!
Дескриптор: Шамаларды салыстыру жолын біледі-1б
ДескриптоР: Қыздардың қандай жұмыс жасағанын табады-1б
Тамаша!
«Білім ағашы» әдісі |
Суреттер
Суреттер
«Kahoot» бағдарлама сы
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Суреттер
Циркуль
Оқу құралдары
Қимылдар
Суреттер
Циркуль
Оқулық
Кесте
Жұмыс дәптері
Семантика лық карталар
Оқулық
Парақтар
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















