Математика 56-60 сабақтар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Математика 56-60 сабақтар

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарлары материалдарымен
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

25.11.2024

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

56 сабақ..Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.3 тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы формуласын: S= (a·b):2, S=a2, S=a·b шығарып алу және қолдану (a·b):2, S=a2, S=a·b шығарып алу және қолдану

3.5.2.3 бұрыштарды, көп бұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгіленуі бойынша оқу

Сабақтың мақсаты:


Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу


Апта дәйексөзі: Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут




























Сергіту сәті

2 минут




























Сабақты қорыту

5минут














Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады?

А=5см

S=15см2

В=?

Ш:S=а*в

В=S/а, в=15/5=3см

Ж:ені- 3см

В-3см


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Практикалық жұмыс

Бір парақ қағаз және бір түймені (қақпақты, қағаздан қиылған дөңгелекті) ал. Түймені пайдаланып, қағаз парағының ауданын шамамен өлше.

Жауабы: 15 түйме



Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын тап.

Ұзын-дығы

Ені

Пери-метрі

Ауданы

8 см

9 см

34 см

72 м2

26м

42 м2

х м

b м

2(х+ b)м

X*м2


«Сәттілік фортунасы» әдісі

3-тапсырма

Аудан өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып, салыстыр.

3 см2<3 дм2

5 м2 > 5 см2

9 м2= 900 дм2

9 дм2=900 см2

10 дм2>100 см2

9 м2 >90 дм2

5 м2 = 500 дм2

200 дм2=2 м2

100 см2<100 дм


Жұптық жұмыс

4-тапсырма

а) Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын тап.

Жауабы:

1)S=9см 2

P=12 см


2)S=12 см2

P=16 см


Топтық жұмыс

5-тапсырма

Әрбір суреттің дұрыс жауабын жаз:

Үлгі: ә)

1) тіктөртбұрыштың барлық ауданы – 30 м2 ;

2) боялған бөліктің ауданы – 6 м2 ;

3) боялмаған бөліктің ауданы – 24 м2



7-тапсырма

А) S1=7*7=49м2

S2=5*3=15м2

S1+S2=49-15=34м2


Ж: Шаршы пішінді алаңның ауданы артық және 34м2-қа артық

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Теңдеулерді шеш.

Үлгі:

У+230=9*4+640

У+230=36+640

У+230=676

У=676-230

У=446

Тек: 446+230=9*4+640

676=676

Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады







Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды




Қағазбен жұмыс жасайды





Кестемен жұмыс жасайды









Салыстыру жасайды








Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды











Дұрыс жауабын табады









Аудан табады







Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады-1б




Тамаша!








Дескриптор:

Түймені пайдаланып, қағаз парағының ауданын шамамен өлшейді-1б



Кереметсіңдер!




Дескриптор:

Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын табады-1б



Керемет!





Дескриптор:

Аудан өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып, салыстырады-1б




Тамаша!



Дескриптор:

Фигуралардың қабырғаларын өлшеп, периметрі мен ауданын табады-1б


Тамаша!


ДескриптоР:

Әрбір суреттің дұрыс жауабын жазады-1б



Тамаша!



Дескриптор:

Алаңдардың ауданын тауып, қайсысы артық екенін дәлелдейді-1б

Ауданы белгілі жердің ұзындығы мен енін табады-1б







Сендер мықтысыңдар!












«Медаль» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары














Парақтар



Түйме





Жұмыс дәптері






Таратпа материалдар













Кесте











Сәттілік фортунасы тақтасы









Қимылдар








Суреттер




Сызба











Кері байланыс тақтасы





































Ұзындығы

Ені

Периметрі

Ауданы

8 см

9 см

?

72 м2

?

42 м2

х м

b м

?

X*м2




Ұзын-дығы

Ені

S

1- фигура

8 см

?см

40 см2

2- фигура

? см

7 см

63 см2



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

26.11.2024

Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

57 сабақ. Тіктөртбұрышты үшбұрыштың ауданын табу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.3 тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы

формуласын:

S= (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану

3.5.2.3 бұрыштарды, көп бұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгіленуі бойынша оқу

Сабақтың мақсаты:

-тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы формуласын қолданады

-тікбұрышты үшбұрыштың ауданын есептейді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу


Апта дәйексөзі: Әділдік пен жауапкершілік – біртұтас ұғым

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут

































Сергіту сәті

2 минут









Сабақты қорыту

5минут






















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Теңдеулерді шеш.

Үлгі:

У+230=9*4+640

У+230=36+640

У+230=676

У=676-230

У=446

Тек: 446+230=9*4+640

676=676


ФС тапсырмасы

1-тапсырма

а) Үшбұрыштың ауданын палетканың көмегімен анықта.

Жауабы:

a)S=6+2=8см2

ә) Жарты шаршының (тікбұрышты үшбұ

рыштың) ауданы қалай есептелгеніне қара.Өрнектердің орындалуын түсіндір

Жауабы:

S=a*b:2


Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Тіктөртбұрыштардан қиып алынған тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын тап.

1) S=3*6=18см2

S=18:2=9см2


2) S=9*5=45см2

S=45:2=22 (1)


3) S=8*4=32см2

S=32:2=16см2


Топтық жұмыс

ФС тапсырмасы

3-тапсырма

Бұл – саяжай жері. Қоршаудың барлық ұзындығын және әр саяжай жерінің ауданын тап.

А) Р=10м+6м+3м+9м+6м+4м=34м

S=10*6+3*6=60+18=78м2

Ә) Р= 10м+5м+6м+5м+6м+5м+5м=42м

S=10*5+6*5=50+30=80м2



Жұптық жұмыс

4-тапсырма

Фигуралардың қай бөлігі боялған? Бөлшек түрінде жаз. Симметриялы фигураларды ата.

7 ден 3 бөлігі боялған-

12 ден 6 бөлігі боялған-

12ден 5 бөлігі боялған-

9 дан 4 бөлігі боялған-

8ден 4 бөлігі боялған -


Үй тапсырмасы

5-тапсырма

Амалдар бойынша жаз және есепте. Есептеу тәсілін түсіндір. Осыған ұқсас өрнектер құрастыр

1) 1000-(642+128)=230

2) 286+(500-43)=733

3) 900-(800-645)=745

4) 129000+800000-20000=909000

5) 503000-(360000-200000)=343000

6) (600000-450000)+80000=230000







Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады







Үй тапсырмасын тексертеді












Тапсырмалар

ды орындайды










Ауданды табады












Саяжайдың ауданын табады








Жаттығу жасайды









Тапсырманы орындайды











Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру











Дескриптор:

Теңдеулерді шеше алады-1б




Тамаша!





Дескриптор:

Өрнектердің орындалуын түсіндіреді-1б


Кереметсіңдер!







Дескриптор:

Тіктөртбұрыштардан қиып алынған тікбұрышты үшбұрыштардың ауданын табады-1б



Сендер мықтысыңдар!




Дескриптор:

Қоршаудың барлық ұзындығын және әр саяжай жерінің ауданын табады-1б




Тамаша!




Керемет екен!








Дескриптор:

Боялған фигураларды бөлшек түрінде жазады-1б

Симметриялы фигураларды біледі-1б





Тамаша!









Сендер мықтысыңдар!







«Данышпан үкі» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Парақтар





Жұмыс дәптері
























Қимылдар








Суреттер




Сызба








Жұмыс дәптері



Оқулық







Кері байланыс тақтасы













































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

58-сабақ. Фигуралар салу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау

Сабақтың мақсаты:

Әртүрлі фигураларды салуды, фигуралардың қиылысу және бірігу аймағын табуды үйренеді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу,

заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут





































































































Сергіту сәті

2 минут





















Сабақты қорыту

5минут




























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

5-тапсырма

Амалдар бойынша жаз және есепте. Есептеу тәсілін түсіндір. Осыған ұқсас өрнектер құрастыр

1) 1000-(642+128)=230

2) 286+(500-43)=733

3) 900-(800-645)=745

4) 129000+800000-20000=909000

5) 503000-(360000-200000)=343000

6) (600000-450000)+80000=230000



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Жұптық жұмыс

1-тапсырма

Фигуралар cалу үшін өлшемдерді (ұзындығын, енін және биіктігін) білу қажет. Адамдар ерте кезден-ақ қарапайым өлшеу тәсілдерін қолданған. Оларды қара және салыстыр. ( ауызша орында)

Практикалық жұмыс

Сендер қандай заттарды елі, сүйем, қолдың қарымен өлшей аласыңдар? Өлшеп көріңдер

Ж: Мысалы: қалам-қарыс, жіп-елі....



ЕБҚ

Мына өлшемдерді ата. Оларды қай кезде қолданады?


ЕҚБ

Мына өлшемдерді ата. Оларды қай кезде қолданады?



Топтық жұмыс

2-тапсырма

Тік бұрышты және тіктөртбұрышты қалай салу керек екенін есіңе түсір. Тіктөртбұрыш сал. Оның қарама-қарсы қабырғалары туралы не айтуға болады?

Суретке қара. Параллель түзулер салудың ретін құр. Оны әртүрлі орындауға болады. Дәптеріңе параллель кесінділер сал. Айналаңнан параллель түзулерге мысал бола алатын заттарды тап.

а қабырғасы мен b қабырғасы параллель



Параллель Параллель емес



Ереже: Қиылыспайтын түзулер параллель түзулер деп аталады........



ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

3-тапсырма

1-топ:

а) Тіктөртбұрыш сал. Оның бұры шынан радиусы осы тіктөртбұрыштың еніне тең болатын шеңбер сыз. Фигуралардың қиылысу аймағын боя. Олардың бірігу аймағын қалай атауға болады?


Ж: Фигуралардың бірігуі

ә) Қағаздың ортасына ұзындығы 5 см болатын АВ кесіндісін сыз. А нүктесінен радиусы 4 см болатын, ал В нүктесінен радиусы 2 см болатын шеңбер сыз. Фигуралардың қиылысу аймағын боя.


Сергіту сәті



5-тапсырма

Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын есепте. Олардың периметрі мен ауданын тап.

1)Р=(а+в)*2=(4+2)*2=6*2=12см

S=а*в=4см*2см=8см2


2) Р=(1см+4см)*2=5см*2=10см

S=1см*4см=4см2


3)Р=4*а=4*3см=12см

S=а*а=3см*3см=9см2


ФС тапсырмасы

6-тапсырма

А)Ж: Алтыбұрыш

p=(a+b+c)*2

P=(3+3+3)*2=18см

P=18см


Ә)A=6

B=3

P=?

P=(a+b)*2

P=(6+3)*2=18см

P=18см



Үй тапсырмасы

4-тапсырма

Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте. Тексеруді орында.

454+299=753

459+391=850

258+499=757

1000-69=931

1000-59=941

1000-49=951



Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді










Тапсырмалар

ды орындайды





Практикалық жұмыс жасайды











Жеке жұмыс жасайды







Қазақша өлшемдерді түсіндіреді














Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды
















Ережемен танысады







Тапсырмаларды орындайды











Кесінділер, шеңбер сызады













Жаттығу жасайды









Периметр мен ауданды табады













Математика

ны күнделікті өмірмен байланыстырады














Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Мега ми » әдісі


Дескриптор:

Амалдар бойынша жазады және есептейді-1б. Есептеу тәсілін түсіндіріп, осыған ұқсас өрнектер құрастырады-1б



Тамаша!





Дескриптор:

Қазақ халқының өлшем бірліктері туралы біледі-1б


Заттарды өлшей алады-1б


Кереметсіңдер!











Мықты жауап!






Мен сенімен мақтанамын!









Керемет!






Дескриптор:

Дәптеріне параллель кесінділер салады-1б

Айналасынан параллель түзулерге мысал бола алатын заттарды табады-1б.









Тамаша!




Керемет екен!


Дескриптор:

Тіктөртбұрыш салып, оның бұрышынан радиусы осы тіктөртбұрыштың еніне тең болатын шеңбер сызады-1б.

Фигуралардың қиылысу аймағын бояйды-1б


Тамаша!


ДескриптоР:

Ұзындығы 5 см болатын АВ кесіндісін сызады-1б

Фигуралардың қиылысу аймағын бояйды-1б




Тамаша!







Дескриптор:

Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын есептейді-1б

Олардың ауданы мен периметрін табады-1б






Дескриптор:

Алтыбұрыш сызып, оның периметрін табады-1б

Сымнан тіктөртбұрыш жасайды-1б




Керемет жұмыс болды!
















«Нысана» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары










Рисунок 1



Жұмыс дәптері








Плакат









Суреттер

















Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Жұмыс үлгісі




AutoShape 1





Оқулық



Жұмыс дәптері






Заттар





Суреттер















Оқулық







Жұмыс парақтары



Сым










Жұмыс дәптері







Оқулық






Кері байланыс тақтасы



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

59-сабақ. Фигуралар салу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау

Сабақтың мақсаты:

Әртүрлі фигураларды салады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық

тапсырмаларды орындау


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут
















































































Сергіту сәті

2 минут





































Сабақты қорыту

5минут






















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

4-тапсырма

Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте. Тексеруді орында.

454+299=753

459+391=850

258+499=757

1000-69=931

1000-59=941

1000-49=951


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

Жұптық жұмыс

1-тапсырма

а) Сызғышты ежелден өлшеуіш құралы ретінде пайдаланған.

Ауызша орындау

ә) Кесінділердің ұзындығын көзмөлшермен анықтап көр. Дұрыстығын сызғышпен тексер.

Жауабы: АВ=5СМ,CD=4СМ






ЕҚБ

Мына өлшемдерді ата. Оларды қай кезде қолданады?


ЕБҚ

Мына өлшемдерді ата. Оларды қай кезде қолданады? Сурет бойынша түсіндір



Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Кестеге қара. Берілген мәлімет бойынша қандай фигуралар салуға болады? Аудандары бірдей әртүрлі екі тіктөртбұрыш сыз.

1) а=6см, в=3см

S=а*в=6см*3см=18см2

2) а=4см, в=6см

S=4см*6см=24см2

3) а=3см, в=4см

S=3см*4см=12см2



ФС тапсырмасы

Топтық жұмыс

3-тапсырма

Ұзындықтары төмендегідей кесінділер сыз:

а) 32 см-дің 8ден 1 бөлігіне тең:

32см 8ден 1 бөлігі=32:8*1=4см


ә) 9 см-дің үштен бір бөлігіне тең;

9см 3 тен 1 бөлігі=9:3*1=3см


б) 10 см-дің бестен бір бөлігіне тең.

10см 5 тен 1 бөлігі=10:5*1=2см


Топтық жұмыс

4-тапсырма

Аудандары 16 см2, 25 см2 және 9 см2 болатын шаршылар сал.

1) S=16см2

А=4см

2) S=25см2

А=5см

3) S=9см2

А=3см


Сергіту сәті



5-тапсырма

а) Ұзындығы қызыл кесіндіден 2 есе артық кесіндіні тап. Оны дәптерге сыз.

Жауабы:10 см,5 см

ә) Қай кесіндінің ұзындығы көк кесіндінің жартысын құрайды? Оны дәптерге сыз.

Жауабы: IJ 8см, GH 4 см



Топтық жұмыс

ФС тапсырмасы

6-тапсырма

Көпбұрыштардың қабырғаларының ұзындығын өлше. Олардың периметрін тап.

1)Р=6см+3см+2см+2см=13см

2) Р=6*а=6*2=12см

3) Р=3*а+2*в=3*3+2*2=9+4=13см

Р=3см+3см+3см+2см+2см=13см



7-тапсырма

Нұсқаулыққа сәйкес шеңберлер сыз

А) радиусы 1см;

Ә) радиусы 2см;

Б) радиусы 3см;

В) радиусы 4см.




Практикалық жұмыс

8-тапсырма

А)Қай суретте симметрия осі дұрыс салынбаған? Сол фигураны дәптерге сыз. Симметрия осін сал.

Ж: Үшінші сурет

Ә) Бір парақ қағазды дәл ортасынан бүктеп, симметриялы фигуралардың біреуін жаса



9-тапсырма

Таңда. Екі симметриялы фигураны дәптеріңе сыз

Ж: Үшбұрыштар


Үй тапсырмасы

10-тапсырма

Өрнектердің мәнін тап

(3+5)*5=8*5=40

3+5*5=3+25=28

4*5+(3+6)=20+9=29

4*(5+3)+6=4*8+6=32+6=38



Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады








Үй тапсырмасын тексертеді







Тапсырмалар

ды орындайды





Практикалық жұмыс жасайды











Жеке жұмыс жасайды












Қазақша өлшемдерді түсіндіреді











Тіктөртбұрыш сызады















Кесінділер сызады





Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды








Жаттығу жасайды








Тапсырмалар

ды орындайды










Көпбұрыштардың периметрін табады







Шеңберлер сызады









Практикалық жұмыс жасайды







Тапсырманы орындайды






Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Банкомат » әдісі



Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жаз және есептейді-1б. Тексеруді орындайды-1б


Тамаша!





Дескриптор:

Қазақ халқының өлшем бірліктері туралы біледі-1б

Кесінділерді өлшей алады-1б


Кереметсіңдер!











Мықты жауап!






Мен сенімен мақтанамын!




Керемет!






Дескриптор:

Аудандары бірдей әртүрлі екі тіктөртбұрыш сызады-1б




Керемет екен!


Дескриптор:

Ұзындықтары берілген мөлшердегі кесінділер сызады-1б


Тамаша!








ДескриптоР:

Аудандары 16 см2, 25 см2 және 9 см2 болатын шаршылар салады-1б



Тамаша!






Дескриптор:

Ұзындығы қызыл кесіндіден 2 есе артық кесіндіні тауып,сызады-1б

Ұзындығы көк кесіндінің жартысын құрайтын кесінді сызады-1б



Дескриптор:

Көпбұрыштардың қабырғаларының ұзындығын өлшеп, олардың периметрін табады-1б



Керемет жұмыс болды!


ДескриптоР:

Нұсқаулыққа сәйкес шеңберлер сызады-1б







Дескриптор:

Тиісті фигураны тауып,симметрия осін салады-1б

Симметриялы фигура жасайды-1б





ДескриптоР:

Екі симметриялы фигураны дәптеріне сызады-1б










«Әлеуметтік желі» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері








Плакат









Суреттер

















Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Жұмыс үлгісі




AutoShape 3





Оқулық



Жұмыс дәптері






Заттар





Суреттер








Жұмыс дәптері







Оқулық







Жұмыс парақтары






Жұмыс дәптері







Оқулық






Кері байланыс тақтасы































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Сәулет

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

60 сабақ. Есепті шығару. Шамаларға амалдар қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.3** шамалар мәндерін: ұзындық (мм,см, дм, м)/ масса (г, кг, ц, т)/ көлем (сыйымдылық) (л)/ аудан(см2 ,дм2 ,м 2 , га) өлшем бірліктерін салыстыру және амалдар орындау

Сабақтың мақсаты:

Жылдам әрі дұрыс есептеуді үйренеді

Есептер шығарады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді

шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу


Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут



































































Сергіту сәті

2 минут














































Сабақты қорыту

5минут


























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

10-тапсырма

Өрнектердің мәнін тап

(3+5)*5=8*5=40

3+5*5=3+25=28

4*5+(3+6)=20+9=29

4*(5+3)+6=4*8+6=32+6=38



Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

Топтық жұмыс

Есептерді шығар.

а) 3 кіші шатырға 4 саяхатшыдан және тағы да 2 шатырға 6 саяхатшыдан орналасты. Шатырларға барлығы қанша саяхатшы орналасты?

3*4=12

2*6=12

12+12=24

Жауабы:24

ә) Бір дәптер 9 теңге тұрады. Осындай 7 дәптер қанша теңге тұрады

9*7=63

Жауабы:63 тг

б) 6 дәптерге 48 теңге төленді. Осындай 8 дәптерге қанша теңге төлеу қажет?

48:6=8

8*8=64

Жауабы:8 даптер 64 тг

в) Әрқайсысында 7 данадан 8 қорап шырша ойыншығы және тағы 12 ойыншық сатып алынды. Барлығы қанша шырша ойыншығы сатып алынды?

7*8=56-ш.о

56+12=68

Жауабы: 68 ойын


ЕҚБ

г) Ауылда бір жылдың ішінде 8 үй салынды, бұл өткен жылмен салыс тырғанда 2 есе артық. Екі жылдың ішінде барлығы қанша үй салынды?

8:2=4

8+4=12

Жауабы:12




Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Тіктөртбұрыштың ені ұзындығынан 2 есе кем. Ауданы мен периметрін тап.

a

6 см

4 см

8 см

B;2=a

B=3

B=2

B=4

p

P=18

P=12

P=24

s

S=18

S=8

S=32



3-тапсырма

Есептерді шығар.

а) Мирас тапсырмаларды 45 минутта орындады. Сол уақыттың бес тен бір бөлігінде ол есеп шығарды. Мирас қанша минут есеп шығарды? Қалған тапсырмаларды Мирас қанша минут орындады?

Жауабы: 45 =9 минут; 45-9=36

ә) Мирас теңдеуді 7 минутта шығарды. Бұл – математика тапсырмаларының барлығын орындауға кеткен уақыттың жартысы. Мирас тапсырмаларды қанша минут орындады?

Жауабы: Мирас 9 минут есеп шығарды, қалған сабақтарды 36 минутта орындады.



Сергіту сәті


4-тапсырма

«Кім жылдам?» ойыны

Есепте.

9 ц – 185 кг=175 кг

290 кг + 7 ц =990кг

10 м – 26 дм=74дм

8 ц + 200 кг =1000кг

7 ц – 650 кг =50кг

15 дм – 50 см= 100см

1 тәул. – 16 сағ= 8 сағ


ЕБҚ

2 сағ + 120 мин=240 мин

2 сағ – 90 мин = 30 мин


5-тапсырма

«Жылдамдық» ойыны

Есепте.

1 ц 40 кг + 6 ц30 кг = 770кг

3 кг ∙ 3 =9 кг

10 ц – 6 ц 40 кг =360 кг

9 кг ∙ 2 =18 кг

7 ц – 600 кг =100 кг

6 л : 2 =3 л

3 ц + 55 кг = 355кг

4 ц ∙ 3 = 12ц

1000 кг – 1 ц = 900кг

900 кг – 9 ц =0кг


7-тапсырма

Бұл-саяжай жерінің планы. Осы жердің периметрін және үй мен хауыздың ауданын есепте

A=25м

B=15м

P=2*(25+15)=80м

Sy=5*4=20м2

Sx=3*2=6м2



A=20м

B=10м

P=2*(20+10)=60м

Sy=5*5=25м2

Sx=2*2=4м2



Шығармашылық тапсырма

8-тапсырма

Екі жағдай анықтауға болады.

1-Самат,Дастан,Айдос

2-Айдос, Самат,Дастан



Үй тапсырмасы

6-тапсырма

Тура теңдіктер мен теңсіздіктерді көшіріп жаз.

48 сағ = 2 тәул.

2 тәул. 5 сағ >49 сағ

90 мин > 1 сағ

26 сағ > 1 тәул.

180 мин = 3 сағ

1 сағ 10 мин > 210 мин

170 мин < 3 сағ 10 мин

2 сағ > 110 мин


Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді










Тапсырмалар

ды орындайды










Топтық жұмыс жасайды







Есептерді шығарады








Жеке жұмыс жасайды











Аудан мен периметрді табады






Тапсырмалар

ды өз бетінше орындайды


















Жаттығу жасайды









Тапсырманы орындайды



Тақтада сайыс түрінде есептейді








Есептеуді жеке орындап, мұғалімге тапсырады










Үйдің ауданын табады






Хауыздың ауданын табады







Шығармашы

лық тапсырма орындайды









Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс береді





Мақтап, мадақтап отыру


ҚБ:

« Транспортир » әдісі



Дескриптор:

Өрнектердің мәнін табады-1б





Тамаша!



Дескриптор:

Есептерді шығарады-1б

Есептердің шешуін ауызша есептейді-1б








Кереметсіңдер!








Сен мықтысың!










Дескриптор:

Тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін табады-1б



Керемет!






Дескриптор:

Есептерді шығарады-1б



Тамаша!









Керемет екен!




Тамаша!




Дескриптор:

Жылдам есептей алады--1б




Тамаша!





ДескриптоР:

Жылдам әрі дұрыс есептеуді біледі-1б




Тамаша!









Дескриптор:

Саяжайдағы жердің периметрін және үй мен хауыздың ауданын есептейді-1б




Тамаша!






ДескриптоР:

Балалардың орнын анықтайды-1б






Керемет!











«Алтын көмбе» әдісі





Суреттер











Оқу құралдары













Жұмыс дәптері











Қимылдар








Суреттер




Сызба










Оқулық















Кесте




AutoShape 4





Оқулық














Заттар



Тақта









Суреттер





Таратпа материал









Жердің планы







Суреттер







Оқулық












Жұмыс дәптері











Кері байланыс тақтасы







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.11.2024
211
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі