|
Пән: Математика |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:14.10.20 |
Машықкердің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.2.1- есептерді шешу үдерісінде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: Есептерді шешу барысында жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін білетін болады. Көптеген оқушылар: Есептерді шешу барысында жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдануды білетін болады. Кейбір оқушылар: Жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану арқылы шешілетін есептерді құрастыруды білетін болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жиындардың қиылысуы, ауыстырымдылық, терімділік қасиеттер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жиын туралы түсінік. Жиындар арасындағы қатынас |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру бөлімі 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - амандасу; - түгендеу; - психологиялық даярлық: «Күн жылуы». Балалар, барлығымыз орнымыздан тұрып, менің артымнан көрсеткен іс-қимылдарды қайталаймыз. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Бола кетер сонда дереу жан-жағым! - Жақсы балалар, орындарыңа жайғасыңдар. Жаңа топ құру «Сиқырлы қапшық» Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл дөңгелектер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін: 1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті) 2-топ: « Ептілер » (сары түсті) Топтың ережесін құрастырады. ЕРЕЖЕ: Т – талқылаймыз; О – ортақ шешімге келеміз; П – пікірлесеміз; Т – тыңдаймыз; А – ақылдасамыз. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,ұжымда) |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 4 мин 6 мин 6 мин 2 мин 7 мин
5 мин |
(Мәтіналды жұмыс жасау мақсатында орындалатын тапсырма) Шарты: оқушылар ортақ элементтері бар жиындарды атайды. А=(1;2;3;4) С= (4;7;8) В= (3;4;5) Д = (9;10;11) 2- тапсырма. «Есте сақтап алайық!» Ереже: Жиындардың қиылысуы жинның ретіне тәуелді емес.
А
(А (Толықтырып түсіндіру) 3-Тапсырма. «Мен саған, сен маған»- жұптық жұмыс Шарты: Оқушылар, жиындардың қиылысу операциясының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін өрнектейтін теңдіктерді толықтырып жазады:
(М ∩ К) ∩ Т =
Сергіту жаттығуы Төртбұрышты қолданып, үшбұрышты қолданып, (Ауада төртбұрыш, ұшбұрышты сызу) Үй жасаймыз көріңіз, жаңа қоныс, (Үйдің шатыры сияқты жасау) Жаңа үйге, қуанышпен кіріңіз. (Бір-біріне күліп қарап,қолдарын жайып отырғызу)
4 – Тапсырма. «Есептеп көрелік!» Шарты: Тапсырмада оқушылар қалдықпен бөлуді орындап, алдын ала қалдықпен бөлу барысындағы тексерудің орындалу ережесін естеріне түсіріп, тексеруді орындайды. (Бөліндінің мәнін бөлгішке көбейтіп, оған қалдықты қосады). А)4 328 : 5 = 865,6 1 487 : 9 = 165,2 3 501 : 2 =1750,5 2 529 : 6 =421,5 6 958 : 8 = 869, 7 41 765 : 4 =10441,2 Ә)50 120 : 2 = 25060 360 918 : 9 = 40102 35 714 : 7 = 5102 42 042 : 7 = 6006 180 240 : 6 = 30040
421 022 : 2 =
210511
ҚБ: «Бағдаршам» арқылы бағалау
5-Тапсырма. «Қиындықтан қашпаймыз...» (Мәтінді есеп шығару және шығару жолын сипаттау) А. Қаладан ауылға дейінгі арақашықтық -30км. Жаяу жүргіншіге 6 км\сағ орт.жылдамдықпен осы арақашықтықты жүріп өтуі үшін қанша уақыт қажет?
Ә. Бір автокөлік тәулігіне ауаға
шамамен 20кг пайдаланылған газ шығарады. 8 автокөлік 10 т Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пән: Математика Мектеп: Күні:14.10.20 Машықкердің
аты-жөні: Сынып:
4
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы Есептерді шығаруда жиындардың қиылысуы мен
бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін
қолдану Оқу
мақсаты 4.3.2.1- есептерді шешу
үдерісінде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және
терімділік қасиеттерін
қолдану Күтілетін
нәтижелер
Барлық
оқушылар:
Есептерді шешу
барысында жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және
терімділік қасиеттерін білетін
болады.
Көптеген
оқушылар:
Есептерді шешу
барысында жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және
терімділік қасиеттерін қолдануды білетін
болады.
Кейбір
оқушылар: Жиындардың қиылысуы мен
бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
арқылы шешілетін есептерді құрастыруды білетін
болады. Бағалау критерийлері
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады. Тілдік
мақсаттар Жиындардың қиылысуы,
ауыстырымдылық, терімділік
қасиеттер. Құндылықтарды
дарыту Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу. Пәнаралық
байланыстар Дүниетану Алдыңғы
білім Жиын туралы түсінік.
Жиындар арасындағы
қатынас Сабақтың
барысы
Сабақтың Жоспарлан-ған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Ұйымдастыру
бөлімі 5
мин
Ұйымдастыру
кезеңі:
-
амандасу;
-
түгендеу;
- психологиялық
даярлық: «Күн жылуы». Балалар, барлығымыз орнымыздан тұрып, менің
артымнан көрсеткен іс-қимылдарды
қайталаймыз.
Күн жарығын алақанға
саламын,
Жүрегіме басып ұстай
қаламын.
Ізгі әрі нәзік,
жарық, мейірімді,
Бола кетер сонда
дереу жан-жағым!
- Жақсы балалар,
орындарыңа жайғасыңдар.
Жаңа топ
құру
«Сиқырлы
қапшық»
Қапшыққа салынған
саны бірдей қызыл,сары,жасыл дөңгелектер таңдап алуды ұсынамын. Осы
түстер бойынша оқушыларды 3 топқа
бөлемін:
1-топ: «Мергендер»
(қызыл түсті)
2-топ: « Ептілер »
(сары түсті)
Топтың ережесін
құрастырады.
ЕРЕЖЕ:
Т – талқылаймыз; О –
ортақ шешімге келеміз;
П – пікірлесеміз; Т
– тыңдаймыз; А –
ақылдасамыз.
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді
еске түсіру
(жеке,жұпта,ұжымда)
Оқушыларды топтарға
бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген
оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Негізгі
бөлім
4 мин
6
мин
6
мин
2
мин
7
мин
5
мин
- Тапсырма. «Біз
тапқырмыз»
(Мәтіналды жұмыс
жасау мақсатында орындалатын
тапсырма)
Шарты: оқушылар ортақ элементтері
бар жиындарды атайды.
А=(1;2;3;4) С= (4;7;8)
В= (3;4;5) Д
= (9;10;11)
2- тапсырма. «Есте сақтап
алайық!»
Ереже: Жиындардың қиылысуы жинның
ретіне тәуелді емес.
А
(А
(Толықтырып
түсіндіру)
3-Тапсырма. «Мен
саған, сен маған»- жұптық
жұмыс
Шарты: Оқушылар, жиындардың
қиылысу операциясының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін
өрнектейтін теңдіктерді толықтырып
жазады:
М ∩ К
=
(М ∩ К) ∩ Т
=
М, К және Т
жиындарының бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін
пайдаланып теңдіктер жаз. Бағалау
критерийі Дескриптор балл
Жиындардың
қиылысу опера-циясының
Ауыстырымды-лық
және терім-ділік
қасиеттерін өрнектейтін тең-діктерді
толық-тырып жазады: Жиындардың қиылысу
операциясының ауыстырымдылық қасиетін
біледі 1
Жиындардың
қиылысу операциясының терімділік қасиеттерін
біледі 1 теңдіктерді толықтырып
жазады: 1 Барлығы 3
Сергіту
жаттығуы
Төртбұрышты
қолданып, үшбұрышты қолданып, (Ауада төртбұрыш, ұшбұрышты
сызу)
Үй жасаймыз көріңіз,
жаңа қоныс, (Үйдің шатыры сияқты
жасау)
Жаңа үйге, қуанышпен
кіріңіз. (Бір-біріне күліп қарап,қолдарын жайып
отырғызу)
4 – Тапсырма.
«Есептеп көрелік!»
Шарты: Тапсырмада оқушылар
қалдықпен бөлуді
орындап, алдын
ала қалдықпен бөлу
барысындағы
тексерудің
орындалу ережесін естеріне
түсіріп,
тексеруді
орындайды. (Бөліндінің мәнін
бөлгішке
көбейтіп, оған
қалдықты қосады).
А)4 328 : 5 =
865,6
1 487 : 9 =
165,2
3 501 : 2
=1750,5
2 529 : 6
=421,5
6 958 : 8 = 869,
7
41 765 : 4
=10441,2
Ә)50 120 : 2 =
25060
360 918 : 9 =
40102
35 714 : 7 =
5102
42 042 : 7 =
6006
180 240 : 6 =
30040
421 022 : 2 =
210511
Бағалау
критерийі Дескриптор балл Көптаңбалы сандарды бір
таңбалы санға қалдықпен бөлуді
орындайды
толымсыз
бөліндіні анықтайды; 1 қалдықты
табады; 1
Қалдықпен бөлуді
тексеруді орындайды. 1 Барлығы 3
ҚБ: «Бағдаршам»
арқылы бағалау
5-Тапсырма.
«Қиындықтан
қашпаймыз...»
(Мәтінді есеп
шығару және шығару жолын
сипаттау)
А. Қаладан ауылға дейінгі
арақашықтық -30км. Жаяу жүргіншіге 6 км\сағ орт.жылдамдықпен осы
арақашықтықты жүріп өтуі үшін қанша уақыт
қажет?
Ә. Бір автокөлік тәулігіне ауаға
шамамен 20кг пайдаланылған газ шығарады. 8 автокөлік 10 т | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













