|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
МАТЕМАТИКАДАН ҚИЫНДЫҒЫ ЖОҒАРЫ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ |
|
|
Тақырыбы: |
11-ге бөлінгіштік |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
12.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 6 Ә |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.2бөлу амалын орындамай ақ, берілген санның қай бөлгішке бөлінетінін, қайсысына бөлінбейтініне байланысты есептерді шығару |
|
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар 11-ге бөлінгіштікті анықтау үшін санның цифрларын пайдалану әдісін түсінеді. Оқушылар бөлінетін және бөлінбейтін саналарды ажырата алады. Оқушылар бөлінгіштік тақырыбындағы тапсырмаларды орындауда логикалық ойлауды дамытады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 3 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. Софизм есептері |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.
|
Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Қыйма қағаз,
|
||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 7 минут
|
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 10 минут |
№5 "Құпия Сандар Тапсырмасы"Оқушыларға 3 сан беріледі: 209, 313, 154. Оқушылар сандарды қағазға жазып, олардың 11-ге бөлінгіштігін тексеру үшін цифрларының қосындысын табады. Сандардың бөлінгіштігін анықтаған соң, жауаптарын сыныппен бөліседі.? 1-саны: 209
✅ 209 саны 11-ге бөлінеді! ? 2-саны: 313
❌ 313 саны 11-ге бөлінбейді! ? 3-саны: 154
✅ 154 саны 11-ге бөлінеді! Дескритері Ережені дұрыс қолдануы:
Жұп және тақ позицияларды дұрыс анықтауы:
Цифрлардың қосындыларын дұрыс табуы:
Айырмашылықты дұрыс табуы:
Бөлінгіштік туралы дұрыс шешім қабылдауы:
Жауаптарды бөлісуі және түсіндіруі:
|
Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады. Оқушылар осылай сандардың 11-ге бөлінетінін тексеріп, өз жауаптарын сыныппен бөлісе алады! |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№6 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||
|
Ұжымдық жұмыс. 10минут
|
№7 "Сандар Жұмбақтары" Оқушылар жұптасып, әр түрлі сандарды таңдап, олардың 11-ге бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтайды. Олардың дұрыс жауап бергенін тексеру үшін бір-біріне кері байланыс береді. Тапсырманы түсіндіру:
Жұмысты орындау:
Кері байланыс беру:
Нәтижелерді бөлісу:
? 1-жұп таңдайды: 275
✅ 275 саны 11-ге бөлінеді! ? 2-жұп таңдайды: 462
✅ 462 саны 11-ге бөлінеді! ? 3-жұп таңдайды: 847
✅ 847 саны 11-ге бөлінеді!
|
Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады. ?
Санның 11-ге бөлінетінін қалай
білдіңдер? Сұрақтарына жауап береді |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
|
||
|
Сабақтың аяғы Жеке жұмыс 4 минут
|
№8 "Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні" Оқушыларға «11-ге бөлінгіштік дегеніміз не?» тақырыбында 2-3 сөйлем жазу ұсынылады. Қатысушылар өз ойларын сыныппен бөлісіп, соңында ортақ түйін шығарады. 11-ге бөлінгіштік – бұл санның 11-ге қалдықсыз бөліну қабілеті. Санның бөлінгіштігін анықтау үшін, жұп және тақ позициядағы цифрлардың қосындысының айырмашылығын 11-ге бөлу қажет. Санның 11-ге бөлінгіштігін тексеру үшін, оның цифрларын жұп және тақ позицияларға бөліп, олардың қосындыларын табамыз. Егер олардың айырмашылығы 11-ге бөлінсе немесе 0 болса, онда бұл сан 11-ге бөлінеді. 11-ге бөлінгіштік ережесін қолдану арқылы, біз санның 11-ге қалдықсыз бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтай аламыз. Бұл математикалық ереже санның жұп және тақ позициядағы цифрларының қосындысының айырмашылығын тексеруге негізделген. |
Оқушылар тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№9 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №10 Үйге тапсырма 11 бөлгіштікке 3 мысал құрап келу
№ 13 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Математика 6 сынып |
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАТЕМАТИКАДАН ҚИЫНДЫҒЫ ЖОҒАРЫ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ 6 сынып факультатив
МАТЕМАТИКАДАН ҚИЫНДЫҒЫ ЖОҒАРЫ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ 6 сынып факультатив
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қ.Қатықбаева атындағы №168 мектеп-гимназиясы |
|
|
Пәні |
МАТЕМАТИКАДАН ҚИЫНДЫҒЫ ЖОҒАРЫ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ |
|
|
Тақырыбы: |
11-ге бөлінгіштік |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Кененбаева Нұрзия |
|
|
Күні, айы |
12.02.2025ж. |
|
|
Сыныбы 6 Ә |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушы саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.2бөлу амалын орындамай ақ, берілген санның қай бөлгішке бөлінетінін, қайсысына бөлінбейтініне байланысты есептерді шығару |
|
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар 11-ге бөлінгіштікті анықтау үшін санның цифрларын пайдалану әдісін түсінеді. Оқушылар бөлінетін және бөлінбейтін саналарды ажырата алады. Оқушылар бөлінгіштік тақырыбындағы тапсырмаларды орындауда логикалық ойлауды дамытады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№1Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, олардың назарын аудару. б)Сыныпқа жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау мақсатында психологиялық треннинг өткіземін. Қағазды лақтыру арқылы бір-біріне жылы шырай танытып, жылы лебіздерін білдіреді. |
Амандасады. Сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
Презентация Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамас |
||
|
Үй тапсырмасын тексеру Жұптық жұмыс 3 минут |
№2« Көршіме сенемін» әдісімен үй жұмысын тексеремін. Өзім жауабын айтып, қандай жолмен шығарғанын талқылап айтамын. Мақсат: оқушылар алған білімдерін саралай білуге дағдыландыру. Софизм есептері |
Әр оқушы дұрыс жауабында қол көтеріп қанша есебі дұрыс болғанын айтады. |
Бірін-бірі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1баллдан берілдеі. |
Оқулық математика. |
||
|
Өткен сабақты қайталау Ұжымдық жұмыс. 5 минут
|
№3 «Миға шабуыл» әдісі ой қозғау сұрақтары арқылы жауап береді. Топпен талқылайды.
|
Тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Қыйма қағаз,
|
||
|
Жаңа сабақ. Ұжымдық жұмыс. 7 минут
|
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||
|
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы 10 минут |
№5 "Құпия Сандар Тапсырмасы"Оқушыларға 3 сан беріледі: 209, 313, 154. Оқушылар сандарды қағазға жазып, олардың 11-ге бөлінгіштігін тексеру үшін цифрларының қосындысын табады. Сандардың бөлінгіштігін анықтаған соң, жауаптарын сыныппен бөліседі.? 1-саны: 209
✅ 209 саны 11-ге бөлінеді! ? 2-саны: 313
❌ 313 саны 11-ге бөлінбейді! ? 3-саны: 154
✅ 154 саны 11-ге бөлінеді! Дескритері Ережені дұрыс қолдануы:
Жұп және тақ позицияларды дұрыс анықтауы:
Цифрлардың қосындыларын дұрыс табуы:
Айырмашылықты дұрыс табуы:
Бөлінгіштік туралы дұрыс шешім қабылдауы:
Жауаптарды бөлісуі және түсіндіруі:
|
Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады. Оқушылар осылай сандардың 11-ге бөлінетінін тексеріп, өз жауаптарын сыныппен бөлісе алады! |
«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту |
|
||
|
Сергіту сәті 2 минут
|
№6 Қозғалыс ойыны? "Математикалық шапалақ" ойыны
? Мысал:
|
Оқушлар топпен шапалақтап белсенді қатысады. |
Нәтижелерді талқылау: Топтар кезекпен жауап береді және дұрыс жауаптар үшін ұпай жинайды.
|
Үлсетірмелі парақ |
||
|
Ұжымдық жұмыс. 10минут
|
№7 "Сандар Жұмбақтары" Оқушылар жұптасып, әр түрлі сандарды таңдап, олардың 11-ге бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтайды. Олардың дұрыс жауап бергенін тексеру үшін бір-біріне кері байланыс береді. Тапсырманы түсіндіру:
Жұмысты орындау:
Кері байланыс беру:
Нәтижелерді бөлісу:
? 1-жұп таңдайды: 275
✅ 275 саны 11-ге бөлінеді! ? 2-жұп таңдайды: 462
✅ 462 саны 11-ге бөлінеді! ? 3-жұп таңдайды: 847
✅ 847 саны 11-ге бөлінеді!
|
Тапс ырмаларды орындайды белсенді қатсыады. ?
Санның 11-ге бөлінетінін қалай
білдіңдер? Сұрақтарына жауап береді |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
|
||
|
Сабақтың аяғы Жеке жұмыс 4 минут
|
№8 "Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні" Оқушыларға «11-ге бөлінгіштік дегеніміз не?» тақырыбында 2-3 сөйлем жазу ұсынылады. Қатысушылар өз ойларын сыныппен бөлісіп, соңында ортақ түйін шығарады. 11-ге бөлінгіштік – бұл санның 11-ге қалдықсыз бөліну қабілеті. Санның бөлінгіштігін анықтау үшін, жұп және тақ позициядағы цифрлардың қосындысының айырмашылығын 11-ге бөлу қажет. Санның 11-ге бөлінгіштігін тексеру үшін, оның цифрларын жұп және тақ позицияларға бөліп, олардың қосындыларын табамыз. Егер олардың айырмашылығы 11-ге бөлінсе немесе 0 болса, онда бұл сан 11-ге бөлінеді. 11-ге бөлінгіштік ережесін қолдану арқылы, біз санның 11-ге қалдықсыз бөлінетінін немесе бөлінбейтінін анықтай аламыз. Бұл математикалық ереже санның жұп және тақ позициядағы цифрларының қосындысының айырмашылығын тексеруге негізделген. |
Оқушылар тапсырманы орындау барысында тақырып бойынша қандай ережелерді пайдаланғанын түсіндіреді.
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы Ұжымдық жұмыс. 2 минут
|
№9 Сабақты бекітіп оқушылардан рефлекция аламын. . №10 Үйге тапсырма 11 бөлгіштікке 3 мысал құрап келу
№ 13 Сабақты қорытындылап, Кері байланысты оқуышылардан сандық әдісімен аламын |
Рефлекцияны оқушылар Санауышы (триггермен) береді Кері байланысқа сандық әдісімен береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Жылы шырай таныту
|
QRcode Көрнекілік үлестірмелі парақ Оқулық Математика 6 сынып |
![]()
шағым қалдыра аласыз
















