Тақырып: Векторлардың скалярлық көбейтіндіс
-
Білімділік: Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы,
теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің
геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін
білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық
көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу,
скалярлық көбейтінді туралы теореманы дәлелдей
алу. -
Дамытушылық: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығрағанда қолдана білу қабілеттерін дамыту.
-
Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбилеу.
Мақсат: Оқулықтағы жаттығуларды орындай алу мақсаты көзделеді.
Құрал-жабдықтар,көрнекті құралдар: сызғыш, сызба плакаттар.
Сабақ түрі: жаңа білім алу сабағы.
Әдіс-тәсілдер: Лекция.
Сабақ барысы
-
Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй жұмысын тексеру.
Үйге берліген тапсырманы тақтаға жазғызып талқылау (оқушылар үйден шығара алмаған есептерді)
ДМ.(С
тобы) АВС үшбұрышының АД, ВЕ, СҒ медианалары О нүктесінде
қиылысады.
Мұндағы СА![]()
Шешуі:
, :
, ![]()
![]()
![]()
![]()
-
Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
I.Анықтама.
векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы
векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына
көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық
көбейтіндісінің белгіленуі:
.
Яғ
ни,
, ( 1) мұндағы
). 2 сурет
(2)
О
А
Қасиеттері:
.
(орын
ауыстырымдылық)
+
(үлестірімділік
заңы)
)
(
)
(көбейтіндінің үлестірімділік
қасиеті)
0,
онда ![]()
онда
0
Дәлелдеуі:
онда
, яғни ![]()
ә)
Егер
, (
, бұдан
; ![]()
II.
координаталық вектор.
![]()
.
. ![]()
III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.
Дәлелдеуі.
),
), ![]()
*(
*
*
*
+![]()
(3)
Дербес
жағдай: ![]()
;
- векторының скалярлық
квадраты. ![]()
(4)
-
Жаңа білімді бекіту: Есептер шығару
№1 Үшбұрыштың А(1;1), В(4;1), С(4;5) төбелері берілген, үшбұрыш бұрыштарының косинусын есептеңдер. (Шәкілікова. Геометрия 9-сынып. №70)
Шешуі:
1. ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
5
С
А
В
0
1
4
2. ![]()
![]()
![]()
; ![]()
Жауабы:
0;
.
№2. (Шыныбеков. Геометрия 9-сынып . №121)
Егер
және
болса, онда
және
векторларының арасындағы бұрышын
табыңдар.
Шешуі:
,
![]()
(
*(![]()
(![]()
(![]()
![]()
Жауабы:
.
№3. (Шәкілікова. Геометрия 9- сынып №84)
және
.
векторы
векторына перпендикуляр
болатындай
санын
табыңдар.
Жауабы.-2. .
Қосымша есептер: №116; №117 (Шыныбеков. 9- сынып)
№116. Егер
және
бірлік векторлары үшін
(
болса, онда
және
векторлары арасындағы бұрышты табыңдар.
Жауабы. ![]()
№117. Егер
және
өзара перпендикуляр бірлік векторлар болса,
онда
2
-![]()
деп
алып,
,
,
сандары мен
және
векторлары арасындағы бұрышты табыңдар.
Жауабы.900
Үйге тапсырма беру: №69, №72, №81. (Шәкілікова. 9- сынып) . 7- жұмыс, 3,4-нұсқа (ДМ). №123. (Шыныбеков).
Өздік жұмысын алу: (ДМ. 7- жұмыс. 1,2 – нұсқа)
Оқушыларды бағалау: жетістіктері мен кемшіліктерін атап айту.
Сабақты қорытындылау: Өтілген тақырыптың негізгі түйінін сұрау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
математикаға бейімдеу курсының тақырыптық жоспары
математикаға бейімдеу курсының тақырыптық жоспары
Тақырып: Векторлардың скалярлық көбейтіндіс
-
Білімділік: Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы,
теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің
геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін
білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық
көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу,
скалярлық көбейтінді туралы теореманы дәлелдей
алу. -
Дамытушылық: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығрағанда қолдана білу қабілеттерін дамыту.
-
Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбилеу.
Мақсат: Оқулықтағы жаттығуларды орындай алу мақсаты көзделеді.
Құрал-жабдықтар,көрнекті құралдар: сызғыш, сызба плакаттар.
Сабақ түрі: жаңа білім алу сабағы.
Әдіс-тәсілдер: Лекция.
Сабақ барысы
-
Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй жұмысын тексеру.
Үйге берліген тапсырманы тақтаға жазғызып талқылау (оқушылар үйден шығара алмаған есептерді)
ДМ.(С
тобы) АВС үшбұрышының АД, ВЕ, СҒ медианалары О нүктесінде
қиылысады.
Мұндағы СА![]()
Шешуі:
, :
, ![]()
![]()
![]()
![]()
-
Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
I.Анықтама.
векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы
векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына
көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық
көбейтіндісінің белгіленуі:
.
Яғ
ни,
, ( 1) мұндағы
). 2 сурет
(2)
О
А
Қасиеттері:
.
(орын
ауыстырымдылық)
+
(үлестірімділік
заңы)
)
(
)
(көбейтіндінің үлестірімділік
қасиеті)
0,
онда ![]()
онда
0
Дәлелдеуі:
онда
, яғни ![]()
ә)
Егер
, (
, бұдан
; ![]()
II.
координаталық вектор.
![]()
.
. ![]()
III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.
Дәлелдеуі.
),
), ![]()
*(
*
*
*
+![]()
(3)
Дербес
жағдай: ![]()
;
- векторының скалярлық
квадраты. ![]()
(4)
-
Жаңа білімді бекіту: Есептер шығару
№1 Үшбұрыштың А(1;1), В(4;1), С(4;5) төбелері берілген, үшбұрыш бұрыштарының косинусын есептеңдер. (Шәкілікова. Геометрия 9-сынып. №70)
Шешуі:
1. ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
5
С
А
В
0
1
4
2. ![]()
![]()
![]()
; ![]()
Жауабы:
0;
.
№2. (Шыныбеков. Геометрия 9-сынып . №121)
Егер
және
болса, онда
және
векторларының арасындағы бұрышын
табыңдар.
Шешуі:
,
![]()
(
*(![]()
(![]()
(![]()
![]()
Жауабы:
.
№3. (Шәкілікова. Геометрия 9- сынып №84)
және
.
векторы
векторына перпендикуляр
болатындай
санын
табыңдар.
Жауабы.-2. .
Қосымша есептер: №116; №117 (Шыныбеков. 9- сынып)
№116. Егер
және
бірлік векторлары үшін
(
болса, онда
және
векторлары арасындағы бұрышты табыңдар.
Жауабы. ![]()
№117. Егер
және
өзара перпендикуляр бірлік векторлар болса,
онда
2
-![]()
деп
алып,
,
,
сандары мен
және
векторлары арасындағы бұрышты табыңдар.
Жауабы.900
Үйге тапсырма беру: №69, №72, №81. (Шәкілікова. 9- сынып) . 7- жұмыс, 3,4-нұсқа (ДМ). №123. (Шыныбеков).
Өздік жұмысын алу: (ДМ. 7- жұмыс. 1,2 – нұсқа)
Оқушыларды бағалау: жетістіктері мен кемшіліктерін атап айту.
Сабақты қорытындылау: Өтілген тақырыптың негізгі түйінін сұрау.
шағым қалдыра аласыз













