Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Алтайбаев негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Елеубекова Н.Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; 1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау; 1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ю ю әріпір таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді, мәтінде кім? не? туралы айтқысы келгенін түсінеді, керекті сөздерден жай сөйлем құрастырады Көптеген оқушылар: Ю ю әріпін ажыратып, мысал келтіре алады, мәтінде кім? не? туралы айтылғаны жөнінде талдау жасай алады Кейбір оқушылар: мәтінде кім? не? туралы айтылған анықтап, нәтижесі бойынша өз ойымен бөліседі |
|||||
|
Бағалау критерийлері
|
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз: Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ақиқат құндылығының мәнін аша отырып, ұлттық кейіпкерлерді сипаттайды және орынсыз іске ұрыну қорытындылай отырып, шыншылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Басқа пәндермен осы ортақ тақырып аясында байланыс орнайды. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазбалар |
|||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар сурет бойынша сөйлемдер құрай алады, сұрақтарға жауап береді, сөздерді тұтас оқиды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Ширату жаттығуы: (Ұ) «Бинго» ойыны ойнатылады. Оқушылар әріптер жазылған бинго тастарын алады. Таныс әріптерді бір қорапқа, таныс емес әріптерді екінші қорапқа салады. Таныс емес Ю әрпі шығарыып алынады. Сабақтың мақсаты: - Олай болса, біз бүгін сендермен Ю ю әріпімен танысамыз, ажыратамыз және оны дыбыспен сәйкестендіретін боламыз. Мәтінде кім? не? туралы айтқысы келгенін түсініп, керекті сөздерден жай сөйлем құрастырамыз. |
Бинго шары, екі қорап
|
||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. «Екі дос және аю» бейне жазбасын көреді . 1.Бейнежазбаға көңіл аударайық. 2.Оқиғадағы кейіпкерлерді атайық. -Аю сөзінде таныс емес қандай дыбыс бар? -Юю (МТ ) Ю дыбысы дауысты дыбыс. Ю Орыс тілінен енген дыбыс Екі дыбыстан құралған.
МК; Ж; Ө; Қ) Дыбыстардың сөздегі қызметін түсініп, қосарлы дыбыстары дұрыс оқып, жазу білігін бағалау. Бас әрпі, кіші әрпі,баспа түрі, жазба түрімен таныстыру. Ю дыбысының артикуляциясына сай дыбыстатып, бірнеше рет қайталату керек. –Созылып айтылады. Өз алдына буын жасай алады. Ою, аю сөздеріне дыбыстық талдау жасау. Ою,аю – 3 дыбыс, 2әріптен, 2 буын, 2дауысты дыбыстан тұрады. (ҚБ) Шапалақ (дұрыс жауап берген оқушыға шапалақ арқылы қолдау жасалады) -Қандай мақсатқа қол жеткіздік? -Әріпті танып, оны дыбыспен сәйкестендірдік. 2 тапсырма. (Ж) «Бір минут» әдісі бойынша әріп ауада және тақтада жазылады. Одан кейін оқушы да сол іс-әрекетті қайталап 1 минут ішінде қолын жаттықтырады. Келесіде әріптің жазылуын дәптерде қайталайды.
ҚБ: «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. Не қиын болды? Не ұнамады?
Неұнады? 3-тапсырма. (Т) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы. Оқушыларға бірнеше фотосуреттер беріледі. Кім? деген сұраққа жауап беретін сөздерді бір Не? Сұрағына жауап беретінсөздерді бір қорапқа салуды сұраймын. Кім? сұрағына жауап беретін сөздердің қандай ерекшелігі бар? Не? сұрағына қандай сөздер жауап береді? « Сөйлемдер құрату» ҚБ: «Смайлик» әдісі арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады. 4 тапсырма. (Ө) «Орныңды тап» әдісі арқылы сөйлемдегі көп нүктенің орнына керекті сөздерді орналастырады. Оқушыларға карточкалар таратылады. Әр бала тек өзінің сөйлемімен жұмыс істейді. Сөйлемдер: Әлия ...ойды. ... орманға кетті. Керекті сөздер: аю, ою. ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың әріптін жазылуын қаншалықты түсінгені тексеріледі. Басбармақты жоғары көтерсе: толық түсіндім. Басбармақты көлденең көтерсе: жартылай түсіндім. Басбармақты төмен түсірсе: түсінбедім. |
http://m.youtube.com > watch
|
||||
|
Сабақтың соңы |
ҚБ. «Нүктемен бағалау»
кіші шеңбер – керекті сөздерден жай сөйлем құрастырады.Нәтижесінде жалпы сынып бойынша тақырыптың меңгерілу деңгейін бақылауға болады. |
|
||||
|
Саралау 1 тапсырмада «Бағалау» тәсілі қолданылды. Бұл жерде оқушының әр жауабы үнемі бағаланып, олардың қажеттіліктеріне қарай түзетіліп отырды. 2 тапсырмада «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі алынды. Мұғалім оқуышаларға әріпті жазғызу барысында үнемі қолдау көрсеті отырады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға алдын-ала дайындалған әріптің шаблонын ұсынады. Сол арқылы оқушы дәптерге жазбастан бұрын қолын жаттықтырып алады. 3 тапсырмада «Тапсырма» тәсілі алынды. Бұл жерде ойлау деңгейі жоғары балаларға басты суреттерден бөлек қосымша сөздер ұсынылады. Сол суреттерден олар ю әрпін табу керек. Ол сөздер:ою,кою,түю,қию. Көмек қажет ететін оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі. 4 тапсырмада «Қарқын» тәсілі алынды. Оқушылар уақытпен жұмыс істейді. Әр оқушыға жеке сөйлемдер берілген. Уақытынан бұрын аяқтаған оқушыларға қосымша сөйлемдер беріледі. Олар:Сүт ... . Қағазды... Керекті сөздер: қою, қию. |
Бағалау. 1 тапсырмада «Шапалақ» әдісі алынды.
2 тапсырмада «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы бағаланды.
3 тапсырмада «Смайлик» әдісі арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады.
4 тапсырмада «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланды.
Дескриптор. Әріптерді таниды. Әріптерді дыбыспен сәйкестендіреді. Ю әрпін жазады. Ю әрпін оқиды. Кім? Не? сұрақтарына жауап берее алады. Сөздермен жай сөйлем құрастыра алады. |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісін (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: «Бинго» ойыны арқылы ұйымдастырылған тапсырма сәтті өтеді деп ойлаймын.
2: «Екі дос және аю» ертегісін көрсету ұтымды болды. Балалардың қызығушылығы артады.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыт туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушыларға қосымша қызықты материалдар беру.
2:Қолдауды қажет ететін оқушыларға жекелей көмек беру. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Алтайбаев негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Елеубекова Н.Т Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; 1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау; 1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ю ю әріпір таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді, мәтінде кім? не? туралы айтқысы келгенін түсінеді, керекті сөздерден жай сөйлем құрастырады Көптеген оқушылар: Ю ю әріпін ажыратып, мысал келтіре алады, мәтінде кім? не? туралы айтылғаны жөнінде талдау жасай алады Кейбір оқушылар: мәтінде кім? не? туралы айтылған анықтап, нәтижесі бойынша өз ойымен бөліседі |
|||||
|
Бағалау критерийлері
|
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз: Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ақиқат құндылығының мәнін аша отырып, ұлттық кейіпкерлерді сипаттайды және орынсыз іске ұрыну қорытындылай отырып, шыншылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Басқа пәндермен осы ортақ тақырып аясында байланыс орнайды. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазбалар |
|||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар сурет бойынша сөйлемдер құрай алады, сұрақтарға жауап береді, сөздерді тұтас оқиды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Ширату жаттығуы: (Ұ) «Бинго» ойыны ойнатылады. Оқушылар әріптер жазылған бинго тастарын алады. Таныс әріптерді бір қорапқа, таныс емес әріптерді екінші қорапқа салады. Таныс емес Ю әрпі шығарыып алынады. Сабақтың мақсаты: - Олай болса, біз бүгін сендермен Ю ю әріпімен танысамыз, ажыратамыз және оны дыбыспен сәйкестендіретін боламыз. Мәтінде кім? не? туралы айтқысы келгенін түсініп, керекті сөздерден жай сөйлем құрастырамыз. |
Бинго шары, екі қорап
|
||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. «Екі дос және аю» бейне жазбасын көреді . 1.Бейнежазбаға көңіл аударайық. 2.Оқиғадағы кейіпкерлерді атайық. -Аю сөзінде таныс емес қандай дыбыс бар? -Юю (МТ ) Ю дыбысы дауысты дыбыс. Ю Орыс тілінен енген дыбыс Екі дыбыстан құралған.
МК; Ж; Ө; Қ) Дыбыстардың сөздегі қызметін түсініп, қосарлы дыбыстары дұрыс оқып, жазу білігін бағалау. Бас әрпі, кіші әрпі,баспа түрі, жазба түрімен таныстыру. Ю дыбысының артикуляциясына сай дыбыстатып, бірнеше рет қайталату керек. –Созылып айтылады. Өз алдына буын жасай алады. Ою, аю сөздеріне дыбыстық талдау жасау. Ою,аю – 3 дыбыс, 2әріптен, 2 буын, 2дауысты дыбыстан тұрады. (ҚБ) Шапалақ (дұрыс жауап берген оқушыға шапалақ арқылы қолдау жасалады) -Қандай мақсатқа қол жеткіздік? -Әріпті танып, оны дыбыспен сәйкестендірдік. 2 тапсырма. (Ж) «Бір минут» әдісі бойынша әріп ауада және тақтада жазылады. Одан кейін оқушы да сол іс-әрекетті қайталап 1 минут ішінде қолын жаттықтырады. Келесіде әріптің жазылуын дәптерде қайталайды.
ҚБ: «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. Не қиын болды? Не ұнамады?
Неұнады? 3-тапсырма. (Т) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы. Оқушыларға бірнеше фотосуреттер беріледі. Кім? деген сұраққа жауап беретін сөздерді бір Не? Сұрағына жауап беретінсөздерді бір қорапқа салуды сұраймын. Кім? сұрағына жауап беретін сөздердің қандай ерекшелігі бар? Не? сұрағына қандай сөздер жауап береді? « Сөйлемдер құрату» ҚБ: «Смайлик» әдісі арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады. 4 тапсырма. (Ө) «Орныңды тап» әдісі арқылы сөйлемдегі көп нүктенің орнына керекті сөздерді орналастырады. Оқушыларға карточкалар таратылады. Әр бала тек өзінің сөйлемімен жұмыс істейді. Сөйлемдер: Әлия ...ойды. ... орманға кетті. Керекті сөздер: аю, ою. ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың әріптін жазылуын қаншалықты түсінгені тексеріледі. Басбармақты жоғары көтерсе: толық түсіндім. Басбармақты көлденең көтерсе: жартылай түсіндім. Басбармақты төмен түсірсе: түсінбедім. |
http://m.youtube.com > watch
|
||||
|
Сабақтың соңы |
ҚБ. «Нүктемен бағалау»
кіші шеңбер – керекті сөздерден жай сөйлем құрастырады.Нәтижесінде жалпы сынып бойынша тақырыптың меңгерілу деңгейін бақылауға болады. |
|
||||
|
Саралау 1 тапсырмада «Бағалау» тәсілі қолданылды. Бұл жерде оқушының әр жауабы үнемі бағаланып, олардың қажеттіліктеріне қарай түзетіліп отырды. 2 тапсырмада «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі алынды. Мұғалім оқуышаларға әріпті жазғызу барысында үнемі қолдау көрсеті отырады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға алдын-ала дайындалған әріптің шаблонын ұсынады. Сол арқылы оқушы дәптерге жазбастан бұрын қолын жаттықтырып алады. 3 тапсырмада «Тапсырма» тәсілі алынды. Бұл жерде ойлау деңгейі жоғары балаларға басты суреттерден бөлек қосымша сөздер ұсынылады. Сол суреттерден олар ю әрпін табу керек. Ол сөздер:ою,кою,түю,қию. Көмек қажет ететін оқушыларға мұғалім тарапынан көмек көрсетіледі. 4 тапсырмада «Қарқын» тәсілі алынды. Оқушылар уақытпен жұмыс істейді. Әр оқушыға жеке сөйлемдер берілген. Уақытынан бұрын аяқтаған оқушыларға қосымша сөйлемдер беріледі. Олар:Сүт ... . Қағазды... Керекті сөздер: қою, қию. |
Бағалау. 1 тапсырмада «Шапалақ» әдісі алынды.
2 тапсырмада «Сұрақ -жауап» әдісі арқылы бағаланды.
3 тапсырмада «Смайлик» әдісі арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады.
4 тапсырмада «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланды.
Дескриптор. Әріптерді таниды. Әріптерді дыбыспен сәйкестендіреді. Ю әрпін жазады. Ю әрпін оқиды. Кім? Не? сұрақтарына жауап берее алады. Сөздермен жай сөйлем құрастыра алады. |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісін (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: «Бинго» ойыны арқылы ұйымдастырылған тапсырма сәтті өтеді деп ойлаймын.
2: «Екі дос және аю» ертегісін көрсету ұтымды болды. Балалардың қызығушылығы артады.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыт туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушыларға қосымша қызықты материалдар беру.
2:Қолдауды қажет ететін оқушыларға жекелей көмек беру. |
||||||
шағым қалдыра аласыз





