Материалдар / М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Жайлауда 11-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Жайлауда 11-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа дайын материал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Наурыз 2023
989
23 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:

3-бөлім. Ғасырлық туынды

Педагогтің аты-жөні:

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні:

21.02.23

Сынып: 11 қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы. Жайлауда

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету11.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру

Сабақтың мақсаты.

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету. Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру

Бағалау критерийлері

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді. Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстырады.

Ойлау деңгейі

Қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың басы

5минут

Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу;

Поэзия минуты.Абай шығармашылығына арналады.

Білу:

Алдыңғы сабаққа шолу. «Попкорн» әдісі

  1. «Абай жолы» роман-эпопеясында қандай ұлттық құндылықтар айтылған?

  2. Романның тәрбиелік мәні неде?

  3. Кейіпкерлер бейнесі арқылы қандай ұлттық құндылықты бойымызға сіңіреміз?

Мұғалім жаңа сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстырады.Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.

Сәлемдеседі.

Өлең жатқа айтады. 0қу құралдарын дайындайды. «Попкорн» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.

Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;

ҚБ 1-10 балл;



Күн.кз

Смартфон




2.Жаңа сабақты түсіндіру


5минут

Түсіну:

Мұғалім жаңа сабақ туралы қосымша түсінік қалыптастырады.

«Түртіп алу» әдісі

Қажетті мәліметті дәптерге түртіп алыңдар.

Кейіпкер – көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Әдебиетте адамның көркем бейнесін жасағанда, жазушы оның кескін-тұлғасын, іс-әрекетін, мінезін сол ортаның, дәуірдің өзгешеліктерін танытатын типтік сипаттарымен қатар, өзінің басына ғана тән ерекшеліктерді де анық байқалатындай етіп суреттейді. Шығармадағы ұлттық құндылықтар Абай образына астастырыла суреттелген. Адам өмірімен байланысты барлық салт-жоралғылар, ырым-тыйымдар халықтың бүкіл болмысын көрсетеді.

Білім алушылар

жаңа сабақты түсінеді.

Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.Қажетті мәліметті дәптерге жазып алады

Сұрақ-жауап бойынша белсенділіктерін атап, кері байланыс беру. «Жарайсың, керемет», т.б.;


(ЕБҚ белсенділігін атап өту)

Оқулық 147-бет



Сабақтың ортасы

10 минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

Қолдану:

1-тапсырма.Топпен жұмыс. «Кубизм» әдісі Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетіңдер.«Абай жолы»роман-эпопеясы бойынша кубиктің алты қырына жазылған топтық тапсырманы орындаңдар.


1-топ:Абай ауылы *Салыстырыңдар: «Қос диаграма» әдісі арқылы Бала Абай мен жігіт Абайдың даралық қасиеттерін салыстырыңдар.

*Сипаттаңдар: Бөлім бойынша бір жинақтық образға сипаттама беріңдер.


Дескриптор:

Бала Абай мен жігіт Абайдың даралық қасиеттерін салыстырады;

жинақтық образға сипаттама береді;


2-топ:Құнанбай ауылы

*Зерттеңдер: «Зерттеп көрейік!» айдары Құнанбайды өмір шындығымен байланыстырып зерттеңдер.

*Талдау жасаңдар: Шығарма бойынша Құнанбайдың әрекеттеріне даралық және жинақтау арқылы талдау жасаңдар.


Дескриптор:

Құнанбайды өмір шындығымен байланыстырып зерттейді;

Құнанбайдың әрекеттеріне даралық және жинақтау арқылы талдау жасайды;


3-топ:Зере ауылы

*Қолданыңдар: «Сурет салып, көрейік!» айдары арқылы Біржанның ән салып отырған сәтін немесе белгілі бір эпизодтар желісін сурет арқылы көрсетіңдер.

*Дәлелдеңдер: «құда түсу», «ана өнегесі» осы ұғымдарға қатысты ойларыңызды шығарма арқылы және қосымша мәлімет көзі арқылы дәлелдеңдер.


Дескриптор:

эпизодтар желісін сурет арқылы көрсетеді;

ұғымдарға қатысты ойларын дәлелдейді;


Білім алушылар

2-тапсырмада топпен жұмыс жасайды. «Кубизм» әдісі Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетіп,«Абай жолы»роман-эпопеясы бойынша кубиктің алты қырына жазылған топтық тапсырманы орындайды.



ЕБҚ топбымен бірге жұмыс жасайды.


Топтар дескриптор бойынша бір-біріне кері байланыс береді.

Толықтыру енгізеді.

Дескриптор:

Бала Абай мен жігіт Абайдың даралық қасиеттерін салыстырады;

1

жинақтық образға сипаттама береді;

1

Құнанбайды өмір шындығымен байланыстырып зерттейді;

1

Құнанбайдың әрекеттеріне даралық және жинақтау арқылы талдау жасайды;

1

эпизодтар желісін сурет арқылы көрсетеді;

1

ұғымдарға қатысты ойларын дәлелдейді;

1

Жалпы балл-6



Топтарды дескриптор арқылы бағалау

Кері байланыс беру


Оқулық 147-бет






смартфон



топтама



ҚБ құндылық терегі

15минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

Талдау:

2-тапсырма.Жұппен жұмыс «Құндылықтар спектрі» әдісі арқылы жеке образдар→ұлттық құндылықтар →ғаламдық азаматтық құндылықтар жүйесін анықтаңдар. Автордың ойының бүгінгі күнгі мәселелермен сабақтастығын саралаңдар.

Шығармада көрінетін ұлттық құндылық

Жеке образдарға тән құндылық

Ғаламдық адами құндылық





Дескриптор:

шығармада көрінетін ұлттық құндылықты атайды;

жеке образдарға тән құндылықты көрсетеді;

ғаламдық адами құндылықты танытады;

автордың ойының бүгінгі күнгі мәселелермен сабақтастығын саралайды;


Білім алушылар

2-тапсырмада

жұппен жұмыс жасап, кестені толтырады. «Құндылықтар спектрі» әдісі арқылы жеке образдар→ұлт-тық құндылықтар →ғаламдық азаматтық құндылықтар жүйесін анықтайды. Автордың ойының бүгінгі күнгі мәселелермен сабақтастығын саралайды.

ЕБҚ (тапсырманы түсінеді, бірақ баяу орындайтын оқушы) жұбымен жұмыс жасайды.

Жұптар бір-біріне кері байланыс береді.

Толықтыру енгізеді.

Дескриптор:

шығармада көрінетін ұлттық құндылықты атайды;

1

жеке образдарға тән құндылықты көрсетеді;

1

ғаламдық адами құндылықты танытады;

1

автордың ойының бүгінгі күнгі мәселелермен сабақтастығын саралайды;

1

Жалпы балл-4+ белсенділік


Жұптарды дескриптор арқылы бағалау

Кері байланыс

Оқулық 147-бет








топтама


ҚБ құндылық терегі

Сабақтың соңы

2минут


3.Бекіту.

3минут

Жинақтау:

«Түйінді идея» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту

1.«Жайлауда» бөлімінде не туралы айтылған?

2.Кейіпкерлер бейнесі арқылы өмірідің қандай шындығын көре алады екенбіз?

3.Қазіргі таңда шығармадағы ұлттық құндылықтардың маңыздылығы неде?

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!