|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мұғалімнің аты-жөні: Умбетиярова А.М Отан отбасынан басталады М.Әуезовтың «Абай жолы» романы «Қайтқанда» тарауы (үзінді) Мектеп: Күні: Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әке мен бала |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарласмасына сілтеме) |
6.1.1.1. Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау. 6.2.1.1 Тақырып бойынша диалогты бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып бойынша диалогты бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі. Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздерді қолданып, тақырып бойынша диалог құрастырады . |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Тірек сөздермен танысады, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды. 2. Тірек сөздерді қолданып, тақырып бойынша диалог құрастырады. 3. Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтырға баулу: |
құрмет |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдебиет
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Абайдың ақын екендігін, «Абай жолы» роман эпопеясы жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру. 1.Психологиялық ахуал қалыптастырып алу. «Алақаннан алақанға» әдісі. Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. 2. «Көңілді бол» тренингі арқылы топқа бөлу. Таңдаған смайликтің мимикасын қайталай отырып, топқа бөлінеді.
Миға шабуыл Суреттегі бейнелер мен сұрақтың жауаптары арқылы сабақ не жайында екенін болжайды.
Сұрақтар: -Балалар, мына суреттерден не көріп тұрмыз? -Сендерге қандай ой салады? -Бұл суретте кімдер бейнеленген? -Абай Құнанбаев туралы не білесің? -Абайдың тәрбиесіне кімдер көбірек көңіл бөлді? -Отбасында әкенің орны қандай? -«Абай жолы» роман - эпопеясы жайлы не білесіңдер? -М.Әуезов кім? -Қандай шығармаларын білесіңдер? -Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ? Сабағымыздың бүгінгі тақырыбы: Әке мен бала. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану ЖЖ. 1.Тыңдалымалды тапсырма: Сөздік жұмысы.
2.Тыңдалым тапсырмасы: Оқушылар аудиотаспадан мәтін бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты болжаңыз. Аудио тыңдалым Абай аулына жеткенше асықты. -Анау- Абай, Абай ғой,айналайын-ай! Апасына айтайыншы ,- деп бір үлкен әйел. -Бәсе, Телғара ғой... Жаным-ау, мынау... – Телғара!-деді әйел. Абайдың келген хабарын естіп, анасы Ұлжан мен әжесі Зере сыртқа шықты. Зеренің ең жақсы көретін немеересі – Абай еді. Оның тілеуін тілеп отыратын еді.
-Балалар, бұл мәтінде кімнің аты аталды? -Олай болса, мәтіннің жалғасын тыңдаңыздар. Тыңдап болған соң, диалог құрастырамыз, жалғастырамыз, аяқтаймыз.
Тыңдалым (жалғасы) Абай аттан түсті. Ол көп ішінен , ең алдымен шешесін көрді. Соған қарай жүре беріп еді, шешесі: -Шырағым, балам, ар жағыңда әкең тұр... Сәлем бер!-деді. Абай әкесіне қарай тез бұрылды. Әкесіне қол беріп амандасты. Әкесі: -Балам, бойың өсіп, ержетіп қалыпсың! Бойыңдай болып білімің де өсті ме?-деді. Ұялғанды, жауап айтпағанды кешірмейтін әке мінезі Абайға белгілі. Ол сабырмен: -Шүкір, әке, Қазіреттің рұқсатын, фатиқасын алып қайттым,-деді. Құнанбай: -Бар, енді шешелерің жаққа бар, амандас, балам!-деді.
-Абай қайдан келе жатты? -Оны кімдер күтіп алды? -Абай бірінші кімге амандаспақ болды? -Оның әкесі қандай деп ойлайыңдар? -Әкесі қандай сұрақ қойды? -Әкесінің мінезі қандай?
Т.Ж.Мәтінді «Хикая тізбегіне» салу арқылы мәтіннің мазмұнын түсінеді. Абайдың ауылға келуі. Ауыл адамдарының қарсы алуы. Анасына жақындауы. Әкесіне бағыттауы. Әкесінің риза болуы.
Дескриптор: Аудиотаспадан мәтіннің бөлігін тыңдайды, тақырыпты болжап, оқиғаны «Хикая тізбегіне» салады. ҚБ. «Мұғалімнің қолпаштауы» (Жарайсың, өте жақсы, бәрекелді) СТ. 3.Тыңдалымнан кейін: «Блум түймедағы»
А. Кім? Не? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді? деген қарапайым сұрақтарға жауап бере отырып диалог құрайды. В. Неліктен? Себебі? He үшін? Неге? деген сұрақтар бойынша диалогты жалғастырады. - Не себепті анасы Абайға бірінші әкесіне барып амандасуын өтінді деп ойлайсың? С.- Сен ержеткенде ата-анаңа қандай құрмет көрсетер едің? - Сен қалай ойлайсың? - Не істер едің? сұрақтары қатыстырылған диалогты аяқтайды. Дескриптор: 1.Қарапайым сұрақтар арқылы диалог құрастырады.. 2.Түсіну деңгейіндегі сұрақ бойынша диалогты жалғастырады.. 3. Қолданбалы сұрақтарды қолданып, диалогты аяқтайды. ҚБ «Жұлдызшалар арқылы бағалау»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Бағалау терезесі» әдісі. Оқушы сабақтан алған әсерін стикерге жазып, терезелерге орналастырады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсаттарына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда ненәрсге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Әуезов "Абай жолы" романы "Қайтқанда" тарауы бойынша. Әке мен бала
М.Әуезов "Абай жолы" романы "Қайтқанда" тарауы бойынша. Әке мен бала
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мұғалімнің аты-жөні: Умбетиярова А.М Отан отбасынан басталады М.Әуезовтың «Абай жолы» романы «Қайтқанда» тарауы (үзінді) Мектеп: Күні: Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әке мен бала |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарласмасына сілтеме) |
6.1.1.1. Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау. 6.2.1.1 Тақырып бойынша диалогты бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып бойынша диалогты бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі. Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздерді қолданып, тақырып бойынша диалог құрастырады . |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Тірек сөздермен танысады, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды. 2. Тірек сөздерді қолданып, тақырып бойынша диалог құрастырады. 3. Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтырға баулу: |
құрмет |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдебиет
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Абайдың ақын екендігін, «Абай жолы» роман эпопеясы жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру. 1.Психологиялық ахуал қалыптастырып алу. «Алақаннан алақанға» әдісі. Оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. 2. «Көңілді бол» тренингі арқылы топқа бөлу. Таңдаған смайликтің мимикасын қайталай отырып, топқа бөлінеді.
Миға шабуыл Суреттегі бейнелер мен сұрақтың жауаптары арқылы сабақ не жайында екенін болжайды.
Сұрақтар: -Балалар, мына суреттерден не көріп тұрмыз? -Сендерге қандай ой салады? -Бұл суретте кімдер бейнеленген? -Абай Құнанбаев туралы не білесің? -Абайдың тәрбиесіне кімдер көбірек көңіл бөлді? -Отбасында әкенің орны қандай? -«Абай жолы» роман - эпопеясы жайлы не білесіңдер? -М.Әуезов кім? -Қандай шығармаларын білесіңдер? -Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ? Сабағымыздың бүгінгі тақырыбы: Әке мен бала. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану ЖЖ. 1.Тыңдалымалды тапсырма: Сөздік жұмысы.
2.Тыңдалым тапсырмасы: Оқушылар аудиотаспадан мәтін бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты болжаңыз. Аудио тыңдалым Абай аулына жеткенше асықты. -Анау- Абай, Абай ғой,айналайын-ай! Апасына айтайыншы ,- деп бір үлкен әйел. -Бәсе, Телғара ғой... Жаным-ау, мынау... – Телғара!-деді әйел. Абайдың келген хабарын естіп, анасы Ұлжан мен әжесі Зере сыртқа шықты. Зеренің ең жақсы көретін немеересі – Абай еді. Оның тілеуін тілеп отыратын еді.
-Балалар, бұл мәтінде кімнің аты аталды? -Олай болса, мәтіннің жалғасын тыңдаңыздар. Тыңдап болған соң, диалог құрастырамыз, жалғастырамыз, аяқтаймыз.
Тыңдалым (жалғасы) Абай аттан түсті. Ол көп ішінен , ең алдымен шешесін көрді. Соған қарай жүре беріп еді, шешесі: -Шырағым, балам, ар жағыңда әкең тұр... Сәлем бер!-деді. Абай әкесіне қарай тез бұрылды. Әкесіне қол беріп амандасты. Әкесі: -Балам, бойың өсіп, ержетіп қалыпсың! Бойыңдай болып білімің де өсті ме?-деді. Ұялғанды, жауап айтпағанды кешірмейтін әке мінезі Абайға белгілі. Ол сабырмен: -Шүкір, әке, Қазіреттің рұқсатын, фатиқасын алып қайттым,-деді. Құнанбай: -Бар, енді шешелерің жаққа бар, амандас, балам!-деді.
-Абай қайдан келе жатты? -Оны кімдер күтіп алды? -Абай бірінші кімге амандаспақ болды? -Оның әкесі қандай деп ойлайыңдар? -Әкесі қандай сұрақ қойды? -Әкесінің мінезі қандай?
Т.Ж.Мәтінді «Хикая тізбегіне» салу арқылы мәтіннің мазмұнын түсінеді. Абайдың ауылға келуі. Ауыл адамдарының қарсы алуы. Анасына жақындауы. Әкесіне бағыттауы. Әкесінің риза болуы.
Дескриптор: Аудиотаспадан мәтіннің бөлігін тыңдайды, тақырыпты болжап, оқиғаны «Хикая тізбегіне» салады. ҚБ. «Мұғалімнің қолпаштауы» (Жарайсың, өте жақсы, бәрекелді) СТ. 3.Тыңдалымнан кейін: «Блум түймедағы»
А. Кім? Не? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді? деген қарапайым сұрақтарға жауап бере отырып диалог құрайды. В. Неліктен? Себебі? He үшін? Неге? деген сұрақтар бойынша диалогты жалғастырады. - Не себепті анасы Абайға бірінші әкесіне барып амандасуын өтінді деп ойлайсың? С.- Сен ержеткенде ата-анаңа қандай құрмет көрсетер едің? - Сен қалай ойлайсың? - Не істер едің? сұрақтары қатыстырылған диалогты аяқтайды. Дескриптор: 1.Қарапайым сұрақтар арқылы диалог құрастырады.. 2.Түсіну деңгейіндегі сұрақ бойынша диалогты жалғастырады.. 3. Қолданбалы сұрақтарды қолданып, диалогты аяқтайды. ҚБ «Жұлдызшалар арқылы бағалау»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Бағалау терезесі» әдісі. Оқушы сабақтан алған әсерін стикерге жазып, терезелерге орналастырады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсаттарына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда ненәрсге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















