Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім: |
“Балалар мен үлкендер ” |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Уразова А.К. |
|
|
Күні: |
04.02 .2025 ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қасқыр- түз тағысы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; 7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру отырып, үзіндіден дәлелді жауап береді Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
I .Ұйымдастыру кезеңі Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйі орындалады. Түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлу II Үй тапсырмасын тексеру Жұптасып ойлан, бөліс. РАФТ әдісі арқылы Құрмаш болып ауыл адамдарына хат жазады. Қызығушылықты ояту «Зейін қой! Көр! Тыңда!» әдісін пайдаланамын. «Кинометафора» 1. Көксеректің бойынан түз тағысына тән қандай әрекеттер мен мінез-құлықтарды байқауға болады? 2. Көксерек неге адамдарға өш болды ? 3. Бейнесюжеттен адамдар әрекеті мен қасқыр туралы қандай ой түйдіңіздер? |
Түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлінеді.
Жұптаса отырып, әр топ бойынша ең үздік жұмыстарын оқиды. |
Дескриптор: 2 Құрмаш болып хат жазады . Ойын жан – жақты дәлелдейді. ҚБ: «Жарайсың»!.
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Біліміңді шыңда» «Қай сәт бейнеленген?» 1 -тапсырма. “Қасқыр- түз тағысы” 1.Құрмаш қасында болғанда таяқ жемейді. Бірақ, ержете бастаған сайын бұдан иесі көз жазып қала берді. (Көксеректің ауылдағы жағдайы) 2. -Түу, мына кәпірдің екі көзі жап-жасыл болып кетіпті-ау, тұқымын сезген екен мына жүзіқара! Қой, балам, енді мұны өлтіріп терісін алайық. (Әжесі)
3. Көк шолақ бұл жолы да жығылмады. Аққасқаны
көтере жоғары шапшыды. Алғашқы алған жерден Аққасқаның аузы босап
кетті. Екеуі бетпе-бет келіп шапшып тұрып, қаршылдасып ұстасты.
Енді бірінен-бірінің босап кетуіне жол жоқ. Бұл күй не қылса да
біреуінің астына түсуімен біту
керек. 4. Ін үстіне мүйіз тұяқтылар тасырлатып, дүбірлетіп келді, айқай-дабыр молайды. Бірінің үстіне бірі келіп көбейді. Жерге ат үстінен тастаған ағаштар сарт-сарт түсіп жатты. Ін аузынан екі аяқтылар жабырлады. Көргіш көздер ін түбіне қадалды. ( Адамдардың інге келген сәті) 5. - Жетілмей келе жатқан тісі ғана.Көксерек арлан еді. Сондықтан бұның бойы биіктене береді. Әлі тұрқы шығып ұзарған жоқ. Барлық жүні қара көк, жотасы күдірейіп,ауыз-омыртқа мен құйрығына шейін тұп-тұтас болып, күлдіреуіштей бүгіледі. (Көксеректің дене тұрқын сипаттауы.) 6. -Қасқырың болса қайтейін, менің қара ала төбетім бір-ақ бұрап соғады.Арашаламасаң әлдеқашан өлтіріп тастар еді. (Жұмаш) Топтық тапсырма Аяқталмаған сөйлем. 2 -тапсырма. “Аты шулы тоғыз қасқыр” 1- топ. Табиғат. Бір күні түсте Құрмаш Көксеректі тысқа алып шығып, ас құйып жалатып тұрғанда, анадан шылапшынның салдырын естіген қара ала төбет үйдің көлеңкесінен шығып алып, адымды қойып еді. . ... Екпіндеген бетімен, жолында жасқап тұрған Құрмашқа қарамастан, келе — Көксеректі бүйір жағынан келіп арс етіп қауып түсті. 2- топ. Адамзат .Құрмаш қанша тәрбиелесе де, Көксерек ұрлық пен адал астың айырмасы не екенін ұға алмады. Біресе сондай тамақты өзі тауып алып жеп жатса, ұрып салады. Сол себепті кей кездері алдына дайындап қойған тамақты да жемей, көзінің астымен жалт -жалт қарап жатушы еді. 3-топ. Көксерек Ауылға әкелгенде, Құрмаштың әжесі боздап келіп: . ... — Қуарған-ай, ненді алып ем?!.. Не жазып едім?.. Баурына салып ӛсіргеннен басқа не қып еді менің құлыным?!.. — деп елді тегіс еңіретіп, Көксеректі басқа тепті. Ж 1-абзац. Кіріспе бөлім еке жұмыс. 3-тапсырма: Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдай отырып, “Адам және табиғат” тақырыбында әдеби эссе жазу.
Тақырыптық сөйлемдер: Адам рухани дүниесін сыртқы табиғат құбылысын тану арқылы қалыптастырады. (Ш. Айтматов) Біз танысқан М.Әуезовтың «Көксерек» повесі адам мен табиғат арасындағы мәселелерді қозғайды. Тезис: Шығармада жазушы өзінің көзқарасын кейіпкерлер арқылы тамаша көрсете білген. Повестің басты кейіпкері Құрмаш пен Көксерек .. 2-абзац. Негізгі бөлім Аргумент: Табиғат пен адам арасындағы байланыс, түсіністіктің болмауы Сараптама анализ: Адамдар қасқырлардың тіршілігіне орынсыз араласуы, оларға қиянат жасауы. Адамдардың қасқырлардың інін ойрандауы, Көксеректі ауылда тіршілік етуге мәжбүрлеуі. Құрмаштың өліміне тек Көксерек емес, адамдар да себепші болды. Айнала қоршаған табиғаттың өз заңы, өз ерекшелігі бар екенін есте ұстау керек. 3-абзац. Қорытынды бөлім Нақты шешім: Қорыта айтқанда, өміріміздің қандай болатыны өзімізге байланысты. Бекіту: Ойымды шығармадағы басты құндылықтар - сүйіспеншілікті, адамгершілікті, ешкімге қиянат жасамай, әр кезде дұрыс әрекет жасауды үйренсек, өміріміз өкінішсіз болады деген түйінмен қорытындылаймын. Өз өміріміз – өз қолымызда екенін ешқашан естен шығармайық. |
Шығармадан үзіндіні тауып, салыстырады
Топпен жұмыс жасайды . Берілген үзіндіні аяқтайды...
Біз танысқан М.Әуезовтың «Көксерек» повесі адам мен табиғат арасындағы мәселелерді қозғайды. Эссе құрлымын сақтай отырып әдеби эссе жазады . |
Дескриптор:3
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Дескриптор: 2 Дескриптор-3
ҚБ: «Жарайсың»!. |
|
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма: Менің ойымдағы көкбөрі..... (сурет,комикс, өлең, таныстырылым, видеоролик) Рефлексия. «Асық» Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім Әлі де ізденуім керек |
Кері байланыс жасайды |
Мұғалім бағалауы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Әуезов Көксерек
М.Әуезов Көксерек
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім: |
“Балалар мен үлкендер ” |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Уразова А.К. |
|
|
Күні: |
04.02 .2025 ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қасқыр- түз тағысы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; 7.3.3.1 шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру отырып, үзіндіден дәлелді жауап береді Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
I .Ұйымдастыру кезеңі Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйі орындалады. Түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлу II Үй тапсырмасын тексеру Жұптасып ойлан, бөліс. РАФТ әдісі арқылы Құрмаш болып ауыл адамдарына хат жазады. Қызығушылықты ояту «Зейін қой! Көр! Тыңда!» әдісін пайдаланамын. «Кинометафора» 1. Көксеректің бойынан түз тағысына тән қандай әрекеттер мен мінез-құлықтарды байқауға болады? 2. Көксерек неге адамдарға өш болды ? 3. Бейнесюжеттен адамдар әрекеті мен қасқыр туралы қандай ой түйдіңіздер? |
Түрлі түсті асықтар арқылы топқа бөлінеді.
Жұптаса отырып, әр топ бойынша ең үздік жұмыстарын оқиды. |
Дескриптор: 2 Құрмаш болып хат жазады . Ойын жан – жақты дәлелдейді. ҚБ: «Жарайсың»!.
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Біліміңді шыңда» «Қай сәт бейнеленген?» 1 -тапсырма. “Қасқыр- түз тағысы” 1.Құрмаш қасында болғанда таяқ жемейді. Бірақ, ержете бастаған сайын бұдан иесі көз жазып қала берді. (Көксеректің ауылдағы жағдайы) 2. -Түу, мына кәпірдің екі көзі жап-жасыл болып кетіпті-ау, тұқымын сезген екен мына жүзіқара! Қой, балам, енді мұны өлтіріп терісін алайық. (Әжесі)
3. Көк шолақ бұл жолы да жығылмады. Аққасқаны
көтере жоғары шапшыды. Алғашқы алған жерден Аққасқаның аузы босап
кетті. Екеуі бетпе-бет келіп шапшып тұрып, қаршылдасып ұстасты.
Енді бірінен-бірінің босап кетуіне жол жоқ. Бұл күй не қылса да
біреуінің астына түсуімен біту
керек. 4. Ін үстіне мүйіз тұяқтылар тасырлатып, дүбірлетіп келді, айқай-дабыр молайды. Бірінің үстіне бірі келіп көбейді. Жерге ат үстінен тастаған ағаштар сарт-сарт түсіп жатты. Ін аузынан екі аяқтылар жабырлады. Көргіш көздер ін түбіне қадалды. ( Адамдардың інге келген сәті) 5. - Жетілмей келе жатқан тісі ғана.Көксерек арлан еді. Сондықтан бұның бойы биіктене береді. Әлі тұрқы шығып ұзарған жоқ. Барлық жүні қара көк, жотасы күдірейіп,ауыз-омыртқа мен құйрығына шейін тұп-тұтас болып, күлдіреуіштей бүгіледі. (Көксеректің дене тұрқын сипаттауы.) 6. -Қасқырың болса қайтейін, менің қара ала төбетім бір-ақ бұрап соғады.Арашаламасаң әлдеқашан өлтіріп тастар еді. (Жұмаш) Топтық тапсырма Аяқталмаған сөйлем. 2 -тапсырма. “Аты шулы тоғыз қасқыр” 1- топ. Табиғат. Бір күні түсте Құрмаш Көксеректі тысқа алып шығып, ас құйып жалатып тұрғанда, анадан шылапшынның салдырын естіген қара ала төбет үйдің көлеңкесінен шығып алып, адымды қойып еді. . ... Екпіндеген бетімен, жолында жасқап тұрған Құрмашқа қарамастан, келе — Көксеректі бүйір жағынан келіп арс етіп қауып түсті. 2- топ. Адамзат .Құрмаш қанша тәрбиелесе де, Көксерек ұрлық пен адал астың айырмасы не екенін ұға алмады. Біресе сондай тамақты өзі тауып алып жеп жатса, ұрып салады. Сол себепті кей кездері алдына дайындап қойған тамақты да жемей, көзінің астымен жалт -жалт қарап жатушы еді. 3-топ. Көксерек Ауылға әкелгенде, Құрмаштың әжесі боздап келіп: . ... — Қуарған-ай, ненді алып ем?!.. Не жазып едім?.. Баурына салып ӛсіргеннен басқа не қып еді менің құлыным?!.. — деп елді тегіс еңіретіп, Көксеректі басқа тепті. Ж 1-абзац. Кіріспе бөлім еке жұмыс. 3-тапсырма: Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдай отырып, “Адам және табиғат” тақырыбында әдеби эссе жазу.
Тақырыптық сөйлемдер: Адам рухани дүниесін сыртқы табиғат құбылысын тану арқылы қалыптастырады. (Ш. Айтматов) Біз танысқан М.Әуезовтың «Көксерек» повесі адам мен табиғат арасындағы мәселелерді қозғайды. Тезис: Шығармада жазушы өзінің көзқарасын кейіпкерлер арқылы тамаша көрсете білген. Повестің басты кейіпкері Құрмаш пен Көксерек .. 2-абзац. Негізгі бөлім Аргумент: Табиғат пен адам арасындағы байланыс, түсіністіктің болмауы Сараптама анализ: Адамдар қасқырлардың тіршілігіне орынсыз араласуы, оларға қиянат жасауы. Адамдардың қасқырлардың інін ойрандауы, Көксеректі ауылда тіршілік етуге мәжбүрлеуі. Құрмаштың өліміне тек Көксерек емес, адамдар да себепші болды. Айнала қоршаған табиғаттың өз заңы, өз ерекшелігі бар екенін есте ұстау керек. 3-абзац. Қорытынды бөлім Нақты шешім: Қорыта айтқанда, өміріміздің қандай болатыны өзімізге байланысты. Бекіту: Ойымды шығармадағы басты құндылықтар - сүйіспеншілікті, адамгершілікті, ешкімге қиянат жасамай, әр кезде дұрыс әрекет жасауды үйренсек, өміріміз өкінішсіз болады деген түйінмен қорытындылаймын. Өз өміріміз – өз қолымызда екенін ешқашан естен шығармайық. |
Шығармадан үзіндіні тауып, салыстырады
Топпен жұмыс жасайды . Берілген үзіндіні аяқтайды...
Біз танысқан М.Әуезовтың «Көксерек» повесі адам мен табиғат арасындағы мәселелерді қозғайды. Эссе құрлымын сақтай отырып әдеби эссе жазады . |
Дескриптор:3
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Дескриптор: 2 Дескриптор-3
ҚБ: «Жарайсың»!. |
|
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма: Менің ойымдағы көкбөрі..... (сурет,комикс, өлең, таныстырылым, видеоролик) Рефлексия. «Асық» Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім Әлі де ізденуім керек |
Кері байланыс жасайды |
Мұғалім бағалауы |
|
шағым қалдыра аласыз















