|
3-БӨЛІМ: |
Балалар мен үлкендер |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесіндегі кейіпкерлер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі бойынша шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды, композициялық құрлымын анықтайды Оқушылардың көбісі: шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. Оқушылардың кейбірі: Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдап, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады. |
|||||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. І. Қызығушылықты ояту
Тақырыбы: Қасқырдың мінез-құлқы, өзіне тән табиғи қасиеттері Идеясы: Табиғат пен адам арасындағы байланыс, түсіністік Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тақырып бойынша видеоматериал көру , алған әсерлерімен бөлісу. Тірек – сызба бойынша сөйлеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
постер
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин
5 мин
7 мин
10 мин |
ІІ. Мағынаны тану
Тапсырма. Шығарманың композициялық жоспарын құру.
ІІ кезең. Жалғау.
Көксерек әңгімесі желісі бойынша көркем фильм түсірілген болатын. Заңғар жазушы Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» шығармасы желісімен түсірілген "Көксерек" көркем фильмі 1973 жылы көрермендерге жол тартты. Бүкілодақтық тұсаукесері 1974 жылы 8 сәуірде Мәскеу қаласында өтті. 1974 жылы Әзірбайжан астанасы Бакуде өткен Бүкілодақтық кинофестивальдің бірінші жүлдесіне ие болып, Швейцарияның Локорно қаласында өткен кинофестивалінде құрмет грамотасымен марапатталды. Қызықты деректер: Фильмге хайуанаттар бағынан жас қасқырлар алынған. Көксерек болып екі қасқыр ойнаған, екеуін де фильмге түсіру үшін Мәскеу қаласынан арнайы әкелген. «Қойға қасқыр шабу» көрінісіне түскен қылшық жүнді, теген құйрықты қойлар мал шаруашылығы институтының тәжірибе отарынан алынған. Фильм Қырғыз тауларының баурайында, Ыстықкөл жағалауында түсірілген. 1-тапсырма. « Кубизм»әдісі бойынша мына кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіремін. Қай қырының сұрағы түссе соған жауап бересіз. 1.Суретте. Көксеректің портретін суреттеңіз. 2. Салыстыр. Дала қасқыры мен Көксеректі салыстырыңыз. 3. Зертте. Қасқыр туралы тағы қандай шығарма білесіз? 4.Қолдан. Көксерек туралы ел адамдары не дейді? 5. Дәлелде. Көксеректі жауыздыққа итермелеген де, Құрмашқа ауыз салдырған да қандай жағдай? 6. Талда. Көксеректің қатігездігін қай тұстарда байқадыңыз? Дескрипторлар:
2-тапсырма. (Топтық жұмыс)« Бес жол өлең стратегиясы» «Синквэйн» әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең жазып көрейік. 1-топ.Қасқыр 2. ------------------------------Жыртқыш,қомағай. 3. ------------------------------Ұлиды, шабуылдайды,жортуылдайды 4. ------------------------------Қасқыр-түз тағысы, перзенті. 5. ------------------------------Бөрі,көкжал. 2-топ. Аңшы 2. ------------------------------Қырағы,сақ 3. ------------------------------Атады,көздейді, аулайды, 4. ------------------------------Аңшы қансонарда аңға шығады. 5. ------------------------------Мерген. Дескрипторлар:
3-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы Көксеректің тіршілігін салыстырамыз
Дескрипторлар:
4-тапсырма. «РАФТ» әдісі арқылы қорытынды жасау.. Жазушымен, оның шығармасымен таныстық, талдадық, баға бердік. Ал сонда бұдан қандай әсер алдық? Енді сол туралы әңгімелейік. Тақырыптар:
Дескрипторлар:
|
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді. Шығарма мазмұнын еске түсіреді; Шығарманың композициялық құрылымын құрады. Көксерек әңгімесі желісі бойынша көркем фильм туралы мәлімет алады. Кубизм әдісі бойынша кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіріп, қай қырының сұрағы түссе, соған жауап береді. «Синквэйн» әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең жазады. Венн диаграммасы арқылы салыстырады. Тақырып бойынша ойларын қорытындылап жаазады |
ҚБ
ҚБ ҚБ Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі
АКТ Әдебиет хрестоматиясы
Кубик
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: «Қасқыр түз тағысы» тақырыбында қосымша материалдар жаинақтау |
|
||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Әуезов "Көксерек" повесі
М.Әуезов "Көксерек" повесі
|
3-БӨЛІМ: |
Балалар мен үлкендер |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесіндегі кейіпкерлер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі бойынша шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды, композициялық құрлымын анықтайды Оқушылардың көбісі: шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. Оқушылардың кейбірі: Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдап, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады. |
|||||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. І. Қызығушылықты ояту
Тақырыбы: Қасқырдың мінез-құлқы, өзіне тән табиғи қасиеттері Идеясы: Табиғат пен адам арасындағы байланыс, түсіністік Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Тақырып бойынша видеоматериал көру , алған әсерлерімен бөлісу. Тірек – сызба бойынша сөйлеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау |
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
постер
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин
5 мин
7 мин
10 мин |
ІІ. Мағынаны тану
Тапсырма. Шығарманың композициялық жоспарын құру.
ІІ кезең. Жалғау.
Көксерек әңгімесі желісі бойынша көркем фильм түсірілген болатын. Заңғар жазушы Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» шығармасы желісімен түсірілген "Көксерек" көркем фильмі 1973 жылы көрермендерге жол тартты. Бүкілодақтық тұсаукесері 1974 жылы 8 сәуірде Мәскеу қаласында өтті. 1974 жылы Әзірбайжан астанасы Бакуде өткен Бүкілодақтық кинофестивальдің бірінші жүлдесіне ие болып, Швейцарияның Локорно қаласында өткен кинофестивалінде құрмет грамотасымен марапатталды. Қызықты деректер: Фильмге хайуанаттар бағынан жас қасқырлар алынған. Көксерек болып екі қасқыр ойнаған, екеуін де фильмге түсіру үшін Мәскеу қаласынан арнайы әкелген. «Қойға қасқыр шабу» көрінісіне түскен қылшық жүнді, теген құйрықты қойлар мал шаруашылығы институтының тәжірибе отарынан алынған. Фильм Қырғыз тауларының баурайында, Ыстықкөл жағалауында түсірілген. 1-тапсырма. « Кубизм»әдісі бойынша мына кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіремін. Қай қырының сұрағы түссе соған жауап бересіз. 1.Суретте. Көксеректің портретін суреттеңіз. 2. Салыстыр. Дала қасқыры мен Көксеректі салыстырыңыз. 3. Зертте. Қасқыр туралы тағы қандай шығарма білесіз? 4.Қолдан. Көксерек туралы ел адамдары не дейді? 5. Дәлелде. Көксеректі жауыздыққа итермелеген де, Құрмашқа ауыз салдырған да қандай жағдай? 6. Талда. Көксеректің қатігездігін қай тұстарда байқадыңыз? Дескрипторлар:
2-тапсырма. (Топтық жұмыс)« Бес жол өлең стратегиясы» «Синквэйн» әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең жазып көрейік. 1-топ.Қасқыр 2. ------------------------------Жыртқыш,қомағай. 3. ------------------------------Ұлиды, шабуылдайды,жортуылдайды 4. ------------------------------Қасқыр-түз тағысы, перзенті. 5. ------------------------------Бөрі,көкжал. 2-топ. Аңшы 2. ------------------------------Қырағы,сақ 3. ------------------------------Атады,көздейді, аулайды, 4. ------------------------------Аңшы қансонарда аңға шығады. 5. ------------------------------Мерген. Дескрипторлар:
3-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі арқылы Көксеректің тіршілігін салыстырамыз
Дескрипторлар:
4-тапсырма. «РАФТ» әдісі арқылы қорытынды жасау.. Жазушымен, оның шығармасымен таныстық, талдадық, баға бердік. Ал сонда бұдан қандай әсер алдық? Енді сол туралы әңгімелейік. Тақырыптар:
Дескрипторлар:
|
Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді. Шығарма мазмұнын еске түсіреді; Шығарманың композициялық құрылымын құрады. Көксерек әңгімесі желісі бойынша көркем фильм туралы мәлімет алады. Кубизм әдісі бойынша кубикті екі топқа кезекпе-кезек иіріп, қай қырының сұрағы түссе, соған жауап береді. «Синквэйн» әдісі бойынша «қасқыр», «аңшы» сөздеріне бес жолды өлең жазады. Венн диаграммасы арқылы салыстырады. Тақырып бойынша ойларын қорытындылап жаазады |
ҚБ
ҚБ ҚБ Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі
АКТ Әдебиет хрестоматиясы
Кубик
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: «Қасқыр түз тағысы» тақырыбында қосымша материалдар жаинақтау |
|
||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз



















