М.Әуезов "Көксерек" шығармасы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

М.Әуезов "Көксерек" шығармасы

Материал туралы қысқаша түсінік
"Көксерек" шығармасы бойынша кмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін ________

Күні:

05.02.2026 ж

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 7 «Ә»

Оқушы саны: 28

Бөлім:

6-бөлім. Морфология. Ғаламтор ғаламаты

Сабақтың тақырыбы:

6.8. Әлеуметтік желінің пайдасы мен зияны

6.9. Қазақстандағы сандық технология

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;

7.4.4.3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Оқушылар тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, ұсынылған ақпарат негізінде факт пен көзқарасты ажырата алады және мәтін құрастыру барысында шылау түрлерін орынды қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Барлық оқу дағдылары

Бағалау критерийлері

-Шылауларды мағыналық жағынан бір-бірінен айыра алады;

-Мәтіннен негізгі ақпараттарды анықтай алады;

-Сөйлемдегі бос орындарға тиісті шылауларды дұрыс таңдай алады;

Тілдік мақсат

Себеп-салдарлық, шарттық жалғаулық шылаулар

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастыққа баулу

Алдағы тақырып

6.6. Әлеуметтік желі – ең үлкен ғаламтор

6.7. Әлеуметтік желілердің тарихы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт:

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут










1. Оқушылырмен амандасып, бүгінгі көңіл-күйлерін сұрау.

2. Сабаққа икемдеу мақсатында «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы психологиялық ахуал орнату.

3. Сабақты бастамас бұрын, өткен сабақта берілген үй жұмысын тексеру.

4. Қызығушылықты ояту

«Кроссенс» әдісі.

Берілген әр суреттің бүгінгі тақырыппен байланысын түсіндіру.

1. Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Бүгінгі көңіл-күйлерімен бөліседі.

2. Сабаққа икемдеу мақсатында «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жылы тілектерін айтады.

3. Өткен сабақта берілген үй жұмысын оқып шығады.

4. Қызығушылықты ояту

Суреттерді тамашалап, бүгінгі сабақ тақырыбын табады және тақырыппен байланысын түсіндіреді.


«Мадақтау»

«Шапалақ» әдісі




Дәптер

суреттер




Сабақтың ортасы

4 мин




6 мин












5 мин







5 мин
















10 мин










ІІ. Мағынаны ашу

Тапсырма -1

«Миға шабуыл» әдісі.

«Ғаламтор, әлеуметтік желі» бойынша сұрақтарға жауап беру.













(ӨЖ) Тапсырма – 2. Оқулықпен жұмыс.

Оқулық бойынша, 169 беттегі 1 – тапсырма бойынша мәтінді оқу. Оқылым материалы негізінде «INSERT» кестені толтыру.






Жаңа тақырып

Себеп-салдарлық, шарттық шылаулар тақырыбын түсіндіру және мысал жазу.


(ЖЖ) Тапсырма –3.

Оқулықпен жұмыс.

169-беттегі 2-тапсырма. Бос орындарға тиісті шылауларды қойып, сөйлемді толықтыру.











(ӨЖ) Тапсырма – 4.

Шығармашылық жұмыс.

«Төрт сөйлем» әдісі бойынша бүгінгі тақырып бойынша өз ойың 4 сөйлеммен жеткізу.



«Ғаламтор, әлеуметтік желі» бойынша сұрақтарға жауап береді.


Дескриптор:

-Ғаламтор мен әлеуметтік желінің мәнін дұрыс түсіндіре алады 1;

-Әлеуметтік желінің пайдасы мен зиянын мысал арқылы айта алады 1б;

-Сұрақтарға толық әрі сауатты жауап бере алады 1б.

Жалпы – 3б



Мәтінді оқып, кестені толтырады.

Дескриптор:

- Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтай алады 1б;

- Мәтіннен қажетті ақпаратты анықтай алды 1б;

- Кестені толық әрі нақты толтырды 1б.

Жалпы – 3 б


Жаңа тақырып бойынша ақпарат тыңдайды және мысалдарды жазады.


Сөйлемдегі бос орындарды толтырады.

Дескриптор:

-Сөйлемдегі бос орындарға тиісті шылауды дұрыс таңдай алады 1б;

-Сөйлем құрылымын толықтыра отырып, мағыналы мәтін жасай алады 1б;

-Шылаулардың түрін ажыратып, орынды қолдана біледі 1б

Жалпы – 3 б



«Төрт сөйлем» әдісі бойынша бүгінгі тақырып бойынша өз ойың 4 сөйлеммен жеткізеді.


Дескриптор:

-Тақырып бойынша өз ойын 4 сөйлеммен жүйелі жеткізе алады 1б;

-Әр сөйлемде негізгі ойды нақты әрі түсінікті білдіре алады 1б;

-Сөйлемдерді сауатты құрастырып, тілдік нормаларды сақтай алады 1б. Жалпы – 3 б

Мадақтау

әдісі





«Жұлдыз» әдісі



















Стикер

әдісі









Фигура әдісі


Дәптер





Оқулық, дәптер















Дәптер, оқулық













Дәптер


Сабақтың соңы

(3 минут)

ІІІ. Ой толғаныс

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

арқылы кері байланысты ұсыну.

Рефлексия

«БББ» кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді





«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар сабақ жайлы өз әсерлерімен бөліседі.



Кестені толтырады.






Кесте

Үй жұмысы: 170-бет, 5-6 тапсырма


Тапсырма – 2. (ӨЖ) Кестемен жұмыс

V

+

-

?








Тапсырма – 4. (ӨЖ) «Төрт сөйлем» әдісі

1-сөйлем: "Менің ойымша...".

2-сөйлем: "Мен оны былай түсіндіремін...".

3-сөйлем: "Оны мен мына деректермен, мысалдармен дәлелдей аламын...".

4-сөйлем: "Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...".​


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі