Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Күршім ауданы, Боран ауылы
«Құмаш Нұрғалиев гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тенькебаева Райгуль Кайролдановна |
|
Күні: |
18.01.2024 |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: 13 Қатыспағандар саны:3 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Зейіндерін шоғырландыру. «Адасқан әріптер» әдісі Екі түсті фигуралармен топқа бөлемін. Топ басшыларын сайлап алу. Бағалау парағын топ басшыларына беру. -Балалар, «Сәрсенбай» және «Байжан» ауылы қай шығармадан алынып тұр. - Бүгінгі сабақ тақырыбы: М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі. Оқу мақсатын айту.Оқушылармен бірлесе сабақ мақсатын құрау. -Өткен сабақта қандай тақырып өттік, талдадық? 1-тапсырма. Өткен бойынша қайталау «Асық лақтыру» ойынын ойнату арқылы 7 зымыран сұраққа жауап аламын (Оқушылардың аттары жазылған сиқырлы таяқшаларды қолданамын) 2-тапсырма. Сәйкестендіру. Шығармаға композициялық құрылысына талдау жасаңдар. Топ басшылары толық жауап беріңдер. |
Оқушылар амандасады. Оқу құралдарын дайындайды, сұрақтарға жауап береді. Қолдарындағы фигураларды,адасқан әріптерді орнына қойып құрағанда топ атауы шығады. «Сәрсенбай» және «Байжан» ауылы Оқушылардың жауабы Оқушылар сабақ мақсатын құрайды. Оқушылар жауабы Жағымды ахуал туады Зымыран сұрақтарына жауап береді Оқушылар А3 форматында жазылған шығарманың композиялық құрылысының дұрыс жауабын сәйкестендіреді.Топтар жауаптарын екінші топпен ауыстырып, тексереді. Топ басшылары сөйлейді. |
Мадақтау сөздер
.
Мадақтау сөздер
Мадақтау сөздер
Мадақтау сөздер
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 балл
Топтардың бір-бірін бағалауы |
Презентация, Екі түсті төрбұрыш фигуралар, бір жағы қызыл және жасыл түспен боялған екінші жағында әріптер жазылған; «Үстел үсті ойыны» асықтар, оқушылардың аты жазылған сиқырлы таяқшалар А3 форматы |
|
Сабақтың ортасы
10 минут |
*Қызығушылығын ояту 3-тапсырма «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі «Сөздер банкісі» бөлігіне шығармаға қатысты түйінді сөздерді анықтаңыздар. Сөздер банкісі: Еркек балаша, орысша азырақ сөйлеп, тура мінездеу, жанама мінездеу,шариғат, махаббат, орта бойлы, қияпатты. Біздің тақырып |
Дәптермен жұмыс Шығармаға қатысты сөздерді «Біздің тақырып» деген бөлікке ауыстырып жазады. Шығармадан өздері таңдаған кейіпкерді сипаттайтын мінездемелер- ді тауып оқиды. Әр топтан оқушылар жауап береді
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 балл
|
презентация дәптер |
|
2 минут |
4.1-тапсырма «Сен білесің бе?» әдісі арқылы шығарманың кейіпкерлерін анықтаңдар. Тура және жанама мінездеу дегеніміз не? |
Тақтамен жұмыс Оқушылар тақтаға кластер құрады. Тура және жанама мінездеудің ережесін айтып өтеді.1-топ /тура/ 2-топ /жанама/ |
Дескриптор: Шығарманың кейіпкерлерін анықтайды-1 балл. Ережені айтады -1 балл. |
Презентация, тақта, дәптер |
|
3 минут |
4.2-тапсырма. Сәйкестендіру. Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура және жанама мінездеуге сәйкестігін анықтаңыздар |
Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура және жанама мінездеуге сәйкестігін анықтайды. 1-топ. /1,2-мысал/ 2 топ /3,4-мысал/ |
Дескриптор: Тура және жанама мінездеуді анықтайды-1 балл
|
слайд |
|
15 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі 1-топ Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазыңыздар; 2-топ Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазыңыздар; |
Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазады; Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазады; |
Дескриптор: Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазады-1 балл Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазады – 1 балл |
«Бақытсыз Жамал» романы, оқулық |
|
Бекіту
3 минут
|
Ой тастау, ойланту.Ой толғаныс Топтық тапсырмалар Мақсаты: Ой салу – ұстаздан,ойлану – шәкірттен (ойлауы жетіспей жатқан оқушыға түрткі жасап, ойлантуға алып келу ұстаздан), бір шешімге келу – оқушыдан 1-топқа . Мұңды музыка естіледі.. Мен бүйтіп жүріп тіршілік қыла алмайды екенмін, мұнан да бұл иттің қолынан өлгенше, басқа жаққа кетіп өлейін...деп күбірлеп сөйлеп, бір оқушы басын төмен салып, сыныптан шығып кетеді. 2-топқа Сурет,көңілді музыкаға байланысты көтерілген мәселені анықтаңдар. «Дұрыс сұрақтар құрылымы» әдісі арқылы оқушылардың сабақта алған білімін бекіту НЕГЕ...? Сен не істер едің...? Сенің көзқарасың бойынша...? |
1-топ оқушылары бұл сөйлеген кім екенін дәлелдеп, қандай мінездеме беріліп тұр ашып талдап айтады. 1-топ оқушылары проблемалық сұрақты шешіп дәлелдейді..
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді - 1 балл Дескриптор: Проблемалық сұраққа дұрыс жауап айтады - 1 балл
|
Тапсырма мәтіні презентация презентация
|
|
Сабақтың соңы 2 минут Рефлексия
|
«Қоржын» әдісі арқылы сабаққа кері байланысты ұйымдастырады Бүгінгі сабақтан алған даналығым (инсайт)
Бағалау дескриптор бойынша
Үйге: 5-тапсырма 106-бет/шығармадан тура және жанама мінездеуді тауып, берілген кестені толтырыңдар./ |
Оқушылар тақтадағы 3 түрлі қоржынға асықты салады.Сары қоржынға- жақсы түсінгендер; Қызыл қоржынға- Әлі де ізденуім керек; жасыл қоржынға- өте жақсы тақырыпты түсінгендер асықты салады. Өздерін дескриптор бойынша бағалайды |
|
3 түрлі қоржын,асықтар, презентация
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Күршім ауданы, Боран ауылы
«Құмаш Нұрғалиев гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тенькебаева Райгуль Кайролдановна |
|
Күні: |
18.01.2024 |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: 13 Қатыспағандар саны:3 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Зейіндерін шоғырландыру. «Адасқан әріптер» әдісі Екі түсті фигуралармен топқа бөлемін. Топ басшыларын сайлап алу. Бағалау парағын топ басшыларына беру. -Балалар, «Сәрсенбай» және «Байжан» ауылы қай шығармадан алынып тұр. - Бүгінгі сабақ тақырыбы: М.Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы.Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі. Оқу мақсатын айту.Оқушылармен бірлесе сабақ мақсатын құрау. -Өткен сабақта қандай тақырып өттік, талдадық? 1-тапсырма. Өткен бойынша қайталау «Асық лақтыру» ойынын ойнату арқылы 7 зымыран сұраққа жауап аламын (Оқушылардың аттары жазылған сиқырлы таяқшаларды қолданамын) 2-тапсырма. Сәйкестендіру. Шығармаға композициялық құрылысына талдау жасаңдар. Топ басшылары толық жауап беріңдер. |
Оқушылар амандасады. Оқу құралдарын дайындайды, сұрақтарға жауап береді. Қолдарындағы фигураларды,адасқан әріптерді орнына қойып құрағанда топ атауы шығады. «Сәрсенбай» және «Байжан» ауылы Оқушылардың жауабы Оқушылар сабақ мақсатын құрайды. Оқушылар жауабы Жағымды ахуал туады Зымыран сұрақтарына жауап береді Оқушылар А3 форматында жазылған шығарманың композиялық құрылысының дұрыс жауабын сәйкестендіреді.Топтар жауаптарын екінші топпен ауыстырып, тексереді. Топ басшылары сөйлейді. |
Мадақтау сөздер
.
Мадақтау сөздер
Мадақтау сөздер
Мадақтау сөздер
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 балл
Топтардың бір-бірін бағалауы |
Презентация, Екі түсті төрбұрыш фигуралар, бір жағы қызыл және жасыл түспен боялған екінші жағында әріптер жазылған; «Үстел үсті ойыны» асықтар, оқушылардың аты жазылған сиқырлы таяқшалар А3 форматы |
|
Сабақтың ортасы
10 минут |
*Қызығушылығын ояту 3-тапсырма «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі «Сөздер банкісі» бөлігіне шығармаға қатысты түйінді сөздерді анықтаңыздар. Сөздер банкісі: Еркек балаша, орысша азырақ сөйлеп, тура мінездеу, жанама мінездеу,шариғат, махаббат, орта бойлы, қияпатты. Біздің тақырып |
Дәптермен жұмыс Шығармаға қатысты сөздерді «Біздің тақырып» деген бөлікке ауыстырып жазады. Шығармадан өздері таңдаған кейіпкерді сипаттайтын мінездемелер- ді тауып оқиды. Әр топтан оқушылар жауап береді
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді – 1 балл
|
презентация дәптер |
|
2 минут |
4.1-тапсырма «Сен білесің бе?» әдісі арқылы шығарманың кейіпкерлерін анықтаңдар. Тура және жанама мінездеу дегеніміз не? |
Тақтамен жұмыс Оқушылар тақтаға кластер құрады. Тура және жанама мінездеудің ережесін айтып өтеді.1-топ /тура/ 2-топ /жанама/ |
Дескриптор: Шығарманың кейіпкерлерін анықтайды-1 балл. Ережені айтады -1 балл. |
Презентация, тақта, дәптер |
|
3 минут |
4.2-тапсырма. Сәйкестендіру. Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура және жанама мінездеуге сәйкестігін анықтаңыздар |
Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура және жанама мінездеуге сәйкестігін анықтайды. 1-топ. /1,2-мысал/ 2 топ /3,4-мысал/ |
Дескриптор: Тура және жанама мінездеуді анықтайды-1 балл
|
слайд |
|
15 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі 1-топ Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазыңыздар; 2-топ Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазыңыздар; |
Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазады; Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазады; |
Дескриптор: Шығармадағы жағымды кейіпкерге тура мінездеуге 2 мысал тауып жазады-1 балл Шығармадағы жағымсыз кейіпкерге жанама мінездеуге 2 мысал тауып жазады – 1 балл |
«Бақытсыз Жамал» романы, оқулық |
|
Бекіту
3 минут
|
Ой тастау, ойланту.Ой толғаныс Топтық тапсырмалар Мақсаты: Ой салу – ұстаздан,ойлану – шәкірттен (ойлауы жетіспей жатқан оқушыға түрткі жасап, ойлантуға алып келу ұстаздан), бір шешімге келу – оқушыдан 1-топқа . Мұңды музыка естіледі.. Мен бүйтіп жүріп тіршілік қыла алмайды екенмін, мұнан да бұл иттің қолынан өлгенше, басқа жаққа кетіп өлейін...деп күбірлеп сөйлеп, бір оқушы басын төмен салып, сыныптан шығып кетеді. 2-топқа Сурет,көңілді музыкаға байланысты көтерілген мәселені анықтаңдар. «Дұрыс сұрақтар құрылымы» әдісі арқылы оқушылардың сабақта алған білімін бекіту НЕГЕ...? Сен не істер едің...? Сенің көзқарасың бойынша...? |
1-топ оқушылары бұл сөйлеген кім екенін дәлелдеп, қандай мінездеме беріліп тұр ашып талдап айтады. 1-топ оқушылары проблемалық сұрақты шешіп дәлелдейді..
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді - 1 балл Дескриптор: Проблемалық сұраққа дұрыс жауап айтады - 1 балл
|
Тапсырма мәтіні презентация презентация
|
|
Сабақтың соңы 2 минут Рефлексия
|
«Қоржын» әдісі арқылы сабаққа кері байланысты ұйымдастырады Бүгінгі сабақтан алған даналығым (инсайт)
Бағалау дескриптор бойынша
Үйге: 5-тапсырма 106-бет/шығармадан тура және жанама мінездеуді тауып, берілген кестені толтырыңдар./ |
Оқушылар тақтадағы 3 түрлі қоржынға асықты салады.Сары қоржынға- жақсы түсінгендер; Қызыл қоржынға- Әлі де ізденуім керек; жасыл қоржынға- өте жақсы тақырыпты түсінгендер асықты салады. Өздерін дескриптор бойынша бағалайды |
|
3 түрлі қоржын,асықтар, презентация
|
шағым қалдыра аласыз















