|
3-бөлім: Махаббат пен абырой |
Мектеп: Ардақ НМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердіғалиева Қ.Ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Дулатов өмірі мен шығармашылығы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Барлық оқушылар: М. Дулатов өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алу, авторы бейнесіне талдау жасау; Көпшілігі: Автордың шығармашылық әлемімен танысу, шығармаларындағы ұлттық құндылықтардың маңыздылығын анықтау; Кейбір оқушылар: Автор шығармашылығына өз ұстанымын білдіріп, қорытындылау, дербес ой білдіру, ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру, шығарма идеясын анықтап, қазіргі өмірдегі өзектілігіне баға беру. |
|
|
Жоспар |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын еске түсіру. «Ашық және жабық сұрақтар» қою арқылы өткен тарауды қорытындылайды. Қызығушылықты ояту. «10 дерек» әдісі
Төмендегі мәліметтермен таныса отырып, М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 10 дерек анықтаймыз. Туған жері — Сарықопа уезінің, Торғай облысының үшінші ауылы (қaзipri Қостанай облысының Жанкелдин ауданына қарасты "Қызбел" ауылы). Әкесі — Дулат аймағына аты шыққан шебер кісі болған, ер тұрман жасап, етік, мәсі тіккен. Шешесі — Дәмеш ойын тойдың базары, әнші кісі болған. Әкесі балаларын жастайынан оқуға береді. Алғашқыда бала Міржақып ауыл молдасынан оқып, хат таниды. Молдадан екі жыл оқығаннан кейін, 1897-1902 жылдары, ауыл мектебінде орысша оқытатын Мұқан мұғалімнен дәріс алады. Бұл мектеп Міржақыптың білімін толықтырумен қатар, азамат ретінде қалыптасуына да аса зор ықпал жасайды. Міржақып Дулатов — әдебиеттің әр түрлі жанрына қалам тартқан қаламгер. Алғашқы кітабы — "Оян, қазақ!" деген атпен Петербург қаласындағы жарық көрген өлең жинағы. Одан кейін 1913 жылы Орьнборда "Азамат", ал 1915 жылы "Терме" атты өлеңдер кітаптары басылып шығады. Ақын өлеңдерінің басты такырыбы—ел тағдыры болды. Халық тағдыры М. Дулатовтың прозалық шығармаларына да арқау болды. 1910 жылы оның "Бақытсыз Жамал" атты романы жарық көрді. Бұл роман жазушының шығармашылық жолындағы ірі табыс қана емес, бүкіл қазақ әдебиетіндегі елеулі көркем туынды болды. "Бақытсыз Жамал" қазақ әдебиетінде көркем прозалық үлгіде жазылған тұңғыш роман еді. ІІ. Мағынаны тану. Тапсырма: «Әдеби шеңбер» әдісімен тапсырмаларды орындайды. 1. М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 3-4 сұрақ құрастырады. 2. М. Дулатұлы шығармашылығындағы автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады. 3. М. Дулатұлы шығармаларының тақырыбын, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды. 4. М. Дулатұлы шығармашылығы бойынша нақты оқиғаларға қатысты сурет салады. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен шығармаға байланысты қорытынды ойларын білдіреді. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы автор туралы мәлімет береді. Төмендегі мәліметтермен таныса отырып, М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 10 дерек анықтаймыз. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері түсіндіріледі, талқыланады. «Әдеби шеңбер» әдісімен тапсырмаларды орындайды. Рөлдік тапсырмаға қатысады; Автор көзқарасына қатысты маңызды бөліктерді белгілейді; автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады; Өмірмен байланыстырады. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен шығармаға байланысты қорытынды ойларын білдіреді. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
ҚБ
«Шеңбер бойымен бағалау» әдісі. Жұптар кестелерін шеңбер бойымен бір –біріне берді, критерий бойынша бағалайды, комментарий жасайды. |
https://www.zharar.com/kz/referat/7296-dulat.html Деректер жазылған қағаздар А4 парағы М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығы |
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Дулатов өмірі мен шығармашылығы 8 сынып қазақ әдебиеті
М.Дулатов өмірі мен шығармашылығы 8 сынып қазақ әдебиеті
|
3-бөлім: Махаббат пен абырой |
Мектеп: Ардақ НМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердіғалиева Қ.Ж. |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Дулатов өмірі мен шығармашылығы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|
|
Бағалау критерийлері: |
Барлық оқушылар: М. Дулатов өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алу, авторы бейнесіне талдау жасау; Көпшілігі: Автордың шығармашылық әлемімен танысу, шығармаларындағы ұлттық құндылықтардың маңыздылығын анықтау; Кейбір оқушылар: Автор шығармашылығына өз ұстанымын білдіріп, қорытындылау, дербес ой білдіру, ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру, шығарма идеясын анықтап, қазіргі өмірдегі өзектілігіне баға беру. |
|
|
Жоспар |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын еске түсіру. «Ашық және жабық сұрақтар» қою арқылы өткен тарауды қорытындылайды. Қызығушылықты ояту. «10 дерек» әдісі
Төмендегі мәліметтермен таныса отырып, М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 10 дерек анықтаймыз. Туған жері — Сарықопа уезінің, Торғай облысының үшінші ауылы (қaзipri Қостанай облысының Жанкелдин ауданына қарасты "Қызбел" ауылы). Әкесі — Дулат аймағына аты шыққан шебер кісі болған, ер тұрман жасап, етік, мәсі тіккен. Шешесі — Дәмеш ойын тойдың базары, әнші кісі болған. Әкесі балаларын жастайынан оқуға береді. Алғашқыда бала Міржақып ауыл молдасынан оқып, хат таниды. Молдадан екі жыл оқығаннан кейін, 1897-1902 жылдары, ауыл мектебінде орысша оқытатын Мұқан мұғалімнен дәріс алады. Бұл мектеп Міржақыптың білімін толықтырумен қатар, азамат ретінде қалыптасуына да аса зор ықпал жасайды. Міржақып Дулатов — әдебиеттің әр түрлі жанрына қалам тартқан қаламгер. Алғашқы кітабы — "Оян, қазақ!" деген атпен Петербург қаласындағы жарық көрген өлең жинағы. Одан кейін 1913 жылы Орьнборда "Азамат", ал 1915 жылы "Терме" атты өлеңдер кітаптары басылып шығады. Ақын өлеңдерінің басты такырыбы—ел тағдыры болды. Халық тағдыры М. Дулатовтың прозалық шығармаларына да арқау болды. 1910 жылы оның "Бақытсыз Жамал" атты романы жарық көрді. Бұл роман жазушының шығармашылық жолындағы ірі табыс қана емес, бүкіл қазақ әдебиетіндегі елеулі көркем туынды болды. "Бақытсыз Жамал" қазақ әдебиетінде көркем прозалық үлгіде жазылған тұңғыш роман еді. ІІ. Мағынаны тану. Тапсырма: «Әдеби шеңбер» әдісімен тапсырмаларды орындайды. 1. М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 3-4 сұрақ құрастырады. 2. М. Дулатұлы шығармашылығындағы автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады. 3. М. Дулатұлы шығармаларының тақырыбын, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды. 4. М. Дулатұлы шығармашылығы бойынша нақты оқиғаларға қатысты сурет салады. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен шығармаға байланысты қорытынды ойларын білдіреді. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы автор туралы мәлімет береді. Төмендегі мәліметтермен таныса отырып, М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығына байланысты 10 дерек анықтаймыз. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері түсіндіріледі, талқыланады. «Әдеби шеңбер» әдісімен тапсырмаларды орындайды. Рөлдік тапсырмаға қатысады; Автор көзқарасына қатысты маңызды бөліктерді белгілейді; автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады; Өмірмен байланыстырады. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен шығармаға байланысты қорытынды ойларын білдіреді. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
ҚБ
«Шеңбер бойымен бағалау» әдісі. Жұптар кестелерін шеңбер бойымен бір –біріне берді, критерий бойынша бағалайды, комментарий жасайды. |
https://www.zharar.com/kz/referat/7296-dulat.html Деректер жазылған қағаздар А4 парағы М. Дулатұлы өмірі мен шығармашылығы |
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз

















