Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Н
|
|
|
Күні: 15.01 |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Міржақып Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» поэмасы
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Өткенді қайталау
Ой қозғау
Сабақтың басы
Сабақ соңы
|
Сабаққа дайындық жүргізу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Танысып алайық!» ойыны арқылы өз аттарына сын есімдерді қосып айту Мысалы: Ақылды Айнұр жағымды көңіл-күй қалыптастыру Сынып оқушыларын 3 топқа түрлі түсті лента арқылы бөлеміз. 1)«Махаббат» «Сұрақтар сыры» сұрақ-жауап Міржақып өміріне шолу жасайық! Міржақып Дулатұлының дүниеге келген жылы, жері? Ақын шығармаларын ата? М. Дулатов өлеңдерінен не білесіңдер? Әдебиеттегі алатын орны қандай? Шығарма кейіпкерлерін ата?
Аудиожазбаны тыңдау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын қалай болжауға болады?
Сабақ мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма. Топпен жұмыс « Галлереяны шарлау» әдісі арқылы романдағы кейіпкерлерді табады. Әдіс шарты: Сынып оқушылары кезекпен мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы романдағы кейіпкерлерді анықтайды . Әдебиет теориясы Тура және жанама мінездеу Жазушы кейіпкердің сыртқы портретімен қатар ішкі портретін, яғни мінез-құлқын, наным-сенімін, дүниеге көзқарасын суреттейді. Әдебиетте мұны мінездеу дейді. Тек мінездеу жағына ғана назар аударатын болсақ, осының өзін жазушы әртүрлі тәсілмен жасайды. Бірі-тура мінездеу,тағы бір тәсіл-жанама мінездеу. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаhарман бейнесін ашып көрсетеді. 2- тапсырма «Маған үш нәрсені айт...»
әдісі Топ мүшелері «Маған үш нәрсені айт» әдісі бойынша «Романда көрініс тапқан заман сипаты туралы не айтасыз?», «Ағайындары неліктен Жамалды қайта Жұманға қосты?», «Ғалисыз маған дүние қараң..»тақырыптарын шығарма идеясы мен пафосындағы ұлттық мүдде тұрғысымен байланыстырып шағын топта талқылайды. Топ мүшелері бірінші оқиға желісі бойынша ойлары мен пікірлерін топ ішінде талдайды. Топта үш тақырыпты біріктіріп тұтас оқиғалы әңгіме құрастырады да, әңгімелерін келесі топқа оқуға ұсынады. 3- тапсырма 1-топ Тура және жанама мінездеуді анықтау
2-топ Кейіпкерлер әлемі
3-топ Кейіпкерлер образын анықтау
4- тапсырма «Он сұрақ» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді 1.Басты кейіпкерлерді ата, мінездеме беріңіз ? 2.Жанама мінездемені қалай түсіндіңіз? 3.Сенің ойыңдағы дәстүрге өз көзқарасың қандай? 4.Жағымсыз кейіпкер дегенді қалай түсінесің? 5. Сәрсенбай не себепті Жамалды Жұманға тұрмысқа берді? 6. Жамал Жұманды неліктен ұнатпады? 7. Жамал мен Ғали қайда кездесті? Жамал мен Ғали арасындағы сезім қандай сөздермен берілген? 8. Шолпан не себепті Сәрсенбайға ренжіді? 9. Ғали мен Жамал кімнен көмек сұрады? Неліктен? 10. Жамал Жұманның үйінен неге қашып кетті? 11. Жамалдың ажалы неден болды? Бекіту кезеңі
|
Ойын ойнайды
Топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты қайталайды
Жауап береді
Оқушылар өз ойын білдіреді Жамал, Ғали, Байжан (үш топқа сұрақтар дайындаймын)
Әдебиет теориясын түсіндіремін
Берілген сұрақтарға жауап бере отырып, тұтас әңгіме құрастырып,жазады.
Мінездеулерді түсінеді,
Кейіпкерлерге баға береді
Кейіпкерлер образын біледі
Сұрақтарға жауап береді,салыстырады
Берілген бекіту сұрақтарына жауап береді.
Кестені толтырады. |
Ризашылық білдіру
Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» әдісімен
«Сен маған, мен саған » әдісі арқылы
Сұрақ жауап
«ББҮ» әдісі арқылы
«Үш Қ әдісі» әдісі арқылы Қолжетімді Қызықты Қиын
«Плюс / минус» әдісі арқылы
«Микрофон» әдісі арқылы өз пікірін білдіреді |
стикерлер жіп слайд түрлі түсті лента
сұрақтар слайд
Суреттер доп
Интерактивті тақта
Слайд үзінділер
Сызба слайд
Слайд Сызба
Бағыттар Сұрақтар
Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
Бағалау
Үйге тапсырма |
«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылаңдар
Топ басшылары, бағалау парағына бағалаңдар
Кейіпкерге хат жазу
|
Өз ойларын айтады
Бағалайды орындайды |
«Жетістік баспалдағы » әдісі
Бағалау парағы |
стикер |
5-тапсырма
Мақсаты: Блум таксономиясы бойынша берілген тапсырмалары арқылы өз көзқарастарын дәлелдейді.
|
Білу «Бақытсыз Жамал»романында қандай мәселе көтерілген? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Түсіну Жамалды Жұманға айттырудың себебі неде? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Қолдану Романның желісі бойынша әр бөліміне тақырып қой. |
|
Талдау Романдағы кейіпкер образын сипаттап жаз (2-3 сөйлем) |
Жинақтау Роман неліктен трагедиямен аяқталады? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Бағалау Жамалдың бақытсыздығына, ажалына кім кінәлі деп ойлайсың? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Дескриптор
-берілген ұяшықтарды таңдаңай алады
-тапсырмаларды өз қажеттілігіне қарай орындай алады
-ойларын 2-3 сөйлеммен жаза алады
ҚБ «Бір пікір» әдісі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Дулатұлы "Бақытсыз Жамал" романы
М.Дулатұлы "Бақытсыз Жамал" романы
Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Н
|
|
|
Күні: 15.01 |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Міржақып Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» поэмасы
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Өткенді қайталау
Ой қозғау
Сабақтың басы
Сабақ соңы
|
Сабаққа дайындық жүргізу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Танысып алайық!» ойыны арқылы өз аттарына сын есімдерді қосып айту Мысалы: Ақылды Айнұр жағымды көңіл-күй қалыптастыру Сынып оқушыларын 3 топқа түрлі түсті лента арқылы бөлеміз. 1)«Махаббат» «Сұрақтар сыры» сұрақ-жауап Міржақып өміріне шолу жасайық! Міржақып Дулатұлының дүниеге келген жылы, жері? Ақын шығармаларын ата? М. Дулатов өлеңдерінен не білесіңдер? Әдебиеттегі алатын орны қандай? Шығарма кейіпкерлерін ата?
Аудиожазбаны тыңдау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын қалай болжауға болады?
Сабақ мақсатымен таныстыру. 1-тапсырма. Топпен жұмыс « Галлереяны шарлау» әдісі арқылы романдағы кейіпкерлерді табады. Әдіс шарты: Сынып оқушылары кезекпен мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы романдағы кейіпкерлерді анықтайды . Әдебиет теориясы Тура және жанама мінездеу Жазушы кейіпкердің сыртқы портретімен қатар ішкі портретін, яғни мінез-құлқын, наным-сенімін, дүниеге көзқарасын суреттейді. Әдебиетте мұны мінездеу дейді. Тек мінездеу жағына ғана назар аударатын болсақ, осының өзін жазушы әртүрлі тәсілмен жасайды. Бірі-тура мінездеу,тағы бір тәсіл-жанама мінездеу. Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаhарман бейнесін ашып көрсетеді. 2- тапсырма «Маған үш нәрсені айт...»
әдісі Топ мүшелері «Маған үш нәрсені айт» әдісі бойынша «Романда көрініс тапқан заман сипаты туралы не айтасыз?», «Ағайындары неліктен Жамалды қайта Жұманға қосты?», «Ғалисыз маған дүние қараң..»тақырыптарын шығарма идеясы мен пафосындағы ұлттық мүдде тұрғысымен байланыстырып шағын топта талқылайды. Топ мүшелері бірінші оқиға желісі бойынша ойлары мен пікірлерін топ ішінде талдайды. Топта үш тақырыпты біріктіріп тұтас оқиғалы әңгіме құрастырады да, әңгімелерін келесі топқа оқуға ұсынады. 3- тапсырма 1-топ Тура және жанама мінездеуді анықтау
2-топ Кейіпкерлер әлемі
3-топ Кейіпкерлер образын анықтау
4- тапсырма «Он сұрақ» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді 1.Басты кейіпкерлерді ата, мінездеме беріңіз ? 2.Жанама мінездемені қалай түсіндіңіз? 3.Сенің ойыңдағы дәстүрге өз көзқарасың қандай? 4.Жағымсыз кейіпкер дегенді қалай түсінесің? 5. Сәрсенбай не себепті Жамалды Жұманға тұрмысқа берді? 6. Жамал Жұманды неліктен ұнатпады? 7. Жамал мен Ғали қайда кездесті? Жамал мен Ғали арасындағы сезім қандай сөздермен берілген? 8. Шолпан не себепті Сәрсенбайға ренжіді? 9. Ғали мен Жамал кімнен көмек сұрады? Неліктен? 10. Жамал Жұманның үйінен неге қашып кетті? 11. Жамалдың ажалы неден болды? Бекіту кезеңі
|
Ойын ойнайды
Топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты қайталайды
Жауап береді
Оқушылар өз ойын білдіреді Жамал, Ғали, Байжан (үш топқа сұрақтар дайындаймын)
Әдебиет теориясын түсіндіремін
Берілген сұрақтарға жауап бере отырып, тұтас әңгіме құрастырып,жазады.
Мінездеулерді түсінеді,
Кейіпкерлерге баға береді
Кейіпкерлер образын біледі
Сұрақтарға жауап береді,салыстырады
Берілген бекіту сұрақтарына жауап береді.
Кестені толтырады. |
Ризашылық білдіру
Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» әдісімен
«Сен маған, мен саған » әдісі арқылы
Сұрақ жауап
«ББҮ» әдісі арқылы
«Үш Қ әдісі» әдісі арқылы Қолжетімді Қызықты Қиын
«Плюс / минус» әдісі арқылы
«Микрофон» әдісі арқылы өз пікірін білдіреді |
стикерлер жіп слайд түрлі түсті лента
сұрақтар слайд
Суреттер доп
Интерактивті тақта
Слайд үзінділер
Сызба слайд
Слайд Сызба
Бағыттар Сұрақтар
Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
Бағалау
Үйге тапсырма |
«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақты қорытындылаңдар
Топ басшылары, бағалау парағына бағалаңдар
Кейіпкерге хат жазу
|
Өз ойларын айтады
Бағалайды орындайды |
«Жетістік баспалдағы » әдісі
Бағалау парағы |
стикер |
5-тапсырма
Мақсаты: Блум таксономиясы бойынша берілген тапсырмалары арқылы өз көзқарастарын дәлелдейді.
|
Білу «Бақытсыз Жамал»романында қандай мәселе көтерілген? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Түсіну Жамалды Жұманға айттырудың себебі неде? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Қолдану Романның желісі бойынша әр бөліміне тақырып қой. |
|
Талдау Романдағы кейіпкер образын сипаттап жаз (2-3 сөйлем) |
Жинақтау Роман неліктен трагедиямен аяқталады? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Бағалау Жамалдың бақытсыздығына, ажалына кім кінәлі деп ойлайсың? (2-3 сөйлеммен жаз) |
Дескриптор
-берілген ұяшықтарды таңдаңай алады
-тапсырмаларды өз қажеттілігіне қарай орындай алады
-ойларын 2-3 сөйлеммен жаза алады
ҚБ «Бір пікір» әдісі
шағым қалдыра аласыз















