Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / М.Дулатұлы. «Шешенің балаларын сүюі»
Дулатұлы туралы, оның шығармашылығы туралы қысқаша тоқталып, « Шешенің балаларын сүюі» өлеңімен таныстыру, тәрбиелік мәнін ашу. дамытушылық – берілген тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық ізденістерін қалыптастыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту. тәрбиелік- оқушыларды өмірдегі ең ардақты жан - ананы сүюге, құрметтеуге, қамқорлық көрсетуге , сүйіспеншілікке және перзенттік парызын өтеуге тәрбиелеу.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Уақыты:
Қазақ
әдебиеті
Мұғалім:Романова.М.К
Сынып: 8
«ә»
Сабақ
тақырыбы:
М.Дулатұлы.«Шешенің балаларын
сүюі»
Жалпы
мақсат:
Сабақтың
мақсаты:білімділік –XX ғасыр
әдебиетінің көрнекті өкілі Міржақып Дулатұлы туралы, оның
шығармашылығы туралы қысқаша тоқталып, « Шешенің балаларын сүюі»
өлеңімен таныстыру, тәрбиелік мәнін ашу.
дамытушылық – берілген
тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық ізденістерін
қалыптастыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін
дамыту.
тәрбиелік- оқушыларды өмірдегі
ең ардақты жан - ананы сүюге, құрметтеуге, қамқорлық көрсетуге ,
сүйіспеншілікке және перзенттік парызын өтеуге
тәрбиелеу.
Сілтеме:
Мұғалімдерге арналған
нұсқаулық
Қазақ тілі мен әдебиеті оқыту
әдістемесі
Үлестірме
материалдары
Оқу
нәтижесі:
Әр оқушының өзіндік ой-қиялына
ерік бере отырып,
оқушыларды шығармашылықпен
жұмыс істеуіне жағдай жасау
Сабақта
қолданылатын материалдар:
Интерактивті тақтамен жұмыс, М. Дулатовтың
өмірінен слайд-суреттер
Оқыту
әдістері:
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны
пайдалану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және
оқуды бағалау.
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының
іс-әрекеті:
Оқушыларға
психологиялық ахуал туғызу
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Түрлі түстер арқылы
оқушыларды топтарға бөліп орналастыру. Оқушыларды ұйымдастыра
отырып, зейінін сабаққа аудару.
« Ұтқыр ойдан – ұтымды
жауап»
I( үй тапсырмасын
сұрау)
«Кім жылдам?» тапсырмасы
арқылы оқушыларға сұрақ-жауап түрінде сұрақтар
беріледі:
Мағжан Жұмабаев қай жылы, қай
жерде дүниеге келген?
Ақын қандай жерлерде білім
алды?
Ақынның алғашқы жыр жинағы
қашан, қандай атпен жарық көрді?
Ақын оқып жүргенде қандай
әдеби ұйым құрды?
Орынбор қаласында қандай
қызмет атқарды?
« Мағжанды сүйемін.
Еуропалығын, жарқыраған әшекейін сүйемін...» деп ақынға баға берген
кім?
«Батыр Баян» поэмасының
негізгі идеясы қандай?
Поэмадағы басты кейіпкерлер
кімдер?
С. Сейфуллиннің « Көкшетау»
поэмасы мен М. Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасын салыстырғанда не
байқадыңыз?
Шығарманың композициялық
құрылымына талдау жаса.
I II 1.Композициялық
құрылысы
2. Венн
диаграммасы
I I Кейіпкерлер
жүйесіне талдау
I 1. Поэманы
оқу
2.
Сұрақтар
II
Қызығушылықты
ояту
III Мағынаны тану ( жаңа
тақырып)
Балалар, мына түстер нені сипаттайды және
қандай мағынаны білдіреді.
Олай болса, балалар, бүгінгі
біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы Міржақып Дулатовтың өмірі мен
шығармашылығы және «Шешенің балаларын сүюі» деген
өлеңі.
Тақтада ана туралы слайд
көрсетіледі
Мұғалім:
Балалар, қазақ әдебиетінде ана
тақырыбына қалам тербемеген жазушы кемде -кем. Ендеше бүгінгі
біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы анаға арналмақ. Әуелі Міржақып
Дулатовтың өмірі мен шығармашылығына тоқталайық. «Оза оқыту әдісі»
бойынша сіздерге алдын ала ақынның өмірі мен шығармашылығын оқып,
зерттеп, ізденіп келуге тапсырма берілген болатын. Қане, сол
бойынша оқыған мәліметтерімізді ортаға
салайық.
Талдау – табыс кілті
(өлеңге сатылай кешенді талдау)
1-топ
тапсырмасы
2-топ
тапсырмасы
3-топ
тапсырмасы
Шығармашлық
жұмыс
тренинг –
эпитет
IV Сабақты
бекіту
V
Қорытынды
VI
Бағалау
VII Үйге
тапсырма
«Ана»
сөзінеассосацияжасап, постер арқылы
қорғайды.
Мейірміді
жан
сырласым
о
АНА
тбасының ұйытқысы
қамқоршым
ұрпақ
ө мір сыйлаушы
жалғастырушы
Үйдің
берекесі
балаларының
панасы
ақылшым
«Пікір сызығы» әдісі арқылы
ой білдіреді
Қазіргі қоғамда анаға деген
құрмет қандай дәрежеде?
Авторы
-
Тақырыбы
-
Жанр түрі
-
Өлең дегеніміз
–
Идеясы
–
Шумақ
–
Тармақ
–
Бунақ
–
Буын саны
–
Ұйқас
–
Арнау
–
Тұрақты тіркес
–
Эпитет
–
Өлеңннің негізгі түйіні
–
«Деген екен» тәсілі
бойыншаана туралы халық арасындағы
қандай аңыздарды білесіздер, мақал-мәтелдер, даналық сөздерді
білесіздер?
« Аналар әлемі»
семантикалық кесте толтыру
Менің атым- әйел, мына қыздың
анасымын! Бәрін де анадан тудындар.
Ана керек! О,
адамдар, ана керек адамға,
Анасыздар аң сияқты күн кешіп
жүр ғаламда.
Жақсы жігіт-
ел-жұртының қаласындай,
Жақсы әйел- әмме жұрттың
анасындай
М.Мақатаев
С.
Аронұлы
Ғ.Мүсірепов
Т.Айбергенов
Қ.
Қазиев
« Мен анамды
сүйемін»эссе немесе өлең құрастыру (
оқушылар шығармашылықпен жұмыс жасап жатқанда, ана туралы ән
жіберіледі)
Әр оқушы өз аналарының
есімінің бірінші әріпінен басталатын эпитет сөз тауып
жазу
Мысалы: Мейрімді
Мейрамгүл
Аяулы
Ақтолқын
Төзімді
Талшын
Мәдинетті
Мәдина
Махаббаты мол
Мөлдір
Жайдары
Жұпар
Тест тапсырмалары арқылы
ақынның өмірі мен шығармашылығынан алған білімдерін байқау
мақсатында тест алынады. (10 сұрақ)
М.Дулатов қай облыста дүниеге
келген?
А)
Семей
Ә) Оңтүстік Қазақстан
облысы
Б)
Талдықорған
В)
Торғай
2. Міржақып қандай оқу орнын
оқыған?
А) Орынбор
рабфагінде
Ә) Петербург артеллерия
училищесінде
Б) Торғай орыс–қазақ
мектебінде
В) Ахмет- Риза
медресесінде
3. Сол кезеңдегі орыс-қазақ
оқығандарының бас қосатын орны қай жер
болды?
А)
алматы
Ә)
Омбы
Б)
Торғай
В)
Орынбор
4. Омбыда ол кіммен
танысты?
А) Шәкәрім
Құдайбердиев
Ә) Ахмет
Байтұрсынов
Б) Мағжан
Жұмабаев
В) Жүсіпбек
Аймауытов
5. « Жастарға» деген өлеңі қай
газетте басылды?
А) « Түркістан уалаятының
газеті»
Ә) «Серке»
газеті
Б) « Дала уалаятының
газеті»
В) « Айқап»
журналы
6. 1909 жылы қазақ даласын дүр
сілкіндірген үш кітап қандай?
А) « Терме», « Азамат»,
«Жұмбақ»
Ә) «Домбыра», « Қорамсақ»,
«Көкпар»
Б) «Абайдың өлеңдер жинағы»,
«Қырық мысал»,
«Оян,
қазақ!»
В) «Алтын құс», «Алмас қылыш»,
«Көшпенділер»
7. Ел санасын ояту мақсатында
А. Байтұрсыновпен бірігіп қандай газет
шығарды?
А) «Түркістан уалаят
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз