Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Медеу Сәрсеке "Жетінші толқын" ашық сабақ
Сабақтың барысы:
Бөлім: Болашақ энергия көздері. Медеу Сәрсеке «Жетінші толқын» |
|||||
Күні: |
|||||
Мұғалім: |
|||||
Мектеп: |
|||||
Сынып: 9 (көкжиек баспасы) |
|||||
Сабақтың тықырыбы: Медеу Сәрсеке «Жетінші толқын» |
|||||
Оқу мақсаты |
9.2.4.1 Шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты “автордыі ойын бағалау” 9.4.2.1 Мәтінде көрсетілген мәселен ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру. |
||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың идеясы мен мазмұнын түсініп, автордың ойын сипаттап, оны бағалай алады, мәтінде көрсетілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстырып, сыни тұрғыда баға береді. Көпшілік оқушылар орындай алады: Шығарманың идеясы мен мазмұнын талдай отырып, автордың ойын ашып, оған өзіндік пікір білдіреді. Мәтіндегі мәселені ғаламдық тұрғыдан байланыстыра отырып, оны сыни тұрғыда талдайды және өз пікірін негіздейді. Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарманың идеясы мен мазмұнын терең талдай отырып, автордың ойын сын тұрғысынан бағалайды, оның мәнін ашады.Мәтіндегі мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстырған кезде, кең көлемде сыни тұрғыда талдау жасап, нақты дәлелдер келтіреді. |
||||
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие негізінде оқушылардың шығарманы талдау және ғаламдық мәселелерге қатысты сыни тұрғыдан пікір білдіру дағдыларын дамыту арқылы, оларды терең ойлануға, дұрыс шешімдер қабылдауға және өз пікірін негіздеп білдіруге тәрбиелеу |
||||
Әдіс - тәсілдер |
Топтық, жұптық жұмыс, «Ойлан, тап!», «ПОПС», «Перефраз жаса», бағалау, рефлексия. |
||||
|
|||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасады. Шаттық шеңбері: «Менің алтын балығым» Мұғалім оқушыларға «егер алтын балықтарың болса, не тілер едіңдер?» деген сұрақ қояды. Мұғалім өз тілегін де айта алады. Оқушылар алтын балықты ұстап тұрып, өздерінің ең қымбат бір арман-тілегін айтады. Үй тапсырмасын тексеру топқа бөлу “Қолшатыр” әдісі Арты сурет, алды сұрақ Баламалы энергия көзіне не жатады? Әлемде кең тараған энергия көзі? Күн сәулесінің көзі нені бұзбайды? Жер бетіндегі нені бұзбайды? Күн энергиясының 30 проценті қайда тарайды? Алғашқы күн батареялары нешінші ғасырда құрылды? Дүниежүзілік көрмеде О.Мушо ненің көмегімен Күн энергиясын көрсетті? Қай мемлекет күн батериясын ойлап тапты? Күн батериясы қайда пайланады? Күн батареясы кімдерге зиян келтірмейді? Күн электр стансиясы экологиялық тұрғыдан қандай? Күн батареясы шамамен неше жыл жұмыс істейді? Ой қозғау. Миға шабуыл - “Таңғажайып оқиға” дегенді қалай түсінесің? Сенің өміріңде таңғажайып оқиға болып көрді ме? Сыныптастарыңызда өнерпаз оқушылар бар ма? Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіреді. Презентация. Медеу Сәрсеке өмірбаянымен таныстырады. Медеу Сапаұлы Сәрсеке (2 қаңтар 1936 жыл, Қайнар ауылы, Абыралы ауданы, Семей облысы – 20 наурыз 2024 жыл) — қазақ және кеңес жазушысы, драматург, публицист, қоғам қайраткері.Қазақ ғылыми-фантастикалық әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі.Медеу Сәрсекенің танымал еңбегі “ Жетінші толқын” 1964 жылы жазған. Кейіпкері Шыңғыс. Тауды электр қуаты арқылы тауды тесіп шығады. Сексен Хорват жауынгерлерін құтқарады. Берілген ақпаратпен жұмыс “ТЕСТ” 1. Медеу Сәрсеке кім?
A) Қазақ ақыны 2. Медеу Сәрсеке қай жерде дүниеге келген?
A) Семей қаласы 3. Медеу Сәрсекенің танымал еңбегі қандай?
A) "Қазақ тарихы" 4. "Жетінші толқын" шығармасында басты кейіпкер кім?
A) Шыңғыс 5. "Жетінші толқын" шығармасының негізгі оқиғасы не туралы?
A) Тауды электр қуаты арқылы тесіп
өту 6. "Жетінші толқын" шығармасында Шыңғыс қандай әрекет жасайды?
A) Электр қуаты арқылы тауды тесіп
өтеді 7. Шығармада сексен Хорват жауынгерлері неге құтылады?
A) Таудан қашып шыққан соң 8. Медеу Сәрсеке қазақ ғылыми-фантастикалық әдебиетінің қандай рөлін атқарды?
A) Романтикалық әдебиетке бағыт
берді 9. Медеу Сәрсекенің қай жылы дүниеден өткенін көрсетіңіз.
A) 2014 жыл 10. "Жетінші толқын" шығармасының жазылған жылы қандай?
A) 1960 жыл |
Сәлемдеседі. Оұушылар өзедрінің тілектерін айтады Қымбат арман тілектерін айтады. Қолшатырда берілген сұрақтарға жауап береді, топқа бөлінеді. Мұғалмнің сұрақтарына жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Ақынмен танысады Жаңа ақпарат алады. Сұрақтарға жауап береміз. Мәтінмен жұмыс жасаймыз
драматург, публицист 2. Медеу Сәрсеке қай жерде дүниеге келген?
A) Семей қаласы 3. Медеу Сәрсекенің танымал еңбегі қандай?
A) "Қазақ тарихы" 4. "Жетінші толқын" шығармасында басты кейіпкер кім?
A) Шыңғыс 5. "Жетінші толқын" шығармасының негізгі оқиғасы не туралы?
A) Тауды электр қуаты арқылы тесіп
өту 6. "Жетінші толқын" шығармасында Шыңғыс қандай әрекет жасайды?
A) Электр қуаты арқылы тауды тесіп
өтеді 7. Шығармада сексен Хорват жауынгерлері неге құтылады?
A) Таудан қашып шыққан соң 8. Медеу Сәрсеке қазақ ғылыми-фантастикалық әдебиетінің қандай рөлін атқарды?
A) Романтикалық әдебиетке бағыт
берді 9. Медеу Сәрсекенің қай жылы дүниеден өткенін көрсетіңіз.
A) 2014 жыл 10. "Жетінші толқын" шығармасының жазылған жылы қандай?A)
1960 жыл |
Мұғалім оқушылардың жауабына қарай бағалайды. Дескриптор 3 балл - Сөйлемдерді оқиды Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. Мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. |
Қолшатыр Карта Күн Жел Су Слайд Бағалау парағы |
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым алды жұмыс “Еске алу” Ұлы Отан соғысы кезінде не болды? Балалар өз сөздерімен класстер толытарды.
Оқылым ЖЖ “Ара ұясы” әдісі. 62 бет 4 тапсырма Кеше ғана мектеп оқушысы болғанмен,қазірде Қазақстандағы жалғыз университеттің бесінші курс студентімін.Бірнеше мақалам газетке шыққанмен, жұрт таңғалғандай бір суреттеме,фельетон жазбадым.Оқуға он бес жылым кеткенмен, мен жеңімпаз болмадым.Жеңімпаздарға сыйақы мен хорват еліне лагерьге жолдама берді. Хорват елінде біз биік таулар мен шатқалдарға саяхатқа шыққан да бізге «вацлав Мирзе» деген кісі гид болды.Саяхат кезінде Вацлав Мирзе таңғажайып оқиға айтты.Сол оқиға есімнен кетпейді.Вацлавтың тобында «Шыңғыс» деген қазақ жігіт болады.Ол – өнерпаз,батыр,жауынгер болған. Хорват жерінде тұтқынға түскенмен,көп ерлік жасаған.Немістердің электр стансысын жарған,штаб -пәтерлерін өртеген,электр пойыздың жолын қиратқан,элеваторды өртеген,Германияға жіберетін астықты өртеген.Олар 1944 жылы қыста тау үңгірінде қоршауда қалады.Тоғызыншы күні немістер дизельді-двигатель әкеледі.Олар бұрғымен тауды тесіп,барлаушыларды тұтқынға алмақ болады.Сексен хорват жауынгерін тау үңгірінен қазақ жігіті-Шыңғыс алып шығады. Оқылымнан кейінгі тапсырма ЖЖ «РИВИН» кестесін толтыр Ривиннің әдістемесі әрбір оқушы тақырыпты алады және оны кездейсоқ (бөлшектеп) ауысымдық құрамның жұптары бойынша пысықтайды деп болжайды. Ол келесідей ұйымдастырылады. Бірінші абзацты пысықтау үшін оқушы өзі оқитын, талқылайтын, мазмұнын анықтайтын және абзацтың тақырыбын шығаратын серіктесін табады (ол конспект емес, тақырып қояды).
Дескриптор: Класстер толтырады, қорғайды; Мәтінді мұқият оқиды, мағынасын түсіндіреді; Ривин кестесін толтырады, қорғайды.
Жазылым Жұптық жұмыс.Тапсырма. Сөйлемдерге перифраз жасаңыз Хорват елінде біз биік таулар мен шатқаладарға саяхатқа шықтық Біз --- Вацлавтың тобында Шыңғыс деген қазақ жігіті болады Шыңғыс есімді ... Сексен хорват жауынгерін тау үңгірінен қазақ жігіті –Шыңғыс алып шығады Шыңғыс атты қазақ жігіті .. Дескриптор:
Қосымша тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтіннен “Шыңғыстың ерлігі” тақырыбының мағынасын ашатын сөйлемдерді табыңыз ЖЖ. Шыңғыстың ерлігің мақтаныш сезіммен оқу. Дескриптор:1-балл |
Класстер толтырады. Ұлы Отан соғысы кезіндегі оқиғалар. Батырлар қаза табады. Батырлар елін қорғады т.б.Көп солдаттар тұтқынға түсті. Мәтінді түсініп оқиды. Тапсырмаларды орындайды «РИВИН» кестесін толтырады Сөйлемдерге перифраз жасайды Тексер: Біз биік таулар мен шатқаладарға саяхатқа шықтық
Мәтіннен “Шыңғыстың ерлігі” тақырыбының мағынасын ашатын сөйлемдерді табады. Шыңғыстың ерлігі Шыңғыстың ерлігің мақтаныш сезіммен оқиды Оқушылар кері байланыс жасайд |
Оқушылар сыныптастарының жауабын тыңдай отырып бірін-бір бағалайды. Дескриптор. Жалпы -3 балл - сөйлемдердің мазмұнын түсінеді; -перефраз жасай алады. 1-сөйлем 1-балл 2-сөйлем 1-балл. 3-сөйлем 1-балл. Дескриптор: 3 балл - Тірек сөздерді жазады -Негізгі ақпаратты табады -қосымша ақпарат Дескриптор:3-балл
- өз пікірін дәледей алады Бағалау критерийі: өз ойын тұжырымдап айтады Дескриптор:1-балл - мағынасын ашатын сөйлемдерді таба алады Қалыптастырушы бағалау. «Бір сөзбен» әдәсі бойынша |
|
|
Сабақтың соңы |
LearningApp Қорытынды Кроссворд шешіңдер Кестеден әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздерді табыңыз Шыңғыс Мақала Батыр Үңгір Студент Барлаушы Журналист Тұтқын ГИД Cаяхат |
Кроссворд шешеді |
Дескриптор:1-балл - әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздерді таба алады |
https://learningapps.org/watch?v=pb5z492at24 |
|
Рефлексия “Киіз үй” Маған сабақта ұнады Мен тақырыпты дұрыс түсінбедім Маған әлі көмек керек |
|
|
|
||
|
Мұғалімнің кері байланысы Үй тапсырмасын беру : № 5 тапсырма 63 бет. |
Күнделікке жазады |
|
Білім класс |
|
Рефлексия 7 мин. |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың рефлексиясын тыңдайды. қадағалайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - мен өзімді.....үшін мақтар едім. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
Рефлексия парағы |

