Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Шымкент қаласы №115 НОМ Жұмыс және қуат Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Джаримбетова Ш.У Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық жұмыс және қуат |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.7-қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.8-механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: қуат ұғымының мағынасын білу. Кейбіреулері:физикалық шама қуаттыңбелгіленуін, ХБЖ өлшем бірліктерін, формуласын білу. Жеке: қуат пен жұмыстың формулаларын түрлендіре отырып, есептерді шығаруда қолдану; |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Қуаттың физикалық мағынасын біледі. 2.Қуаттың анықтамасын, қандай шамаларға тәуелді екенін анықтай алады. 3.Қуаттың және жұмыстың формулаларынтүрлендіре отырып,есептер шығаруда пайдалана алады. 4.Есептер шығару кезінде физикалық шамаларды,формулаларды жазып,нәтиже алуды біледі. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминдер жұмыс, механикалық жұмыс, күш, уақыт, механикалық қуат Терминалогия:
Механикалық жұмыс орындалу үшін мына екі шарт орындалу қажет…. Қуаттың өлшем бірлігі…. «механикалық жұмыс» … деп «күш»дегеніміз...; «жол» дегеніміз …; |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқарады.
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен байланыс- қуаттың формуласы, формула арқылы пропорционалдық байланыстар анықталады. |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.3.1-механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. |
||||||||||||||||||
Cабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу/түгелдеу, сабақтың мақсаттарын жариялау Үй тапсырмасын тексеру/сұрау«Сұрақты қағып ал»-әдісі Критерий:
Дескриптор: Бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ материалын түсіндіру/меңгерту Жаңа сабақта:«Ақпаратты жинау»- әдіс-тәсілі, оқылым, есеп шығарылым, жазылым дағдысы.
Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шаманы қуат деп атайды.
Мұндағы: N-қуат; А-жұмыс; t-жұмыс істеуге кеткен уақыт.
Қуатты өлшеудің бірлігіне 1 секундта істелетін 1 Джоуль жұмыс алынады. Өлшем бірлігі ватт.
1 киловатт (1кВт)=1000 Вт=103Вт 1 милливатт (1мВт)=0,001 Вт=10-3Вт 1 микроватт (1мкВт)=0,000001 Вт= 10-6Вт
1. Тапсырма: 1. Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шама .... деп аталады. А) Қысым В) Күш С) Салмақ D) Қуат Е) механикалық жұмыс.
А) Дж В) Вт С) Н D) Дж∙с Е) Н∙с
А) 36 кВт В) 9 кВт С) 900 Вт D) 90 Вт Е) 360 Вт
А) 15 Дж В) 15 кДж С) 600 Дж D) 0,6 Дж Е) 60 Дж 5. Биіктігі 10 м сарқырамадан 2 минутта 50 м³ су құлап ағады. Су ағынының қуаты қандай? А) 41кВт. В) 41 кВт С) 1500 Вт D) 6·105 Вт. Е) 5·105 Вт.
2. Тапсырма:Төменде келтірілген кестені толтырыңыздар
Дескриптор: ■ Жұмыстың анықтамасын белгіленуін, формуласын, бірлігін білді ■ Тұрақты күштің жұмысының белгіленуін, формуласын, бірлігін білді. ■ Ауырлық күшінің жұмысының формуласын, белгіленуін, бірлігін білді. ■ Қуаттың формуласын бірлігін, формуласын, бірлігін білді. ■Бірқалыпты қозғалыстағы қуаттың формуласын, бірлігін, белгіленуін білді.
Бағалау:
3.Тапсырма: №1. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? №2. Массасы 10,5 т көмір артқан қауға-ыдыс шахтыдан бір қалыпты көтерілгенде 6200 кДж жұмыс істелінеді. Шахтаның тереңдігі қандай? №3. Спортшы массасы 200 кг штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты қандай? №4. 1 сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигательдің қуатын анықтаңдар. №5. Қуаты 3МВт тепловоз 150 кН күшпен құрамды тартып келе жатыр. Осы құраммен 48 км жолды бір қалыпты жүріп өту үшін қанша уақыт керек? №6. Жүк көтеруші машинаның қуаты 4кВт. Ол қандай жүкті 15 м биіктікке 2 минут.
Дескриптор ■Жұмыстың жалпы формуласын білді ■ Қуаттың формуласын есеп шығаруда дұрыс қолданды ■ Барлық есептеулерді дұрыс орындады ■ Жұмыстың/қуаттың формуласын әр жағдай үшін дұрыс қолданды
Бағалау: |
http//Bilimland. Kz
7 сыныпқа арналған физика оқулығы және есептер жинағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілімен сабақты қорытындылау. Механикалық жұмыс пен қуаттың анықтамасын, формуласын, белгіленуін, бірлігінанықтау үшін «ия», «жоқ» жауаптарын қолданды. БББ кестесі
Үйге тапсырма: Механикалық жұмыс. Қуат. 7.2.3.2- механикалық энергияның екі түрін ажырату тақырыбын оқып келу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлықоқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.
|
1. Алдағы тақырыптың түсінуін. 2. Үй жұмысының орындалуын. 3. Есептер шығаруға белсенді қатысуларын. 4. Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.
|
Физика сабағындағы техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс және қуат
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Шымкент қаласы №115 НОМ Жұмыс және қуат Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Джаримбетова Ш.У Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық жұмыс және қуат |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.7-қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. 7.2.3.8-механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: қуат ұғымының мағынасын білу. Кейбіреулері:физикалық шама қуаттыңбелгіленуін, ХБЖ өлшем бірліктерін, формуласын білу. Жеке: қуат пен жұмыстың формулаларын түрлендіре отырып, есептерді шығаруда қолдану; |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Қуаттың физикалық мағынасын біледі. 2.Қуаттың анықтамасын, қандай шамаларға тәуелді екенін анықтай алады. 3.Қуаттың және жұмыстың формулаларынтүрлендіре отырып,есептер шығаруда пайдалана алады. 4.Есептер шығару кезінде физикалық шамаларды,формулаларды жазып,нәтиже алуды біледі. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминдер жұмыс, механикалық жұмыс, күш, уақыт, механикалық қуат Терминалогия:
Механикалық жұмыс орындалу үшін мына екі шарт орындалу қажет…. Қуаттың өлшем бірлігі…. «механикалық жұмыс» … деп «күш»дегеніміз...; «жол» дегеніміз …; |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқарады.
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен байланыс- қуаттың формуласы, формула арқылы пропорционалдық байланыстар анықталады. |
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.3.1-механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. |
||||||||||||||||||
Cабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу/түгелдеу, сабақтың мақсаттарын жариялау Үй тапсырмасын тексеру/сұрау«Сұрақты қағып ал»-әдісі Критерий:
Дескриптор: Бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ материалын түсіндіру/меңгерту Жаңа сабақта:«Ақпаратты жинау»- әдіс-тәсілі, оқылым, есеп шығарылым, жазылым дағдысы.
Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шаманы қуат деп атайды.
Мұндағы: N-қуат; А-жұмыс; t-жұмыс істеуге кеткен уақыт.
Қуатты өлшеудің бірлігіне 1 секундта істелетін 1 Джоуль жұмыс алынады. Өлшем бірлігі ватт.
1 киловатт (1кВт)=1000 Вт=103Вт 1 милливатт (1мВт)=0,001 Вт=10-3Вт 1 микроватт (1мкВт)=0,000001 Вт= 10-6Вт
1. Тапсырма: 1. Жұмыстың орындалу тездігін сипаттайтын шама .... деп аталады. А) Қысым В) Күш С) Салмақ D) Қуат Е) механикалық жұмыс.
А) Дж В) Вт С) Н D) Дж∙с Е) Н∙с
А) 36 кВт В) 9 кВт С) 900 Вт D) 90 Вт Е) 360 Вт
А) 15 Дж В) 15 кДж С) 600 Дж D) 0,6 Дж Е) 60 Дж 5. Биіктігі 10 м сарқырамадан 2 минутта 50 м³ су құлап ағады. Су ағынының қуаты қандай? А) 41кВт. В) 41 кВт С) 1500 Вт D) 6·105 Вт. Е) 5·105 Вт.
2. Тапсырма:Төменде келтірілген кестені толтырыңыздар
Дескриптор: ■ Жұмыстың анықтамасын белгіленуін, формуласын, бірлігін білді ■ Тұрақты күштің жұмысының белгіленуін, формуласын, бірлігін білді. ■ Ауырлық күшінің жұмысының формуласын, белгіленуін, бірлігін білді. ■ Қуаттың формуласын бірлігін, формуласын, бірлігін білді. ■Бірқалыпты қозғалыстағы қуаттың формуласын, бірлігін, белгіленуін білді.
Бағалау:
3.Тапсырма: №1. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? №2. Массасы 10,5 т көмір артқан қауға-ыдыс шахтыдан бір қалыпты көтерілгенде 6200 кДж жұмыс істелінеді. Шахтаның тереңдігі қандай? №3. Спортшы массасы 200 кг штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты қандай? №4. 1 сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигательдің қуатын анықтаңдар. №5. Қуаты 3МВт тепловоз 150 кН күшпен құрамды тартып келе жатыр. Осы құраммен 48 км жолды бір қалыпты жүріп өту үшін қанша уақыт керек? №6. Жүк көтеруші машинаның қуаты 4кВт. Ол қандай жүкті 15 м биіктікке 2 минут.
Дескриптор ■Жұмыстың жалпы формуласын білді ■ Қуаттың формуласын есеп шығаруда дұрыс қолданды ■ Барлық есептеулерді дұрыс орындады ■ Жұмыстың/қуаттың формуласын әр жағдай үшін дұрыс қолданды
Бағалау: |
http//Bilimland. Kz
7 сыныпқа арналған физика оқулығы және есептер жинағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілімен сабақты қорытындылау. Механикалық жұмыс пен қуаттың анықтамасын, формуласын, белгіленуін, бірлігінанықтау үшін «ия», «жоқ» жауаптарын қолданды. БББ кестесі
Үйге тапсырма: Механикалық жұмыс. Қуат. 7.2.3.2- механикалық энергияның екі түрін ажырату тақырыбын оқып келу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлықоқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты түсінеді, тақырыптың есептерін шығаруға белсенді қатысады.
|
1. Алдағы тақырыптың түсінуін. 2. Үй жұмысының орындалуын. 3. Есептер шығаруға белсенді қатысуларын. 4. Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын.
|
Физика сабағындағы техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







