|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ащыбұлақ» жом |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құтымбет Г |
|||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі (2-сабақ) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.2 -қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу; 10.3.4.3 -Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу |
|||||
|
Тарихи концепт |
Себеп-салдар |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттейді; Алаш және Түркістан (Қоқан) автономиялары түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттейді, баға береді; |
|||||
|
Құндылықтар |
-патриотизм -ұлттық сана-сезім -төзімділік -бостандық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру
2.Сыныпты топтарға біріктіру
3.Өткен білімді еске түсіру: - Көтерілісшілердің мақсаттары, себептері тұрғысынан алып қарағанда ұлт-азаттық күрестің бірінші кезеңі немен сипатталады - С.Датұлы бастаған көтеріліс себептерін Кенесары бастаған көтеріліс себептерімен салыстырыңдар, айырмашылығы неде? - Исатай мен Махамбет бастаған бастаған көтерілістің ұлттық қана емес, қандай әлеуметтік себептері болды? - Кенесары хан кезіндегі Қазақ хандығының мемлекеттік құрылысына сипаттама беріңіз «Оқиғаны анықта» әдісі арқылы үй тапсырмасын қорытындылау 4.Жаңа тақырыпқа кіріспе Ой салу Барлық оқушыға төмендегі суретті көрсете отырып, ой шақыру ұсынылады.
-Суреттерді қандай оқиға байланыстыруы мүмкін?
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады. Оқушылардың өткен білімдерін еске түсіре от ырып, тақырыпқа шығу. Туындаған сұрақтарға жауап беру арқылы түсіндіріледі. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Өткен сабақта орыс отаршылдығына қарсы қарулы көтерілістер түріндегі бірінші кезең туралы зерттедік, ал бүгінгі сабақта екінші кезең туралы айтамыз.Екіншісі - қазақ ұлт-азаттық күресінің жаңа көрінісі, жаңа деңгейі еді. Бұл Алаш қозғалысынан көрініс тапты. Алаш зиялылары басқарған қозғалыс - ұлт-азаттық күрестің жаңа белесі еді. Бұл либералдық-демократиялық күрестің жолы еді. Алаш зиялылары ұлт-азаттық күресті жаңа, либералдық деңгейге шығара алды. Енді күрес митингтер, петициялар мен басылым беттерінде жарық көрген саяси талаптар мен үндеулер ретінде көрініс тапты |
Оқушылар орындарына жайғасады Өткен сабақтың жалғасы болғандықтан, сол топта қалады
Топ басшылары тапсырманы алып, сол бойынша топпен жауап береді
Мәліметтің қай оқиғаға байланысты екенін табады
Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады
Өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарына жауап береді
Жаңа тақырыпқа «Ой салу» арқылы шығу
|
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Слайд
Қазақстан тарихы 10-сынып
Тақырыптық баннер |
||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма 1-топ: Ұлт-азаттық қозғалыстың екінші кезеңінің мәні неде 2-топ: Ұлт-азаттық күрестің бейбіт тәсілдері 3-топ: 1916 жылғы көтерілістің себептері мен салдары қандай болды 4-топ: Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясының ұқсастығымен айырмашылығы;
2-тапсырма Т кестесі арқылы Алашорда үкіметі мен қазіргі тәуелсіз Қазақстанның даму бағытындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстыру арқылы талдау жасайды. |
Топтар өздерінің дайындаған таныстырылымы арқылы қорғап шығады Критерийлер:
Салыстырып, талдау жасайды, кемі екі дәлел келтіреді |
«Ең үздік жауап»
Өзін-өзі бағалау |
видеоролик
Алаш партиясының бағдарламасы |
||
|
Бекіту 4 мин |
Бекіту сұрақтары арқылы сабақты қорытындылау: 1.Ұлт-азаттық қозғалыстың екінші кезеңінің мәні неде? 2.Алаш автономиясы мен Қоқан автономиясы неліктен өмірге бейімсіз болып шықты? Үйге тапсырма: Оқушы өзі таңдаған Алаш зиялысына, Алаш идеяларының бүгінгі тәуелсіз Қазақстанда жүзеге асқан көріністері туралы хат жазу. |
Оқушылар Бекіту сұрақтарына жауап береді |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||
|
Кері байланыс 1 мин |
Түстер арқылы: Жасыл – сабақ түсінікті болды Сары – түсінбеген жерлерім болды Қызыл - түсінбедім |
Түстерді белгілейді |
|
экран |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ащыбұлақ» жом |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құтымбет Г |
|||||
|
Күні: |
19.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі (2-сабақ) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.4.2 -қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу; 10.3.4.3 -Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу |
|||||
|
Тарихи концепт |
Себеп-салдар |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттейді; Алаш және Түркістан (Қоқан) автономиялары түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттейді, баға береді; |
|||||
|
Құндылықтар |
-патриотизм -ұлттық сана-сезім -төзімділік -бостандық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
1.Ұйымдастыру
2.Сыныпты топтарға біріктіру
3.Өткен білімді еске түсіру: - Көтерілісшілердің мақсаттары, себептері тұрғысынан алып қарағанда ұлт-азаттық күрестің бірінші кезеңі немен сипатталады - С.Датұлы бастаған көтеріліс себептерін Кенесары бастаған көтеріліс себептерімен салыстырыңдар, айырмашылығы неде? - Исатай мен Махамбет бастаған бастаған көтерілістің ұлттық қана емес, қандай әлеуметтік себептері болды? - Кенесары хан кезіндегі Қазақ хандығының мемлекеттік құрылысына сипаттама беріңіз «Оқиғаны анықта» әдісі арқылы үй тапсырмасын қорытындылау 4.Жаңа тақырыпқа кіріспе Ой салу Барлық оқушыға төмендегі суретті көрсете отырып, ой шақыру ұсынылады.
-Суреттерді қандай оқиға байланыстыруы мүмкін?
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады. Оқушылардың өткен білімдерін еске түсіре от ырып, тақырыпқа шығу. Туындаған сұрақтарға жауап беру арқылы түсіндіріледі. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Өткен сабақта орыс отаршылдығына қарсы қарулы көтерілістер түріндегі бірінші кезең туралы зерттедік, ал бүгінгі сабақта екінші кезең туралы айтамыз.Екіншісі - қазақ ұлт-азаттық күресінің жаңа көрінісі, жаңа деңгейі еді. Бұл Алаш қозғалысынан көрініс тапты. Алаш зиялылары басқарған қозғалыс - ұлт-азаттық күрестің жаңа белесі еді. Бұл либералдық-демократиялық күрестің жолы еді. Алаш зиялылары ұлт-азаттық күресті жаңа, либералдық деңгейге шығара алды. Енді күрес митингтер, петициялар мен басылым беттерінде жарық көрген саяси талаптар мен үндеулер ретінде көрініс тапты |
Оқушылар орындарына жайғасады Өткен сабақтың жалғасы болғандықтан, сол топта қалады
Топ басшылары тапсырманы алып, сол бойынша топпен жауап береді
Мәліметтің қай оқиғаға байланысты екенін табады
Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады
Өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарына жауап береді
Жаңа тақырыпқа «Ой салу» арқылы шығу
|
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Слайд
Қазақстан тарихы 10-сынып
Тақырыптық баннер |
||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма 1-топ: Ұлт-азаттық қозғалыстың екінші кезеңінің мәні неде 2-топ: Ұлт-азаттық күрестің бейбіт тәсілдері 3-топ: 1916 жылғы көтерілістің себептері мен салдары қандай болды 4-топ: Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясының ұқсастығымен айырмашылығы;
2-тапсырма Т кестесі арқылы Алашорда үкіметі мен қазіргі тәуелсіз Қазақстанның даму бағытындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстыру арқылы талдау жасайды. |
Топтар өздерінің дайындаған таныстырылымы арқылы қорғап шығады Критерийлер:
Салыстырып, талдау жасайды, кемі екі дәлел келтіреді |
«Ең үздік жауап»
Өзін-өзі бағалау |
видеоролик
Алаш партиясының бағдарламасы |
||
|
Бекіту 4 мин |
Бекіту сұрақтары арқылы сабақты қорытындылау: 1.Ұлт-азаттық қозғалыстың екінші кезеңінің мәні неде? 2.Алаш автономиясы мен Қоқан автономиясы неліктен өмірге бейімсіз болып шықты? Үйге тапсырма: Оқушы өзі таңдаған Алаш зиялысына, Алаш идеяларының бүгінгі тәуелсіз Қазақстанда жүзеге асқан көріністері туралы хат жазу. |
Оқушылар Бекіту сұрақтарына жауап береді |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||
|
Кері байланыс 1 мин |
Түстер арқылы: Жасыл – сабақ түсінікті болды Сары – түсінбеген жерлерім болды Қызыл - түсінбедім |
Түстерді белгілейді |
|
экран |
||
шағым қалдыра аласыз














