Тарих әдістемелік бірелестік жетекшісі:_______________ Сүлейменова Г.М.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Мемлекеттік органдардың конституциялық құрылысы |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 30.10-02. 11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сүлейменова Г.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 сыныптар |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Мемлекеттік органдардың қызметі қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
Сыни тұрғыдан оқыту арқылы оқушылардың жазбаша дағдысын дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мемлекеттік биліктің мына тармақтарға бөлінетіндігін біледі:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу; материалды білуге құмарлық, шығармашылық және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру; Құрметтеу: оқушылардың жұптық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарау; Өз көзқарастарын ашық білдіру; Бірін-бірі тыңдап және сұрақтарға жауап беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту (ноутбук, интербелсенді тақта). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сайлау туралы түсінігі болады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы "Болжау" әдісі 5 минут
|
Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Талқылау ұйымдастыру. Сыныпты 5 жұпқа бөліп, жағымды ахуал орнату І. Б Әртүрлі мемлекеттік органдар бейнеленген суреттер көрсетіп, - Мемлекеттік билік тармақтарына қандай органдар жатады? - деген сұрақтар сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбына шығу. Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өтемін. |
ҚР Конституциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 15 минут
Семантикалық картамен жұмыс 7 минут
"Сөйлемді аяқта" әдісі 10 минут |
ІІ. Ж Сыныптағы әр жұп мемлекеттік органдардың қызметін анықтап, бір – біріне таныстырады. Іжұп ҚР Президенті (қолдауды қажет ететін оқушылар) ІІ жұп Парламент ІІІ жұп ҚР Үкіметі ІV жұп Конституциялық Кеңес V жұп Сот билігі Саралап оқыту дефференциациясы жүзеге асады. ІІІ. Ж/Ж Зерттеу жұмыстарынан кейін «Кім не үшін жауапты?»» семантикалық картасын толтыру. Тапсырма: ҚР саяси жүйесіндегі атқарушы, заң шығарушы, сот билігі арасындағы өкілеттілігінің бөлінуін анықтау үшін, «семантикалық картаны толтыру.
Критерийлері:
Мұғалімнің кері байланысы беріледі. Визуалды және кенестетикалық дағдысы жоғары оқушыларға арналған IV. Б Берілген сөздерді аяқтайды. Мемлекеттік билік мына тармақтарға бөлінеді:(...) Мемлекеттік билік үш тармаққа бөлінеді, себебі (...) Заң шығарушы билікке мына органдар жатады:(...) Мына органдар сот жүйесіне жатады:(...) Атқарушы билікке мына органдар жатады:(...) Мұғалімнің кері байланысы беріледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы рефлексия: 3 минут |
V. Рефлексия. "1 минуттық эссе" VI. Б Үйге тапсырма«ҚР Президентінің бір күні» тақырыбына эссе жазу (100 сөз). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылатын тақырыптарға алдын ала материалдар дайындап, қолдау көрсету мақсатында дифференциация жүзеге асады.Барлық оқушылар толық қамтылады |
Оқушыларға ауызша кері байланыс беріп қолдау көрсетіп отырамын.
|
Сынып бөлмесінің жарық болуын қадағалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтаймын. Орындықта дұрыс отыруын қадағалаймын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мемлекеттік органдардың қызметі қандай?
Тарих әдістемелік бірелестік жетекшісі:_______________ Сүлейменова Г.М.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Мемлекеттік органдардың конституциялық құрылысы |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 30.10-02. 11.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сүлейменова Г.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 сыныптар |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Мемлекеттік органдардың қызметі қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
Сыни тұрғыдан оқыту арқылы оқушылардың жазбаша дағдысын дамыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мемлекеттік биліктің мына тармақтарға бөлінетіндігін біледі:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы оқу; материалды білуге құмарлық, шығармашылық және сыншылдық тұрғыда зерттеу арқылы оқуға деген сүйіспеншілікті дағдыландыру; Құрметтеу: оқушылардың жұптық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарау; Өз көзқарастарын ашық білдіру; Бірін-бірі тыңдап және сұрақтарға жауап беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту (ноутбук, интербелсенді тақта). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сайлау туралы түсінігі болады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы "Болжау" әдісі 5 минут
|
Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Талқылау ұйымдастыру. Сыныпты 5 жұпқа бөліп, жағымды ахуал орнату І. Б Әртүрлі мемлекеттік органдар бейнеленген суреттер көрсетіп, - Мемлекеттік билік тармақтарына қандай органдар жатады? - деген сұрақтар сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбына шығу. Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өтемін. |
ҚР Конституциясы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 15 минут
Семантикалық картамен жұмыс 7 минут
"Сөйлемді аяқта" әдісі 10 минут |
ІІ. Ж Сыныптағы әр жұп мемлекеттік органдардың қызметін анықтап, бір – біріне таныстырады. Іжұп ҚР Президенті (қолдауды қажет ететін оқушылар) ІІ жұп Парламент ІІІ жұп ҚР Үкіметі ІV жұп Конституциялық Кеңес V жұп Сот билігі Саралап оқыту дефференциациясы жүзеге асады. ІІІ. Ж/Ж Зерттеу жұмыстарынан кейін «Кім не үшін жауапты?»» семантикалық картасын толтыру. Тапсырма: ҚР саяси жүйесіндегі атқарушы, заң шығарушы, сот билігі арасындағы өкілеттілігінің бөлінуін анықтау үшін, «семантикалық картаны толтыру.
Критерийлері:
Мұғалімнің кері байланысы беріледі. Визуалды және кенестетикалық дағдысы жоғары оқушыларға арналған IV. Б Берілген сөздерді аяқтайды. Мемлекеттік билік мына тармақтарға бөлінеді:(...) Мемлекеттік билік үш тармаққа бөлінеді, себебі (...) Заң шығарушы билікке мына органдар жатады:(...) Мына органдар сот жүйесіне жатады:(...) Атқарушы билікке мына органдар жатады:(...) Мұғалімнің кері байланысы беріледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы рефлексия: 3 минут |
V. Рефлексия. "1 минуттық эссе" VI. Б Үйге тапсырма«ҚР Президентінің бір күні» тақырыбына эссе жазу (100 сөз). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқылатын тақырыптарға алдын ала материалдар дайындап, қолдау көрсету мақсатында дифференциация жүзеге асады.Барлық оқушылар толық қамтылады |
Оқушыларға ауызша кері байланыс беріп қолдау көрсетіп отырамын.
|
Сынып бөлмесінің жарық болуын қадағалаймын. Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтаймын. Орындықта дұрыс отыруын қадағалаймын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


