Материалдар / Менің атым Қожа. Түбінде адам болатын бала
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Менің атым Қожа. Түбінде адам болатын бала

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып қмж әдебиет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2024
95
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім: Адамгершілік – асыл қасиет

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Менің атым Қожа» повесі. Түбінде адам болатын бала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу;

Сабақтың мақсаттары

«Менің атым Қожа» повесіндегі кейіпкерлер әрекетін шынайы өмірмен салыстырады.Шығармадан алған әсерін сипаттап кейіпкерге хат немесе өлең жазады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру











Қызығушылықты ояту












І. Ұйымдастыру.«Өзіме/Көршіме» тренингі.

 Оқушыларды шеңберге тұрғызып, қағаздағы тапсырманы оң жағындағы оқушыға орындап береді

мен қазір көршіме массаж жасап беремін;

мен қазір көршіме ән айтып беремін;

мен қазір көршіме жұмбақ жасырамын;



Қызығушылығын ояту. Топқа бөлу ПАЗЛ әдісі

О


қушылар суреттерді таңдап топқа бөлінеді. Оны өз тобымен жинақтап, құрастырады.


Оқушылар шеңберге тұрып,, қағаздағы тапсырманы оң жағындағы оқушыға орындап береді




Оқушылар пазл таңдап тобымен құрайды.


Оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды.. Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.








ҚБ

«ЖАРАЙСЫҢ!»

«ТАПҚЫРСЫҢ!»

«ӨТЕ ТАМАША»










5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы, презентация, кеспе қағаздар








Сабақтың ортасы

Жаңа білім



























































































































































Кері байланыс

















Үй тапсырмасы:

ТЖ 1-тапсырма.

«Оқиғалар тізбегі» ойыны. Бұл тапсырмада шатасқан оқиғаларды рет-ретімен орналастырып, жазыңыз.


  1. Қадыров педсоветте

  2. Мектеп директоры ахметовтың бейнесі

  3. Ауыл көрінісі

  4. Сәйбек қарттың әңгімесі

  5. Педсоветке келе жатқан Қожа мен анасы


  1. Сәйбек қарт пен Қожа

  2. Қожаның кешірім сұрауы

  3. Ақымақ иттер

  4. Галифе шалбар киген Ахметов

  5. Мектепке жол тартқан анасы мен Қожа


  1. Бақтағы ағашқа шыққан Қожа

  2. Ахметов пен Майқанованың қожа туралы әңгімесіі

  3. Сәйбектің Қожаның әкесі туралы естелігі

  4. Ахметовтың мектептің алдында тұрған көрінісі

  5. Қожаның ұстаздардан кешірім сұрауы


Дескриптор:

  • оқиғаларды ретімен орналастырады;

  • Сюжеттің дамуын сипаттайды;




Өзіңді тексер!


  1. Ауыл көрінісі

  2. Педсоветке келе жатқан Қожа мен анасы

  3. Мектеп директоры Ахметовтың бейнесі

  4. Сәйбек қарттың әңгімесі

  5. Қадыров педсоветте


  1. Ақымақ иттер

  2. Мектепке жол тартқан анасы мен Қожа

  3. Галифе шалбар киген Ахметов

  4. Сәйбек қарт пен Қожа

  5. Қожаның кешірім сұрауы


  1. Ахметовтың мектептің алдында тұрған көрінісі

  2. Сәйбектің Қожаның әкесі туралы естелігі

  3. Қожаның ұстаздардан кешірім сұрауы

  4. Бақтағы ағашқа шыққан Қожа

  5. Ахметов пен Майқанованың қожа туралы әңгімесіі



2-тапсырма. Жұптық жұмыс Шығарма үзіндісін оқып , кейіпкер әрекеттерінің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар.

Шығармада...

Қазір...

Шығармада Сұлтанды тәртібі үшін мектептен шығарып жіберген.Оқымаған Сұлтан не істерін білмей, жаман жолға түскен.Әкесі «оқымасаң оқыма, тірі жүрсең болды» дегендей баласын бетімен жіберген.

Қазіргі заманда Сұлтан сияқты оқушылар жоқ емес. Ондай оқушылардың мектептен бірден шығып кетуіне жол бермей,тәрбиелеп,адам қатарына қосылуына ата-ана мен ұстаздар аянбай еңбек етуде.




ЖЖ 3-тапсырма. Кестеде көрсетілген іс-әрекеттерді кейіпкерлермен сәйкестендіріңіз. (графикалық органайзер тәсілінің «Сәйкестендіру» кестесі.)


Кейіпкер

Шығармадан үзінді

Ахметов

- Қара көже, мынаның не екенін білесің бе?

Сәйбек қарт

- Сені мектеп өмірі тойдырды ма? Ендеше, неге қоймайсың тәртіпсіздікті!

Қожа

Бар, әне, шақырып жатыр. Әй, сотанағым.

Жантас

Майқанова содан сабаққа екі күн келмеді. Шошынып ауырып өалыпты. Жұмысқа бүгін ғана шығып отыр

Анасы Милләт

Ал, екіншіден, ең әуелі біз лагерге үлгілі, тәртіпті оқушыларды жібереміз

Майқанова

Қу жалғыз, сенің-ақ күйігіңді тартып өлетін болдым ғой. Осы сен не болып барасың, күннен күнге? Бұл не сұмдық?

Сәйбек қарт

Келесі сабақта қайссың бақа ұстап әкелесіңдер?

Оспанов ағай

Әй, Қожа. Сенің әкең марқұм азамат еді ғой. Оған тартсаң, директор түгілі, одан үлкені боласың.


Ықтимал жауап!

Кейіпкер

Шығармадан үзінді

Жантас

- Қара көже, мынаның не екенін білесің бе?

Ахметов

- Сені мектеп өмірі тойдырды ма? Ендеше, неге қоймайсың тәртіпсіздікті!

Сәйбек қарт

Бар, әне, шақырып жатыр. Әй, сотанағым.

Қожа

Майқанова содан сабаққа екі күн келмеді. Шошынып ауырып өалыпты. Жұмысқа бүгін ғана шығып отыр

Майқанова

Ал, екіншіден, ең әуелі біз лагерге үлгілі, тәртіпті оқушыларды жібереміз

Анасы Милләт

Қу жалғыз, сенің-ақ күйігіңді тартып өлетін болдым ғой. Осы сен не болып барасың, күннен күнге? Бұл не сұмдық?

Оспанов ағай

Келесі сабақта қайссың бақа ұстап әкелесіңдер?

Сәйбек қарт

Әй, Қожа. Сенің әкең марқұм азамат еді ғой. Оған тартсаң, директор түгілі, одан үлкені боласың.

4-Тапсырма. Жеке жұмыс. «Сенің адамгершілігі бар бала екендігіңе сенгенмін, Қожа!» тақырыбында тентек Қожаға хат жазыңыз. (60-70сөз)















4. КЕРІ БАЙЛАНЫС https://www.survio.com/survey/d/Q4V8X1L5W8M6T5W7N



«Менің атым Қожа» Сенім арту тарауын оқу


Оқушылар шығарма желісі бойынша оқиғаларды ретімен орналастырады















































Берілген шығарма үзіндісін оқып, бүгінгі күнмен салыстырады.
















Кестеде көрсетілген іс-әрекеттерді кейіпкерлермен сәйкестендіреді


Топтар бірін-бірі бағалайды

















































Дескриптор арқылы бағалау

-таңдалған әрекеттердің қазіргі өмірдегі көрінісіне дәлел келтіреді. 1б

-Шығарманы қазіргі заманмен салыстырады 1б









Дескриптор ар.бағалау

-Үзіндіден кейіпкер іс-әрекетін оқиды; 1б

-Кейіпкермен сәйкестендіреді.1б

-Өз жауабымен бөліседі 1б

















































Дескриптор:

- Қожаға хат жазады; 1б

- сөз тіркестері мен сөйлемдерді байланыстырып, қатесіз жазады;1б

- өз ойын шығармадан дәлел келтіре отырып, жүйелі жазады;1б

- өмірмен байланыстырады;1б

- сөз көлемін ескереді.1б





















5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы, презентация, кеспе қағаздар

























5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы, презентация, кеспе қағаздар

































5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы, презентация, кеспе қағаздар




2-тапсырма. Жұптық жұмыс Шығарма үзіндісін оқып , кейіпкер әрекеттерінің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар.

Шығармада...

Қазір...

Шығармада Сұлтанды тәртібі үшін мектептен шығарып жіберген.Оқымаған Сұлтан не істерін білмей, жаман жолға түскен.Әкесі «оқымасаң оқыма, тірі жүрсең болды» дегендей баласын бетімен жіберген.





Дескриптор арқылы бағалау

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!