|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің бабаларым – қыпшақтар |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерін, тілін, сыртқы келбетін салыстыруды үйрену |
||||
|
Құндылықтар |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Шығармашыл бала –ойлы бала |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жоба құрастыр. 76 -79 бет түсініп оқу «Ой қозғау» әдісі Картадан Қыпшақ даласы қай аймақта орналасқанын анықта. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «ВЕНН диаграммасы» әдісі Суреттерге қара. Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық белгілері бар? Салыстыр. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Тапсырманы тексертеді
Картадан Қыпшақ даласы қай аймақта орналасқанын анықтайды
Суретке қарап, тапсырманы орындайды
|
Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: -қыпшақтардың ұлттық киімін сипаттайды-1б -қазақтардың ұлттық киімін сипаттайды-1б -ұқсастықтарын жазады-1б -айырмашылығын жазады-1б -ортақ ұқсастықтарын жазады-1б -қорытынды пікір айтады-1б |
Оқулық 58-бет Таратпа қалам |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Із кесуші» әдісі Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалануының сыры неде? Олар қандай қасиеттерімен ерекшеленді? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Егер сен ертедегі қыпшақ отбасына қонаққа барсаң, олар саған қандай ас мәзірін ұсынуы мүмкін? «Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
Сұрақтарға жауап береді Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: - жылқыларының қымбат бағалануының сырын айтады-1б -жылқылардың қасиеттерін айтады-1б |
Оқулық 59-бет Әртүрлі түстегі суреттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Кестедегі сөздерді салыстырып, қыпшақ тілінің ерекшелігін сипатта. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Кестедегі сөздерді салыстырып, қыпшақ тілінің ерекшелігін сипаттайды |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -кестедегі сөздерді салыстырады-1б - қыпшақ тілінің ерекшелігін сипаттайды-1б |
Оқулық 59-бет |
|
|
Сабақтың соңы Рефлек сия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал. Үйге тапсырма Қазақтардан басқа тағы қай халық түркілердің қыпшақ тармағынан тараған? Сен ол халықтар туралы не білесің? Үлкендерден сұрап және қосымша әдебиеттерді пайдалана отырып анықта. |
Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
|
|
|
Қазақтар Қыпшақтар
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің бабаларым – қыпшақтар ҚМЖ Дүниетану 3 сын
Менің бабаларым – қыпшақтар ҚМЖ Дүниетану 3 сын
|
Бөлім |
Атақты тұлғалар |
||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің бабаларым – қыпшақтар |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерін, тілін, сыртқы келбетін салыстыруды үйрену |
||||
|
Құндылықтар |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Шығармашыл бала –ойлы бала |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жоба құрастыр. 76 -79 бет түсініп оқу «Ой қозғау» әдісі Картадан Қыпшақ даласы қай аймақта орналасқанын анықта. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «ВЕНН диаграммасы» әдісі Суреттерге қара. Қыпшақтар мен қазақтардың ұлттық киімдерінің арасында қандай ортақ ұқсастық белгілері бар? Салыстыр. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Тапсырманы тексертеді
Картадан Қыпшақ даласы қай аймақта орналасқанын анықтайды
Суретке қарап, тапсырманы орындайды
|
Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: -қыпшақтардың ұлттық киімін сипаттайды-1б -қазақтардың ұлттық киімін сипаттайды-1б -ұқсастықтарын жазады-1б -айырмашылығын жазады-1б -ортақ ұқсастықтарын жазады-1б -қорытынды пікір айтады-1б |
Оқулық 58-бет Таратпа қалам |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Із кесуші» әдісі Қыпшақ жылқыларының қымбат бағалануының сыры неде? Олар қандай қасиеттерімен ерекшеленді? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Егер сен ертедегі қыпшақ отбасына қонаққа барсаң, олар саған қандай ас мәзірін ұсынуы мүмкін? «Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
Сұрақтарға жауап береді Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: - жылқыларының қымбат бағалануының сырын айтады-1б -жылқылардың қасиеттерін айтады-1б |
Оқулық 59-бет Әртүрлі түстегі суреттер |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Кестедегі сөздерді салыстырып, қыпшақ тілінің ерекшелігін сипатта. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Кестедегі сөздерді салыстырып, қыпшақ тілінің ерекшелігін сипаттайды |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -кестедегі сөздерді салыстырады-1б - қыпшақ тілінің ерекшелігін сипаттайды-1б |
Оқулық 59-бет |
|
|
Сабақтың соңы Рефлек сия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал. Үйге тапсырма Қазақтардан басқа тағы қай халық түркілердің қыпшақ тармағынан тараған? Сен ол халықтар туралы не білесің? Үлкендерден сұрап және қосымша әдебиеттерді пайдалана отырып анықта. |
Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
|
|
|
Қазақтар Қыпшақтар
|
шағым қалдыра аласыз














