Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Жаңа өмір ауылы
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Пилоттық сыныптар бойынша
жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Мусагалиева Жанаргул Шмитовна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Дүниетану сабағы |
Мектеп: ШағанЖОББМ |
|
|
Бөлімі: |
Мәдени мұра |
|
|
Тақырыбы: |
Менің ежелгі ата-бабаларым Қазақ халқының қалыптасу тарихы |
|
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
Сынып: |
Сабаққа қатысушылар саны: Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбымен байланысты оқу мақсаты |
4.3.2.2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу; 4.3.2.1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтар мен сақ, ғұн, түріктердің байланысын анықтау. Қазақ халқының шығу тегін ұғындыру. |
|
|
Дағдыларды дамыту |
Мақсатты анықтау, қорытындылау, тақырып бойынша сөздерге анықтама беру. Тақырыпта қозғалған мәселеге қатысты болжамдар жасау және оны дәлелдеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
Барлық оқушы әртүрлі дереккөздерге сүйеніп, қазақ халқының қалыптасу тарихын түсіндіру; сақ, ғұн,
түріктер мен қазақтардың байланысын графикалық
түрде бейнелеу. Қазақстан халықтары мәдениеті, дәстүрі, салты туралы айта алу. Оқушылардың кейбірі Зерттеу жүргізіп, Қазақстан халқының ұлттық құрамын пайыздық қатынаста шығара білу. |
|
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: халық, киіз үй, тайпа. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Сақ тайпалары, ғұндар, түрік жазуы. Сабақта қолданылған ауызша/жазбаша тіл: қазақша. Талқыға салынатын сұрақтар: Ғұндар, сақтар дегеніміз кімдер? Сақ, ғұн тайпалары жөнінде не білесіңдер? Қазақтардың Отаны қай ел? |
|
|
Өткен сабақ материалдары |
3-сыныпта игерілген материалдар. Әртүрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір сүру салтын анықтау. |
|
|
|
Жоспар |
|
|
Уақыт-ша жоспар-лау |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
(Ұ) Жақсы көңіл күй қалыптастыру Мен сабақта отырып, Көтеремін
қолымды, Тиянақты, толымды. (Ұ) - Әр тілде амандасыңыз. (Ұ) Өмірлік тәжірибені өзектендіру. Мен саған жақсылық тілеймін, сен маған жақсылық тілейсің, біз бір-бірімізге жақсылық тілейміз. Егер сен қиналатын болсаң – мен саған көмектесемін. – Көңіл күйіміздің көтеріңкі болғанына қуаныштымын. Сабағымыз қызықты да көңілді өтеді деп сенемін. |
|
|
Сабақтың ортасы |
– Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сендерге «Қазақтар – түрік тектес халық. Қазақтар деген кімдер, олар қайдан пайда болған?» деген тақырыптағы бейнероликті көруді ұсынамын. – Бүгін сабақта не туралы айтамыз? Қалай ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбын құрылымдаңдар. (Ұ) Мақсатты тұжырымдау. Біздің сабақтың мақсаты: Қазақ халқының қалыптасуы туралы; түркі тілдес тайпалары мен қазақтардың арасындағы байланыс туралы. (Ұ) Мәтінді оқы. Қазақтар деген кімдер, олар қайдан пайда болған? «Қазақ» терминінің шығу тегін анықта. Айтып бер. (Ұ) Қосымша материал Сен білесің бе?
Т
(Ұ, Ж, Ө) Зерттеу жүргіз. Түркі тайпалары мен қазақтардың арасында байланысты дәлелдейтін ақпаратты саралап талда. Зерттеу нәтижесін дәптерге жаз. (Ұ) Сергіту сәті. (Ұ, Ө) Ғаламтор ресурстарымен жұмыс істеу Қазақ халқының кез келген дәстүрі туралы ақпарат тауып, сыныптастарыңа таныстырылым түрінде көрсет. (Ұ, Ж, Ө) Кластер құрастыр. Онда қазақ халқының қалыптасуын көрсетуге тырыс.
Ү Түркі тайпалары мен қазақтардың арасында байланыс туралы қосымша ақпарат іздеп тап. Сурет сал. (Ө) Дәптерде жұмыс істеу. Деңгейлік тапсырмаларды ретімен орындайды. – Өзіңді бағала: сен қай деңгейдесің? |
https://go.mail.ru/search_video?fr Оқулық Оқулық Басқа дереккөздер https://go.mail.ru/search_video?q Ғаламтор ресурстар |
|
Біз не білдік? Сөйлемді толықтыр: Халық болып қалыптасу үшін … ... ... керек. Рефлек-сия. «Жетістікке жету». Сабақ соңында, Мұғалім балаларды Кестеге жақындауды және әр түсті магниттер көмегімен сабақ материалын игеру деңгейін көрсетуді сұрайды. |
Түрлі түсті магниттер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің ежелгі ата-бабаларым. Қазақ халқының қалыптасу тарихы
Менің ежелгі ата-бабаларым. Қазақ халқының қалыптасу тарихы
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Жаңа өмір ауылы
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Пилоттық сыныптар бойынша
жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Мусагалиева Жанаргул Шмитовна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Дүниетану сабағы |
Мектеп: ШағанЖОББМ |
|
|
Бөлімі: |
Мәдени мұра |
|
|
Тақырыбы: |
Менің ежелгі ата-бабаларым Қазақ халқының қалыптасу тарихы |
|
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
Сынып: |
Сабаққа қатысушылар саны: Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбымен байланысты оқу мақсаты |
4.3.2.2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу; 4.3.2.1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтар мен сақ, ғұн, түріктердің байланысын анықтау. Қазақ халқының шығу тегін ұғындыру. |
|
|
Дағдыларды дамыту |
Мақсатты анықтау, қорытындылау, тақырып бойынша сөздерге анықтама беру. Тақырыпта қозғалған мәселеге қатысты болжамдар жасау және оны дәлелдеу. |
|
|
Бағалау критерийі |
Барлық оқушы әртүрлі дереккөздерге сүйеніп, қазақ халқының қалыптасу тарихын түсіндіру; сақ, ғұн,
түріктер мен қазақтардың байланысын графикалық
түрде бейнелеу. Қазақстан халықтары мәдениеті, дәстүрі, салты туралы айта алу. Оқушылардың кейбірі Зерттеу жүргізіп, Қазақстан халқының ұлттық құрамын пайыздық қатынаста шығара білу. |
|
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: халық, киіз үй, тайпа. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Сақ тайпалары, ғұндар, түрік жазуы. Сабақта қолданылған ауызша/жазбаша тіл: қазақша. Талқыға салынатын сұрақтар: Ғұндар, сақтар дегеніміз кімдер? Сақ, ғұн тайпалары жөнінде не білесіңдер? Қазақтардың Отаны қай ел? |
|
|
Өткен сабақ материалдары |
3-сыныпта игерілген материалдар. Әртүрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір сүру салтын анықтау. |
|
|
|
Жоспар |
|
|
Уақыт-ша жоспар-лау |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
(Ұ) Жақсы көңіл күй қалыптастыру Мен сабақта отырып, Көтеремін
қолымды, Тиянақты, толымды. (Ұ) - Әр тілде амандасыңыз. (Ұ) Өмірлік тәжірибені өзектендіру. Мен саған жақсылық тілеймін, сен маған жақсылық тілейсің, біз бір-бірімізге жақсылық тілейміз. Егер сен қиналатын болсаң – мен саған көмектесемін. – Көңіл күйіміздің көтеріңкі болғанына қуаныштымын. Сабағымыз қызықты да көңілді өтеді деп сенемін. |
|
|
Сабақтың ортасы |
– Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сендерге «Қазақтар – түрік тектес халық. Қазақтар деген кімдер, олар қайдан пайда болған?» деген тақырыптағы бейнероликті көруді ұсынамын. – Бүгін сабақта не туралы айтамыз? Қалай ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбын құрылымдаңдар. (Ұ) Мақсатты тұжырымдау. Біздің сабақтың мақсаты: Қазақ халқының қалыптасуы туралы; түркі тілдес тайпалары мен қазақтардың арасындағы байланыс туралы. (Ұ) Мәтінді оқы. Қазақтар деген кімдер, олар қайдан пайда болған? «Қазақ» терминінің шығу тегін анықта. Айтып бер. (Ұ) Қосымша материал Сен білесің бе?
Т
(Ұ, Ж, Ө) Зерттеу жүргіз. Түркі тайпалары мен қазақтардың арасында байланысты дәлелдейтін ақпаратты саралап талда. Зерттеу нәтижесін дәптерге жаз. (Ұ) Сергіту сәті. (Ұ, Ө) Ғаламтор ресурстарымен жұмыс істеу Қазақ халқының кез келген дәстүрі туралы ақпарат тауып, сыныптастарыңа таныстырылым түрінде көрсет. (Ұ, Ж, Ө) Кластер құрастыр. Онда қазақ халқының қалыптасуын көрсетуге тырыс.
Ү Түркі тайпалары мен қазақтардың арасында байланыс туралы қосымша ақпарат іздеп тап. Сурет сал. (Ө) Дәптерде жұмыс істеу. Деңгейлік тапсырмаларды ретімен орындайды. – Өзіңді бағала: сен қай деңгейдесің? |
https://go.mail.ru/search_video?fr Оқулық Оқулық Басқа дереккөздер https://go.mail.ru/search_video?q Ғаламтор ресурстар |
|
Біз не білдік? Сөйлемді толықтыр: Халық болып қалыптасу үшін … ... ... керек. Рефлек-сия. «Жетістікке жету». Сабақ соңында, Мұғалім балаларды Кестеге жақындауды және әр түсті магниттер көмегімен сабақ материалын игеру деңгейін көрсетуді сұрайды. |
Түрлі түсті магниттер |
шағым қалдыра аласыз
үркі
тайпалары мен қазақтардың арасында тікелей байланыс бар. Бұл
олардың халықтық салт-дәстүр, тіршілігінен анық байқалады. Көшпенді
тіршілік, мал бағу, киіз үйді тұрғылықты үй ретінде қолдану,
кешенді шаруашылық (малшылық-егіншілік), ет-сүт өнімдерінен тұратын
тағамдық өнімдер, ұннан нан пісіру т.б. Бұдан басқа
қоғамдық-әлеуметтік құрылымдары да өте
ұқсас.
й
тапсырмасы:












