2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Менің отбасым.Қ дыбысы

Менің отбасым.Қ дыбысы

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сынып ұстаздарына
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым.

Күні: 22. 11. 2018ж

Сынып: 1 сынып

Мектеп: № 25

Мұғалімнің аты-жөні: Акбердиева М.С.

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Менің отбасым. Қ дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1. 7.1 Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлем мен білдіру.

1.1.8.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау.


Сабақ мақсаттары

  1. Барлық оқушылар: дауысты, және дауыссыз дыбыстарды ажыратады және жүргізіп оқи біледі.

  2. Көптеген оқушылар: Қ дыбысына байланысты сөз ойлайды, сөзден сөйлем құрастыра алады.

  3. Кейбір оқушылар: Сюжетті суреттің мазмұнына әңгіме құрастырады.


Бағалау критерийі

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

Қолдану

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Отбасы туралы сурет бойынша әңгіме құрай алады.


Тілдік мақсаттар

Отбасы – семья-family

Қоян –заяц-hare

Қуыршақ-кукла-doll


Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық , ашықтық

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек құралдарын ажырата білу. Дүниетану дұрыс тамақтану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс.

Бастапқы білім

Менің отбасым. Қ дыбысы мен әрпі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40 мин

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар



Сабақтың басы


Ынтымақтастық атмосферасын орнатып

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Жабайы жануарлармен топқа бөлу.

1-топ: қоян

2-топ: қасқыр

3-топ: қонжық



Шаттық шеңбері





Сабақтың ортасы

8-мин






Білу




















Қолдану









Сергіту сәті





















Түсіну













Қолдану





















Қызығушылығын ояту

Дыбыс дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Қ дыбысы қандай дыбыс?

-Дауыссыз.

-Балалар ертегі тыңдағыларың келеді ма?

- Қане тыңдап көреейік.

Ерте,ерте, ертеде ну орманда көптеген ағаштар өсіп,құстар сайрап,аңдар тіршілік етіпті. Түн болып орманда ормандағы аңдар тіршілік біткеннің барлығы мүлгіп ұйқыға кетіпті.Тым-тырыс. Сәлден соң тау арасынан күнде сығалады. Қалың ағаш үстінен шыққан бір құстың үні орманда жап-жақсы жаңғыртып жіберді.

-Ол қандай құс?

-Тоқылдақ.

-Тоқылдақты орман емшісі дейді.Себебі ол ағаштағы құрт-құмырсқаларды жеп емдейді екен. Сонымен тоқылдақ «Ерте тұрып,еңбек етсең» деген оймен теректің басына қонып айқай салады. Тоқылдақ.

Тоқ-тоқ-тоқ

Күн шықты енді ұйқы жоқ,- деп теректің қабығын қаққылап жатады. Тоқылдақтың айқайына ызаланып, ұйқысы қанбаған аңдар

тоқылдақтың айқайын елемей , ұйықтап жата береді.

  • Ол қандай аңдар екен?

Жұмбақ.

Қалқиған екі құлағы бар,

Елеңдеп қорқып тұрады. (қоян)


Қыс бойына жатады,

Тәтті ұйқыға батады. (қонжық)


Аузы бейне шалғы емес

Шөп емес, бірақ мал орады. (қасқыр)

-Балалар, Қ дыбасы буынның басында,ортасында, аяғында берілген сөздерді айтайық.

-Бұл аңдар да оянып ,ашуға булығып ,ызалана бастайды. Аңдардың барлығын ашуландырып алған тоқылдақ, енді олармен достасудың амалын іздейді.

-Балалар бізден көмек сұрайды. Бізге тоқылдақ бірнеше тапсырма берді.Сол тапсырмаларды орындасақ , тоқылдақ қайта аңдармен достасады екен.

1-тапсырма

Белсенді оқыту: « Нұсқау беру жəне айту:» тәсілі. оқу мақсаттарын хабарлап, оқушылардың не істеу керектігін түсінетініне жəне ерекше назар аударуы қажет мəселелерге көңіл бөлетініне көз жеткізу.

Оқылым

қа ла қа лақ Қа нат

қо ла қо нақ тақ та

а сық қо ша қан Қу ат

қа сық а ла қан Қа сым

мы сық талқан қар мақ


Айтылым

-Анам тамақ дайындады. Ол қасық, шанышқы алды.Мен атамды тамаққа шақырдым.Тамақ пісті. Тамақтан кейін ыстық шай іштік.


Дескриптор

Дыбыстарды ажырата біледі, жүргізіп оқи алады, буынға бөледі. Қ дыбысы сөздің басында,ортасында, соңында келетінін біледі.

ҚБ: «Басбармақ» әдісі



2-тапсырма

Дәптермен жұмыс. Түлкінің тапсырмасы:

Қ әрпін жазып үйренейік.


3-тапсырма

Белсенді оқыту Топпен жұмыс

1 топ. Қасқырдың тапсырмасы: Жаңылтпашты тыңдап, тез айтып үйрен.

Қарға,қарға, қарғалар

Қар үстінде жорғалар.

2 топ. Қонжықтың тапсырмасы.

Суреттерге назар аударып, атауында Қ дыбысы бар суретті тап.

Қошақан, қалам, қайық.

3 топ. Қоянның тапсырмасы.

Дыбыстық талдау жаса.


Дескриптор

Оқушылар буынға буын қосады.

Қ дыбысынан келетін сөздерді жазады.

Адасқан сөздерден сөйлем құрайды.

Сурет бойынша әңгіме құрай алады.

ҚБ: «Отшашу» әдісі


4-тапсырма: Жұптық жұмыс: Саралау әдісі «Қарқын» тәсілі.

- Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

Суреттегі заттардың кімге тиесілі екенін тап.

Жұмыс құралдары:...,....,

Ыдыстар: ...,...,

Ойыншықтар: ...,...,


Барлық оқушылар: жұмыс құралдарын ажырата біледі.

Көптеген оқушылар: ыдыс түрлерінің аттарын жазуды түсінеді.

К ейбір оқушылар: суреттегі ойыншықтардың қ дыбысынан басталатын сөздерді қолданады. .

Дескриптор

Сутеттегі заттарды кімге тиісті екенін ажырата алады.

Өмірде қолдана біледі.

ҚБ «Үш шапалақ» әдісі







Оқулық























Дәптер


























1-топ: жасыл маркер

2-топ: қызыл маркер

3-топ: көк маркер



Сабақтың соңы

5- мин

Кері байланыс «Білім ағашы»



- түсінген жоқпын - түсіндім



Сабақ соңында оқушылар өз ойларын жапырақ тәріздес қағаздарға жазып, ағаш суретіне жапсырады. Немесе жапырақ түстеріне байланысты мағына беруге болады.


Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Партада дұрыс отыру ережелерін ескертіп отыру.

Барлық оқушылар:

дауысты, және дауыссыз дыбыстарды ажыратады және жүргізіп оқиды.

Көптеген оқушылар:

Қ дыбысына байланысты сөз ойлайды, сөзден сөйлем құрастыра алады.

  1. Кейбір оқушылар: Сюжетті суреттің мазмұнына әңгіме құрастыра алады.

ҚБ: Сабақтың өне бойында әр тапсырмадан нақты жауабы үшін смайликтер беріп отырамын.

ҚБ «Үш шапалақ» әдісі

ҚБ: «Отшашу» әдісі




Тексеру парақтары

От шашу

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы


Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау), серіппелерді ұқыпты қолдану




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу Оқу мақсаттары оқу жоспарына сәйкес таңдалған.

мақсаттары дұрыс

қойылған ба? Оқушылардың

барлығы ОМ қол жеткізді ме? Оқу мақсаттары қол жетімді болды. Себебі 1, 2

Жеткізбесе, неліктен? Тапсырманы оқушылар жеңіл орындады.

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?





Жариялаған:
Ақбердиева Майра
10 Қаңтар 2019
476
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі