Тақырып бойынша 12 материал табылды

Менің табиғат ортадағы қауіпсіздігім

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғаттағы қауіпсіздік ережесен мақтау туралы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Дүниетану 2-сабақ

31-60

Бөлім:

Уақыт

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Менің ататегім қайдан бастау алады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру;

3.1.1.2. әулет шежіресін құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды анықтап, әулет шежіресін құрастыра алады.

Көптеген оқушылар: әулет шежіресін білудің маңызын талқылайды.

Кейбір оқушылар: отбасы, жеті ата туралы мақал-мәтелдер мағынасын түсіндіреді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді:

- Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік?

-Отбасын басқаша қалай атауға болады?

-Отбасы мүшелерін туысқандар деп атауға бола ма?

-Туыс деген ұғымды қалай түсінесің?

- Туысқандық байланысты анықтайтын атауларды ата.

-Әкең мен анаңа сенің ағаң кім болады?

-Атаң мен әжеңе кім немере болады?

- Әпкең ата-анаңа кім болып келеді?

- Қарындасыңа сенің ата-анаң кім болады?

- Сені әкең мен анаң қалай атайды?

-Ағаңды ата-анаң қалай атайды?

-Сен ініңе кім боласың?

-Әкеңнің ата-анасы кімдер?

-Атаңның ата-анасы туралы не айта аласың?

-Ататек деген не?

-Сен өзіңнің атаңның, арғы аталарыңның атыжөндерін атай аласың ба?

-Өз ататегің туралы әңгімелеп көр.

- Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар?

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен ата, әке, бала сөздерін таңдау арқылы жүреді.

Өлең оқиды.


Сұрақтарға жауап береді.

Тақырып атауын табады. Топқа бірігеді.


«Ауызша мадақтау» әдісі











Сабақтың ортасы

15 мин














2 мин














15 мин












(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.

А) Мәтінмен жұмыс.

Ә) Суретпен жұмыс.

Ұрпақтар сабақтастығы қалай аталғанын ағаштың төменгі жағынан бастап оқыңдар.

Б) Ойлан.

Шежіре бойынша ұрпақтар сабақтастығы 25 жас деп есептесек, жеті атаның шежіресін білу қанша уақыт аралығын қамтиды?

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Ататекті, жеті атаны білу маңызын сен қалай түсінесің?


Сергіту сәтінде «Ұйқасын тап» ойынын ойнайды.

Бір үйде біз нешеуміз?
Кел санайық екеуміз.
Бас бармағым — ...,
Балан ... — апам,
... терек — әкем,
Шылдыр шүмек — ...,
Кішкентай ... — мен.
Біз ... нешеуміз?
Біз үйде —....

Тірек сөздер: атам, үйрек, ортан, анам, бөбек, үйде, бесеуміз.


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

А) «Менің шежірем» жобасы.

-Ата-анаңнан біліп келгендерің бойынша жеті аталарыңды жазыңдар.

Ә) «Интервью» әдісі.

-Сыныптастар арасында «Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргіз. Қорытынды жаса.

Дескриптор:

  • -Өз жеті атасын жазады-3балл.

-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

- Жеті ата, ататек туралы мақал-мәтелдер айт.

  • Адамдар арасындағы туысқандық байланыс туралы өз болжамын айтады.

  • - Өз жауабын сыныптастарының жауабымен салысты-рады.




Сәйкес қимылдар жасап, өлең ұйқасын тауып, дауыстап хормен айтады.






Өз жеті атасын жазады. Сұқбат алып, қорытынды жасайды.

Дескриптор:

  • - Мәтінді оқып, шежіре ағашын сипаттайды-2 балл.

  • - Жеті атаның шежіресін білу 175 жыл уақыт аралығын қамтитынын айтады-3балл.




















  • -Өз жеті атасын жазады-3балл.

-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл.



Оқулық,

дәптер























Оқулық,

дәптер





Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқып, жеті атаны жаттау.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
28.01.2023
368
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12