Металдар мен бейметалдар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Металдар мен бейметалдар

Материал туралы қысқаша түсінік
Металдар мен бейметалдар туралы ақпаратты қайталау. Металдар мен бейметалдардың қосылыстарының формуласын,атауларын ажырата білуге үйрету.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сабақтың мақсаты:


 Металдар мен бейметалдар туралы ақпаратты қайталау. Металдар мен бейметалдардың қосылыстарының формуласын,атауларын ажырата білуге үйрету.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Оқушыларды топқа бөлу.

Оқушыларға бағалау парақшалары таратылады.


Берілген элементтерді таңдай отырып, ондағы сұраққа жауап беру арқылы екі топқа бөліну.

Оқулық, жұмыс дәптері

элементтер

Сабақтың басы


  1. «Кім жылдам?»

Екі топтан бір-бірден екі оқушы ортаға шығады. Алтын сандықтағы элементтерден «бейметалдар» тобы бір бейметалды, «металдар» тобы бір металды таңдап алады. Сол элементке периодтық жүйедегі орыны бойынша сипаттама береді.







Мысалы:

Периоды -

Қатары -

Тобы,топшасы –

Протон саны-

Реттік нөмірі -

Атомдық массасы -

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы


  1. Топтық жұмыс. «Бәйге» Өзгерістерді жүзеге асыру.

1-топ.

1.Натрий – натрий оксиді – натрий гидроксиді – натрий сульфаты.

2.Массасы 3,2 г мыстағы зат мөлшерін, атом санын анықтаңдар.

2-топ. 1.Кальций – кальций оксиді – кальций гидроксиді – кальций корбанаты.

2.Массасы 48 грамм алюминийді оттекпен әрекеттестіріп, алюминий оксидінің массасын табыңдар.


  1. 4Na + O2 - > 2Na2O

  2. Na2O + H2O - > 2NaOH

  3. 2NaOH + H2SO4 - > Na2SO4 + 2 H2O

2.CaCaOCa(OH)₂CaCO₃

2Ca + O₂ = 2CaO

CaO + H₂O = Ca(OH)₂↓

Ca(OH)₂+СО2=CaCO3+CO2



Периодтық жүйе,тақта


  1. «Word wall» бағдарламасымен сұрақтарға жауап беру.


1.This element has atomic number of 6

2.It has 1 proton

3.This element is associated with Europe

4.This element’s number is 12

5.This element’s is 4 period 8 group B

6.This element has atomic mass of 32

7.It is associated with Titan

8.This element has symbol of Ra

9.This element is 39 period 5 group B


  1. «Ең... ең... ең...»


Бұл кезеңде берілген 10 сұраққа екі топ та алдарында тұрған элементтер арқылы жауаптарды жоғары көтеріп жауап береді: (1 сұраққа бір баладан қойылады)


Жұмбақ айтып,біраз сергіп алайық.

1. Жарыста топтан озғанда,

Тағады менің төсіме

Күміс пенен қоладан,

Биік тұрам әр кезде (алтын)

2.Су бетінде безектеп,

Металл натрий жүзеді.

Ең соңында жоқ болып,

Қандай қосылыс түзеді? (натрий гидроксиді)

3. Түрім қара бақсаңыз,

Қызарамын жақсаңыз. (көмір)

4. Қара жер адамзатқа болған мекен,

Қазына іші толған әр түрлі екен.

Ішінде жүз мың түрлі асылы бар.

Солардың ең артығы немене екен? (Темір)


1.Carbon 2.Hydrogen 3. Europium 4.Magnesium 5.Iron 6.Sulfur 7. Titanium 8. Radium 9. Yttrium







Металдар» тобына:


Ең көп таралған металл (алюминий)

Ең ауыр металл (осмий)

Ең жұмсақ металл (натрий)

Ең жеңіл металл (литий)

Ең қатты металл (хром) Ауада ең көп таралатын газ(азот)


«Бейметалдар» тобына:

Электр терістілігі ең жоғары элемент (фтор)

Металдар үшін ең қауіпті тотықтырғыш (оттек)

Ең жеңіл газ (сутек)

Ең оңай балқитын металл?(сынап)

Фотосинтез процесіне ең қажет металл (магний)

Ең қиын балқитын металл? (вольфрам)





Периодтық жүйені пайдалана отырып,элементтердің ағылшынша атауын біледі,есте қалады.












Периодтық жүйе.элементтер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.


Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?

Маған  сабақ кезеңдерінде не ұнады, не ұнамады?

Өтілген материал бойынша сұрақ немесе пікірің?



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



карточкалар






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.02.2025
191
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі