Тақырып бойынша 13 материал табылды

Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми.

Материал туралы қысқаша түсінік
7.1.7.4 орталықжүйкежүйесібөлімдерініңқұрылысы мен қызметтерін салыстыру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

Координация және реттелу

Педагогтің аты–жөні:

Жумадил Б

Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.7.4 орталықжүйкежүйесібөлімдерініңқұрылысы мен қызметтерін салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысын атау және қызметтерін салыстыру


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс–әрекеті


Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

2 мин



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.


Оқушыларды адамның бас миының суреттері арқылы топқа бөлу

1 топ. Сопақша ми

2 топ. Аралық ми

3 топ. Мишық

Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.



Бағалау парақтары таратылады



Оқушылар бас миының суреттерін таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді







Оқушылардың сабаққа деген назарын бұру.


















Жаңа сабаққа кіріспе

3 мин














(Ұ). Үй тапсырмасын сұрау

Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында “Банкомат” әдісі көмегімен тест-ойынын жүргізу:


  1. Жүйке жасушасының ғылыми атауы қандай? - нейрон

  2. Жүйке жасушаларын не құрайды? - Ұзын және қысқа өсінділерден

  3. Жүйке ұлпасының жасушалары қай кезеңде көбейеді ? жаңа туған сәбиде

  4. Орталық жүйке жүйесі: ми және жұлын

  5. Екі жүйке жасушасының арасындағы саңылау қалай аталады? – синапс

  6. Қозғалтқыш нейрондардың қызметі қандай? Тітіркенуге

жауап береді

Оқушылар банкоматқа карточка салып, кодын теріп, ақша алу мақсатында сұрақтарға жауап береді



















Дескрипторы: 2 балл


Тиімділігі:Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі сұрақтарға жауап береді.

  • Жүйке жүйесінің бөлімдерін салыстырады

  • Жүйке жүйесінің қызметтерін салыстырады





SMART тақта

Презентация





















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

3 мин



«Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету.
«Бейнежазбадан не байқадыңдар?

Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.



Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.



https://youtu.be/r6heCUCyby8?si=GzlJdqDex1WR8CiA


Ұжымдық жұмыс


3 мин

Тапсырма 1.


1 топ. «3 Д» әдісімен кюар кодты енгізу арқылы орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттай отырып, ерекшеліктерін көрсетеді.

Shape1 Shape2


2 топ.

Постер қорғау. Ортаңғы ми бөлімі ерекшелігін сипаттап постер қорғайды

3 топ. «QR CODE» әдісі арқылы тапсырманы орындайды.






1 топ. Оқушылар ұялы телефондарымен

3 Д платоформасына кіріп берілген суретке сипаттама жасап талдайды






2 топ. Оқушылар Ортаңғы ми бөлімінің ерекшелігін сипаттап постер қорғайды

3 топ «QR CODE» әдісі арқылы кюар кодты енгізіп, шыққан ми бөлімінің бейнесін түсіндіріп, басқа ми бөлімдерімен салыстырады.


Дескрипторы: 4 балл

-Орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттайды;

- Ортаңғы ми бөлімінің ерекшелігін сипаттап постер қорғайды

- ми бөлімінің бейнесін түсіндіріп, басқа ми бөлімдерімен салыстырады.;

- Орталық жүйке жүйесінің құрылысын сипаттай отырып, ерекшеліктерін көрсетеді.



Кюар кодтар

Ұялы телефондар





Merge.edu сайтына сілтеме

https://objects.mergeedu.com/link/GMPR9X



постер





Q R CODE парақшасы

Сабақты бекіту

3 мин

Викторина: “ Educaplay ойыны онлайн платоформада беріледі.

  1. Ересек адам миының орташа салмағы. 1300-1400 гр

  2. Сопақша мидың қызметі. Өткізгіштік, рефлекстік

  3. Сопақша ми мен ортаңғы миды жалғастырады. Көпір

  4. Сопақша ми мен көпір зақымданса. Тіршілік тоқтайды

  5. Аралық мидың қызметі. Зат алмасу



Сәйкестендіру ойыны.

қимылды үйлестіру

мишық

жұқа қабат

қыртыс

сору, жұту қызметі

сопақша ми

дәм сезу

аралық ми

рецепторлар

қабылдағыштар



Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы білімдерін бекітеді






Дескриптор: 2 балл сайтта автоматты түрде шығатын әр ұпай сандарын интербелсенді тақтада көрсету.

  • Орталық жүйке жүйесінің қызметтерін салыстырады.

  • Орталық жүйке жүйесінің бөлімдерін салыстырады




Дескриптор: 2 балл

  • Орталық жүйке жүйесінің қызметтерін сәйкестендіре алады.

  • Орталық жүйке жүйесін салыстырады

Презентация

SMART тақта

Ойынға сілтеме

https://www.educaplay.com/learning-resources/17742401-learning_resource.html

екінші ойынға сілтеме

https://www.educaplay.com/learning-resources/17742485-2.html


Сабақтың соңы

Ой толғаныс

Рефлексия

1 мин.


Оқушылардан кері байланыс алып, үй жұмысын береді.


Рефлексия.

«Mentimeter» бағдарламасы арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін онлайн форматта көру.



Үй тапсырмасы: ξ39 оқу . 142 беттегі талдау тапсырмаларды орындау.


Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін кюар код теру арқылы онлайн платформадан сабақты қаншалықты түсінгендіктерін белгілейді, әр топтан бір оқушыдан ауызша айтады.

















Смарт тақта

Онлайн платоформа





































  1. Жүйке жасушасы зақымдалса қайта қалпына келтіруге болама?





  1. Жүйке жасушасының басты қызметі қандай?





  1. Адамның жануарлардан ерекшелігі қандай?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.04.2025
306
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12