9 сынып №25
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Миеленді, миеленсіз
аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу
жылдамдығы.
Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу».
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Координация және реттелу, биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «а,ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу». §23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды және жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. «Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі. Алдыңғы оқу мақсатына сай кілт сөздерді мазмұнымен беріледі. Оқушылар кілт сөздерді мазмұнымен сәйкестендірулері қажет. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://wordwall.net/resource/82575270
|
|
Оқушылардың назарын аудару |
Дәйек сөз немесе цитата: "Жүйке импульстарының таралу жылдамдығы жүйке талшығының диаметрі мен миелинді қабықшаның болуына тікелей байланысты. Бұл биологиялық процестің тиімділігі – эволюциялық таңдау нәтижесі." (Эрик Кандель, "Нейроғылым негіздері") «Ой қозғау»әдісі «Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Ұғымдар мен кілт сөздерді ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; Дәйек сөз немесе цитата: "Жүйке жасушасының негізгі қасиеті – оның сигналдарды жылдам әрі дәл жеткізу қабілеті." — Қазіргі нейрофизиологияның қағидалары |
Жаңа сабақтың мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды; Практикалық дағдылар: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін талдайды; Функционалдық сауаттылық: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. Қызықты факт: Адам ағзасындағы ең ұзын жүйке – шонданай жүйкесі (nervus ischiadicus). Оның ұзындығы шамамен 1 метрге дейін жетеді, ал ол импульстерді жамбас пен аяқтарға жеткізеді. «Тұжырымдаманы талқылау» әдісі. № 3 модельдеу «Жүйке импульсінің пайда болу және оны беру жылдамдығын зерттеу» |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - сыныпта жүрген оқушылардың қадамын есептейді – 2 балл; - қорытынды нәтижесін жазады – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Бағалау |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - әрекет потенциалы пайда болған кездегі өзгерісті сипаттайды – 2 балл; - миелинденбеген аксон импульсының баяу болатынын түсіндіреді – 2 балл; Дескриптор: - жүйке импульсындағы әрекет потенциалын ашық сұрақтарға жауап бере отырып сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба §24.Тірі ағзалардағы электр үдерістері. |
Берілген тақырып бойынша тірек сызба жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі. Алдыңғы оқу мақсатына сай кілт сөздерді мазмұнымен беріледі. Оқушылар кілт сөздерді мазмұнымен сәйкестендірулері қажет.
|
|
«Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
Ұғымдар |
Кілтті сөздер |
|
|
«Қызықты деректер»
- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.
Сигнал беру жылдамдығы: Жүйке импульсінің жылдамдығы аксонның диаметріне және миелин қабығына байланысты. Миелинді қабықшасы бар жүйке талшықтары бойынша импульс 120 м/с жылдамдыққа дейін жетуі мүмкін, бұл қарапайым миелинсіз аксондарға қарағанда 100 есе жылдам.
Электр энергиясымен салыстыру: Жүйке импульсі – бұл электр сигналдары мен химиялық реакциялардың үйлесімі. Бірақ электр тогынан айырмашылығы, жүйке импульсі тірі ұлпалар арқылы таралады және өздігінен қуат көзіне ие.
Синапстардың көптігі: Адам миындағы бір нейрон шамамен 10 000 синапспен байланыса алады. Бұл 100 триллионға жуық байланыс түзеді және мидың ақпаратты өңдеу мүмкіндігінің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Миелин қабығының рөлі: Миелин тек сигнал жылдамдығын арттырып қана қоймайды, сонымен бірге энергияны үнемдейді. Миелинді қабықша болмаса, нейрондар әлдеқайда көп энергия жұмсар еді.
"Секірмелі өткізгіштік" құбылысы: Миелинді нейрондарда импульс Ранвье түйіндері арқылы секірмелі түрде қозғалады. Бұл тек жылдамдықты арттырып қана қоймай, импульсті жоғалтпай сақтауға көмектеседі.
Импульс ешқашан баяуламайды: Жүйке импульсі аксон бойымен жүргенде, оның жылдамдығы мен күші өзгермейді. Бұл ақпараттың дәл әрі жылдам берілуін қамтамасыз етеді.
Тыныс алу және жүрек соғуы автоматты түрде бақыланады: Жүйке импульстері тек саналы әрекеттерді басқармайды. Олар ағзаның өмірлік маңызды функцияларын, мысалы, жүрек соғысын және тыныс алу қозғалыстарын автоматты түрде реттейді.
Бір импульстің энергетикалық құны: Бір жүйке импульсі 10–20 миллисекундқа созылады және тек микрожоул энергияны қажет етеді, бұл күнделікті ағзаның ресурстарын үнемдеуге көмектеседі.
«Тұжырымдаманы талқылау» әдісі.
№ 3 модельдеу «Жүйке импульсінің пайда болу және оны беру жылдамдығын зерттеу»
Миелинденген талшықтардағы жүйке импульсін өткізудің едәуір жоғары жылдамдығына қатысты кейбір авторлардың тұжырымдамаларын талқылаңдар.
«Бұл –Раньве «қағып алуына» байланысты импульс. Ол «секіру тәрізді» немесе «сальто тәрізді» таралуымен түсіндіріледі. Яғни жүйке импульсі Раньве «қағып алуы» бойынша «сальто жасайды».
Миелинденген талшықтардағы жүйке импульсін өткізудің жоғары жылдамдығы
Миелинденген талшықтарда жүйке импульсінің өткізілу жылдамдығы миелинсіз талшықтарға қарағанда едәуір жоғары. Бұл құбылыс Ранвье түйіндеріне және «секіру тәрізді» немесе «сальто тәрізді» таралу механизміне байланысты. Мұндай құбылысты «салтаторлық өткізгіштік» деп атайды.
![]()
Негізгі тұжырымдамалар:
Миелиннің ролі:
Миелин – липидті және ақуызды қабық, ол аксонды айналдыра қоршап тұрады. Бұл қабық электр өткізгіштігін төмендетіп, аксон мембранасының ион өткізгіштігін азайтады.
Миелин жүйке импульсін энергияны аз жұмсап, тезірек өткізуге көмектеседі.
Ранвье түйіндері және "секіру тәрізді" таралу:
Миелин қабықшасы аксонның бүкіл ұзындығын жаппайды, оның ара-арасында Ранвье түйіндері деп аталатын үзілістер бар. Бұл түйіндерде ион арналары шоғырланған.
Жүйке импульсі осы түйіндер арасында «секіру» арқылы қозғалады, бұл өткізудің жоғары жылдамдығын қамтамасыз етеді.
Мұндай «сальто тәрізді» таралу жүйке сигналдарының үздіксіз емес, үнемді әрі жылдам түрде берілуін түсіндіреді.
Энергия үнемділігі:
Миелин қабығы натрий мен калий арналарының белсенділігін тек Ранвье түйіндерімен шектейді. Бұл энергияны үнемдеуге және импульсті жоғалтпай сақтауға көмектеседі.
Ғылыми түсіндірмелер:
Кейбір авторлардың пікірінше, Ранвье түйіндері жүйке импульсінің негізгі "қайта зарядталу" нүктелері ретінде қызмет етеді. Бұл "салтаторлық өткізгіштік" деп аталатын процесс сигналдың жылдамдығын 10 есе арттырады.
Физиологияда бұл механизм миелинсіз аксондарға қарағанда, миелинденген аксондардың ақпаратты әлдеқайда жылдам және тиімді беруінің себебін түсіндіреді.
![]()
"Сальто тәрізді" таралу туралы түсіндірме:
Жүйке импульсі үздіксіз таралу үшін барлық аксон бойымен натрий және калий арналары ашылып, бұл процесс баяу жүрер еді.
Миелин қабығы осы процесті үдетеді, себебі натрий арналары тек Ранвье түйіндерінде ашылады. Нәтижесінде, жүйке импульсі түйіннен түйінге секіргендей қозғалады.
![]()
Цитата:
"Жүйке импульсінің сальто тәрізді таралуы – эволюцияның энергияны үнемдеу және жылдамдықты арттыру мақсатындағы тамаша шешімі."
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
«Миелинденген аксон» «Миелинденбеген аксон»
Импульс өткізу жылдамдығы
Нейронның импульсты өткізу жылдамдығына 2 фактор әсер етеді
-
Миелин қабықшасының болуы
-
Аксон диаметрі
Импульс өткізу жылдамдығы
Миелинденген нейрон
-
Шванов жасушалары миелин қабықшаларын түзеді
-
Миелин липид және ақуыздан тұрады
-
Арасында Раньве түйіндері кездеседі
-
Импульсты өткізу жылдам
-
Импульсты өткізу секіру арқылы жүреді
Миелинденбеген аксон

Миелинденбеген нейрон
-
Миелин қабықшасы жоқ
-
Импульсты өткізу баяу
-
Импульсты өткізу тегіс жүреді
Миелинденген аксон

ФУНКЦИОНАЛДЫҚ САУАТТЫЛЫҚ ТАПСЫРМАСЫ
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
1-тапсырма:
Нейрон миелин қабықшасының болып болмауына байланысты жіктеледі. Суретте екі нейронның аксондары көрсетілген. Суретті мұқият бақылай отырып төмендегі кестені толтырыңыз.


|
|
Миелинденген |
Миелинденбеген |
|
Миелин қабықшасы |
|
|
|
Шванов жасушалары |
|
|
|
Раньве түйіндері |
|
|
|
Импульс өткізілу әдісі |
|
|
|
Импульс өткізілу жылдамдығы |
|
|
|
Орналасқан жері |
|
|
Дескриптор:
- миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуін сипаттайды – 2 балл;

2-тапсырма. Сыныпта А және В нүктелерін белгілеңіз. 1 оқушы жәй жүріспен А нүктесінен В нүктесіне дейін жүреді. 2 оқушы қадам санын есептейді. Кейін секіріп қозғалғанда қанша рет секіргенін санайды. Оқушылар орындарымен алмасады.
А-дан Б-ге жетуде қай қозғалыс саны көп?
Екі түрлі жетуде қайсысы жылдамырақ болады?
|
|
Қадам саны |
Секіру саны |
|
1-оқушы |
|
|
|
2-оқушы |
|
|
Дескриптор:
- сыныпта жүрген оқушылардың қадамын есептейді – 2 балл;
- қорытынды нәтижесін жазады – 2 балл;
3-тапсырма. Диаграмма әрекет потенциалы пайда болған кезде миелинсіз аксонның болуы қабықшасындағы зарядтың өзгеруін көрсетеді.

Дескриптор:
- әрекет потенциалы пайда болған кездегі өзгерісті сипаттайды – 2 балл;
- миелинденбеген аксон импульсының баяу болатынын түсіндіреді – 2 балл;
4-тапсырма. Ашық сұрақтар
-
Жүйке импульсіне анықтама беріңіз?
-
Нейронның тыныштық потенциалы қандай және ол қалай сақталады?
-
Әрекет потенциалының қалай және неліктен пайда болатынын түсіндіріңіз?
-
Сигналдың химиялық синапста пресинапстық жасушадан постсинапстық жасушаға қалай берілетінін көрсетіңіз?
-
Әрекет потенциалын не тудырады?
-
Әрекет потенциалын іске қосу үшін мембранамен не болады?
Дескриптор:
- жүйке импульсындағы әрекет потенциалын ашық сұрақтарға жауап бере отырып сипаттайды – 2 балл;
Оқушыға беретін мәтін
9.1.7.2 - жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау.
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
|
Мембрана потенциалы |
➢ Кез келген жасушаға тән шама; ➢ Жасушалар тірі және энергиясын мембрана арқылы иондарды белсенді тасымалдауға жұмсауға қабілетті болған кездегі зарядтардың айырмашылығы; ➢ Тері, шеміршек, сіңір және өсімдіктің жапырақ жұмсағында болады. |
|
Тыныштық потенциалы |
➢ Тек қозған жасушаларды сипаттау үшін қолданылатын параметр; ➢ Қозған жасуша мембранасының потенциалы. |
|
Әсер ету потенциалы |
➢ Қозған ұлпа жасушасы әсерге ұшырап, мембрана заряды өзгеруі; ➢ Пайда болуына «ион каналдарының» ашық болуы маңызды. |
• Майтәрізді зат, нақтырақ липопротеид – нәруыз-май қосылысы: Миелин
• Миелин синтезіне және оның нейрон қабықшасында жинақталуына жауап береді: Шваннов жасушалары
• Шваннов жасушаларының арасындағы үзік сияқты бөліктер: Ранвье «қағып алуы»
|
Аксонның 2 түрі |
|
|
Миелинденген |
➢ Жұмсақ; ➢ Ранвье қағып алуы жақсы көрінбейді; ➢ Жүйке импульсін өткізу жылдамдығы өте жоғары. |
|
Миелинденбеген |
➢ Жұмсағы жоқ; ➢ Ранвье қағып алуы мүлде көрінбейді; ➢ Өткізу жылдамдығы миелинденгеннен төмен. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі.
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі.
9 сынып №25
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Миеленді, миеленсіз
аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу
жылдамдығы.
Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу».
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Координация және реттелу, биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «а,ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Модельдеу «Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу». §23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды және жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. «Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі. Алдыңғы оқу мақсатына сай кілт сөздерді мазмұнымен беріледі. Оқушылар кілт сөздерді мазмұнымен сәйкестендірулері қажет. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://wordwall.net/resource/82575270
|
|
Оқушылардың назарын аудару |
Дәйек сөз немесе цитата: "Жүйке импульстарының таралу жылдамдығы жүйке талшығының диаметрі мен миелинді қабықшаның болуына тікелей байланысты. Бұл биологиялық процестің тиімділігі – эволюциялық таңдау нәтижесі." (Эрик Кандель, "Нейроғылым негіздері") «Ой қозғау»әдісі «Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Ұғымдар мен кілт сөздерді ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау; Дәйек сөз немесе цитата: "Жүйке жасушасының негізгі қасиеті – оның сигналдарды жылдам әрі дәл жеткізу қабілеті." — Қазіргі нейрофизиологияның қағидалары |
Жаңа сабақтың мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттайды; Практикалық дағдылар: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін талдайды; Функционалдық сауаттылық: жүйке импульсінің туындауы мен өтуін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. Қызықты факт: Адам ағзасындағы ең ұзын жүйке – шонданай жүйкесі (nervus ischiadicus). Оның ұзындығы шамамен 1 метрге дейін жетеді, ал ол импульстерді жамбас пен аяқтарға жеткізеді. «Тұжырымдаманы талқылау» әдісі. № 3 модельдеу «Жүйке импульсінің пайда болу және оны беру жылдамдығын зерттеу» |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - сыныпта жүрген оқушылардың қадамын есептейді – 2 балл; - қорытынды нәтижесін жазады – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Бағалау |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмасы |
Функционалдық сауаттылықты арттыру тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - әрекет потенциалы пайда болған кездегі өзгерісті сипаттайды – 2 балл; - миелинденбеген аксон импульсының баяу болатынын түсіндіреді – 2 балл; Дескриптор: - жүйке импульсындағы әрекет потенциалын ашық сұрақтарға жауап бере отырып сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба §24.Тірі ағзалардағы электр үдерістері. |
Берілген тақырып бойынша тірек сызба жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі. Алдыңғы оқу мақсатына сай кілт сөздерді мазмұнымен беріледі. Оқушылар кілт сөздерді мазмұнымен сәйкестендірулері қажет.
|
|
«Ұғымдарды сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
Ұғымдар |
Кілтті сөздер |
|
|
«Қызықты деректер»
- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.
Сигнал беру жылдамдығы: Жүйке импульсінің жылдамдығы аксонның диаметріне және миелин қабығына байланысты. Миелинді қабықшасы бар жүйке талшықтары бойынша импульс 120 м/с жылдамдыққа дейін жетуі мүмкін, бұл қарапайым миелинсіз аксондарға қарағанда 100 есе жылдам.
Электр энергиясымен салыстыру: Жүйке импульсі – бұл электр сигналдары мен химиялық реакциялардың үйлесімі. Бірақ электр тогынан айырмашылығы, жүйке импульсі тірі ұлпалар арқылы таралады және өздігінен қуат көзіне ие.
Синапстардың көптігі: Адам миындағы бір нейрон шамамен 10 000 синапспен байланыса алады. Бұл 100 триллионға жуық байланыс түзеді және мидың ақпаратты өңдеу мүмкіндігінің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Миелин қабығының рөлі: Миелин тек сигнал жылдамдығын арттырып қана қоймайды, сонымен бірге энергияны үнемдейді. Миелинді қабықша болмаса, нейрондар әлдеқайда көп энергия жұмсар еді.
"Секірмелі өткізгіштік" құбылысы: Миелинді нейрондарда импульс Ранвье түйіндері арқылы секірмелі түрде қозғалады. Бұл тек жылдамдықты арттырып қана қоймай, импульсті жоғалтпай сақтауға көмектеседі.
Импульс ешқашан баяуламайды: Жүйке импульсі аксон бойымен жүргенде, оның жылдамдығы мен күші өзгермейді. Бұл ақпараттың дәл әрі жылдам берілуін қамтамасыз етеді.
Тыныс алу және жүрек соғуы автоматты түрде бақыланады: Жүйке импульстері тек саналы әрекеттерді басқармайды. Олар ағзаның өмірлік маңызды функцияларын, мысалы, жүрек соғысын және тыныс алу қозғалыстарын автоматты түрде реттейді.
Бір импульстің энергетикалық құны: Бір жүйке импульсі 10–20 миллисекундқа созылады және тек микрожоул энергияны қажет етеді, бұл күнделікті ағзаның ресурстарын үнемдеуге көмектеседі.
«Тұжырымдаманы талқылау» әдісі.
№ 3 модельдеу «Жүйке импульсінің пайда болу және оны беру жылдамдығын зерттеу»
Миелинденген талшықтардағы жүйке импульсін өткізудің едәуір жоғары жылдамдығына қатысты кейбір авторлардың тұжырымдамаларын талқылаңдар.
«Бұл –Раньве «қағып алуына» байланысты импульс. Ол «секіру тәрізді» немесе «сальто тәрізді» таралуымен түсіндіріледі. Яғни жүйке импульсі Раньве «қағып алуы» бойынша «сальто жасайды».
Миелинденген талшықтардағы жүйке импульсін өткізудің жоғары жылдамдығы
Миелинденген талшықтарда жүйке импульсінің өткізілу жылдамдығы миелинсіз талшықтарға қарағанда едәуір жоғары. Бұл құбылыс Ранвье түйіндеріне және «секіру тәрізді» немесе «сальто тәрізді» таралу механизміне байланысты. Мұндай құбылысты «салтаторлық өткізгіштік» деп атайды.
![]()
Негізгі тұжырымдамалар:
Миелиннің ролі:
Миелин – липидті және ақуызды қабық, ол аксонды айналдыра қоршап тұрады. Бұл қабық электр өткізгіштігін төмендетіп, аксон мембранасының ион өткізгіштігін азайтады.
Миелин жүйке импульсін энергияны аз жұмсап, тезірек өткізуге көмектеседі.
Ранвье түйіндері және "секіру тәрізді" таралу:
Миелин қабықшасы аксонның бүкіл ұзындығын жаппайды, оның ара-арасында Ранвье түйіндері деп аталатын үзілістер бар. Бұл түйіндерде ион арналары шоғырланған.
Жүйке импульсі осы түйіндер арасында «секіру» арқылы қозғалады, бұл өткізудің жоғары жылдамдығын қамтамасыз етеді.
Мұндай «сальто тәрізді» таралу жүйке сигналдарының үздіксіз емес, үнемді әрі жылдам түрде берілуін түсіндіреді.
Энергия үнемділігі:
Миелин қабығы натрий мен калий арналарының белсенділігін тек Ранвье түйіндерімен шектейді. Бұл энергияны үнемдеуге және импульсті жоғалтпай сақтауға көмектеседі.
Ғылыми түсіндірмелер:
Кейбір авторлардың пікірінше, Ранвье түйіндері жүйке импульсінің негізгі "қайта зарядталу" нүктелері ретінде қызмет етеді. Бұл "салтаторлық өткізгіштік" деп аталатын процесс сигналдың жылдамдығын 10 есе арттырады.
Физиологияда бұл механизм миелинсіз аксондарға қарағанда, миелинденген аксондардың ақпаратты әлдеқайда жылдам және тиімді беруінің себебін түсіндіреді.
![]()
"Сальто тәрізді" таралу туралы түсіндірме:
Жүйке импульсі үздіксіз таралу үшін барлық аксон бойымен натрий және калий арналары ашылып, бұл процесс баяу жүрер еді.
Миелин қабығы осы процесті үдетеді, себебі натрий арналары тек Ранвье түйіндерінде ашылады. Нәтижесінде, жүйке импульсі түйіннен түйінге секіргендей қозғалады.
![]()
Цитата:
"Жүйке импульсінің сальто тәрізді таралуы – эволюцияның энергияны үнемдеу және жылдамдықты арттыру мақсатындағы тамаша шешімі."
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
«Миелинденген аксон» «Миелинденбеген аксон»
Импульс өткізу жылдамдығы
Нейронның импульсты өткізу жылдамдығына 2 фактор әсер етеді
-
Миелин қабықшасының болуы
-
Аксон диаметрі
Импульс өткізу жылдамдығы
Миелинденген нейрон
-
Шванов жасушалары миелин қабықшаларын түзеді
-
Миелин липид және ақуыздан тұрады
-
Арасында Раньве түйіндері кездеседі
-
Импульсты өткізу жылдам
-
Импульсты өткізу секіру арқылы жүреді
Миелинденбеген аксон

Миелинденбеген нейрон
-
Миелин қабықшасы жоқ
-
Импульсты өткізу баяу
-
Импульсты өткізу тегіс жүреді
Миелинденген аксон

ФУНКЦИОНАЛДЫҚ САУАТТЫЛЫҚ ТАПСЫРМАСЫ
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
1-тапсырма:
Нейрон миелин қабықшасының болып болмауына байланысты жіктеледі. Суретте екі нейронның аксондары көрсетілген. Суретті мұқият бақылай отырып төмендегі кестені толтырыңыз.


|
|
Миелинденген |
Миелинденбеген |
|
Миелин қабықшасы |
|
|
|
Шванов жасушалары |
|
|
|
Раньве түйіндері |
|
|
|
Импульс өткізілу әдісі |
|
|
|
Импульс өткізілу жылдамдығы |
|
|
|
Орналасқан жері |
|
|
Дескриптор:
- миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуін сипаттайды – 2 балл;

2-тапсырма. Сыныпта А және В нүктелерін белгілеңіз. 1 оқушы жәй жүріспен А нүктесінен В нүктесіне дейін жүреді. 2 оқушы қадам санын есептейді. Кейін секіріп қозғалғанда қанша рет секіргенін санайды. Оқушылар орындарымен алмасады.
А-дан Б-ге жетуде қай қозғалыс саны көп?
Екі түрлі жетуде қайсысы жылдамырақ болады?
|
|
Қадам саны |
Секіру саны |
|
1-оқушы |
|
|
|
2-оқушы |
|
|
Дескриптор:
- сыныпта жүрген оқушылардың қадамын есептейді – 2 балл;
- қорытынды нәтижесін жазады – 2 балл;
3-тапсырма. Диаграмма әрекет потенциалы пайда болған кезде миелинсіз аксонның болуы қабықшасындағы зарядтың өзгеруін көрсетеді.

Дескриптор:
- әрекет потенциалы пайда болған кездегі өзгерісті сипаттайды – 2 балл;
- миелинденбеген аксон импульсының баяу болатынын түсіндіреді – 2 балл;
4-тапсырма. Ашық сұрақтар
-
Жүйке импульсіне анықтама беріңіз?
-
Нейронның тыныштық потенциалы қандай және ол қалай сақталады?
-
Әрекет потенциалының қалай және неліктен пайда болатынын түсіндіріңіз?
-
Сигналдың химиялық синапста пресинапстық жасушадан постсинапстық жасушаға қалай берілетінін көрсетіңіз?
-
Әрекет потенциалын не тудырады?
-
Әрекет потенциалын іске қосу үшін мембранамен не болады?
Дескриптор:
- жүйке импульсындағы әрекет потенциалын ашық сұрақтарға жауап бере отырып сипаттайды – 2 балл;
Оқушыға беретін мәтін
9.1.7.2 - жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау.
§23.Жүйке импульсінің пайда болуы және әртүрлі нейрон типтерінде оларды өткізу көрсеткіштері.
|
Мембрана потенциалы |
➢ Кез келген жасушаға тән шама; ➢ Жасушалар тірі және энергиясын мембрана арқылы иондарды белсенді тасымалдауға жұмсауға қабілетті болған кездегі зарядтардың айырмашылығы; ➢ Тері, шеміршек, сіңір және өсімдіктің жапырақ жұмсағында болады. |
|
Тыныштық потенциалы |
➢ Тек қозған жасушаларды сипаттау үшін қолданылатын параметр; ➢ Қозған жасуша мембранасының потенциалы. |
|
Әсер ету потенциалы |
➢ Қозған ұлпа жасушасы әсерге ұшырап, мембрана заряды өзгеруі; ➢ Пайда болуына «ион каналдарының» ашық болуы маңызды. |
• Майтәрізді зат, нақтырақ липопротеид – нәруыз-май қосылысы: Миелин
• Миелин синтезіне және оның нейрон қабықшасында жинақталуына жауап береді: Шваннов жасушалары
• Шваннов жасушаларының арасындағы үзік сияқты бөліктер: Ранвье «қағып алуы»
|
Аксонның 2 түрі |
|
|
Миелинденген |
➢ Жұмсақ; ➢ Ранвье қағып алуы жақсы көрінбейді; ➢ Жүйке импульсін өткізу жылдамдығы өте жоғары. |
|
Миелинденбеген |
➢ Жұмсағы жоқ; ➢ Ранвье қағып алуы мүлде көрінбейді; ➢ Өткізу жылдамдығы миелинденгеннен төмен. |
шағым қалдыра аласыз














