|
Бөлім: |
1-бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амирбекова Тазагул |
|
Күні: |
14.01.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «А» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Дулатұлы –алғашқы роман жазған қаламгер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңнен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргізіледі. Психологиялық ахуал -«Ізгі тілек тілесең...» Бұл әдістің шартын, түсіндіріп оқушыларға тілектің маңыздылығын айтады. Шарты: -Оқушылар ортағы дөңгелек болып тұрады -Жанындағы тұрған досының есіме лайық әдемі тілектер айтады. (Бірлік және Ынтымақ) құндылығын ортану. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы. 1-топ Эпилог 2-топ Пролог 3-топ Монолог Өткен материалды сұрау. Үй тапсырмасы «Доп лақтыру» әдісі арқылы сұралады. |
Сәлемдеседі. Өзара бірін-бірі түгелдейді. Білім алушылар зейінін сабаққа аударады. Балалар бір-біріне қарап, ізгі тілектерін айтады. Ынтымақтастық орнатады. Мұғалім ұсынған тапсырма бойынша топқа бөлінеді. Әрекет жылдам, ұйымшылдықпен орындалады. Мұғалімнің әдісі арқылы үй тапсырмаларын еске түсіріп, айтып шығады. |
Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 Үй тапсырмасын орындайды-1 Жалпы – 2 балл |
Оқулық Тақта Оқулық Қима қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
«Ой қозғау» әдісі
-М.Дулатұлы туралы не білеміз? -М.Дулатұлы кім? -Міржақыптың балалық шағы -Жас мұғалім ел өміріне қалай араласты? -Міржақыптың шығармашылығы? -Міржақып Дулатұлы жайлы қызықты деректер? Сабақтың тақырыбы: М.Дулатұлы –алғашқы роман жазған қаламгер
|
Оқушылар ұсынылған ашық сұрақтар топтамасы арқылы өз ойларын жинақтайды, алған білімдерін қайталауға мүмкіндік алады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мен мақсатымен танысады. |
Дескриптор арқылы -Сұрақтарға жауап береді 1 балл -Сабақтың мақсаты мен тақырыбын түсінеді 1 Жалпы балл-2 Мадақтау Жарайсың! Керемет! Тек, алға! |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. Суреттер
|
|||
|
|
Бақытсыз Жамал»романының шығу тарихы жайлы бейнебаян көрсетіледі.
Шығармамен
жұмыс Жұпта бір-біріне түсіндіреді. 2). «Фишбоун» әдісі арқылы шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазу. Орындалу барысы: басына – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне – шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, астыңғы сүйектеріне – эпилог, прологтарды, құйрығына- шығарма тілі жайлы оқушының ойын жазылады. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін. |
Бақытсыз Жамал»романының шығу тарихы жайлы бейнебаян көреді.
Мұқият бейнебаян мазмұнымен танысады.
Шығармамен жұмыс жасайды Шығарманы алдымен іштерінен оқиды. Жұпта бір-біріне түсіндіреді. «Фишбоун» әдісі арқылы шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазады. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! Тек, алға! Дескриптор: -Шығарма мазмұнымен танысады-1 -Шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін анықтайды-1 -Эпилог, прологтарды анықтап жазады-2 Жалпы -4 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. |
|||
|
|
Композициялық талдау 1. Әр топ өз тақырыптарын оқи отырып, сюжеттік-композициялық жоспар жасайды: 2. Оқиғаның басталуы: 3. Оқиғаның дамуы: 4. Оқиғаның шиеленісуі: 5. Оқиғаның шарықтау шегі: 6. Оқиғаның шешімі: Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды: (Көлемі, сюжеті, кейіпкерлері). |
Әр топ өз тақырыптарын оқи отырып, сюжеттік-композициялық жоспар жасайды: Оқиғаның басталуын жазады Оқиғаның дамуы: Оқиғаның шиеленісуі: Оқиғаның шарықтау шегін жазады Оқиғаның шешімі: Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды: (Көлемі, сюжеті, кейіпкерлері). |
Дескриптор -композициялық таладу жасайды-2балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия «Ұялы телефон»
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін ұялы телефонға жазады. |
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін ұялы телефонға жазады.
-Аты-жөні: Сабақтан түсінгенім:
|
Ұялы телефон арқылы бағаланады |
Қима қағаздар |
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? «Ізгі тілек тілесең» әдісі Топқа бөлу, қима қағаздар арқылы Топтық, жұптық жұмыстар Ой қозғау Фишбоун Рефлексия «Ұялы телефон»
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Дескриптор арқылы бағалау Қалыптастырушы бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Міржақып Дулатұлы алғашқы роман жазған қаламгер
Міржақып Дулатұлы алғашқы роман жазған қаламгер
|
Бөлім: |
1-бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амирбекова Тазагул |
|
Күні: |
14.01.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «А» |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Дулатұлы –алғашқы роман жазған қаламгер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңнен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргізіледі. Психологиялық ахуал -«Ізгі тілек тілесең...» Бұл әдістің шартын, түсіндіріп оқушыларға тілектің маңыздылығын айтады. Шарты: -Оқушылар ортағы дөңгелек болып тұрады -Жанындағы тұрған досының есіме лайық әдемі тілектер айтады. (Бірлік және Ынтымақ) құндылығын ортану. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы. 1-топ Эпилог 2-топ Пролог 3-топ Монолог Өткен материалды сұрау. Үй тапсырмасы «Доп лақтыру» әдісі арқылы сұралады. |
Сәлемдеседі. Өзара бірін-бірі түгелдейді. Білім алушылар зейінін сабаққа аударады. Балалар бір-біріне қарап, ізгі тілектерін айтады. Ынтымақтастық орнатады. Мұғалім ұсынған тапсырма бойынша топқа бөлінеді. Әрекет жылдам, ұйымшылдықпен орындалады. Мұғалімнің әдісі арқылы үй тапсырмаларын еске түсіріп, айтып шығады. |
Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 Үй тапсырмасын орындайды-1 Жалпы – 2 балл |
Оқулық Тақта Оқулық Қима қағаздар |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
«Ой қозғау» әдісі
-М.Дулатұлы туралы не білеміз? -М.Дулатұлы кім? -Міржақыптың балалық шағы -Жас мұғалім ел өміріне қалай араласты? -Міржақыптың шығармашылығы? -Міржақып Дулатұлы жайлы қызықты деректер? Сабақтың тақырыбы: М.Дулатұлы –алғашқы роман жазған қаламгер
|
Оқушылар ұсынылған ашық сұрақтар топтамасы арқылы өз ойларын жинақтайды, алған білімдерін қайталауға мүмкіндік алады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мен мақсатымен танысады. |
Дескриптор арқылы -Сұрақтарға жауап береді 1 балл -Сабақтың мақсаты мен тақырыбын түсінеді 1 Жалпы балл-2 Мадақтау Жарайсың! Керемет! Тек, алға! |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. Суреттер
|
|||
|
|
Бақытсыз Жамал»романының шығу тарихы жайлы бейнебаян көрсетіледі.
Шығармамен
жұмыс Жұпта бір-біріне түсіндіреді. 2). «Фишбоун» әдісі арқылы шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазу. Орындалу барысы: басына – шығарманың тақырыбын, үстіңгі сүйектеріне – шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, астыңғы сүйектеріне – эпилог, прологтарды, құйрығына- шығарма тілі жайлы оқушының ойын жазылады. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін. |
Бақытсыз Жамал»романының шығу тарихы жайлы бейнебаян көреді.
Мұқият бейнебаян мазмұнымен танысады.
Шығармамен жұмыс жасайды Шығарманы алдымен іштерінен оқиды. Жұпта бір-біріне түсіндіреді. «Фишбоун» әдісі арқылы шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтап жазады. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! Тек, алға! Дескриптор: -Шығарма мазмұнымен танысады-1 -Шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін анықтайды-1 -Эпилог, прологтарды анықтап жазады-2 Жалпы -4 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. |
|||
|
|
Композициялық талдау 1. Әр топ өз тақырыптарын оқи отырып, сюжеттік-композициялық жоспар жасайды: 2. Оқиғаның басталуы: 3. Оқиғаның дамуы: 4. Оқиғаның шиеленісуі: 5. Оқиғаның шарықтау шегі: 6. Оқиғаның шешімі: Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды: (Көлемі, сюжеті, кейіпкерлері). |
Әр топ өз тақырыптарын оқи отырып, сюжеттік-композициялық жоспар жасайды: Оқиғаның басталуын жазады Оқиғаның дамуы: Оқиғаның шиеленісуі: Оқиғаның шарықтау шегін жазады Оқиғаның шешімі: Жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды: (Көлемі, сюжеті, кейіпкерлері). |
Дескриптор -композициялық таладу жасайды-2балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б. |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия «Ұялы телефон»
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін ұялы телефонға жазады. |
Бүгінгі сабақтан түсінгендерін ұялы телефонға жазады.
-Аты-жөні: Сабақтан түсінгенім:
|
Ұялы телефон арқылы бағаланады |
Қима қағаздар |
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? «Ізгі тілек тілесең» әдісі Топқа бөлу, қима қағаздар арқылы Топтық, жұптық жұмыстар Ой қозғау Фишбоун Рефлексия «Ұялы телефон»
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Дескриптор арқылы бағалау Қалыптастырушы бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||
шағым қалдыра аласыз


















