Материалдар / Митоз.Митоз фазалары.

Митоз.Митоз фазалары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Митоз фазалары 9-сыныпқа арналған. Сабақ ашық сабақ негізінде өткізілді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қаңтар 2023
460
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Жасушалық цикл

Педагогтің аты-жөні:

Насырова Қымбат Едигеевна

Күні:

24.01.2023

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс «Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.2 - митоздың кезеңдерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Митоз және митоз фазаларын түсіндіріп бере алады.

Көпшілік оқушылар үшін:

Зертханалық жұмысты орындай алады.

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушы-лықты ояту.

7 мин.
















Жаңа сабаққа кіріспе






















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

31 мин.









(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Топтастыру













«Ыстық картоп » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Жаңа сабаққа қатысты тақырыбы, мақсаты айтылады.


Бағалау критерииі

Митоз және митоз фазаларын түсіндіріп бере алады.

Зертханалық жұмысты орындай алады.

бейнеролик.



«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтық тапсырмалар орындатады. Үнсіз бейнені қарап шығуын ұсынады





Тапсырмаларды QR –кодта жасақтап ұсынады.


Оқулықпен немесе үнсіз бейнені қолданады




































Жұптық жұмыс

Зертханалық жұмыс

«№8 зертханалық жұмыс «Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу» ұсынады.










ЕБҚО жеке тапсырма


Пиза тапсырмасы







Модельдеу арқылы түсіну

С

Оқушылар «Комплимент» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.



Топқа сайттағы генератор арқылы бөлу. 3- топқа бірігеді.

1- топ: Профаза

2-топ: Анафаза

3-топ: Телофаза










ҰТ

1.Репликация бұл екі еселенуме?

2.Интерфазаның ең маңызды оқиғасы?

3.Органоидтардың саны қалыпқа келеді қай кезеңге сәйкес келеді?

4.S- синтетикалық кезең бұл кезеңде ДНК екі еселенеді ия ма жоқ па?

5.G2- кезеңінде маңызды рөл атқаратын органоид?

6.Интерфаза сатыларын атаңыз?

7.Хроматида хромосоманың жіпшелерден тұратын бөлігі ия ма жоқ па?

8.Хромосоманың екі хроматидасы біріккен жері не деп аталады?

9.Жасушалық цикл дегеніміз не?

10.Интерфаза деген не?







С

Тақырыпты жазады.









Ой қозғау сұрақтары

Видео көреді.

1.Митоз дегеніміз не?

2.Митоз кезінде жас жасушаларда хромосома санына не болады?

3. Өсімдіктер мен жануарларда митоз арқылы қандай жасушалар бөлінеді?



ТТ

1- топ Профаза

1. Неліктен телофазаны «керісінше профаза» деп атаймыз?

2. Метофаза және анафаза үдерістерін талдаңыз,

айырмашылықтарын айтыңыз.

3.Хромосома құрылысы мен пішінін талдау үшін неліктен метофазаны фотоматериалдарын пайдаланады?

2-топ Анафаза

1. Митоз дегеніміз не? Жануар жасушасындағы митозды сипаттаңыздар ?

2.Митоз нәтижесі қандай?

3. Профаза мен телофазаны салыстырыңыз?

3-топ Телофаза

1.Жасушаның бөліну кезеңін көрсет?

2.Ядро көлемі үлкейіп, хромосомалар ширатылып,екі центриоль жасуша орталығы жасушаның полюстеріне қарай ажырауы?

3.Хромосомалардың ширатылуы күшті жүріп, полюстерден бірдей қашықтықта орналасқан қысқарған хромосомалардың жасуша экваторына қарай бағытталуы?





Виртуалды зертхана тетігін басу арқылы бейне ақпаратты көреді, кестені толтырады










Пиза тапсырмасы тақтадан жалпы орындайды, сұрақтарға жауап береді


1 топ. Митоз фазаларын бейнелеу.

(Мармелад)

2топ.Митоз фазаларын сәйкестендіру

Липучка

3топ.Митоз мысалдарын бейнелеу

Суреттер арқылы

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.





Дескриптор

  • Интерфаза анықтамасын және сатыларында жүретін маңызды кезеңдерін айтады

  • Мадақтау



























Дескриптор

-Митоздың фазасын анықтайды

-Суретпен жұмыс орындайды


Бағалау дескрипторы.









Дескриптор:1- топ Профаза

1. Телофазаны «керісінше профаза» деп атау себептерін анықтайды.

2. Метофаза және анафаза үдерістерін талдайды,айырмашылықтарын айтады.

3.Хромосома құрылысы мен пішінін талдау үшін неліктен метофазаны фотоматериалдарын пайдаланатынын анықтайды

Дескриптор:2-топ Анафаза

1. Митоз анықтамасын табады,Жануар жасушасындағы митозды сипаттайды.

2.Митоздан не түзілетінін айтады,

3.. Профаза мен телофазаны салыстырады

3-топ Телофаза

1.Жасушаның бөліну кезеңдерін көрсетеді

2.Профаза кезеңін анықтайды

3.Метафаза кезеңін анықтайды




QR сұрақтарға жауап ұсынады.

Бағалау дескрипторындағы ұсынысты қолдана отырып орындайды да



«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Келіспеймін»








Бағалау дескрипторындағы ұсынысты қолдана отырып орындайды.




Бағалау дескрипторы.

  • Пияз қабығынан митоз фазаларын анықтайды

  • Кестеге алған ақпараттарын түсіреді


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ