|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтың аты-жөні |
Бейсембаева Алтынай Лятаевна |
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Жұмабаев. «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.1. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7.2.4.1 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу |
|
Сабақтың мақсаты
|
«Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады; «Батыр Баян» поэмасындағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. ЕБҚ оқушы жоқ, дарынды оқушылар қабілетіне сай сурет салады
|
|
Бағалау критерийі
|
Поэмадағы кейіпкерлер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады Поэмадағы оқиға желісін өз көзқарасымен дамытып жазады. |
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут 1 минут 2 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу. Асықтармен топқа бөлу Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: -Балалар, сіздердің барлығыңызға бүгінгі сабақта тамаша көңіл-күй мен белсенділік тілеймін! «Миға шаубыл»: «Батыр Баян» фильмінен үзінді көреді. |
Мұғаліммен, бір-бірімен амандасады. Кезекші оқушы сабақ босатқан балаларды атайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1- «Баян батыр» 2-«Қалмақ қыз» 3-«Ноян» Сұраққа ауызша жауап береді. Ықтимал жауап: -Бүгін сабақта «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлерді талдаймыз. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілі арқылы сабақ соңында әр топ 10 асық жинау керек. Ауызша қолдау жасалады. «Мен де сіздерге сәттілік тілеймін!» Ауызша қолдау жасалады. «Өте жақсы! Тамаша!» |
|
|
3 минут |
Алдыңғы білімді қайталау: әр топ «Wordwool» арқылы айналмалы шеңбердің 10 сұрағына жауап бер. Дескриптор: 1- сұраққа дұрыс жауап береді 2- сұраққа дұрыс жауап береді 3- сұраққа дұрыс жауап береді
|
Сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілі Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б.
|
«Wordwool» әдісі |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут
|
І тапсырма. Топтық жұмыс: «Шығармадағы кейіпкерлердің бейнесін талда». 1-топ. «Батыр Баян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде». (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 2-топ. «Ноян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде» («Тұжырым» кестесі, кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 3-топ. «Қалмақ қыз» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде («Топтастыру»), (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) Дескриптор:
2-тапсырма. Тапсырманы орындау нұсқаулығы: Шығарманы өз ойыңша аяқтап, өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаз 1-топ. Тапсырма: «Баян батыр образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор:
2-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. 3-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. |
І тапсырма. Топтық жұмыс: оқушылар топтық жұмыс орындайды. Әр топ тапсырма орындайды. 1-топ. «Батыр Баян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді, (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады). 2-топ. «Ноян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді. («Тұжырым» кестесі), (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 3-топ. «Қалмақ қыз» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді. («Топтастыру», кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) Дескриптор: 1. Кейіпкерлер бейнесін ашады; 2. Мәтіннен дәлел табады; 3. Өзіндік тұжырым жасайды. 2-тапсырма. Тапсырманы орындау нұсқаулығы: Шығарманы өз ойыңша аяқтап, өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады 1-топ. Тапсырма: «Баян батыр образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор:
2-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор:
3-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілімен, дескриптор ды негізге ала отырып бағалайды. . Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б. Қ.Б: «Асық жинау» тәсілімен, дескрипторды негізге ала отырып бағалайды. Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б. |
«Қазақ әдебиеті» 7-сыныпқа арналған оқулық, асық, «Тұжырым» кестесі, топтастыру, асықтар
https://yandex.kz/images «Қазақ әдебиеті» 7-сыныпқа арналған оқулық, кейіпкерлер суреттері, асықтар
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Бүгінгі сабақта алған білімдерін бекіту «Тарсия» әдісімен сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс: «Зерде» тәсілімен 5 тармағы бойынша талдау.
|
Оқушылар «Тарсия» әдісімен сұрақтарға шығарма мазмұны бойынша жауап береді. Кері байланыс: «Зерде» тәсілімен 5 тармағы бойынша талдайды.
|
Қ.Б «Асық жинау» тәсілімен . Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б.
|
«Қазақ әдебиеті» оқулығы, асықтар, «Тарсия» көрнекілігі
|
|
Үй тапсырмасын беру 1 минут |
|
Оқушылар үй тапсырмасын тақтадан оқып, жазып алады. |
|
Тапсырмалар интербелсенді тақтада беріледі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Жұмабаев. «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі
М.Жұмабаев. «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтың аты-жөні |
Бейсембаева Алтынай Лятаевна |
|
Сабақтың тақырыбы |
М.Жұмабаев. «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.1. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7.2.4.1 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу |
|
Сабақтың мақсаты
|
«Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады; «Батыр Баян» поэмасындағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. ЕБҚ оқушы жоқ, дарынды оқушылар қабілетіне сай сурет салады
|
|
Бағалау критерийі
|
Поэмадағы кейіпкерлер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады Поэмадағы оқиға желісін өз көзқарасымен дамытып жазады. |
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут 1 минут 2 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу. Асықтармен топқа бөлу Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: -Балалар, сіздердің барлығыңызға бүгінгі сабақта тамаша көңіл-күй мен белсенділік тілеймін! «Миға шаубыл»: «Батыр Баян» фильмінен үзінді көреді. |
Мұғаліммен, бір-бірімен амандасады. Кезекші оқушы сабақ босатқан балаларды атайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1- «Баян батыр» 2-«Қалмақ қыз» 3-«Ноян» Сұраққа ауызша жауап береді. Ықтимал жауап: -Бүгін сабақта «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлерді талдаймыз. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілі арқылы сабақ соңында әр топ 10 асық жинау керек. Ауызша қолдау жасалады. «Мен де сіздерге сәттілік тілеймін!» Ауызша қолдау жасалады. «Өте жақсы! Тамаша!» |
|
|
3 минут |
Алдыңғы білімді қайталау: әр топ «Wordwool» арқылы айналмалы шеңбердің 10 сұрағына жауап бер. Дескриптор: 1- сұраққа дұрыс жауап береді 2- сұраққа дұрыс жауап береді 3- сұраққа дұрыс жауап береді
|
Сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілі Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б.
|
«Wordwool» әдісі |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут
|
І тапсырма. Топтық жұмыс: «Шығармадағы кейіпкерлердің бейнесін талда». 1-топ. «Батыр Баян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде». (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 2-топ. «Ноян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде» («Тұжырым» кестесі, кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 3-топ. «Қалмақ қыз» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелде («Топтастыру»), (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) Дескриптор:
2-тапсырма. Тапсырманы орындау нұсқаулығы: Шығарманы өз ойыңша аяқтап, өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаз 1-топ. Тапсырма: «Баян батыр образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор:
2-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. 3-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. |
І тапсырма. Топтық жұмыс: оқушылар топтық жұмыс орындайды. Әр топ тапсырма орындайды. 1-топ. «Батыр Баян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді, (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады). 2-топ. «Ноян» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді. («Тұжырым» кестесі), (кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) 3-топ. «Қалмақ қыз» бейнесін талда, шығармадағы оқиғалармен дәлелдейді. («Топтастыру», кейіпкер бейнесін ашатын үзінді жатқа айтады) Дескриптор: 1. Кейіпкерлер бейнесін ашады; 2. Мәтіннен дәлел табады; 3. Өзіндік тұжырым жасайды. 2-тапсырма. Тапсырманы орындау нұсқаулығы: Шығарманы өз ойыңша аяқтап, өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады 1-топ. Тапсырма: «Баян батыр образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор:
2-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар».
Дескриптор:
3-топ. Тапсырма: «Ноян образына қатысты оқиғаны өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазыңыздар». Дескриптор: 1. Кейіпкерге қатысты оқиғаны жазады; 2. Шығарма сюжетін негізге алады; 3. Өз көзқарас тұрғысына дамытып жазады. |
Қ.Б: «Асық жинау» тәсілімен, дескриптор ды негізге ала отырып бағалайды. . Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б. Қ.Б: «Асық жинау» тәсілімен, дескрипторды негізге ала отырып бағалайды. Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б. |
«Қазақ әдебиеті» 7-сыныпқа арналған оқулық, асық, «Тұжырым» кестесі, топтастыру, асықтар
https://yandex.kz/images «Қазақ әдебиеті» 7-сыныпқа арналған оқулық, кейіпкерлер суреттері, асықтар
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Бүгінгі сабақта алған білімдерін бекіту «Тарсия» әдісімен сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс: «Зерде» тәсілімен 5 тармағы бойынша талдау.
|
Оқушылар «Тарсия» әдісімен сұрақтарға шығарма мазмұны бойынша жауап береді. Кері байланыс: «Зерде» тәсілімен 5 тармағы бойынша талдайды.
|
Қ.Б «Асық жинау» тәсілімен . Мұғалімнің ауызша қолдауы. «Тамаша!» «Өте дұрыс айттың!» т.б.
|
«Қазақ әдебиеті» оқулығы, асықтар, «Тарсия» көрнекілігі
|
|
Үй тапсырмасын беру 1 минут |
|
Оқушылар үй тапсырмасын тақтадан оқып, жазып алады. |
|
Тапсырмалар интербелсенді тақтада беріледі. |
шағым қалдыра аласыз

















