Материалдар / М.Жұмабаев «Қысқы жолда», «Балалық шақ»

М.Жұмабаев «Қысқы жолда», «Балалық шақ»

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ үлгісі тәжірибе алмасу негізінде жарияланды. М.Жұмабаевтың «Қысқы жолда, Балалық шақ» өлеңі Сабақтың мақсаты: тақырыпты жан-жақты түсініп талдайды, сөздерді орынды қолдана біледі, айшықтау құралдарын орынды қолдана отырып салыстыра алады, сатылай кешендік талдау барысында өз ойларын жинақтайды. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар нені үйренеді? 1. Топпен жұмыс істеуді, жаңаша ойланады; 2. Нақтылық пен жүйелі оқуды, пікірлесуді үйренеді; Материалды өз бетінше меңгеруге «Ойтолғаныс» және «Попс формуласы» әдісін алдым. Себебі, оқушы «Попс формуласы» әдісі бойынша оқи отырып өзін-өзі бағалайды. Ал, оқығандарын ой елегінен өткізіп, жұпта, топта талқылау арқылы оқушылар арасында диалог орнайды және де қалай оқу керектігін үйренеді.Жаңа тақырыпты игеруде, тақырыпқа кластерлер, постер жасауды алып отырмын.Себебі, берілген тақырыпқа келетін ойды, фактілерді көрсету арқылы оқушы жаңа логикалық байланысты туғызады. Қиял мен интуицияға ерік береді.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: әдебиет

Күні:

Класы: 5 «А»

Сілтеме: нұсқаулық 41-49 бет; Блум 43-44 бет; оқулық  126-127  бет

Сабақтың тақырыбы:

М.Жұмабаев «Қысқы жолда», «Балалық шақ»

Негізгі мақсаттар:

- оқушыларды өз бетімен ізденуге бағыттау;

- топтық жұмысқа  жұмылдыру;

- өзін-өзі бағалауға немесе өзара бағалауға ынталандыру.

Оқыту нәтижелері:

Тақырыпты жан-жақты түсініп, талдайды, қолдана біледі, айшықтау құралдарын орнынды қолдана отырып салыстыра алады, сатылай кешендік талдау барысында өзіндік ойларын жинақтайды.

Сабақтың әдіс-тәсілі:

Топтық жұмыс, Блум таксономиясы, «Ой шақыру, мағынаны ажырату, ойтолғаныс»,шығармашылық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, маркер, оқулық, флипчарт, парақтар, бейне роликтер

Модульді кіріктіру

Сыни  тұрғысынан ойлау, АКТ, диалогті оқыту, бағалау.

 


Кезең

Мақсаты

Мұғалімнің іс -әрекеті


Оқушының  іс-әрекеті

Интеракция

Әдіс тәсілдер

уақыт



Білу

10-минут

Мақсаты:

өткен сабақ бойынша түсініктерін нақтылау


I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық ахуал тудыру

«Шаттық шеңберінде» бір –біріне тілек айту.

Мақал-мәтел арқылы топ бөліну.

Үй тапсырмасы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жатқа айту. Кофе таяқшасы

Ой қозғау: ақынның қыс өлеңінен қандай өздеріне ой түйдіңдер?Лездік сұрақтар (өтілген сабақты бекіту)

Қызығушылықты ояту

Қаңтардың 21-і

«М.Жұмабаев Кысқы жолда», «Балалық шақ»

М. Әуезовтің сөзі: «Мен қазақ жазушыларынан, әрине, Абайды сүйемін. Мағжан – культурасы зор ақын. Абай – ақылдың ақыны, ал Мағжан – ақынның ақыны, сондықтан біз Мағжаннан үйренуіміз керек». Абай атамыздан кейін табиғат лирикасында қалам тартқан ақын М. Жұмабаев.

Мұғалім сөзі.

1. Ақынның өмір сүрген кезеңі – ХХ ғасырдың басы немесе 1893 – 1938ж.
2. Туған жері Солтүстік Қазақстан облысы Булаев ауданы.
3. Әкесі Бекен болыс болған, Мағжанды 4 жасынан оқытқан.
4. Уфа қаласындағы Ғалия медресесінде білім алды.
5. Араб, парсы, түрік, орыс тілдерін жетік меңгерді.
6. Ол ақын болды, өлең шығарды, «Қазақ тілі», «Толқын», «Түркістан» т. б. өлеңдері, поэмалары бар. Табиғат лирикасы → «Жазғытұрым», «Жазғытұры», «Жазғы таң», «Күз», «Жаз келеді», «Күзді күні», «Қысқы жолда», «Жазғы жолда»

Өлеңді түсініп оқу

тақырыбы, идеясы, ақынның айтпақ ойы неде?

Сұрақ - жауап арқылы өлең мағынасы ашылады.
1. Жанрлық тұрғыда бұл қандай шығарма? (лирика – табиғат лирикасы)
2. Лирикалық қаһарман кім? (ақынның өзі, яғни ақын қыста жолда келе жатқан жолаушы)
3. Астына мінген аты қалай аталады? (Қаракөк)
4. Табиғатты ақын қалай суреттеген? (қысқы боран, желді күн, өте суық)

Топқа бөлінеді



«Шаттық» шеңберінде оқушылар бір –біріне сәттілік тілейді.



Сөздер айтады.

Сұрақтарға жауап береді.

Қыстың суреті мен ақынның өлеңін салыстыру.



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.




А Лездеме сұрақ

4 топқа 2 сұрақтан





Жеке

Диалогттік оқыту

Өзара ынтымақтас-тық және топпен жұмыс






10 минут



смайлк

Түсіну

6-минут








өлең мазмұнын түсіну






Глосариймен жұмыс


  • 1. Сар дала – кең, шетсіз дала
    2. Сорап – жалғыз ақ сүрлеу
    3. Желеді – жай жүреді
    4. Долдану – ашулану
    5. Екі иіні –
    6. Кебін – қайтыс болған адамға кигізетін киім немесе ақ мата




Топпен жұмыс

СТО  (миға шабуыл)

Диалогтік оқыту.

6 минут



Жұлдызша

мен




Қолдану

6 минут


Шығармашы

лық қабілеттерін дамыту










Венн диаграммасы

Осы шығарманы Абайдың «Қыс» өлеңімен салыстыру

1-топ

2-топ:

3-топ:

4-топ



Shape1


 Топпен жұмыс



Жеке

СТО

6 минут



2 жұлдыз

1 тілек

стикер

Талдау

8 минут




Теориялық білімдерін өмірмен байланысты

ра білу


Өлеңнің идеясы :

Тақырыбы: .

 Өлең құрылысын талдау.

Көркемдегіш тәсілдері:

Әр шумақтағы ой-толғаныс

1-шумақ-

2-ші шумақ-

3-ші шумақ-



Топпен жұмыс

Жеке




8 минут

 1 ұпаймен

Әр топ бағаланады

Жинақ

тау

7-минут


ІІІ. Ойтолғаныс

(видео көрсету)

Тапсырма

Попс формула

П- өз көзқарастарымыз

О- түсіндіреміз

П-дәлелдеп мысал келтіреміз

С- қорытынды пікір айтамыз

  1. Біздің ойымызша,..

  2. Себебі,..

  3. Мынадай фактілермен дәлелдейміз....

4.Қорытындыға келдік ...

үнтаспадан қаншалықты құнды екенін өз сөзімен дәлелдейді.

Shape2

топтық жұмыс

Оқушылар-

мен жұмыс.


7 минут



«Екі жұлдыз бір тілек»

Бағалау

8-минут



Бүгінгі сабақта алған білімдерін қорыту




Тапсырма

Ыстық орындық


  1. Эвристикалық тапсырмалар
    Сұрақтар:
    1) Қыста табиғат қалай өзгереді?
    2) Адамдар мен жан - жануарлардың тірлігі қалай болады?
    3) Қыста адамдар қалай киінеді?
    4) Өлеңдегі қыстың кейпінен нені аңғарамыз?

Бекіту сұрақтары:

Жеке жұмыс

Сергіту сәті.

8 минут

Қортынды

бағалары айтылып,күнделіктеріне баға қойылады.

Рефлек

сия

Кері байланыс

Бағдаршам

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің  қандай?

Қандай тәрбиелік ұғым алдыңдар?

Стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады.



Жеке жұмыс





2 минут



Орындауға берілген тапсырма

Өлеңнің мазмұны бойынша сурет, 1- бағандағы өлеңді жаттау






Саралау

Бағалау

Пәнаралық байланыс

Қабілеті төмен оқушыларға ЖАДА арқылы түрткі болу сұрақтарын қоямын, қабілеті жоғары оқушыларға тақырыпты өз бетінше дәлелдеуде тапсырмалар беремін.


Жетті

Талпынды

Сыныпта қауіпсіздік жағдайы жасалған, АКТ-мен байланыс: интерактивті тақта, проектор. Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері. Құндылықтардағы байланыс: сабаққа деген қызығушылығы артты, білім денгейі өсті, топтық жұмыс арқылы әлеуметтік ортамен байланысқа түсті, сабақтағы жаңа стратегиялар ынталандырушылығын арттырды.

Өлеңмен жұмыс жасай алады, құбылту түрлерін тиімді қолданады.

Өлеңнің идеясын біледі, кешендік талдауда

қиындық туады

Рефлексия: Сабақ мақсаты шынайы, қол жетімді, қойған мақсатқа жеттім. Оқушылар тақырыпты толықтай меңгерді, сыныпта көңілді психалогиялық ахуал орнады, сабақ жоспары тиімді жасалды деп ойлаймын, себебі қолданған стратегиялар оқушыларға қызықты және жаңа тақырыпты түсінуге тиімді болды. Өлеңмен жұмысқа уақыт тапшылығын байқадым, келесі сабақта өлеңмен жұмысқа уақытты көбірек қалдырамын.



































































































12 Қараша 2018
730
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі