Әліппе пәні
|
Бөлім: |
Әліппе |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Женіс А.М. |
|||||
|
Күні: |
14.10.2024ж. |
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: 6 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
36 – сабақ. Мм дыбысы және әрпі (Әліппе. Оқулық 40- бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастырукезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендейді 3.Көңіл -күйіміз қалай? 4.Ендеше сабағымызды бастайық? |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2.Кезекші оқушыларды түгендейді. 3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! 4.Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Керемет! |
ұйымдастыру |
||
|
Ұжым ережесі Алдыңғы білім 5 миут |
Ұжымдық жұмыс ережесі
Белсенділік танытып, жақсы бағааламыз! 36 – сабақ. «Зз дыбысы және әрпі» «Ой қозғау» әдісі. 1-қатар Құрамында З дыбысы бар сөздерді буынға бөледі 2-қатар Сол сөздерге дыбыстық талдау жасайды 3-қатар Сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды
|
Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! ТалпынІ |
ұжым
39-бет
|
||
|
Сабақтың басы 10 минут
Қызығушылығын ояту
|
«Сөз жұмбақ»
әдісі
Сөздер қандай әріптерден басталып тұр Ендеше бүгінгі өтетін әріп М дыбысы мен әрпі
Сынып жұмысы 37 – сабақ. Мм дыбысы және әрпі Сабақтың мақсаты:
«Дыбыстық талдау» әдісі
Мынау не? Бұл –алқап. Алқапта не өседі?Алқапта мақта өседі. Мақта қандай? Мақта ақ.
Бұл–алқап.Алқапта мақта өседі.Мақта ақ.
Дескриптор
|
Маса Маймыл Мысық Мектеп Моншақ М
Күн ретін айтады
Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді
«Бұл –алқап. Алқапта мақта өседі. Мақта ақ». Әңгіме құрамындағы сөйлемдер санын анықтайды.( 3 сөйлем ) «Мақта ақ»сөйлемінде неше сөз бар екенін анықтайды.( 2 сөйлем ) Өтілетін жаңа дыбысы бар «Мақта» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: екі буынды сөз.
|
Қолдау Жарайсыңдар! балалар. Қолдаудықажетететін оқушыларғакөмекберу.
|
Кеспе әріп
Оқулық 40– бет Мақта
|
||
|
Сабақтың ортасы
Т 10 минут Ұжымдық жұмыс
жеке жұмыс 10 минут |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым; «Дыбыстық жинақтау» әдісі
Дескриптор
2 – тапсырма Жеке жұмыс Жазылым; «Көркем жазу» әдісі Оқулықтағы «М» әрпінің таңбалануына назар аудару. «М»әрпін тақтаға жазып көрсету. «М»әрпін ауада жазып көрсету. Дескриптор
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмекберу.
Белсенді оқушыларды бағалау жарайсың керемет талпын
|
Оқулық 40 бет
40 бет
Дәптер |
||
|
Сабақтың Соңы 3 минут Бекіту
ұ |
Сабақты бекіту және саралау
1 деңгей: Берілген дыбыстық сызбаға сюжетті суреттегі қай кейіпкер атауы сәйкес келеді?Анықтау. 2 деңгей: «М» дыбысы сөздің қай бөлігінде (басында,ортасында, соңында) орналасқан? Анықтау.Сөзді буынға бөлу. 3 деңгей: Сюжетті сурет бойынша ертегіні айт. |
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.
1 деңгейдегі оқушылар дыбыстық сызбаны суретпен сәйкестендіреді: Мақта қыз,мысық. 2 деңгейдег іоқушылар сөздегі М дыбысының орнын анықтайды.Сөзді буынға бөледі. 3 деңгейдегі оқушылар сюжетті сурет бойынша ертегіні айтады |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! ТалпынІ |
Оқулық 40 бет
|
||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия «Не білдім» Не білдім Не білуім керек Қолдана аламын |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді |
Қ.Б. Жарайсың! |
«Не білдім»
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мм дыбысы және әрпі
Мм дыбысы және әрпі
Әліппе пәні
|
Бөлім: |
Әліппе |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Женіс А.М. |
|||||
|
Күні: |
14.10.2024ж. |
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: 6 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
36 – сабақ. Мм дыбысы және әрпі (Әліппе. Оқулық 40- бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану; 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастырукезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендейді 3.Көңіл -күйіміз қалай? 4.Ендеше сабағымызды бастайық? |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2.Кезекші оқушыларды түгендейді. 3.Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! 4.Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Керемет! |
ұйымдастыру |
||
|
Ұжым ережесі Алдыңғы білім 5 миут |
Ұжымдық жұмыс ережесі
Белсенділік танытып, жақсы бағааламыз! 36 – сабақ. «Зз дыбысы және әрпі» «Ой қозғау» әдісі. 1-қатар Құрамында З дыбысы бар сөздерді буынға бөледі 2-қатар Сол сөздерге дыбыстық талдау жасайды 3-қатар Сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды
|
Ұжымдық жұмыс ережесін сақтайды
|
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! ТалпынІ |
ұжым
39-бет
|
||
|
Сабақтың басы 10 минут
Қызығушылығын ояту
|
«Сөз жұмбақ»
әдісі
Сөздер қандай әріптерден басталып тұр Ендеше бүгінгі өтетін әріп М дыбысы мен әрпі
Сынып жұмысы 37 – сабақ. Мм дыбысы және әрпі Сабақтың мақсаты:
«Дыбыстық талдау» әдісі
Мынау не? Бұл –алқап. Алқапта не өседі?Алқапта мақта өседі. Мақта қандай? Мақта ақ.
Бұл–алқап.Алқапта мақта өседі.Мақта ақ.
Дескриптор
|
Маса Маймыл Мысық Мектеп Моншақ М
Күн ретін айтады
Оқушылар жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатын меңгереді
«Бұл –алқап. Алқапта мақта өседі. Мақта ақ». Әңгіме құрамындағы сөйлемдер санын анықтайды.( 3 сөйлем ) «Мақта ақ»сөйлемінде неше сөз бар екенін анықтайды.( 2 сөйлем ) Өтілетін жаңа дыбысы бар «Мақта» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: екі буынды сөз.
|
Қолдау Жарайсыңдар! балалар. Қолдаудықажетететін оқушыларғакөмекберу.
|
Кеспе әріп
Оқулық 40– бет Мақта
|
||
|
Сабақтың ортасы
Т 10 минут Ұжымдық жұмыс
жеке жұмыс 10 минут |
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым; «Дыбыстық жинақтау» әдісі
Дескриптор
2 – тапсырма Жеке жұмыс Жазылым; «Көркем жазу» әдісі Оқулықтағы «М» әрпінің таңбалануына назар аудару. «М»әрпін тақтаға жазып көрсету. «М»әрпін ауада жазып көрсету. Дескриптор
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмекберу.
Белсенді оқушыларды бағалау жарайсың керемет талпын
|
Оқулық 40 бет
40 бет
Дәптер |
||
|
Сабақтың Соңы 3 минут Бекіту
ұ |
Сабақты бекіту және саралау
1 деңгей: Берілген дыбыстық сызбаға сюжетті суреттегі қай кейіпкер атауы сәйкес келеді?Анықтау. 2 деңгей: «М» дыбысы сөздің қай бөлігінде (басында,ортасында, соңында) орналасқан? Анықтау.Сөзді буынға бөлу. 3 деңгей: Сюжетті сурет бойынша ертегіні айт. |
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.
1 деңгейдегі оқушылар дыбыстық сызбаны суретпен сәйкестендіреді: Мақта қыз,мысық. 2 деңгейдег іоқушылар сөздегі М дыбысының орнын анықтайды.Сөзді буынға бөледі. 3 деңгейдегі оқушылар сюжетті сурет бойынша ертегіні айтады |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдіс Жарайсың! Жақсы! ТалпынІ |
Оқулық 40 бет
|
||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия «Не білдім» Не білдім Не білуім керек Қолдана аламын |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін саусақтар арқылы әңгімелейді |
Қ.Б. Жарайсың! |
«Не білдім»
|
||
шағым қалдыра аласыз





















