Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
М.Мағауин “Шақан-Шері”романындағы кейіпкерлер бейнесі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
ІІІ бөлім. Аңызбен өрілген көркем сөз |
Педагогтің аты-жөні: |
Акшалова Индира Бакытовна |
Күні: |
25.01.2023 жыл |
Сыныбы: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мағауин “Шақан-Шері”романындағы кейіпкерлер бейнесі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен талдау |
Сабақтың мақсаты: |
|
Бағалау критерийлері |
|
Құндылықтарға баулу: |
Отбасы, Отан, тұлғаның қоғаммен байланысы; Экологиялық тәрбие. Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/okushyilarga/49554/құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||
Сабақ-тың басы Қызы-ғушы-лықты ояту 7 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Жарық» әдісі арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрау «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы романның мазмұнын сұрау. |
3 топқа бөлінеді. І топ – «Әке» ІІ топ «Ана» ІІІ топ «Жолбарыс» Сиқырлы таяқшадан есімі шыққан оқушы үй тапсырмасын айтады. |
Барлық тапсырмалар «Фри» әдісі арқылы бағаланады.
Дескриптор: 1. Өз ойын еркін әрі дәлелді жеткізеді. 2.Шығарма желісін ретімен баяндайды. Жалпы -2 балл |
|
||||||||||||||||
Жаңа сабақ-қа кіріспе |
«Алты неліктен?» әдісі арқылы тақырыпқа қызығушылығын арттыру мақсатындағы сұрақтар беріледі.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
1-тапсырма. М.Мағауин “Шақан-Шері” романындағы кейіпкерлерді топтастыру. |
«Алты неліктен?» әдісі арқылы жеке жұмыс жасау 1.Неліктен шығарма «Шақан-Шері» деп аталады? 2.Неліктен Шақан жолбарысқа айналады? 3.Неліктен қазақ даласында жолбарыстар жойылып кеткен? 4.Неліктен соңғы жолбарыс 1940 жылы өлтірілген деген ақпарат берілген? 5.Неліктен романды «Көксерек» әңгімесімен мазмұндас дейміз? 6.Неліктен Шақанды «Шерлі Шақан» деп атады?
Топтастыру сызбасын толтырады. |
Дескриптор: 1.Сұрақтарға толық жауап береді Жалпы – 1 балл Дескриптор: 1 . Романның кейіпкерле-рін жазады. Жалпы – 1 балл |
10-сынып оқулы-ғы, жұмыс дәптері Презентация |
||||||||||||||||
Мағы-наны тану
|
2-тапсырма. «Кейіпкер портреті» әдісі ТЖ І топ. Әке бейнесі ІІ топ. Ана бейнесі ІІІ топ. Жолбарыс бейнесі |
|
Дескриптор: -кейіпкер мінезі мен портретін ашады; -іс-әрекетін, себебін анықтайды. Жалпы- 2 балл |
|
||||||||||||||||
|
3-тапсырма. ЖЖ «РАФТ» стратегиясын қолданып, ой толғаныс жазыңдар.
|
|
Дескриптор: - рөлді таңдап, тақырып бойынша жұмыс жазады. -өз ойын білдіреді.
Жалпы -2 балл |
Презен-тация. |
||||||||||||||||
Сабақ-ты бекіту |
Өтілген тақырып бойынша тест тапсырмасы беріледі.
«Socrative» |
«Socrative» платформасымен жұмыс. 1.«Шақан-Шері» романы қанша тараудан тұрады? А 5 Ә 3 Б 4 2. «Шері» сөзінің мағынасы? А жолбарыс перісі Ә шерлі Б түз тағысы 3.Не себепті Шақан өзін өлген адамға теңейді? А есінен адасқандықтан Ә жолбарыс шөнжіктерін аяусыз өлтіргендіктен Б отбасын жолбарыстан арашалап ала алмағандықтан 4.«Әппақ , өткір сойдақ тісі жарқырап тұр. Қарсы алдынан қарағанда адам шошырлық. Әйтсе де құбыжық емес, өзгеше тұрпатты пенде» -деп автор қай кейіпкерді суреттеп тұр? А төрені Ә жолбарысты Б Шақанды 5.Роман кейіпкерлерін белгіле. А Шақан, жолбарыс, Сәмен,Ажар Ә Шақан, Ажар, қасқыр, төре Б Шақан, Сәмен, Көксерек, жолбарыс 6.Роман қандай оқиғамен басталады? А жолбарыспен арпалыс Ә Шақан образын суреттеу Б Жетісу өңірін мекендеген жолбарыстар жайлы
|
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді.
Жалпы -2 балл
|
10-сынып оқулы-ғы, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
Табиғат пен адамның біртұтастығы туралы ойланыңыз. Адамзат өзінің кесірінен табиғаттан жоғалтқанын қалайша орнына келтіре алады деген ойдың төңірегінде ізденіп, презентация дайындаңыз.
|
|
|
||||||||||||||||
|
450 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |