Материалдар / М.Мақатаев "Аққулар ұйқтағанда" поэмасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

М.Мақатаев "Аққулар ұйқтағанда" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Аққулар ұйқтағанда поэмасы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Сәуір 2024
170
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


  Сабақтың тақырыбы: М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы

Бөлім:


Махаббат және абырой

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты(бар болса)

Акимхан Аружан Ерболқызы

Күні

7.02.2024

Сынып: 8 «А»

Қатысушылардың саны:12

Қатыспағандар саны:1


Сабақтың тақырыбы:

М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; А/И2. Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындайды: Поэманың мазмұнын түсініп, тақырыбын анықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындайды:Идеясын анықтап,сюжетін талдайды

Кейбір оқушылар орындайды: Поэмадағы сын-пікірлерді талдай отыра, өзіндік сыни пікір құрастырып жазады


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі /уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут





Үй тапсырмасы 10 минут

Сәлемдесу.

Қызығушылықты ояту.

Сынып ахуалын «Комплименттер бұрқасыны» атты ширатумен бастаймыз



Үйге берілген креативті тапсырмаларды сұрау


Топқа бөлу

1 топ- ана;

2 топ- аққу

Берілген жүрек стикерлер арқылы бір-біріне жылы лебіздер айту





Жұптасқан оқушылар орындап келген тапсырмаларды қорғау

Критериалды бағалау







ҚБ. «Бес саусақ»


Стикерлер








Презентация,плакат,маркер

Сабақтың ортасы:

5 минут





















5 минут




























5 минут























5 минут















5 минут

Ой қозғау.

1. Мұқағалидың азан шақырып қойған аты кім? - Мұқаметқали

2. Мұқағалидың әкесінің аты? - Сүлеймен

3. Ақын қай жылы дүниеге келді?- 1931ж. 9 ақпан

4. Ақынның туған жері?– Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қарасаз ауылы

5. Ақынның әжесінің аты? - Тиын

6. Ақынның атасының аты? Мақатай

Пікірталас.

«Аққу» - жақтаушы топ:

Аққуды атуға болады.

\Баласын өлімнен сақтап қалу үшін атады.

Аққу - махаббаттың белгісі, ана мен бала арасындағы махаббаттан артық махаббат жоқ.

Ананың балаға деген махаббаты өте күшті.

Егер сол кезде аққуды атпағанда өзін өмір бақи кінәлап өтер еді.

«Ана» - даттаушы топ:

Аққуды атуға болмайды.

Аққу - киелі құс, сұлулықтың, пәктіктің белгісі.

Аққу – табиғаттың жаратылысы, бірақ өмір сүруге тиіс.

Аққу – махаббат белгісі, махаббатты қорлауға болмайды.

Аққуды атпа, махаббатты сатпа” деген дана сөз бар.


Дәптермен жұмыс.

Композициялық құрылымына талдау.


Оқиғаның басталуы: Жетімкөлдің тамаша сұлу табиғаты.

Оқиғаның байланысуы: Жетімкөлге аққулардың келуі.

Оқиғаның дамуы: ауру бала мен ананың шарасыздығы.

Оқиғаның шиеленісуі: Сорлы ананың мылтығымен көлге келуі.

Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуларды атуы.

Оқиғаның шешімі: Баланың өлуі. Жетімкөлге аққулардың қайта айналып келмеуі.


Егер мен автор болсам...

Оқушыларды автордың орнына қойып шығарманың қай жеріне өзгертулер енгізетінін сұрайды











Шығармашылық тапсырма.

1-ші топ: Оқ тиген аққудың мүшкіл халін суреттеген жерін мәнерлеп оқу;

2-ші топ: Аққуды атқан ананың образына кіріп өлең оқу.


Сұрақтарға жауап беру арқылы тәттілер ұтып алу





















Әр оқушы өз ойларын ортаға салып, ананың аққуды атқаны қаншалықты дұрыс тақырыбында пікір таластырады























Дескриптор - поэманы оқиды;

-мазмұнын түсінеді; - поэмадан оқиғаның басын, дамуын, шарықтау шегін, шиленісуін, шешімін анықтайды;

-тапқан дәлелдерді талдап, саралайды.














Автордың орнын өздерін елестете отыру арқылы, ұнамаған тұстарына өзгеріс енгізу











Поэмадан үзіндіні образға кіріп, мәнермен оқу.

ҚБ. 1 сұрақ, 1 тәтті






























































ҚБ. Жапон әдісі

«О» таңдану;

«М» орташа;

Үнсіздік- үнамады










Интерактивті тақта






















Оқулық







250 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!