|
Бөлім: Махаббат және абырой |
Пән: қазақ әдебиеті Мектеп: «Қоянбай орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: 13.02.25 ж. |
Мұғалім:Байгалиева А.Н. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны:8 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1. 1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы: шығарманы түсініп оқып, мазмұнын айту. Басым бөлігі: шығарманы толық талдап, сюжеттік желілерін анықтау. Кейбірі: шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. (6-құндылық) |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Биология, география, музыка |
||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнебаян |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пән лексикасы және терминология:Жетімкөл, аққу, айдын |
||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы
30 мин.
Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Шаттық шеңбері: есімдерінің алғашқы әріпінен басталатын өз бойларындағы жақсы қасиетті айту. Топқа болу: Ана,аққу Үй тапсырмасын «Сұрақ –жауап» әдісі арқылы сұрау 1 «Ана»
тобына: Дескриптор: Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. ҚБ «Қолдау сөздер» Сабақтың мақсатымен таныстыру І. Қызығушылықты ояту . «Сурет сұрағы» әдісі
Аққу ненің символы? Аққудың рең әсемдігін білдіретін сөз? Егер де бұл сурет ән/музыка үшін арнайы салынса, оның атауы қандай болар еді? Аққу ненің символы? Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. І Экспозиция – көркем шығармада оқиға дамып өрістейтін орынды, сол оқиғаға қатысатын кейіпкерді сипаттап, алғаш окушыға таныстыру. Экспозиция негізгі оқиға желісіне, сюжетке тікелейбайланысты болмай, өз алдына окшаулау тұрады. Ол оқиғаның басталуы емес, тек қана оны неғұрлым айқын, анык түсініп-білуге кажетті дерек, суреттемелер. 1-тапсырма. І топ: «Оқиға тауы» әдісі бойынша шығарманы сюжеттік композициялық құрылымына талдау жасау. Оқиғаның басталуы: ............................... Оқиғаның дамуы: ..................................... Оқиғаның шарықтау шегі: ................................. Оқиғаның шешімі: .................................... Дескриптор:
ІІ топ: Шығармаға сатылай кешенді талдау жасау. Шығарманың аты: Авторы: Жанр түрі: Тақырыбы: Идеясы: Оқиға орын алған жер: Кейіпкерлер: Тәрбиелік мәні: Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі Сергергту сәті «Кубик» әдісі /Ана туралы, аққу туралы мақалдар айту./ 2-тапсырма. «Синквейн» әдісі арқылы күйді тыңдап отырып, «Ана», «Аққу» сөзіне әр топ бес жолды өлең құрастырады. Сұлулықты жанымен сүйген Мұқағали ақынның аса құрметтеген адамының бірі – сазгер Нұрғиса Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдайық. https://www.youtube.com/watch?v=FAoXUfRPJUU Дескриптор:
күйдің сазымен «Синквейн» әдісі арқылы күйді тыңдап отырып, «Ана», «Аққу» сөзіне әр топ бес жолды өлең құрастырады. ҚБ «Шапалақ» 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс. Берілген өлең жолдарының мағынасын түсіндіріп айты, жазу.
Дескриптор:
ҚБ «Қолдау сөздер» Рефлексия: Бүгін сабақта ұнаған бір ақпарат ұнамаған бір ақпарат
Үйге тапсырма беру. «Аққу – көлдің еркесі» деген тақырыпта эссе жазып келу |
Шаттық шеңберге тұрып, көңілді психологиялық ахуал қалыптастырады
Оқушылар сабақ тақырыбын анықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Шығарма экспозициясымен эпилогын анықтайды; Сюжеттік желідегі ретіне орналастырады.
Шығарманың тақырыбын анықтайды Шығарманың идеясын көрсетеді.
«Кубик» әдісі Күйді тыңдайды; күйдің сазымен берілген сөздерге әр топ бес жолды өлең құрастырады.
өлең жолдарының мағынасын түсіндіріп жазып, айтады.
Эссе жазып келеді |
ҚБ «Бас бармақ» әдісі
ҚБ «Бағдаршам» әдісі
ҚБ «Шапалақ»
ҚБ «Қолдау сөздер»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
https://www.youtube.com/watch?v=FAoXUfRPJUU
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы
|
Бөлім: Махаббат және абырой |
Пән: қазақ әдебиеті Мектеп: «Қоянбай орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: 13.02.25 ж. |
Мұғалім:Байгалиева А.Н. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны:8 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1. 1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы: шығарманы түсініп оқып, мазмұнын айту. Басым бөлігі: шығарманы толық талдап, сюжеттік желілерін анықтау. Кейбірі: шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. (6-құндылық) |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Биология, география, музыка |
||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнебаян |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пән лексикасы және терминология:Жетімкөл, аққу, айдын |
||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. |
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы
30 мин.
Сабақтың соңы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару. Шаттық шеңбері: есімдерінің алғашқы әріпінен басталатын өз бойларындағы жақсы қасиетті айту. Топқа болу: Ана,аққу Үй тапсырмасын «Сұрақ –жауап» әдісі арқылы сұрау 1 «Ана»
тобына: Дескриптор: Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. ҚБ «Қолдау сөздер» Сабақтың мақсатымен таныстыру І. Қызығушылықты ояту . «Сурет сұрағы» әдісі
Аққу ненің символы? Аққудың рең әсемдігін білдіретін сөз? Егер де бұл сурет ән/музыка үшін арнайы салынса, оның атауы қандай болар еді? Аққу ненің символы? Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. І Экспозиция – көркем шығармада оқиға дамып өрістейтін орынды, сол оқиғаға қатысатын кейіпкерді сипаттап, алғаш окушыға таныстыру. Экспозиция негізгі оқиға желісіне, сюжетке тікелейбайланысты болмай, өз алдына окшаулау тұрады. Ол оқиғаның басталуы емес, тек қана оны неғұрлым айқын, анык түсініп-білуге кажетті дерек, суреттемелер. 1-тапсырма. І топ: «Оқиға тауы» әдісі бойынша шығарманы сюжеттік композициялық құрылымына талдау жасау. Оқиғаның басталуы: ............................... Оқиғаның дамуы: ..................................... Оқиғаның шарықтау шегі: ................................. Оқиғаның шешімі: .................................... Дескриптор:
ІІ топ: Шығармаға сатылай кешенді талдау жасау. Шығарманың аты: Авторы: Жанр түрі: Тақырыбы: Идеясы: Оқиға орын алған жер: Кейіпкерлер: Тәрбиелік мәні: Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі Сергергту сәті «Кубик» әдісі /Ана туралы, аққу туралы мақалдар айту./ 2-тапсырма. «Синквейн» әдісі арқылы күйді тыңдап отырып, «Ана», «Аққу» сөзіне әр топ бес жолды өлең құрастырады. Сұлулықты жанымен сүйген Мұқағали ақынның аса құрметтеген адамының бірі – сазгер Нұрғиса Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдайық. https://www.youtube.com/watch?v=FAoXUfRPJUU Дескриптор:
күйдің сазымен «Синквейн» әдісі арқылы күйді тыңдап отырып, «Ана», «Аққу» сөзіне әр топ бес жолды өлең құрастырады. ҚБ «Шапалақ» 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс. Берілген өлең жолдарының мағынасын түсіндіріп айты, жазу.
Дескриптор:
ҚБ «Қолдау сөздер» Рефлексия: Бүгін сабақта ұнаған бір ақпарат ұнамаған бір ақпарат
Үйге тапсырма беру. «Аққу – көлдің еркесі» деген тақырыпта эссе жазып келу |
Шаттық шеңберге тұрып, көңілді психологиялық ахуал қалыптастырады
Оқушылар сабақ тақырыбын анықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Шығарма экспозициясымен эпилогын анықтайды; Сюжеттік желідегі ретіне орналастырады.
Шығарманың тақырыбын анықтайды Шығарманың идеясын көрсетеді.
«Кубик» әдісі Күйді тыңдайды; күйдің сазымен берілген сөздерге әр топ бес жолды өлең құрастырады.
өлең жолдарының мағынасын түсіндіріп жазып, айтады.
Эссе жазып келеді |
ҚБ «Бас бармақ» әдісі
ҚБ «Бағдаршам» әдісі
ҚБ «Шапалақ»
ҚБ «Қолдау сөздер»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
https://www.youtube.com/watch?v=FAoXUfRPJUU
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















