Мектеп
Мұғалім
|
Маңғыстау
ауданы
Жыңғылды
ауылы
С. Нұрниязұлы атындағы
мектеп-интернат
Телемгенова Алма
Оразовна
|
Күні
Сынып
|
Қатысқаны:
Қатыспағаны:
|
17
0
|
Ұзак мерзімді жоспардың
бөлімі
Тақырып
|
3-бөлім Махаббат және
абырой
М Мақатаев «Аққулар
ұйықтағанда» поэмасы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.4.1
8-сынып
1.Түсіну және жауап
беру
4.Шығарма үзінділерімен
жұмыс
1. Көркем шығармалардан алған
үзінділерді өз көзкарасын дәлелдеу үшін орынды
қолдану
|
Сабак
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай
алады
|
Бағалау
критерийі
|
-поэманың мазмұнын
түсінеді
-поэманың үзінділерін өз
көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді
-топтан өз ойларын,
көзқарастарын қорғай алады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу,түсіну
Қолдану
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығының
білім стандартына негізделген азаматтық жауапкершілік, құрмет
құндылықтарын саралау тапсырмалары арқылы оқушы бойына
дарытады.
|
Тілдік
мақсаты
|
Оқушылар орындай алады:
оқылым-айтылым жүреді.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер
-
Сызат-жарық
түсу,қомағай-ашқарақ,шарасыздан-амалсыздан,қатыгез-қатал,
мейірімсіз,аракідік-арасында,адуынды-долы,қаныпезер-қанішер
-
бұзық,тәуіп-бақсы,балгер
сөздерін мұғалім көмегімен түсінеді.
Диалог қүруға шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер.
-
Ана әрекеті дұрыс
па?
-
Меніңше,..
-
Менің
байқауымша,..
Менің түсінігім
бойынша,..
|
Пәнаралық
байланыс
|
Экологиямен,музыкамен байланысады.Себебі табиғат ананы
сақтай отырып,туган жерді қадірлеуге, қоршаған ортаны қорғай білуге
тәрбиелейді.Сүгірдің «Аққу» күйін тындату арқылы музыка пәнімен
байланыстырамын.
|
Алдыңғы
оқу
|
Табиғат,ана туралы қандай
мақал-мәтелдер білесіндер?
1.Аққу көлін
аңсайды.
Адам туган жерін
аңсайды.
2.Аққуды атпа, досыңды
сатпа
3.Аққу құстың
төресі.
4.Адамның табиғатсыз күні
жоқ,
Табиғаттың оны айтар тілі
жоқ.
5.Аққу жүзсе, су
сұлу.
|
Сабақтын жоспарланған
кезендері
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурс
|
Басы 10
минут
2
мин.
3
мин.
3
мин.
2мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
1.Амандасу.
2.Кезекші арқылы сыныпты
түгендеу.
Топқа
бөлу
1-топ: «Аққу»
тобы
2-топ: «Кие»
тобы
3-топ: «Қасиет»
тобы
Ширату
Сұрақтар:
( Сабақ тақырыбы анықталады.
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы)
Дескриптор
Кері
байланыс
Оқу мақсатымен
танысу.
Интербелсенді тақта арқылы
оқушыларға сабақтың тақырыбы,оқу мақсаты
таныстырылады.
|
Сөздер жазылған қима
қағаздар
|
Ортасы 25
мин.
5
мин.
5
мин.
-
мин.
|
1.Жеке
жұмыс.
Бағалау
критерийі:
-поэманың мазмұнын
түсінеді
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді
Ойлау дағдыларының
деңгейі: Білу,
түсіну.
Тапсырма. Бейнероликтен поэмадан
үзіндіні тыңдаңыз. Түйген ойыңызға өз көзкарасыңызбен үзіндіден
дәлел келтіріңіз.
Дескриптор
Дескриптор арқылы
мұғалімнің өзі тексереді. Толық орындағанға жасыл, талпынғанға
қызыл түс беремін.
Кері
байланыс
2.
«Данышпан
үкілер». Топтық
жұмыс.
Бағалау
критерийі:
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді
Ойлау дағдыларының
деңгейі:
қолдану.
Тапсырма: Зерттеу
дағдыларын дамытудың алты қадамы:
1-қадам:Оқу
«Суреттер сөйлейді»
әдісі Қорапшадан поэманың үзінділері
бойынша алдын ала салынган суреттердің біреуін тандап алыңыз. Сол
суретке тақырып қоя отырып,сурет бойынша мазмұнын айтыңыз (суреттер
поэманың үш бөлімі бойынша салынған).
Дескриптор
-шығарма желісіне байланысты
сурет таңдайды
-суретке тақырып қоя
алады
-сурет бойынша мазмұнын
айтады
-поэманың желісін
түсінеді.
Дескрипторды топ басшысына
беремін. +,- арқылы белгілетемін.
Кері
байланыс «Екі жұлдыз, бір
тілек»
3.Бағалау
критерийі:
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді.
Ойлау дағдыларының
деңгейі:
қолдану.
Тапсырма: Зерттеу
дағдыларын дамытудың алты қадамы:
2-қадам:
Анықтау
«Веер» әдісі
. Қағазды веер пішінінде бүктеп,
бірінші оқушы кейіпкерлерді, екінші оқушы іс-әркеттері мен адами
қасиеттерін өз көзқарастары бойынша анықтап
жазады.
Кейіпкерлер
|
Іс-әрекеттері мен адами
қасиеттерін өз көзқараста -рыңыз бойынша анықтап
жазыңыз
|
Ана
Әке
Тәуіп
шал
Жылқышы
|
|
Дескриптор
Дескриптор арқылы мұғалім
өзі тексереді. Толық орындағанға ! белгісін, талпынғанға ? белгісін
белгілеймін.
Кері
байланыс «Ауызша»
4.Бағалау
критерийі:
-поэманың мазмұнын
түсінеді;
-поэманың үзінділерін өз
көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады.
Ойлау дағдыларының
деңгейі: қолдану
Тапсырма: Зерттеу
дағдыларын дамытудың алты қадамы:
3-қадам:
Қолдану
«Бір ауыз сөз»
әдісі
Берілген сөзге сәйкес мәтіннен
өлең жолын табыңыз.
|
yandex.kz
https://www.youtube.
com/watch?v=wIUyf_7yN4w
8-сынып қазақ әдебиеті
оқулығы
«Атамұра» баспасы 2018
ж
А.С.Ақтанова
А.Қ.Жүндібаева
Л.К.Жұмекенова
.
|
-
мин.
2
мин.
-
мин.
1
мин.
|
Сөздер
|
Өлең
жолы
|
Ғасыр
|
|
Қарабет
|
|
Тарақ
|
|
Перзент
|
|
Оятып
|
|
Ырым
|
|
Жаралы
аққу
|
|
Дескриптор
-берілген сөздердің мағынасын
түсінеді;
-мәтіннен таба
алады.
Сөздерді үзінділермен
байланыстыра алады.
Декрипторды топ басшысы
белгілейді. +,- белгісін қойып шығады.
Кері байланыс топ
бағалауы
5.Бағалау
критерийі:
-поэманың мазмұнын
түсінеді
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді
Ойлау дағдысының
деңгейі:
Қолдану
Зерттеу дағдыларын
дамытудың алты қадамы:
4-қадам:
Жинақтау.
«Күту уақыты»
әдісі
АКТ-ны қолдана отырып, ырым,
салт-дәстүр туралы мәлімет жинақтаңыз.
Дескриптор
-АКТ-ны қолдана
алады;
-мәлімет
жинақтайды.
Дескрипторға қарап мәлімет
жинаған білім алушыларды мұғалім өзі
белгілейді.
Кері
байланыс «Бағдаршам»
6. Бағалау
критерийі:
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді.
Ойлау дағдысының
деңгейі:
Қолдану.
Зерттеу дағдыларын
дамытудың алты қадамы:
5-қадам:
Салыстыру
Тапсырма Аққудың басқа құстардан
өзіндік ерекшелігін, қасиетін, киелі құс екенін Венн диаграммасы
арқылы салыстырыңыз.
Аққу
Бүркіт
Дескриптор:
-мазмұнын
біледі,
- құстарды
ажыратады;
-салыстыра
алады.
Дескриптордан топ басшысы
+,- белгісі арқылы
белгілейді.
7.Бағалау
критеийі:
-поэманың мазмұнын
түсінеді
-өз көзқарасын шығарма
үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы
дәлелдейді
Ойлау дағдыларының деңгейі:
Қолдану.
Зерттеу дағдыларын
дамытудың алты қадамы:
6-қадам:Қорытындылау
«Жылдам дебат» әдісі арқылы
пікірталас жүргізіңіздер.
Дескриптор:
-ойын жүйелі
жеткізеді;
-проблемалық сұраққа дәлелді
жауап береді;
-өз көзқарасын
дәлелдейді.
Дескриптор арқылы өз-өзін
белгілеу.
Кері
байланыс. Ауызша.
Сергіту сәті «Ая мен Әли
әрекетін қайталау»
|
Венн диаграммасы сызылған
парақ
BALAPAN.KZ
|
Соңы
4
мин.
|
Рефлексия «Бес саусақ»
әдісі
|
|
1
мин
|
Кері
байланыс
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Capaлау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс-
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементі)
|
Саралап оқыту әрбір оқушының
жеке қажеттіліктеріне сәйкес тапсырма мен нұсқауларды,
материал мен әдіс- тәсілдерді іріктеп қолдану үдерісі, оқушыларды
оқуға ынталандыруға , шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
дағдыларын дамытуға септігін тигізеді.
Мен қысқа мерзімді сабақ
жоспарын дайындау барысында М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда»
поэмасын«Данышпан үкілер » әдісі арқылы зерттеу дағдыларын
дамытудың алты қадамы бойынша саралауға
тоқталдым.
1-қадам:Оқу
«Суреттер сөйлейді»
әдісі Қорапшадан поэманың үзінділері
бойынша алдын ала салынган суреттердің біреуін тандап алып, сол
суретке тақырып қоя отырып,сурет бойынша мазмұнын
айтады.
2-қадам:
Анықтау
«Веер» әдісі
. Қағазды веер пішінінде бүктеп,
бірінші оқушы кейіпкерлерді, екінші оқушы іс-әркеттері мен адами
қасиеттерін өз көзқарастары бойынша анықтап
жазады.
3-қадам:
Қолдану
«Бір ауыз сөз»
әдісі
Берілген сөзге сәйкес мәтіннен
өлең жолын табады.
4-қадам:Жинақтау
«Күту уақыты»
әдісі
АКТ-ны қолдана отырып, ырым,
салт-дәстүр туралы мәлімет жинақтайды.
5-қадам:
Салыстыру Аққудың басқа құстардан
өзіндік ерекшелігін, қасиетін, киелі құс екенін Венн диаграммасы
арқылы салыстырады.
6-қадам:Қорытындылау
«Еркін жазба» әдісі арқылы
әдеби эссе жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау бағаның
нақты бір оқушыға,онын білім мазмүнын меңгерудегі кемшіліктерін
анықтауға және өзіндік орнын барынша тиімді толықтыруга
бағытталады.
Қалыптастырушы -бағалау
оқушылардын оқу және оқыту үдерісін бағалау. Оқушылардың оқуға
деген ынтасын арттыру үшін, уәж тудыру үшін қалыптастырушы
бағалаудың алатын орны зор. Сабақ барысында оқушылардың білім
деңгейін көтеруге, сабаққа деген қызығушылығын арттыруға «Екі
жұлдыз,бір тілек» әдісін тиімді деп
таптым.
Әрбір тапсырма сайын оқушыға
ерекше ұнаған 2 жетістігін және бір ұсыныс білдіру арқылы
бағаладым. Ал жалпы топты бағалауға «Бағдаршам» әдісін пайдаландым.
Әр топқа бағдаршам түстерін үлестіріп беру арқылы бірін-бірі сол
түстер арқылы бағалайды.
|
Оқу мақсатыма жету үшін
сабағымды экологиямен,музыкамен байланыстырдым.Себебі табиғат ананы
сақтай отырып,туган жерді қадірлеуге, қоршаған ортаны қорғай білуге
тәрбиелейді.Сүгірдің «Аққу» күйін тындату арқылы музыка пәнімен
байланыстырдым. Ресурс көздерінің талапқа сай болуын қадағалап,
оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру
үшін «Ая мен Әли әрекетін
қайталау» сергіту сәтін
пайдаландым.
Саралау тапсырмасы кезінде
АКТ-ны пайдалану арқылы тапсырма орындалды. Сондықтан АКТ-ны
пайдалану қауіпсіздік ережелерін сақтауды еске салып
отырдым.
Сабақ кезінде «Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы»
құндылығының білім стандартына негізделген азаматтық жауапкершілік,
құрмет құндылықтарын саралау тапсырмалары арқылы әр оқушы сол
қасиеттерді өз бойына дарытты.
|
Рефлексия
|
Өз сабағыңызды талдау үшін
осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма? (Тапсырмалар сәйкес болды
ма)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім және неге?
|
8-сыныптың қазақ әдебиеті пәні
бойынша алынған М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы бойынша
сабағымның мақсаттары мен міндеттері орындалды. Себебі сабақ
мақсатына сай оқушы қажеттіліктерін ескере отырып, саралау
тапсырмаларын дайындадым. Нәтижесінде поэманы барлық оқушылар
меңгеріп шықты.
Сабақ барысында қолданылған
тиімді әдістер арқылы мысалы, «Веер» әдісі арқылы адами қасиеттерін
өз көзқарастары бойынша дәлелдеп жазды, салыстыру арқылы «Веен
диаграммасы» әдісінде аққудың басқа құстардан өзіндік ерекшелігін,
қасиетін, киелі құс екенін біліп, жалпы поэманың мазмұнын осы
әдістер арқылы игерді.
Сабақта түрлі әдіс-тәсілдерді
қолдану арқылы білім алушылардың қызығушылығын оятып, сабаққа деген
ынтасын жоғарылаттым.
Сабақта жоспарланған саралау
тапсырмалары арқылы жеңілден күрделіге қарай оқушылардың
қажеттілігін қанағаттандырдым. Себебі жоспарланған саралау әдістері
арқылы тапсырмалар нақты,әрі соған сәйкес
алынды
Натижесінде оқушылардың
танымдық қабілеті мен кеңістікке бейімделу қабілеті артты,білу
түсіну,қолдану дағдылары қалыптасты.
Сабақ барысында сабақ жоспарын
SMART мақсатына сай құрдым. Нақты оқу мақсаты болғандықтан тапсырма
қолжетімді,әрі уақытпен өлщенеді
Тілдік мақсаттарды құру үшін
білім алушыларды диалогқа шақыруда проблемалық, нақтылаушылық
сұрақтарды жоспарыма енгіздім. Талқылауға «Ана әрекеті дұрыс па,
бұрыс па?» проблемалық сұрағын жылдам дебатында
қолдандым.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1: саралау
тапсырмалары
2: ширату
жаттығулары
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)
1: уақытты тиімді
пайдалану
2: қызығушылығын оятатын
әдіс-тәсілдерді көбірек пайдалану
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
1: топқа бөлу кезіндегі
әдістерді күрделендіру
2: шығармашылықпен жұмыс
жасау
|