|
Мектеп атауы: |
«Сейтқамза Ластаев атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Тулегенова Гульжан Тулегенкызы |
|||||
|
Мерзімі: |
24.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||
|
Пән: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Тақырып: |
Моңғол шапқыншылығының салдары |
|||||
|
Зерттеу сұрағы: |
Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақ мақсаты / Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Ойлау деңгейі: |
Білу, түсіну, талдау |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
патриотизм, отансүйгіштік, өз халқы үшін мақтаныш, көшбасшылық, ұлттық сана-сезім. |
|||||
|
Алдыңғы білім: |
Моңғол империясының шапқыншылықтары туралы біледі |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (7-8 мин) |
Психалогиялық ахуал: Шыңгысханмен диалог. «Отырар дастаны» поэмасынан үзінді келтіру. Әр халықтың амандасу түрін қолдану. |
Шагатай Шыңгысханга жауап қайтарады. |
|
«Отырар дастаны» поэмасынан үзінді |
||
|
Жошы ұлысы, Шағатай ұлысы, Үгедей ұлысы 3 топқа бөлу (жебе таңдау арқылы). Қалқан тарату, артында бағалау парағы болады Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру. Жамұқа ЖИ видеосын көрсету |
Таңдаған жебеге қарай топтарға орналасады Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
Садақ, жебе, қорамсақ Жамұқа ЖИ видеосы |
|||
|
Сабақ ортасы (30-35 мин) |
1 тапсырма. Сәйкестендіру 1 топ «Моңғол мемлекетінің құрылымы» 2 топ «Моңғол ұлыстары» 3 топ «Моңғолдардың жаулаушылық жылдары»
|
Тапсырманы түсініп оқиды. Тарихи түсініктерді дұрыс жауаптармен сәйкестендіреді. Тапсырманың орындалу дұрыстығын тексереді.
|
Дескрипторлар:
Максималды балл – 4 балл ҚБ. Топ басшысының кері байланысы: жебелерді бағалау парағына белгілеу |
Бағалау парағы Сәйкестендіру тапсырмасы |
||
|
2 тапсырма. «Моңғол шапқыншылығының салдарын анықтау» - Топтық жоба жасау Видео корсету 2,5 минут Жабыстыратын сөйлемдерді тарату 1 топ «МШ қала мәдениетіне әсері» 2 топ «МШ тайпааралық аралуа әсері» 3 топ «МШ халықаралық қатынасқа әсері» |
Бейнематериалды көреді Таратпа материалдарды пайдаланып, жоба жасайды Жобаларын қорайды
|
ОД. Қолдану, талдау Бағалау критерийі: Моңғол шапқыншылығының Қазақстан халқына тигізген әсерінің тиімді және тиімсіз жағын талдайды Дескриптор:
Максималды балл – 3балл ҚБ. Топтардың бірін бірі бағалауы. Жебе санымен бағалау |
Видео Таратпа материалдар Жобалар Маркер, желім, плакат
|
|||
|
|
3 тапсырма Шыңғысханның сұрағына жауап беру (сабақтың зерттеу сұрағы) «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?» Оқушыларға алдын ала берілген мәліметтерді тыңдау Топтық тапсырма беру. Әр тұжырымға 3 дәлел келтіру 1 топ «Қыпшақ, моңғол мәдениетіне тән суреттерді топтастырып, қорытынды жасау» 2 топ «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген моңғолдар» 3 топ «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген қыпшақтар» Өз жауаптарын негіздеп, құрылтайда қорғайды |
Шыңғысханның сұрағын тыңдайды; Топтық талқылауға қатысады; Тапсырмаларды орындайды; Тапсырмаларды қорғайды. |
ОД. Талдау. Дескрипторлар:
|
Оқушылардың қосымша дерегі Құрылтай жиналысы |
||
|
Сабақ соңы (5-6 мин) |
Кері байланыс: бағалау парағы бойынша жебелерін санау “Алтын жебе” –9-10 жебе “Күміс жебе” –7-8 жебе “Темір жебе” –5-6 жебе Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау |
Жебелерін санайды |
Мұғалімнің кері байланысы: Отауларға бөлу |
|
||
|
Р бүгінгі сабақта ең қызықты болды.... б бүгінгі сабақтан ой түйдім..... бүгінгі сабақ бойынша сұрағым бар...... б |
|
Оқушы өзін-өзі бағалайды. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Моңғол шапқыншылығының салдары тақырыбына ҚМЖ
Моңғол шапқыншылығының салдары тақырыбына ҚМЖ
|
Мектеп атауы: |
«Сейтқамза Ластаев атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Тулегенова Гульжан Тулегенкызы |
|||||
|
Мерзімі: |
24.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||||
|
Пән: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Тақырып: |
Моңғол шапқыншылығының салдары |
|||||
|
Зерттеу сұрағы: |
Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау 6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау |
|||||
|
Сабақ мақсаты / Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Ойлау деңгейі: |
Білу, түсіну, талдау |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
патриотизм, отансүйгіштік, өз халқы үшін мақтаныш, көшбасшылық, ұлттық сана-сезім. |
|||||
|
Алдыңғы білім: |
Моңғол империясының шапқыншылықтары туралы біледі |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (7-8 мин) |
Психалогиялық ахуал: Шыңгысханмен диалог. «Отырар дастаны» поэмасынан үзінді келтіру. Әр халықтың амандасу түрін қолдану. |
Шагатай Шыңгысханга жауап қайтарады. |
|
«Отырар дастаны» поэмасынан үзінді |
||
|
Жошы ұлысы, Шағатай ұлысы, Үгедей ұлысы 3 топқа бөлу (жебе таңдау арқылы). Қалқан тарату, артында бағалау парағы болады Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлерімен таныстыру. Жамұқа ЖИ видеосын көрсету |
Таңдаған жебеге қарай топтарға орналасады Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
Садақ, жебе, қорамсақ Жамұқа ЖИ видеосы |
|||
|
Сабақ ортасы (30-35 мин) |
1 тапсырма. Сәйкестендіру 1 топ «Моңғол мемлекетінің құрылымы» 2 топ «Моңғол ұлыстары» 3 топ «Моңғолдардың жаулаушылық жылдары»
|
Тапсырманы түсініп оқиды. Тарихи түсініктерді дұрыс жауаптармен сәйкестендіреді. Тапсырманың орындалу дұрыстығын тексереді.
|
Дескрипторлар:
Максималды балл – 4 балл ҚБ. Топ басшысының кері байланысы: жебелерді бағалау парағына белгілеу |
Бағалау парағы Сәйкестендіру тапсырмасы |
||
|
2 тапсырма. «Моңғол шапқыншылығының салдарын анықтау» - Топтық жоба жасау Видео корсету 2,5 минут Жабыстыратын сөйлемдерді тарату 1 топ «МШ қала мәдениетіне әсері» 2 топ «МШ тайпааралық аралуа әсері» 3 топ «МШ халықаралық қатынасқа әсері» |
Бейнематериалды көреді Таратпа материалдарды пайдаланып, жоба жасайды Жобаларын қорайды
|
ОД. Қолдану, талдау Бағалау критерийі: Моңғол шапқыншылығының Қазақстан халқына тигізген әсерінің тиімді және тиімсіз жағын талдайды Дескриптор:
Максималды балл – 3балл ҚБ. Топтардың бірін бірі бағалауы. Жебе санымен бағалау |
Видео Таратпа материалдар Жобалар Маркер, желім, плакат
|
|||
|
|
3 тапсырма Шыңғысханның сұрағына жауап беру (сабақтың зерттеу сұрағы) «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?» Оқушыларға алдын ала берілген мәліметтерді тыңдау Топтық тапсырма беру. Әр тұжырымға 3 дәлел келтіру 1 топ «Қыпшақ, моңғол мәдениетіне тән суреттерді топтастырып, қорытынды жасау» 2 топ «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген моңғолдар» 3 топ «Орта Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген қыпшақтар» Өз жауаптарын негіздеп, құрылтайда қорғайды |
Шыңғысханның сұрағын тыңдайды; Топтық талқылауға қатысады; Тапсырмаларды орындайды; Тапсырмаларды қорғайды. |
ОД. Талдау. Дескрипторлар:
|
Оқушылардың қосымша дерегі Құрылтай жиналысы |
||
|
Сабақ соңы (5-6 мин) |
Кері байланыс: бағалау парағы бойынша жебелерін санау “Алтын жебе” –9-10 жебе “Күміс жебе” –7-8 жебе “Темір жебе” –5-6 жебе Бүгінгі сабақ тақырыбын қаншалықты меңгергенін анықтау |
Жебелерін санайды |
Мұғалімнің кері байланысы: Отауларға бөлу |
|
||
|
Р бүгінгі сабақта ең қызықты болды.... б бүгінгі сабақтан ой түйдім..... бүгінгі сабақ бойынша сұрағым бар...... б |
|
Оқушы өзін-өзі бағалайды. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз
ефлексия:
үгінгі
сабақта ең маңызды болды....
үгінгі
сабақта қиналдым...












