Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Момынай» жалпы білім беретін мектеп» КММ
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қаулау. Көптік аллеьділік. Есептер шығару.
| 
 Бөлім:  | 
 Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні, тегі  | 
 | 
| 
 Күні:  | 
 | 
| 
 Сыныбы: 10 «Ә»  | 
 Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қаулау.  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:  | 
 10.2.2.4-дигибридті будандастыру, жыныспен тіркес тұқым қуалаудың цитологиялық негіздеріне есептер шығару  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауын сипаттау. Жынысқа тіркес тұқым қуалау мен көптік аллельділікті анықтау. Алған білімдерін есептер шығаруда қолдану.  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/ Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (2 мин.) (5 мин.)  | 
 Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Qr Coder», «Қанатың талмасын» қанатты сөздер 
 
 
 «Каз matz» әдісі арқылы топқа болу 
 Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» https://www.educaplay.com/learning-resources/22390037-learning_resource.html « Ақылды бақалар» әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын 
  | 
 Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа аударады. «Qr Coder» кю ар кодта жазылған қанатты сөздерді оқиды 
 
 
 «Каз matz» әдісі арқылы 3 топқа бөлініп отырады. 
 educaplay.come сайты арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Дескриптор:  | 
 Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау  | 
 Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» Слайдтар т.б. 
 Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар  | 
| 
 Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин)  | 
 «Зымыран сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын 
 «Ширату» № 1 Есеп. «Qr Coder» ЖИ (Дигибридті будандастыруға) Адамда бұйра шаш, тік шашқа қарағанда басымдылық қасиет көрсетеді. Шаштың қара түсі, қоңыр шашқа қарағанда басым қасиет көрсетеді. Шашы қара, бұйра қыз, шашы тік, қоңыр түсті жігітке тұрмысқа шықты. Ұрпақтарының шаштарының түсі мен пішіні қандай болады? №2 Есеп. «Qr Coder» ЖИ арқылы (Көптік аллельділік) 
 Ерболаттың қан тобы І Жаннаның қан тобы ІV екеуінің ІІІ қан тобы бар баласы болуы мүмкін бе? № 3 Есеп. 50 беттегі №1 Шешесінің қан тобы ІІ әкесінің қан тобы ІІІ топқа жатады. Балаларының қан топтарын анықтаңдар. Қосымша тапсырма А) АА Б) Аа В) АаВв Г) АаВвСс гаметаның неше типін түзеді?  | 
 Зымыран сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Гаметаның анықтамасын айтады; *Гаметалардың неше типі бар екенін айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады. 
 Qr кодты оқиды тапсырманы орындайды 
 
 
 Qr кодты оқиды тапсырманы орындайды Оқулықтағы есепті шығарады.  | 
 Дескриптор: *Гаметаның анықтамасын айтады; *Гаметалардың неше типі бар екенін айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Дескриптор: 
 (3 балл) 
 
 
 Смарт сағат арқылы бағалайды Дескриптор: 
 (3 балл)  | 
 Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері «Qr Coder» арқылы дайындалған тапсырмалар Смарт сағат Оқулық, жұмыс дәптері А4 қағазы, маркер  | 
| 
 Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин)  | 
 Зерттеу тапсырмалары (Жыныспен тіркес тұқым қуалау) Гипертрихоз У хромосомамен тіркес тұқым қуалайтыны белгілі. Әкесі гипертризозбен ауырады отбасында осы ауру белгісі бар балалардың дүниеге келуі мүмкін бе?  | 
 Берілген есептің шартын құрып есепті шығарады  | 
 Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Дескриптор: 
 (3 балл)  | 
 Сурет, слайд, жұмыс дәптері. 
  | 
| 
 Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин)  | 
 «Wordwooll» тапсырмаларын орындау https://wordwall.net/ru/resource/51972416 Жыныспен тіркес тұқым қуалау https://wordwall.net/ru/resource/68527949 Мендель заңдары  | 
 «Wordwooll» тапсырмаларын орындайды 
 Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап беред *берілген тапсырманы дұрыс нұсқасымен сәйкестендіреді *түстерді ажырата алмау-дальтонизм Еркектер мен әйелдерде бірдей болатын хромосома-аутосомалар.  | 
 Мадақтау, ынталандыру ҚБ «Смарт сағат»  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері Проектор ноутбук  | 
| 
 Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин)  | 
 Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушыларға кері байланысқа «Бағалау парағы» беріледі 
 
 
 
 
 Үйге тапсырма: 50 беттегі № 3 есепті шығару.  | 
 Оқушылар бүгінгі сабақтың қорытындысын жасайды. 
 
 
 
 Күнделікке сабақ тақырыбын жазады  | 
 Бағалау парағы арқылы оқушы өзінің сабаққа қатысу белсенділігін жұлдыздар арқылы көрсетеді. Смарт сағаттағы жинаған балл санының орта көрсеткішін шығарады Оқушыларды ФБ бағалау.  | 
 
 Оқулық, күнделік, жұлдыздар, «Смарт сағат» Бағалау парағы, оқулық. Күнделік,  | 
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Моногибриді будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру. Жынысқа тіркес тұқымқуалау. Есептер шығару.
Моногибриді будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру. Жынысқа тіркес тұқымқуалау. Есептер шығару.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Момынай» жалпы білім беретін мектеп» КММ
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қаулау. Көптік аллеьділік. Есептер шығару.
| 
 Бөлім:  | 
 Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні, тегі  | 
 | 
| 
 Күні:  | 
 | 
| 
 Сыныбы: 10 «Ә»  | 
 Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қаулау.  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:  | 
 10.2.2.4-дигибридті будандастыру, жыныспен тіркес тұқым қуалаудың цитологиялық негіздеріне есептер шығару  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауын сипаттау. Жынысқа тіркес тұқым қуалау мен көптік аллельділікті анықтау. Алған білімдерін есептер шығаруда қолдану.  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/ Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (2 мин.) (5 мин.)  | 
 Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Qr Coder», «Қанатың талмасын» қанатты сөздер 
 
 
 «Каз matz» әдісі арқылы топқа болу 
 Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» https://www.educaplay.com/learning-resources/22390037-learning_resource.html « Ақылды бақалар» әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын 
  | 
 Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа аударады. «Qr Coder» кю ар кодта жазылған қанатты сөздерді оқиды 
 
 
 «Каз matz» әдісі арқылы 3 топқа бөлініп отырады. 
 educaplay.come сайты арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. Дескриптор:  | 
 Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау  | 
 Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» Слайдтар т.б. 
 Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар  | 
| 
 Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин)  | 
 «Зымыран сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын 
 «Ширату» № 1 Есеп. «Qr Coder» ЖИ (Дигибридті будандастыруға) Адамда бұйра шаш, тік шашқа қарағанда басымдылық қасиет көрсетеді. Шаштың қара түсі, қоңыр шашқа қарағанда басым қасиет көрсетеді. Шашы қара, бұйра қыз, шашы тік, қоңыр түсті жігітке тұрмысқа шықты. Ұрпақтарының шаштарының түсі мен пішіні қандай болады? №2 Есеп. «Qr Coder» ЖИ арқылы (Көптік аллельділік) 
 Ерболаттың қан тобы І Жаннаның қан тобы ІV екеуінің ІІІ қан тобы бар баласы болуы мүмкін бе? № 3 Есеп. 50 беттегі №1 Шешесінің қан тобы ІІ әкесінің қан тобы ІІІ топқа жатады. Балаларының қан топтарын анықтаңдар. Қосымша тапсырма А) АА Б) Аа В) АаВв Г) АаВвСс гаметаның неше типін түзеді?  | 
 Зымыран сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Гаметаның анықтамасын айтады; *Гаметалардың неше типі бар екенін айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады. 
 Qr кодты оқиды тапсырманы орындайды 
 
 
 Qr кодты оқиды тапсырманы орындайды Оқулықтағы есепті шығарады.  | 
 Дескриптор: *Гаметаның анықтамасын айтады; *Гаметалардың неше типі бар екенін айтады; *Гетерозигота, дигетерозигота, тригетерозиготаларды сипаттап айтады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Дескриптор: 
 (3 балл) 
 
 
 Смарт сағат арқылы бағалайды Дескриптор: 
 (3 балл)  | 
 Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері «Qr Coder» арқылы дайындалған тапсырмалар Смарт сағат Оқулық, жұмыс дәптері А4 қағазы, маркер  | 
| 
 Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин)  | 
 Зерттеу тапсырмалары (Жыныспен тіркес тұқым қуалау) Гипертрихоз У хромосомамен тіркес тұқым қуалайтыны белгілі. Әкесі гипертризозбен ауырады отбасында осы ауру белгісі бар балалардың дүниеге келуі мүмкін бе?  | 
 Берілген есептің шартын құрып есепті шығарады  | 
 Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Дескриптор: 
 (3 балл)  | 
 Сурет, слайд, жұмыс дәптері. 
  | 
| 
 Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин)  | 
 «Wordwooll» тапсырмаларын орындау https://wordwall.net/ru/resource/51972416 Жыныспен тіркес тұқым қуалау https://wordwall.net/ru/resource/68527949 Мендель заңдары  | 
 «Wordwooll» тапсырмаларын орындайды 
 Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап беред *берілген тапсырманы дұрыс нұсқасымен сәйкестендіреді *түстерді ажырата алмау-дальтонизм Еркектер мен әйелдерде бірдей болатын хромосома-аутосомалар.  | 
 Мадақтау, ынталандыру ҚБ «Смарт сағат»  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері Проектор ноутбук  | 
| 
 Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин)  | 
 Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушыларға кері байланысқа «Бағалау парағы» беріледі 
 
 
 
 
 Үйге тапсырма: 50 беттегі № 3 есепті шығару.  | 
 Оқушылар бүгінгі сабақтың қорытындысын жасайды. 
 
 
 
 Күнделікке сабақ тақырыбын жазады  | 
 Бағалау парағы арқылы оқушы өзінің сабаққа қатысу белсенділігін жұлдыздар арқылы көрсетеді. Смарт сағаттағы жинаған балл санының орта көрсеткішін шығарады Оқушыларды ФБ бағалау.  | 
 
 Оқулық, күнделік, жұлдыздар, «Смарт сағат» Бағалау парағы, оқулық. Күнделік,  | 
шағым қалдыра аласыз

















