Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
|
Бөлім: |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мархабаева Айнур Куанбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспаушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Өтемісұлы «Бағаналы терек» өлеңінің құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Балалар, бүгінгі ашық сабағымызға қонақтар келіп отыр. Сол себептен, барлығымыз белсенді қатысып отырайық. Осы кезде балаларды топқа бөлу 1 топ Махамбет 2 топ Исатай - Жақсы, өткен сабаққа шолу, қорытындылау «ИӘ», «ЖОҚ» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап беріп, берілген сұрақтарға жауаптарын жапсырып отырады. Оқушылардың берілген жауаптары арқылы ақынның өмірі мен шығармаларын түсінгендігі анықталады. М. Өтемісұлы деген кітапқа берілген жауаптарды ретімен жапсырып қою. 1. М. Өтемісұлы 1804 жылы Батыс Қазақстан облысының Жәнібек ауданы, Бекетай құмында дүниеге келген. 2.Ақындық, шешендік дарыны елге ерте танылып, жас шағынан палуан, домбырашы, батыр атанады. 3. Жәңгір ханның қоластында әрі баласының қамқоршысы ретінде Орынборға бірге жіберіледі. 4. Ханның баласының жанында жүруінің бір себебі, Махамбеттің өрлігі, қайсарлығы болса, екіншісі- орыс тілін жақсы меңгергендігі. 5.Махамбеттің халқы үшін семсерімен де, сөзімен де қайрат көрсеткен бейнесін «Мен- мен едім, мен едім» өлеңінен көреміз.
Ал енді, толығырақ ақпарат алу үшін жаңа сабаққа назар аударайық. Алдымен жұппен, содан өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. 1тапсырма.Тақтадағы видеоға назар аударып, сөздікпен жұмыс жасаймыз. Видеоны қарап отырып, тұжырымдама жасау «ПОПС формуласы» әдісі арқылы жаңа сабақ бойынша тұжырым жасау «Менің ойымша, ....» «Себебі, мен оны былай түсіндіремін... » «Оны мен мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім...» Кітаптағы нұсқасымен танысып, салыстыру жүргізу «РАФТ» әдісі Рөл- ақын Аудитория- халық Факт- үндеу Тақырып- Мәңгілікке рухым көкірегіңде жасасын! ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Суреттерді орналастыру 3- тапсрма Мәтіннен түсінген ойын, суреттерді сәйкестендіру арқылы орындау ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі 4-тапсырма Рефлексия. Мәтінді тыңда, толықтыр. |
Оқушылар сәлемдеседі. Тізіммен түгендеу Қолдарындағы кітапшаларды пайдаланады. Толық жауаптарын дұрыс жапсырып отырғандарын артынша бір- бірін тексеріп отырады. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Жаңа сөздерге түсінік жазады «Бағаналы терек» өлеңі мәтінін оқиды, мазмұнын түсінеді «РАФТ» әдісі Рөл- ақын Аудитория- халық Факт- үндеу Тақырып- Мәңгілікке рухым көкірегіңде жасасын!-деп; Ақын өз атынан халқына үндеу жолдайды |
Мадақтау сөздері Жарайсың! Алға! Мықты! Мадақтау сөздері Жарайсың! Алға! Мықты! Дескриптор: 1.Өз пікірін білдіреді 1балл 2.Себебін түсіндіреді 1балл 3.Мысалмен дәлелдейді 1балл 4.Қорытынды жасайды 1балл Дескриптор: -мәтінді тыңдайды,түсінеді-1б - қажетті сөздермен толықтырады-1б - тиісті жалғауларды жалғайды-1б Дескриптор: -диалогті толықтырады-3б |
Оқулық, сөздік дәптер Оқулық, қима қағаздар Оқулық, қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Сәулелер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма:Жаттау, Махамбет Өтемісұлы- ел есінде |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Өтемісұлы "Бағаналы терек" өлеңі
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
|
Бөлім: |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мархабаева Айнур Куанбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспаушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Өтемісұлы «Бағаналы терек» өлеңінің құндылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Балалар, бүгінгі ашық сабағымызға қонақтар келіп отыр. Сол себептен, барлығымыз белсенді қатысып отырайық. Осы кезде балаларды топқа бөлу 1 топ Махамбет 2 топ Исатай - Жақсы, өткен сабаққа шолу, қорытындылау «ИӘ», «ЖОҚ» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап беріп, берілген сұрақтарға жауаптарын жапсырып отырады. Оқушылардың берілген жауаптары арқылы ақынның өмірі мен шығармаларын түсінгендігі анықталады. М. Өтемісұлы деген кітапқа берілген жауаптарды ретімен жапсырып қою. 1. М. Өтемісұлы 1804 жылы Батыс Қазақстан облысының Жәнібек ауданы, Бекетай құмында дүниеге келген. 2.Ақындық, шешендік дарыны елге ерте танылып, жас шағынан палуан, домбырашы, батыр атанады. 3. Жәңгір ханның қоластында әрі баласының қамқоршысы ретінде Орынборға бірге жіберіледі. 4. Ханның баласының жанында жүруінің бір себебі, Махамбеттің өрлігі, қайсарлығы болса, екіншісі- орыс тілін жақсы меңгергендігі. 5.Махамбеттің халқы үшін семсерімен де, сөзімен де қайрат көрсеткен бейнесін «Мен- мен едім, мен едім» өлеңінен көреміз.
Ал енді, толығырақ ақпарат алу үшін жаңа сабаққа назар аударайық. Алдымен жұппен, содан өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. 1тапсырма.Тақтадағы видеоға назар аударып, сөздікпен жұмыс жасаймыз. Видеоны қарап отырып, тұжырымдама жасау «ПОПС формуласы» әдісі арқылы жаңа сабақ бойынша тұжырым жасау «Менің ойымша, ....» «Себебі, мен оны былай түсіндіремін... » «Оны мен мына мысалдармен, фактілермен дәлелдей аламын...» «Осыған байланысты мен мынадай шешімге келдім...» Кітаптағы нұсқасымен танысып, салыстыру жүргізу «РАФТ» әдісі Рөл- ақын Аудитория- халық Факт- үндеу Тақырып- Мәңгілікке рухым көкірегіңде жасасын! ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі Суреттерді орналастыру 3- тапсрма Мәтіннен түсінген ойын, суреттерді сәйкестендіру арқылы орындау ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі 4-тапсырма Рефлексия. Мәтінді тыңда, толықтыр. |
Оқушылар сәлемдеседі. Тізіммен түгендеу Қолдарындағы кітапшаларды пайдаланады. Толық жауаптарын дұрыс жапсырып отырғандарын артынша бір- бірін тексеріп отырады. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Жаңа сөздерге түсінік жазады «Бағаналы терек» өлеңі мәтінін оқиды, мазмұнын түсінеді «РАФТ» әдісі Рөл- ақын Аудитория- халық Факт- үндеу Тақырып- Мәңгілікке рухым көкірегіңде жасасын!-деп; Ақын өз атынан халқына үндеу жолдайды |
Мадақтау сөздері Жарайсың! Алға! Мықты! Мадақтау сөздері Жарайсың! Алға! Мықты! Дескриптор: 1.Өз пікірін білдіреді 1балл 2.Себебін түсіндіреді 1балл 3.Мысалмен дәлелдейді 1балл 4.Қорытынды жасайды 1балл Дескриптор: -мәтінді тыңдайды,түсінеді-1б - қажетті сөздермен толықтырады-1б - тиісті жалғауларды жалғайды-1б Дескриптор: -диалогті толықтырады-3б |
Оқулық, сөздік дәптер Оқулық, қима қағаздар Оқулық, қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Сәулелер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма:Жаттау, Махамбет Өтемісұлы- ел есінде |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз


