Материалдар / М.Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

М.Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі.

Материал туралы қысқаша түсінік
М.Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

3-бөлім «Адамгершілік – асыл қасиет»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 5 Ә,Б

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

М.Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5. 2. 1. 1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу;

Сабақтың мақсаты:



әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады;

Бағалау критерийлері:



ЕББҚ оқушы әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады

ЕББҚ оқушы

Ерекше білімді қажет ететін оқушыға қолдау көрсету

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Талдау, жинақтау, бағалау.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Ұйымдастыру кезеңі


"Сиқырлы дүкен"ойыны

Жағымды психологиялық ахуал.

Ойын арқылы оқушылар адамгершілікке тән қасиеттерді сатып алады,


Жаңа тақырыпқа шолу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


ЕББҚ оқушысына қолдау көрсетеді. «Бауыр» әңгімесі бойынша сұрақтар




Ойын арқылы оқушылар адамгершілікке тән қасиеттерді сатып алады,


Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақтың мақсаттарымен танысады.




Марат Қабанбайдың «Бауыр» әңгімесі. Арман

Бүгінгі сабақта әдеби шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді анықтайсыздар










ҚБ: ынталандыру сөздер

(жарайсың,тамаша,бәрекелді)














Дескриптор:

1. Манап пен Қалидың айырмашылығын жазады;

2.ұқсастығын анықтайды

Слайд

Оқулық

стикерлер





Сабақтың ортасы


30 минут






































Сабақтың соңы


5 минут










Үйге тапсырма

Бауыр» әңгімесі бойынша сұрақтар


1.Манап бауыры Қалиды қайда іздеп келеді?

2.ағайындылар не себепті айырылысып қалған еді?

3.Кездесу сәтті болды ма?

Дескриптор:

Жалпы – 2 ұпай

Сұрақтарға жауап береді



ЕББҚ оқушы

1-тапсырма. Кейіпкерлерді салыстырыңыз.

Манап,Қали туралы,ұқсастығын жазады.

2-тапсырма.

Кейіпкердің өмірге деген көзқарасына баға беріңіз.






ЕББҚ оқушысына қолдау көрсетеді.





;





ЕББҚ оқушы












.





ЕББҚ оқушы


«Бауыр» әңгімесі





1-тапсырма

Оқиғаның дұрыс не бұрыстығын анықтаңыз.

Дескриптор:

шығарма мазмұнын еске түсіреді.


Манап бауырын іздеп балалар үйіне келеді.

Қали ағасын қуана қарсы алады. (Қали Манапты суық қарсы алды).

Манап бір сәт те бауырын естен шығармады, Қалиға сыйлық алу үшін құрылыста жұмыс жасады.

Бауырын сағынған Қали ағасымен ұзақ әңгімелесті.

(Қали жаттығуға асығып, ағасымен көп сөйлеспеді). Манап інісін 11 жыл көрмегендіктен суық амандасты. (Манап: «Бар екенсің, бауырым!» - деп, құшағын жайып қарсы алды. Ал Қали туған жерден алшақ өзге ортада тәрбиеленгендіктен, ағасына салқынқандылық танытты).

Қали ағасымен қоштасып: «Сапарыңыз сәтті болсын!» - деді де спорт залына қарай жөнеле берді.

2-тапсырма

Түу, Эльжбета Сергеевна, терді жаңа ғана үгіп, тырыс-бырысты жаза бастағанымыз сол еді. Басқа қолайлы уақыт табылмады ма? - деді қалыптасып қалған қоңыр үнмен.


...Жаттығу ағаңнан қымбат болып па? Алыстағы ағаң жыл он екі айда бір рет келеді. Жаттығу қайда қашады, ертең-ақ сүмек боп терлеп, кеткен ақыңды артығымен қайтарып аласың, - деді жымиған қалпын мысқал бұзбаған...


Бар екенсің, бауырым!- деп, алға созған екі қолын айқара ашып, ыстық құшаққа айналдыра беріп еді…


3-тапсырма.

Кейіпкерлерді салыстырыңыз.



Манап

Ұқсастығы

Қали

Мектеп-интернатта оқыды. Болашақ философ. Көкесінің басына тас жинап, қорған көтерді. Бауырын іздеп балалар үйіне келеді. Бауырын қатты жақсы көреді.

 

Екеуі де –Төрекелдиевтердің ұрпағы.

Ата-анасынан ерте айырылған.

Төрт жасында балалар үйіне қабылданады.

Бала күнінде ағасын қатты жақсы көрген.

Бозбала шағында ағасына салқынқандылық танытады, себебі 11 жыл бойы отбасынан, туған жерінен алшақ өзге ортада тәрбиеленеді.

Балалар үйінде бірге өскен досына жанашыр болады.

Әскери ұшқыш болуды армандайды.




Қарама-қарсы

суреттеу – шығармадағы екі нәрсенің қарама-қарсы суреттелуі.

Салыстыра суреттеу – ұқсату арқылы адамның ішкі және сыртқы әрекеттерін байланыстыруға мүмкіндік беретіндіктен, заттар мен құбылыстарды суреттеу.

4-тапсырма.Кейіпкердің өмірге деген көзқарасына баға беріңіз.



Кейіпкер

Кейіпкердің арманы

Менің көзқарасым

Қали

Қали әскери ұшқыш болуды армандады, себебі балалар үйінен түлеген ұшқыш ағаларға қызығады және мақтан тұтады.

Бұл әрекетінен Қалидың болашаққа мақсат қойып, арманына жету жолында неден болса да аянбайтындығын көруге болады. Ол ұшқыш болу үшін спортпен айналысып, үнемі жаттығып, денесін шынықтырады. Ерінбей еңбектенген адам міндетті түрде арманына жетеді деп ойлаймын.


Кері байланыс

Қ-құнды

Қ-қызық

Қ-қиын








Дескриптор:

шығарма мазмұнын еске түсіреді;


Оқиғаның дұрыс не бұрыстығын анықтаңыз;
























Дескриптор:

кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтайды;

Кейіпкерлердің іс-әрекетін сәйкестендіреді;









Дескриптор:

Манап пен Қалидың айырмашылығын жазады;

ұқсастығын анықтайды;














Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!