|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Бауыр» әңгімесі. Арман |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образынашу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекеттерінен екі нәрсені салыстыра суреттеген тұстарын анықтайды, өз ойларын түйіндейді. Оқушылардың басым бөлігі: Шығармадағы кейіпкер образына байланысты қарама-қарсы суреттеулерді тауып, әңгімеден мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, өз көзқарастарын жан-жақты ашып, дәлелдеп, жазылымда қарама-қарсы ұғымдарды ұтымды пайдалана алады және астарлы мағынаны ажыратады, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Кейіпкерлердің іс-әрекеттерінен екі нәрсені салыстыра суреттеген тұстарын анықтап, өз ойларын түйіндей алады. Шығарма бойынша өзіндік пікірін білдіре отырып, жазылымда қарама-қарсы ұғымдарды ұтымды пайдалана алады және астарлы мағынаны ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Психологиялық ахуал «1 қадам, 1 әрекет» әдісі Екі қолды жұмысқа жұмылдыру үшін,оқушылардың ойлау қызметін арттыру үшін сергіту ұйымдастыру. Оқушылар екі қолына 1 мезгілде екі қолымен төмендегі әрекеттерді атқарады. Жүру барысы: 1.Оң қолымен бес үшбұрыш, ал сол бес-төрт бұрыш салады. 2.Оң қолымен бес шеңбер, ал сол қолымен бес үш бұрыш салады. 3.Оң қолымен өзінің есімін ,ал сол қолымен тегін жазады. «Бір қадам артқа».Үй тапсырмасы. ТЖ «Араласып кеткен оқиғалар» әдісі. Орындалу тәртібі: 1.Марат Қабанбаевтың «Бауыр» әңгімесі жазылған қағаз бірнеше бөлікке бөлініп қиылады да араластырылады. Оқушылар оқиға желісін ретімен орналастырады. Дескрипторлар: 1.Мәтіннің мазмұнын біледі. 2.Мәтіннің негізгі компазициялық құрылысын түсінеді. 3.Шығарманы мазмүндай алады. 2.Композициялық құрылымына сай орналастырады ҚБ1 –мадақтау |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сын тұрғысынан ойлау сұрақтары: 3 минут 1. Манап балалар үйіне не үшін келді? 2.Балалар үйі туралы естулерің бар ма? 3.
Қалидыңбалаларүйінекелуіненесебепболды? 5. Балалар үйінің директоры Манапты қалай қарсы алды? 6. Балалар үйіндегі тәрбие жұмысы қалай ұйымдастырылған? 7. Қалидың тәлім-тәрбиесі қандай, ол немен әуестенеді? 8. Көптен көріспеген ағалы-інілі екеуінің кездесуі сендерге қалай әсер етті? Кездесулерінің салқындығының сыры неде? 9. Манап ел жайында, әкесінің қазасы туралы айтқанда Қали неге жайбарақат қабылдады? 10.Қалидың мінез-құлқы, іс-әрекеттері, арман-қиялдары қандай? 11. Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме? 1-тапсырма «Таразы» әдісі «Бауыр» әңгімесіндегі кейіпкерлердің іс-әркеттерінен екі нәрсені салыстыра суреттеген тұстарын анықтап, өз ойларын түйіндейді. 1-топ «Уақыт өзгерткен тұстар» Мәтіннен кейіпкерлердің іс-әркеттерінен уақыт өте келе өзгерген екі нәрсені салыстыра суреттеген тұстарын анықтап,бағанға жаз дәлелде
2-топ тапсырмасы. Шығармадағы қарама-қарсы суреттеулерді тауып, әңгімеден мысал келтіреді,астарлы мағынада берілген сөздердің астарын ажыратады.
3-топ Жетімдердің әлеуметтік жағдайына байланысты қарама-қарсы суреттеулерді тап.
Дескрипторлар:
ҚБ2 «Бас бармақ» 2-тапсырма. «Түйнек» сызбасы» тұтас үрдістегі ақпараттық бірліктердің матасуын қадағалауға мүмкіндік беретін визуалдық тәсіл. Орындалу тәртібі: Оқушы тарапынан жатсыну проблемасын жою мақсатында Манап пен Қали арасындағы жақсы қарым-қатынасты реттеу үшін Манапқа жасалатын ұсыныс -Сыртқы сақина «ҰСТАНЫМ» - Манап Қалиды өзіне тарту үшін қандай әрекет жасау керек ? -Екінші сақина «МҮДДЕ» Жақсы қарым-қатынасты реттеу үшін ағаның інісі алдындағы мүддесі қандай болу керек? -Үшінші сақина «ҚАЖЕТТІЛІК»- Осы кедергілерді жою үшін не қажет? Төртінші сақина «Арман» Оқушыларға сызба ұсынылады,мәлімдеу стилі негізінде оқушы өз пікірін ұсынады.
Дескрипторлар: 1.Шығармадағы кейіпкерлердің құндылығын анықтайды. 2.Басты кейіпкердің арасындағы ерекшелікті сипаттайды. 3.Анықталған ақпарат бойынша сызба ұсынылады. 2.Жинақталған ақпараттарын негізге ала отырып,ұсыныс жазады. ҚБ1 –мадақтау 3-тапсырма. «Шежіре ағашы»стратегиясы Орындалу тәртібі: «Бауыр» әңгімесінің мазмұнын басшылыққа алып, көтерілген өзекті мәселені тауып, «Шежіре ағашына» түсіреді. -«Тамырларға» қаралатын мәселенің себептері; Неліктен Манап демін жұтып отырып күрсінді ? -«Діңгегіне» проблема;Жатсыну -«Бұтақтарына» салдарлар жазылады.Жатсыну салдары Манапты қандай ойға жетеледі? Дескрипторлар: 1. Көтерілген өзекті мәселені табады 2.Құрамдас бөліктерге жіктеу арқылы,ойын дамытады. ҚБ3 «2 жұлдыз, 1 тілек» 4-тапсырма .Эссе Шығармадағы кейіпкердің тұлғалық ерекшелігіне талдау жасай орырып эссе жаз Дескрипторлар:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» «Оқиға желісі бойынша ретін тап» 3минут
Қалыптастырушы бағалау: Ретін дұрыс тапқан оқушыға смайлик беру Жұппен жұмыс: 10 минут Шығарманың идеясын, тақырыбын жұбыңмен анықтап, «Төрт сөйлем» әдісі бойынша түсіндір.
Қ/Б: «Смайликтер» Топпен жұмыс: 8 минут
Қ/Б «Екі жұлдыз, бір тілек»
Қалыптастырушы тапсырма: «Хикая картасын толтыр»
Қ/Б: «Смайликтер»
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Танатарова Жупар ТилеповнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз М.Қабанбай "Бауыр" әңгімесі 5-сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
М.Қабанбай "Бауыр" әңгімесі 5-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
1.Шығармадағы кейіпкерлердің құндылығын анықтайды.
2.Басты кейіпкердің арасындағы ерекшелікті сипаттайды.
3.Анықталған ақпарат бойынша сызба ұсынылады.
2.Жинақталған ақпараттарын негізге ала отырып,ұсыныс жазады.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













