М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»

Тақырып бойынша 28 материал табылды

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»

Материал туралы қысқаша түсінік
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Ұрпақ тәрбиесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау;

7.2.1.1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Шығармамен танысу, сюжетін білу, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді ажырату;

Көптеген оқушылар: Сюжеттің бөлшектерін ажырату, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;

Кейбір оқушылар: Сюжеттің бөлшектерін тиімді талдау, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыруда ұтымды ой айту.


Бағалау критерийлері

  • Шығарма сюжетінің бөлшектерін талдайды;

  • Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады.

Жоспар

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері Жүректен жүрекке. Психологиялық ахуал

Қызығушылықты ояту

Оқушылар берілген суреттер мен сөздерді қолдана отырып, тақырыпты анықтайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.



Оқушылар берілген суреттер мен сөздерді қолдана отырып, тақырыпты анықтайды.




Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

ҚБ





7-сынып қазақ әдебиеті





Махамбет Өтемісұлы туралы тарихи мәліметтер

Сабақтың ортасы















































































Мағынаны тану

М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» шығармасын аудиокітаптан тыңдайды.

https://www.youtube.com/watch?v=7F83fXOZzfQ

1-тапсырма.Топтар ақылдаса жүріп, сынып қабырғаларына ілінген кестелерді толтырады. Бос бағандарды барлық топ алма-кезек толтыра алады. 5 минут уақыт беріледі. Топтар «уақыт ережесіне» бағынады. Соңынан әр кестедегі жазбалармен танысады.

Өлеңнен үзінді

Ақын қандай сезімде?

Ақын өмірімен байланысы

Батырлығы жоқ адамнан
Үлкен ақын шыққан емес ешқашан.




Өлеңнен үзінді

Ақын қандай сезімде?

Ақын өмірімен байланысы

Туған елім - арман, мұңым,
Енді сені жетелейді жол қалай?




Өлеңнен үзінді

Ақын қандай сезімде?

Ақын өмірімен байланысы

Қадір тұтам қиялдауды
Ертең талғам өзгерер.




Өлеңнен үзінді

Ақын қандай сезімде?

Ақын өмірімен байланысы

Туған елім,
Құдіретімсің аңсаған.




Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарма сюжетінің бөлшектерін талдайды;

Шығарма сюжетін біледі;

Сюжет бөлшектерін талдайды;


Кері байланыс

  • «Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ.», «Менің бассыз қалғандығым, сенің бассыз қалғандығың болмағай!» деген жолдарды қалай түсіндіңіздер?

https://www.youtube.com/watch?v=AvMyiuSvpKw

Сынып оқушылары бейнежазба арқылы «Әке үкімін» тыңдайды. Алғашқы тыңдаған бөліммен байланысын анықтайды.


Тапсырма: Бөлімдер бойынша берілген жолдарды, екі үзіндідегі оқиғаны, іс-әрекетті салыстырып, Т кестесін толтырыңыз.

  1. Махамбеттің сөзі:

Мен түсімде зорлық көрдім, қорлық көрдім ғаламат,
Бір таныс қол соғып өтті әлдекімді паналап,
Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ.
Иығымнан ұшқан басым көкірегімнен домалап,
Бара жатты атамекен Ақжайықты жағалап,
Жүрегімнен аққан қанға боялыпты бар алап.
Жә, бұл түсім тегін емес, мына сойқан заманда
Тіршілікпен қоштасар сәт жетті-ау деймін маған да.


2. Баласыайтты:

- Топ бастадықтөртадам.

Махамбеттіңжақыны

Ықыластыүгіттеп,

Мақтап, қағыпарқаға

Қосыпалдықортаға.

Бұл - түгелдеймынаұлыңныңақылы.

Еркінжетерәңгімеолбіртаңға.

Қапысыздақармақсалып,

Махамбеттіалдапсоғып,

Басынкесіп, сыйғатарттықсұлтанға.

Т кестесі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады.

Шығармадағы эпизодтарды ажыратады;

Эпизодтар мен бейнелерді салыстырады.


М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» шығармасын аудиокітаптан тыңдайды.








Топтар ақылдаса жүріп, сынып қабырғаларына ілінген кестелерді толтырады. Бос бағандарды барлық топ алма-кезек толтыра алады. 5 минут уақыт беріледі. Топтар «уақыт ережесіне» бағынады. Соңынан әр кестедегі жазбалармен танысады.






















Сұраққа жауап береді.



Сынып оқушылары бейнежазба арқылы «Әке үкімін» тыңдайды. Алғашқы тыңдаған бөліммен байланысын анықтайды.



Бөлімдер бойынша берілген жолдарды, екі үзіндідегі оқиғаны, іс-әрекетті салыстырып,

Т кестесін толтырыңыз.



ҚБ





























ҚБ

























ҚБ











http://kitap.kz/audiobook/2422-bota_narinkum/2422-bota_narinkum




Кесте парақшалары






























https://www.youtube.com/watch?v=AvMyiuSvpKw



















https://www.youtube.com/watch?v=AvMyiuSvpKw


Сабақтың соңы Рефлексия


Р ефлексия (өзінің орындаған тапсырмасы бойынша рефлексия жасайды)

«Маңыздылық аймағы»

Ішкі шеңбер – ең маңызды

Ортаңғы шеңбер – маңыздырақ

Сыртқы шеңбер – маңызды емес



Қосымша

Махамбетті Орынборға ұстап тапсыруға шекара комиссиясы Айшуақовқа бұйрық жібереді. Бірақ бұл бұйрықты орындау оңайға соқпайды. Өйткені қара халық Махамбетті жасырып, Баймағамбеттің ұстауына бөгет жасайды. Мұны сезген қулығы мол сұлтан зұлымшылдыққа бел байлайды. Астыртын адамдар жіберіп ұстамақшы, оның реті келмесе өлтіртпекші болады. Махамбеттің басына мың сом бәйге тігеді. Осы ниетпен 1846 жылы октябрь айының ішінде елге шығады. Ел арасынан қара ниетті адамдар қарастырады. Ондай адамдарды сұлтан іздестіріп табады да, оларды сол октябрь айында Махамбетке аттандырады. Бұлардың ішінде бұрыннан осындай сұрқиялық істері үшін хорунжий атын алған Ықылас Төлеев, және сол сықылды құлқынның құлы Беріш руының биі Жаңаберген Боздақов, оның ықпалына түскен Төрежан Турумов, Жүсіп Өтеулиев тағы басқалар. Бұлар күндіз Махамбеттің үйіне келеді. Махамбет үйі басқа ауылдардан оңашарақ көшіп жалғыз үй отырады екен. Махамбет бұл отрядтың тегін келмегенін сезеді. Бірақ оның қашуына мүмкіншілік болмай қалады. Жүсіп Өтеулиев Махамбеттің басын қылышпен шауып түсіреді. Ал ел аузынан тараған аңыздарға сүйенсек мұнда Махамбет сол қанышер Ықыластың қолынан қаза табады. Ықылас Махамбетпен достасқан болып, әуелден сыр таратушы Баймағамбет пен патша үкіметінің ескі тыңшысы болды. Сондықтан да ол келіп кетіп жүреді екен. Бұл жолы ол жолдастарымен келіп қонақ болып отырып Махамбетке қанжар сілтейді. Сөйтіп елін сүйген ер, атышулы ақын абайсызда сұрқия жауының қолында қаза табады. Махамбет 42 жасында, 1846 жылы, октябрь айыныңішіндеқайтысболады.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.08.2025
110
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі